Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Aktualności

18. 10. 21
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 16
18. 10. 18
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 304
W niedzielę, 21 października, będziemy wybierać radnych do rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów.
W gminach do 20 tys. mieszkańców w wyborach do rad gmin mamy jednomandatowe okręgi wyborcze. W każdym z okręgów wybieramy jednego radnego. W gminie Bestwina  jest ich 15. W Radzie Powiatu Bielskiego zasiądzie 29 radnych, w Sejmiku Województwa Śląskiego – 45 radnych.
W wyborach do rad powiatów wyborca głosuje tylko na określoną listę kandydatów, stawiając znak "x" w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy, przez co wskazuje jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu.
Za nieważny uznaje się głos, jeżeli na karcie do głosowania postawiono znak "x" w kratce z lewej strony obok nazwisk dwóch lub większej liczby kandydatów z różnych list lub nie postawiono tego znaku w kratce z lewej strony obok nazwiska żadnego kandydata z którejkolwiek z list.
Wybory do sejmików wojewódzkich przebiegają zgodnie z takimi samymi przepisami, jak w przypadku wyborów do rad powiatu - zastosowanie ma tworzenie okręgów wielomandatowych oraz system proporcjonalny, a także 5-procentowy próg wyborczy. W jednym okręgu wyborczym, za jaki uznaje się jeden powiat bądź jego część, wybiera się od 5 do 15 radnych.
W wyborach wójta wygrywa ten kandydat, który zdobył najwięcej głosów w okręgu wyborczym i jednocześnie uzyskał ponad 50% wszystkich ważnie oddanych głosów. W przypadku gminy Bestwina jest tylko jeden kandydat, więc głosowanie odbywa się poprzez postawienie znaku X obok TAK lub obok NIE. I w tym wypadku, aby zostać wybranym kluczowe jest uzyskanie 50 % + 1 na TAK.
Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7:00 do godz. 21:00. W gminie Bestwina mieszczą się one:
Czytaj więcej
18. 10. 18
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 79
Ostatni weekend był bardzo szczęśliwy dla naszych drużyn. Mimo iż rozgrywały mecze wyjazdowe wszystkie przywiozły komplet punktów. Tym razem będą gospodarzami najbliższych meczów, i tak w sobotę, 20 października, LKS Bestwina (5 miejsce, 24 pkt.) o godz. 14:00 podejmować będzie BTS Rekord Bielsko-Biała II ( 8 miejsce, 18 pkt., ale 3 mecze mniej).
KS Bestwinka (12 miejsce, 15 pkt.) za przeciwnika będzie mieć RKS Cukrownik Chybie (16 miejsce, 5 pkt.), a ten mecz odbędzie się w niedzielę, 21 października o godz. 15:00.
Trener LKS 99 Pruchna Witold Wawrzyczek przewiduje następujące rozstrzygnięcia:
- Zespół z Bestwiny jest niewygodnym rywalem, znam to z czasów gry w Chybiu, a teraz pracy trenerskiej. Ciężki do wytypowania jest mecz z „dwójką” Rekordu. Sądzę, że padnie remis.
- Nie wiedzie się Cukrownikowi po dużych zmianach przed sezonem. Beniaminek z Bestwinki u siebie jest bardzo groźny. Nie chcę być niegrzeczny, bo czasy gry w Chybiu świetnie wspominam z super atmosfery, ale dam tu „jedynkę”.
Do ciekawego meczu dojdzie w niedzielę o godz. 15:00 w Kaniowie. W rozgrywkach o mistrzostwo klasy A LKS Przełom Kaniów (5 miejsce, 17 pkt.) zmierzy się z zajmującym 3 miejsce i posiadającym 18 pkt. Sokołem Hecznarowice.
Kibice zapewne będą niezwykle zadowoleni, jeśli uda się naszym drużynom zanotować punktowe komplety i oby tak się stało ;-).
Wzorem poprzednich kolejek redakcja www.sportowebeskidy.pl zestawiła wyróżniających się piłkarzy na boiskach „okręgówki” podczas minionego weekendu. Cieszy fakt, że znalazło się w niej dwóch zawodników LKS Bestwina oraz dwóch KS Bestwinka, a są to:
Obrońca: Marcin Gołąb (LKS Bestwina) – Solidność rutynowanego obrońcy znana jest nie od dziś. W Wiśle swoje walory zademonstrował w pełni, „kasując” sporo ataków groźnego konkurenta.
Prawy pomocnik: Piotr Wydmański (KS Bestwinka) – Bardzo aktywny „z przodu”, umiejętnie napędzał wiele groźnych akcji zaczepnych swojego zespołu.
Napastnik: Dawid Gleindek (LKS Bestwina) – Uniwersalnego skrzydłowego umieściliśmy w duecie napastników, bo też jego inklinacjom ofensywnym trudno zaprzeczyć. Formie wysokiej również.
Napastnik: Bartosz Adamowicz (KS Bestwinka) – W pierwszej części meczu w Rajczy po dwakroć rozmontował defensywę przeciwnika. Wygrana na trudnym terenie to w znacznej mierze jego zasługa.
Gratulacje!
18. 10. 16
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 133
W związku z koniecznością podjęcia uchwały przez mieszkańców Bestwiny o przeznaczeniu środków finansowych otrzymanych za wyróżnienie w konkursie "Piękna wieś województwa śląskiego w 2018 roku" sołtys sołectwa Bestwina zaprasza mieszkańców na nadzwyczajne zebranie wiejskie, które odbędzie się w dniu 26 października (piątek) o godzinie 18 w Gminnym Ośrodku Kultury w Bestwinie.
18. 10. 16
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 134
biosystemW poniedziałek, 22 października, odbędzie się w naszej gminie zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
 
Zużyte telewizory, pralki, lodówki, komputery, telefony, niepotrzebną elektronikę oraz każdy inny elektryczny czy też elektroniczny sprzęt AGD lub RTV należy wystawić przed posesję do godz. 8:00
18. 10. 14
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 130
Taki weekend, w którym wszystkie nasze seniorskie drużyny zdobywają komplet punktów zdarza się rzadko, a jeśli jeszcze odbywa się to w meczach wyjazdowych tym większa radość i uznanie dla nich, tym bardziej, że nie były wskazywane, jako faworyci tych potyczek.
Zaczęło się w sobotę. W Bielskiej Lidze Okręgowej LKS Bestwina zmierzył się w Wiśle z tamtejszym WSS. Od samego początku bestwinianie narzucili wiślanom swój styl gry i stworzyli sobie kilka sytuacji strzeleckich, m. in. Krystian Makowski, Mariusz Duś, Dawid Gleindek, Szymon Skęczek jednakże albo minimalnie chybili, albo bramkarz spełniał swoją rolę.
Po faulu na Dawidzie Gleindku arbiter bez wahania wskazał na „wapno”. I choć uderzenie Szymona Skęczka bramkarz wiślan odbił, to wobec poprawki do powiedzenia nic nie miał.
W drugiej połowie swoje sytuacje strzeleckie mieli również wiślane, ale nic z nich nie wyniknęło. W doliczonym czasie gry sfaulowany w obrębie „16” został Konrad Kowaliczek. Piłkę na 11. metrze ustawił Tomasz Kozioł, ale bramkarz WSS znów błysnął swoimi umiejętnościami odbijając także dobitkę. Bestwinianie wygraną dowieźli, choć mecz kończyli w osłabieniu po czerwonej kartce dla Michała Gacka. Po tym zwycięstwie LKS Bestwina przesunął się na 5 miejsce.
WSS Wisła – LKS Bestwina 0:1
LKS Kaniów jechał do Wapienicy z zamiarem przełamania zapory złożonej z obrońców Zapory i zadanie to zawodnicy Przełomu wykonali. Wynik spotkania został ustalony w pierwszej połowie, a dokładniej w 39 minucie strzelanie w meczu zakończył zawodnik Przełomu Dominik Domka. Wcześniej dwie bramki dla kaniowian zdobył Kamil Góra (15 i 25 min.). Kaniów z 17 punktami jest piąty.
LKS Zapora Wapienica – LKS Przełom Kaniów 2:3
W niedzielne popołudnie wyjechał z Bestwinki do Rajczy (chyba najdalszy wyjazd) autobus z zawodnikami oraz najwierniejszymi kibicami. Trener, Tomasz Zużałek i jego ekipa, zawsze powtarzają, że w każdym meczu walczą o 3 punkty, jednakże faworytem tego meczu nie byli. Nastroje w drużynie były bardzo dobrze, ponieważ w porównaniu do składu z ostatniego meczu w dzisiejszym znalazły się filary obrony: Sebastian Bienko i Szymon Tomala.
Soła Rajcza na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy stworzyła ze swojego boiska niesamowitą twierdzę. Ta jednak została zdobyta przez ekipę z Bestwinki. Należy nadmienić, że jest pierwszą drużyną, która z Rajczy wywiozła 3 punkty. Już w pierwszej połowie dwie bramki zdobył Bartosz Adamowicz i to w przeciągu dwóch minut, w 34 i 36 minucie. Na przerwę drużyny zeszły z wynikiem 0:2. Kontaktową bramkę gospodarze uzyskali w 50 minucie, ale to było wszystko na co ich było stać, a w 90 minucie kropkę nad „i” postawił Maciej Kosmaty. Z 15 punktami KSB pozostaje na 12 pozycji.
LKS Soła Rajcza – KS Bestwinka 1:3
18. 10. 12
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 183
W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbyła się uroczysta gala plebiscytu „Samorządowiec Województwa Śląskiego”. Była to akcja redakcyjna „Dziennika Zachodniego” pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego.
Głosowanie w plebiscycie rozpoczęło się 24 sierpnia i trwało do 13 września br. Wzięli w nim udział radni z każdego miasta, powiatu i gminy województwa śląskiego oraz prezydenci, burmistrzowie, wójtowie, starostowie powiatów, a także radni Sejmiku Województwa Śląskiego, na których czytelnicy i internauci mogli oddawać swoje głosy, doceniając tym samym ich zaangażowanie i pracę na rzecz lokalnej społeczności.
Starosta Bielski Andrzej Płonka zdobył wysokie, trzecie miejsce. Jest to szczególne wyróżnienie w jubileuszowym roku XX-lecia funkcjonowania w Polsce powiatów.
W Plebiscycie na „najlepszego wójta” wójt gminy Bestwina nie otrzymał ani jednego głosu na TAK, ale również żadnego głosu na NIE. Zwyciężył wójt gminy Poraj, Łukasz Stachera.
Tytuł „najlepszego radnego w gminie” otrzymało troje radnych z powiatu bielskiego: Łukasz Furczyk radny Rady Gminy Bestwina (jedyny radny z gminy Bestwina, na którego oddano głosy), Stanisław Wojciech radny Rady Miasta Czechowice-Dziedzice oraz Stanisław Nycz radny Rady Miasta i Gminy Wilamowice.
18. 10. 12
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 184
Bielska policja zatrzymała 24-letniego mężczyznę, który ma na swoim koncie szereg wymuszeń rozbójniczych. Napastnik groził swoim ofiarom nożem i żądał wydania pieniędzy. Spodziewając się zatrzymania, ukrył się w jednym z goczałkowickich pensjonatów.
Policjanci pracowali nad sprawą wymuszeń, do których dochodziło ostatnio w powiecie bielskim. Z relacji pokrzywdzonych wynikało, że napastnik przykładał im do szyi nóż i żądał wydania kilku tysięcy złotych. Do zdarzeń tych doszło m.in. w Dankowicach, Czechowicach-Dziedzicach, Kaniowie i Bestwinie. Sprawca groził swoim ofiarom śmiercią i spaleniem ich domów.
Śledczy ustalili, że związek z tymi przestępstwami może mieć dobrze im znany 24-letni mieszkaniec powiatu bielskiego. Mężczyzna spodziewając się zatrzymania, przez jakiś czas skutecznie się ukrywał. Policjanci zatrzymali go w jednym z goczałkowickich pensjonatów. Był zaskoczony. W czasie przeszukania policjanci odnaleźli przy nim środki odurzające.
Wczoraj bielski sąd podjął decyzję o tymczasowym aresztowaniu 24-latka. Za obecne czyny odpowie w warunkach recydywy, gdyż przeszłości był karany za rozboje. Grozi mu kara do 15 lat więzienia.
Na zdjęciu: zatrzymany przez policjantów 24-latek, fot. Policja
18. 10. 12
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 156
W sali Sejmu Śląskiego w Katowicach odbyło się w czwartek, 11 października, Forum Sołtysów Województwa Śląskiego, podczas którego tradycyjnie podsumowano coroczny konkurs „Piękna wieś województwa śląskiego”.
Jak informuje biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w Katowicach w tegorocznej edycji przyznano nagrody i wyróżnienia w pięciu kategoriach. Zwycięzcy oprócz uroczyście wręczonych pucharów i dyplomów otrzymali również nagrody pieniężne. W kategorii Piękna wieś województwa śląskiego Bestwina otrzymała wyróżnienie i nagrodę pieniężną w wysokości 2000 zł. W kategorii Najpiękniejsza zagroda województwa śląskiego trzecie miejsce i 1 000 zł nagrody przypadło Sylwii Firganek-Kozioł z Bestwiny.
Do góry