Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Aktualności

21. 11. 23
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5792
Wraz ze zbliżającym się końcem roku publikowanych i przeprowadzanych jest wiele różnego rodzaju rankingów. O jednych już pisałem dzisiaj przedstawię, gdzie mieści się nasza gmina w rankingu „Czyste powietrze”.
Ten ranking gmin utworzony został na podstawie dostarczonych przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej danych o liczbie wniosków do programu "Czyste Powietrze" złożonych przez właścicieli budynków jednorodzinnych w poszczególnych gminach. Ranking powstał na bazie liczby wniosków przyjętych w poszczególnych kwartałach 2021 roku. O pozycji gminy w rankingu decyduje wskaźnik, którego wartość wyznacza liczba wniosków złożonych z terenu danej gminy na 1000 budynków jednorodzinnych. Ranking powstał przy współpracy Polskiego Alarmu Smogowego, Banku Światowego i NFOŚiGW.
Wszystkich gmin biorących udział w programie „Czyste powietrze” jest w Polsce 2477. Poniżej przedstawiam klasyfikację gmin z naszego powiatu w poszczególnych kwartałach:
Czytaj więcej
21. 11. 23
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5114
UKS Litwa 1UKS Litwa 2UKS LitwaOd kilkunastu lat UKS Set Kaniów utrzymuje przyjacielskie, sportowe kontakty z litewskim Canoepolo Alytaus "Alytus" i kiedy tylko pozwalają na to środki finansowe i uda się zebrać drużyny bez szkody dla nauki i pracy zawodników biorą oni udział w organizowanych tam turniejach. Przeważnie jest to dwa razy w roku, raz zmagają się na boiskach usytuowanych na wolnym powietrzu, a jesienią czy też w zimie na basenach pod dachem. I tak też było tym razem.
W dniach 20 – 21 listopada, po dwuletniej przerwie ze względu na sytuację COVID-19 na Litwie i na świecie, w dorzeczu miasta Alytus, w Alytaus sporto ir rekreacijos centras odbył się międzynarodowy turniej kajak polo „Dzūkijos Taurė-2021”.
Do tych tradycyjnych zawodów zgłosiło się 16 drużyn z Polski, Finlandii, Czech, Ukrainy i Litwy. Sportowcy startowali w dwóch grupach wiekowych. W pierwszej Dywizji mężczyźni, w drugiej młodzież do lat 17 i kobiety. Uczestników konkursu powitała zastępczyni burmistrza Olity Jurgita Šukevičienė.
Bardzo dobrze spisała się drużyna dziewcząt w składzie Sandra Pilarz, Dominika Sojka, Hanna Sojka, Klaudia Sachmerda, Amelia Ewlak pokonując finale warszawskie Powiśle 6;1, a wcześniej w półfinale KTW Kalisz 13:2.
W tej samej grupie występowali również młodzicy UKS Set Kaniów. Mieszana drużyna dziewczyn i chłopców w składzie: Maja Pyjas, Roksana Głombek, Przemysław Gruszka, Wojciech Szafarczyk, Szymon Machalica, Max Borlicki, Adam Mirecki i Sebastian Szafarczyk w rywalizacji ze starszymi zawodnikami spisała się całkiem dobrze i zajęła 5 miejsce pokonując w decydującym meczu KTW Kalisz 10:1.
21. 11. 22
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5665
W poniedziałek, 22 listopada, odbyła się XXXVIII Sesja Rady Gminy Bestwina, której przewodniczył przewodniczący, Jerzy Stanclik. Po wyczerpaniu proceduralnych punktów porządku obrad sprawozdanie z działalności w okresie międzysesyjnym złożył wójt, Artur Beniowski. Poinformował, że gmina otrzymała w ramach „Polskiego Ładu” promesy wstępne i tak, na budowę sali gimnastycznej w Janowicach 5 mln zł i na chodnik przy ul. Witosa 1,3 mln zł. Ponadto otrzymaliśmy 2,3 mln zł na gospodarkę wodno – ściekową. Urząd Gminy wystąpił do Ministerstwa Środowiska, aby uzyskać zgodę na przeznaczenie tych środków na projekty i wymianę sieci wodociągowej (rury azbestowe i żelazne). Zakończono i odebrano wykonanie termomodernizacji elewacji Muzeum Regionalnego, odbyły się przed budynkiem uroczystości związane z Narodowym Świętem Niepodległości. Niebawem ogłoszony zostanie przetarg na budowę trybuny na boisku w Bestwince, pozyskano 1 mln zł z funduszy covidowych z budżetu państwa. Zakończono termomodernizację tyłu budynku przedszkola w Kaniowie, gdzie znajdują się mieszkania, w ramach programu Cyfrowa Polska uzyskano 100 tys. zł na wymianę czy też zakup sprzętu komputerowego i serwerowni.
Prowadzona jest w gminie kontrola z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska pod kontem gospodarki śmieciowej i obejmuje okres od 2013 roku.
W piątek, 12 listopada, odbyło się w bielskim BCK wręczenie Nagrody im. ks. Londzina, gmina Bestwina typowała do tej nagrody Jerzego Zużałka.
Zajęliśmy pierwsze miejsce w powiecie bielskim biorąc pod uwagę procent zaszczepionych przeciwko COVID-19 mieszkańców, dzięki czemu otrzymaliśmy nagrodę w wysokości 1 mln. zł. Drugie miejsce zajęły Czechowice-Dziedzice, trzecie Wilkowice.
Złożono do Regionalnej Izby Obrachunkowej projekt budżetu na 2022 r.
Rozpatrywano następujące projekty uchwał:
Czytaj więcej
21. 11. 21
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 6351
We wtorek, 16 listopada, w Katowicach odbyła się pierwsza z tegorocznych gal regionalnych rankingów, jaki w woj. śląskim przeprowadził Ośrodek Kształcenia Samorządu Terytorialnego im. Waleriana Pańki FRDL we współpracy z Urzędem Statystycznym w Katowicach.
Ranking Gmin Województwa Śląskiego jest bliźniaczą inicjatywą realizowaną od wielu lat przez regionalne Ośrodki Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego w województwach małopolskim, podkarpacki, lubelskim. W bieżącym roku zarząd Fundacji podjął decyzję o przeprowadzeniu konkursu według podobnych wskaźników w całym kraju.
W ramach Rankingu ocenie poddawane są wszystkie gminy, miasta i miasta na prawach powiatu województwa śląskiego tworząc trzy odrębne kategorie oceny wskaźników.
„Ranking Gmin” to wyjątkowa inicjatywa, która po raz pierwszy przeprowadzona została w 2010 roku we współpracy z Urzędem Statystycznym w Krakowie. Konkurs powtarzany był z dużym powodzeniem i zainteresowaniem samorządów przez kolejna lata również w innych województwach.
Celem przedsięwzięcia jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego. Organizatorzy rankingu mają nadzieję, że przeprowadzane analizy statystyczne staną się podstawą ważnej dyskusji zarówno nad zarządzaniem lokalnym, jak i strategicznymi kierunkami rozwoju regionu.
Gmina Bestwina oceniana jest w kategorii gmin poniżej 20 tysięcy mieszkańców. W kategorii miast na prawach powiatu I miejsce zajęło Bielsko-Biała, w kategorii gmin powyżej 20 tysięcy mieszkańców zwyciężyły Tarnowskie Góry, a w naszej kategorii, czyli gmin do 20 tysięcy mieszkańców I miejsce zajęły Goczałkowice-Zdrój, II miejsce Buczkowice, III Wilkowice.
Czytaj więcej
21. 11. 20
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5837

Szanowni Państwo, dla poprawy pewności zasilania Klientów oraz dla przeciwdziałania awariom infrastruktury energetycznej, TAURON Dystrybucja prowadzi prace, które wiążą się z koniecznością czasowego wyłączenia energii elektrycznej.
Bestwinka ul. Sportowa od nr 8 do nr 50, Zagrodnia do nr 12, Podpolec nr 11, 11a, 13, Floriana nr 45,
Rozpoczęcie: 2021-11-25 09:00
Zakończenie: 2021-11-25 14:00
Kaniów ulica Mirowska od nr 36 do nr 41, Bażancia od nr 4 i 11, Łabędzia nr 44, 46,
Rozpoczęcie: 2021-11-26 09:00
Zakończenie: 2021-11-26 14:00

21. 11. 19
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5987
21. 11. 19
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 6230
W gminie Bestwina na dzień 31 października liczba zaszczepionych minimum 1 dawką wynosiła 6 963 osoby, co stanowi 58,2%.
Liczba mieszkańców w pełni zaszczepionych wynosiła 6 837, co stanowi 57,2%.
Gmina Bestwina liczy 11 950 mieszkańców, co biorąc pod uwagę liczbę w pełni zaszczepionych plasuje gminę na 125 miejscu w rankingu ogólnopolskim.
Biorąc pod uwagę wiek zaszczepionych min. 1 dawką liczba zaszczepionych przedstawia się następująco:
Przedział wiekowy 12 – 19 lat – 464
20 – 39 lat – 1778
40 – 59 lat – 2421
60 – 69 lat – 1208
70+ - 1092
21. 11. 15
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 6540
Gminna Biblioteka Publiczna w Bestwinie informuje, że z przyczyn niezależnych od organizatora spotkanie z Hanną Greń zostaje odwołane.

Hanna Greń zadebiutowała w 2014 roku powieścią „Cień Sprzedawcy Snów”. Jest również autorką książek „Cynamonowe dziewczyny”, „Otulone ciemnością”, „Jak kamień w wodę” oraz „Światełko w tunelu”.
Urodziła się 8 stycznia 1959 roku w Wiśle. Studiowała ekonomię na Akademii Ekonomicznej w Katowicach, którą ukończyła z dyplomem magistra. Była również właścicielką biura rachunkowego, które porzuciła na rzecz pisania o tym, co ją od dawna pasjonowało – o krwawych zbrodniach.
Pierwsza książką Hanny Greń był „Cień Sprzedawcy Snów”, który, niestety, przeszedł w zasadzie niezauważony. Pisarka jednak nie zniechęciła się i kontynuowała swoją pracę twórczą. Rok później osadzony w Wiśle kryminał doczekał się drugiej części zatytułowanej „Cynamonowe dziewczyny”, która zdobyła niemałą popularność – była podobno najczęściej wypożyczaną książką w Bielsko-Białej. Losy bohaterów tak zwanego „Wiślańskiego cyklu” na tyle wciągnęły czytelników, że powstały trzecia część, zatytułowana „Otulone ciemnością”, a pisarka obiecuje kontynuować serię – można lada moment spodziewać się kolejnych odsłon kryminału i kolejnych, nieuchwytnych morderców.
Czytaj więcej
21. 11. 14
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5967
Zespół z Bestwiny o spokojniejszą zimę rywalizował dziś w Łękawicy. W ostatnim meczu rundy jesiennej beniaminek nie zdołał jednak wygrać.
- Zdajemy sobie sprawę, że czeka nas ciężki mecz. Orzeł traci mało bramek, ma dobrego bramkarza i ciężko gra się w Łękawicy. My jednak chcemy powalczyć i zamazać plamę po ostatniej porażce z rezerwami Podbeskidzia - zapowiadał starcie w Łękawicy Sławomir Szymala, szkoleniowiec ekipy z Bestwiny.
Przyjezdni spotkanie rozpoczęli udanie, bo w 38. minucie udało się im wyjść na prowadzenie. Łukasza Byrtka Adrian Miroski pokonał szczęśliwie, wszak piłka do siatki padła po rykoszecie. Gdy niedługo po zmianie stron LKS za sprawą Krystiana Patronia podreperował rezultat na 0:2, zrobiło się nader ciekawie. Gospodarze zaczęli grać odważniej i ofensywniej, co szybko przyniosło efekty. W 65. minucie Orzeł złapał kontakt z rywalem. Kamil Małolepszy przytomnie zgrał piłkę Kacprowi Pióreckiemu, a ten z bliska nie spudłował. Wkrótce było już 2:2. Marcin Studencki dorzucił futbolówkę w pole karne, a Małolepszy ponownie szykownie zagrał ją wzdłuż - do nabiegającego Roberta Mrózka.
Czytaj więcej
21. 11. 14
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5151
254944941 3033974526819970 2888200098332230428 n247885210 3036153326602090 3717673171067490295 n618cfce0c3279 o large251150435 921598831821015 2216490968439351552 nDługo nie pisałem o startach naszego czołowego biegacza, Tomasza Janusza. Nie, nie porzucił on biegów, ale leczył kontuzję. I chociaż nie rozpoczął jeszcze intensywnego biegania to, jednakże już w pierwszym swoim występie w tym roku zajął całkiem przyzwoite, bo 4 miejsce open i zwyciężył w swojej grupie wiekowej w czerwcowym Biegu Niepodległości, natomiast teraz również wziął udział w Biegu Niepodległości, ale ten odbył się już faktycznie w Narodowe Święto Niepodległości, a był to Krakowski Bieg Niepodległości 2021 i zgromadził na starcie prawie tysiąc uczestników. Wyruszyli z deptaku przy Błoniach, by pokonać 10-kilometrową trasę z metą pod Kopcem Piłsudskiego. Wielu biegło w przygotowanych przez organizatorów koszulkach, nawiązujących do święta 11 listopada, niektórzy z flagami w rękach. Tomasz Janusz zajął 3 miejsce Open i 1 pierwsze miejsce w kategorii służb mundurowych. Zwycięzcą został faworyt - Adam Czerwiński z Wieliczki, niegdyś czołowy polski średniodystansowiec.
Trzy dni wcześniej Tomasz brał udział w Grand Prix Krakowa w biegach górskich, które również ukończył na 3 miejscu Open oraz wygrywając kategorię służb mundurowych. Po biegu powiedział tak: Forma jeszcze nie ta, a wręcz daleka od tej życiowej, dlatego tym bardziej taki wynik cieszy.
Czytaj więcej