Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Aktualności

26. 06. 23
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 43
Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 21 czerwca 2026 roku, w wieku 76 lat, odszedł od nas do wieczności śp. Jerzy Kudła (ur. 29.10.1949 r.) – wieloletni społecznik, samorządowiec oraz oddany strażak, który przez dziesięciolecia nie szczędził sił dla rozwoju i bezpieczeństwa naszej gminnej wspólnoty.
Druh Jerzy Kudła pozostawił trwały ślad w historii gminy Bestwina oraz ochotniczego pożarnictwa:
    Od 1978 roku związany był z zawodem strażaka, służąc w Zakładowej Straży Pożarnej w Metalplaście.
    W latach 2006–2014  pełnił funkcję Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Janowicach.
    W latach 2011–2016 działał w strukturach Zarządu Gminnego OSP pełniąc funkcję skarbnika
    W kadencji 2002–2006 reprezentował mieszkańców jako radny Rady Gminy Bestwina,
Tracimy człowieka o wielkim sercu, niezwykle zasłużonego dla Janowic i całej Gminy Bestwina, który swoją postawą dawał piękny przykład bezinteresownej służby drugiemu człowiekowi. „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek” — tym strażackim zawołaniem kierował się przez całe swoje dorosłe życie.
Rodzinie, Najbliższym oraz Druhnom i Druhom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Janowicach składamy wyrazy głębokiego współczucia i wsparcia w tych trudnych chwilach.
Cześć Jego Pamięci!
Wójt Gminy Bestwina
Grzegorz Boboń
Przewodniczący Rady Gminy Bestwina
Jerzy Stanclik
26. 06. 23
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 45
PK Kombest informuje, że w dniu 24.06.2026 r. z powodu remontu  sieci wodociągowej nastąpi przerwa w dostawie wody  w Janowicach w godz. 9.00-13.00.

Utrudnienia obejmą ulice: 
- Miodowa
- Janowicka numery 95 oraz 97

Przepraszamy za powstałe utrudnienia i prosimy o wyrozumiałość

26. 06. 23
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 44
W Hecznarowicach będzie się działo w sobotę, 27 czerwca. 
Stowarzyszenie Historia i Tradycja Oręża Polskiego zaprasza na II Rodzinny Piknik Militarny, który będzie miał miejsce na stadionie LKS Sokół Hecznarowice.
Start już o godzinie 11:00.
26. 06. 23
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 91
489790807 122118426692740154 712482493657722606 n669858389 1543231351140228 1514354574935738766 n727083959 1611489234314439 4251107286917358318 n728469131 966933052840476 4926371234234793798 nO sportowych sukcesach Jej ojca już tutaj pisałem. Piotr Nowak z powodzeniem startował w różnego rodzaju biegach, w tym ekstremalnych, jak na przykład w ultramaratonie górskim "Chudy Wawrzyniec" na dystansie 82 km, czy też w Biegu Zbója – 60 km.
W ślady ojca idą Jego dzieci. Syn Kacper gra w piłkę nożną w LKS Bestwina, natomiast córka Nadia trenuje siatkówkę w MKS Czechowice-Dziedzice i odbiera już nagrody, mimo bardzo młodego wieku.
Niedawno wraz z inną mieszkanką naszej gminy – Amelią Kózką z Kaniowa wygrała finał Powiatowej Ligi Mini Siatkówki. Warto dodać, że Nadia jest w klasie 3 a turniej w kategorii młodszej był do 5 klasy. Finał odbył się 14 czerwca w Rybarzowicach, a Nadia została uznana najlepszą zawodniczką. Gratulacje!
Warto dodać, że Nadia dotarła również do półfinału Mistrzostw Śląska singielek 1 na1 i razem z koleżanką do ćwierćfinału Mistrzostw Śląska w dwójkach.
Oprócz wyżej wymienionych dziewczynek w MKS Czechowice-Dziedzice w grupie starszej grają jeszcze z naszej gminy Monika Kramarczyk z Bestwiny i Łucja Dutka.
26. 06. 23
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 60
21 czerwca 2026 roku, na terenie rekreacyjno-sportowym przy Hali Sportowej w Pankach (powiat kłobucki) odbywał się kolejny etap I edycji Konkursu Kulinarnego „Polska Smakuje”. Wydarzenie, organizowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, zgromadziło liczne Koła Gospodyń Wiejskich z województwa śląskiego, które zaprezentowały swoje umiejętności w promowaniu regionalnych potraw i lokalnych produktów.
Najwyższe, pierwsze miejsce w konkursie zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich „Bestwinianki”, którego przewodniczącą jest Urszula Orłowska. Panie z Bestwiny przygotowały danie zatytułowane poetycko „Pierś perliczki, co żurawinowym czarem się okryła, by zmylić, że z egzotycznego lądu przybyła”, które zachwyciło jury zarówno smakiem, jak i kreatywnym podejściem do tradycji.
„Bestwiniankom” towarzyszyli kierownik Referatu Sportu i Promocji Urzędu Gminy w Bestwinie Piotr Kine oraz akordeonistka Julia Markiel, która zapewniła oprawę muzyczną.
Konkurs „Polska Smakuje” ma na celu promocję bogactwa polskiej kuchni regionalnej, wspieranie aktywności Kół Gospodyń Wiejskich oraz podkreślenie roli lokalnych produktów w kształtowaniu tożsamości kulinarnej wsi. Tegoroczna edycja po raz kolejny pokazała, jak wielki potencjał drzemie w tradycjach przekazywanych z pokolenia na pokolenie.
Z całego serca gratulujemy członkiniom KGW „Bestwinianki” wspaniałego osiągnięcia. Jest to już kolejny dowód na to, że bestwińskie gospodynie z sukcesem promują naszą gminę na arenie ogólnopolskiej, łącząc pasję, kreatywność i szacunek dla naszego dziedzictwa. Gratulujemy również pozostałym laureatom konkursu oraz organizatorom za stworzenie tak wartościowego wydarzenia, które integruje lokalne środowiska.
26. 06. 22
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 80
Sezon taneczny 2026 2027Rusza nabór na zajęcia taneczne w BAZIE w sezonie 2026-2027! 😉
 
Szczegóły i zapisy pod nr tel. ☎️731 251 102
 
💡Nabór trwa od 22 czerwca do 25 czerwca lub do zapełnienia listy uczestników. 
 
Zapraszamy! 
 
Czeka nas fantastyczna taneczna przygoda ⭐️
 
26. 06. 22
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 75
W środę w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bestwinie odbędzie się spotkanie autorskie z Tomaszem Żakiem i Jackiem Piekiełko. Zapraszamy! Poczatek o godzinie 17:00!
26. 06. 22
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 85
Janowice po raz dziewiętnasty stały się gminną stolicą dwóch kółek! Zorganizowany 20 czerwca Janowicki Rajd Rowerowy znów przyciągnął na malowniczą trasę sympatyków aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Blisko 300 uczestników – nierzadko jadących całymi rodzinami – pokonało w niełatwych warunkach atmosferycznych 16-kilometrową trasę. Lejący się z nieba upał nie zniechęcił, wszakże dzielnych cyklistów. Od malucha po seniora każdy bawił się świetnie, korzystając także z atrakcji przygotowanych na terenach rekreacyjnych za strażnicą OSP.
Organizatorem rajdu, jak co roku, był niezawodny Zespół Szkolno-Przedszkolny w Janowicach we współpracy z Radą Rodziców. W przedsięwzięcie włączył się Urząd Gminy Bestwina, liczne organizacje i stowarzyszenia, OSP i KGW Janowice, Policja i służby medyczne, a także sponsorzy – firmy i osoby prywatne. Patronat honorowy objął Wójt Gminy Bestwina Grzegorz Boboń. Nad całością czuwała dyrektor szkoły Dorota Kuminek, natomiast w roli prowadzącej doskonale sprawdziła się Jolanta Kuczyńska, na co dzień polonistka z janowickiej placówki.
Rowerzyści po odebraniu koszulek, wody i bloczków na posiłek wystartowali o godzinie 14.00. Wspólny przejazd prowadził ulicami: Janowicką, Górską, Samotną, Groszkową, Bestwińską, Podleską, Szkolną, Krakowską, Podzamcze, Leszczynową, Prusa, Pszczelarską, Targanicką i ponownie Janowicką. Nieco zmieniona w stosunku do lat ubiegłych trasa pozwoliła poznać gminę Bestwina nie tylko jej mieszkańcom, ale i gościom – bywało, że w rajdzie jeździły osoby mieszkające w Wielkiej Brytanii czy w Niemczech, zatem może i tym razem naszymi terenami zachwycił się ktoś z zagranicy.
Czytaj więcej
26. 06. 22
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 74
Nawet na wsi bywa trudno o kontakt z naturą. Choć żyjemy w bardzo zielonej gminie, szybkie tempo życia nieraz zamyka nas w czterech ścianach lub w samochodzie. A przecież wychodząc na świeże powietrze w naturalny sposób uczymy się, jak skonstruowany jest świat wokół nas. Obserwujemy jak pracują pszczoły, jak budują gniazda ptaki i w jaki sposób o poszczególnych godzinach pada cień. Nie mówiąc już o walorach zdrowotnych, o odpoczynku dla zmęczonych ekranami oczu.
Powstające dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach „Ekopracownie pod chmurką” są zatem wspaniałą inwestycją w przyszłość, dzięki której dzieci i młodzież uczą się przez doświadczenie i po prostu wypoczywają. Na terenie gminy Bestwina został niedawno uroczyście otwarty wspaniały obiekt przy szkole im. T. Kościuszki w Kaniowie, a 19 czerwca 2026 r. przyszedł czas na SP im. św. Jana Kantego w Bestwinie. 
Nie jest łatwo zostać beneficjentem programu – chętnych sporo, a napisanie pomysłowego wniosku to wymagające wyzwania. Szkoła w Bestwinie wyszła jednak z etapu proceduralnego zwycięsko, uzyskując dofinansowanie w wysokości 70 000 zł. Całkowity koszt powstania pracowni to 87 500 zł., wkład własny gminy Bestwina wyniósł 17 500 zł. 
 - Podczas zajęć na świeżym powietrzu uczniowie będą mogli korzystać z wiaty wraz ze stołami i ławkami, tablic edukacyjnych, plakatów, pomocy dydaktycznych, będą w specjalnych donicach sadzić rośliny i opiekować się nimi. W wygląd pracowni swój wkład miała również społeczność szkolna, której należą się szczególne podziękowania: rodzice, uczniowie, nauczyciele, dzięki nim pracownia zyskała dodatkowe rośliny, poidełka dla ptaków, budki dla ptaków i owadów.  Za pomysł i projekt wizualny ekopracowni której została nadana nazwa „Tropiciele przyrody” odpowiada pani Renata Presak – relacjonuje Angelika Gościk, dyrektor szkoły. Korzystający z obiektu mogą zatrzymać się również przy zegarze słonecznym albo przy ogromnym modelu pszczoły – owad otrzymał już od uczniów oficjalne imię Mietek.
Czytaj więcej
26. 06. 22
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 61
Do góry