Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Aktualności

21. 10. 05
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 6044
baza plakat 1tylPhoto 10 05 2021 01 24 34 1Baza, jak sama nazwa mówi to podłoże, grunt, punkt odniesienia do budowania czegoś nowego.
Chcemy zaprosić i gościć tu najmłodsze pokolenie, a także to nieco starsze, by poprzez wspólne projekty kształtować świadomość lokalną, angażować, łączyć i wymieniać się doświadczeniami. Aby wzajemnie się od siebie uczyć.
Czy się zajmujemy?
- pilnujemy dzieci na godziny (codziennie ciekawe zajęcia!) można przywieźć do nas dziecko o dowolnej porze, a samemu pozałatwiać swoje sprawy,
- prowadzimy warsztaty i zajęcia dodatkowe (dla różnych grup wiekowych - zapisy właśnie ruszyły!), min. Akademia Małego Odkrywcy, MUZAbawa, Zajęcia plastyczne, taneczne, Kawka z Mleczkiem i wiele, wiele innych,
- a także organizujemy przyjęcia urodzinowe.
Ponadto w ramach projektu BAZA ZGŁOŚ SIĘ dajemy przestrzeń i szansę na prowadzenie zaprezentowanie swoich zajęć lub autorskich pomysłów.
Więcej informacji na stronie: BAZA NA KRAKOWSKIEJ
Bestwina, ul. Krakowska 176
21. 10. 05
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5991
UBUB4UB2UB3W tym roku po raz 15 został zorganizowany bieg dookoła węgierskiego Balatonu nazywany NN Ultrabalaton. Wziął w nim udział janowiczanin, Tomasz Jędrzejko. Poprosiłem Pana Tomasza o wrażenia z tego morderczego biegu i zamieszczam je poniżej:
Ultrabalaton rozgrywany był na dystansie 216 km. Trasa prowadziła przez malownicze wsie i miasteczka położone wokół Balatonu, największego jeziora w środkowej Europie. W zawodach wzięło udział ponad 350 biegaczek i biegaczy z całego świata, a na linie mety dotarły 202 osoby. Pokonanie dystansu zajęło mi 22 godziny 30 minut i 39 sekund i pozwoliło na zajęcie 12. miejsca w klasyfikacji generalnej. To także 6. wynik wśród wszystkich Polaków, którzy biegali tam w ciągu ostatnich 15 lat. I choć jestem z tego startu bardzo zadowolony, to czuję, że stać mnie na więcej i jeszcze kiedyś tam wrócę.
Zawodami na Węgrzech kończę udany sezon 2021, rozpoczynam krótkie roztrenowanie a kolejne wyzwania już niebawem.
Pozdrawiam serdecznie!
Tomasz J.
PS Kolejny raz mogę napisać, że Pan Tomasz jest prawdziwym ambasadorem gminy Bestwina i powiatu bielskiego, ich loga są centralnie umieszczone na koszulce zawodnika. W tym biegu doszło jeszcze jedno logo, a mianowicie Związku Zawodowego „KADRA” przy PG SILESIA, który wsparł Pana Tomasza.
21. 10. 03
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5414
Informację z meczów seniorskich drużyn rozpocznę od ligi okręgowej, czyli meczu pomiędzy KS Bestwinka i Piast Bieruń Nowy, a to z tej racji, że kibice KSB mogli zobaczyć w sezonie 2021/2022 po raz pierwszy na boisku w Bestwince swój zespól dopiero dzisiaj, w niedzielą, 3 października, a była to już 9 kolejka. Do tej pory, ze względu na remont murawy, wszystkie mecze odbywały się na wyjazdach.
Niestety, debiut na nowej nawierzchni nie był zwycięski, czego oczekiwali kibice, KS Bestwinka przegrał z ostatnią drużyną w tabeli, z zerowym kontem przed tym meczem, 0:1. Bramka padła w 77 minucie. Przed meczem drużyny i kibice uczcili chwilą ciszy tragicznie zmarłego Jacka Felscha, zawodnika, m.in. Cracovii, a w ostatnim okresie trenera bramkarzy w TS Podbeskidzie i trenera LKS Żar Międzybrodzie Bialskie oraz zmarłych w ostatnim czasie zawodników KS Bestwinka: Józefa i Tadeusza Gawędów, Stefana Zbyla, Eugeniusza Kozaka i Władysława Firganka.
Jedyną drużyną, jaka zdobyła punkty jest LKS Przełom Kaniów, który pokonał LKS Pionier Pisarzowice 3:1, a bramki padały: 1:0 - N. Foks 14', 2:1 - K. Adamus 89' i 3:1 - D. Domka 90+1'.
Czwarto-ligowy LKS Bestwina udał się do Książenic na mecz z Unią i przegrał go 5:1. Honorowe trafienie zaliczył w 83 minucie Mateusz Włoszek.
Czytaj więcej
21. 10. 03
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5657
117243867 4306586842749210 3919051411489042180 n244007833 3001267226858285 650538859102348086 n243527912 291609262506533 3743555214197989 n243952087 899292037360724 2483157405124275810 nRajd Finlandii to jedna z najszybszych rund w całym kalendarzu FIA WRC Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Świata. Impreza, która w tym roku świętuje piękny jubileusz 70 edycji ma status kultowego, a każdy kierowca rajdowy na świecie chciałby sięgnąć tutaj po zwycięstwo. W tym roku nowością jest fakt, że po raz pierwszy odbywa się on w październiku, w jesiennej scenerii. Przez trzy dni rywalizacji (1-3 października) organizator przygotował 19 szutrowych odcinków specjalnych, których łączny dystans to prawie 280 km tras w środkowej części Finlandii. Wśród 43 załóg, jakie stanęły do rywalizacji są także reprezentanci naszej gminy i regionu. Polsko-czeska ekipa Kowax 2Brally, w której rolę menadżera zespołu pełni mieszkaniec Kaniowa, Dawid Marciński (pierwszy z prawej na pierwszym zdjęciu), a mechanikiem jest Łukasz Godula (o obu pisałem już na tych łamach) przygotowała rajdowe Hyundaie dla dwóch załóg.
Czytaj więcej
21. 10. 03
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 4900
Szanowni Państwo, dla poprawy pewności zasilania Klientów oraz dla przeciwdziałania awariom infrastruktury energetycznej, TAURON Dystrybucja prowadzi prace, które wiążą się z koniecznością czasowego wyłączenia energii elektrycznej:
Janowice ulica Pszczelarska nr 49,51, Graniczna od nr 11 i 26 do nr 23 i 46,
Rozpoczęcie: 2021-10-07 08:00
Zakończenie: 2021-10-07 13:00

Janowice ul. Podlesie, Szkolna od nr 3 do nr 11, Bestwina ul. Szkolna od nr 72 do nr 94 oraz nr 61 i 63, Leszczynowa nr 3, 5,
Rozpoczęcie: 2021-10-08 08:00
Zakończenie: 2021-10-08 13:00

 

21. 10. 02
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5880
243469200 577538736993430 2953524694772124463 n243350213 577538726993431 9080285699442702234 n243390871 577538796993424 8805418357952436928 n243523254 577538836993420 3112838636350787208 nNa profilu Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków: https://www.facebook.com/Wojew%C3%B3dzki-Urz%C4%85d-Ochrony-Zabytk%C3%B3w-w-Katowicach-105771877503454/ możemy przeczytać:
- Jak informowaliśmy w grudniu 2020 r. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bestwinie (powiat bielski) trwają prace przy odkrytej polichromii.
W tym roku, dzięki zaangażowaniu Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bestwinie oraz przy dofinansowaniu Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków realizowany jest zakres prac związany ze złoceniami na sklepieniu absydy i prezbiterium.
- Podczas dzisiejszych (30 września) oględzin komisja konserwatorska oceniła zaawansowanie prac. Na tle polichromii sklepienia wykonywana jest rekonstrukcja złoceń w technice na mikstion na podstawie zachowanych fragmentów renesansowych gwiazd.
- Polichromia w prezbiterium kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Bestwinie została wpisana do rejestru zabytków województwa śląskiego pod pozycją B/372/2018.
- Na temat odkryć w bestwińskiej świątyni można przeczytać w wydawnictwie Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach tj. w 12 tomie "Wiadomości Konserwatorskich Województwa Śląskiego”.
21. 10. 02
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 6295
IMG 1919IMG 1921IMG 1920IMG 1922IMG 1925Zebranie rozpoczął sołtys sołectwa Kaniów, Marek Pękala, witając wszystkich uczestników, w tym zaproszonych gości: Artura Beniowskiego, wójta gminy Bestwina i mieszkańca sołectwa Kaniów, dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego, Agatę Szypułę, radnego powiatowego, Grzegorza Gawędę, radnych z sołectwa Kaniów: Grzegorza Owczarza i Romana Pacygę, prezesa Kombest-u, Wacława Waliczka, przewodniczącą KGW, Mieczysławę Głombek, prezesa Koła Emerytów, Tadeusza Maroszka, prezesa Stowarzyszenia Wędkarskiego „Kaniowski Karp Królewski”, Romana Sasa, redaktora Magazynu Gminnego, Sławomira Lewczaka. Na listę obecności wpisały się 33 osoby.
Następnie sołtys, Marek Pękala, przedstawił propozycję porządku Zebrania, nie wniesiono do niego żadnych uwag i został on jednogłośnie przyjęty.
Sekretarzem Zebrania wybrano Jerzego Zużałka, a do Komisji Uchwał i Wniosków powołano Mirosława Kołodziejczyka i Adama Mikołajczyka.
Czytaj więcej
21. 10. 01
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5748
Podczas Forum Sołtysów poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji konkursu „Piękna wieś Województwa Śląskiego"
Główna nagroda trafiła do Kaniowa w powiecie bielskim. Gospodarzem imprezy była siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie. W uroczystej gali gminę Bestwina reprezentowali: kierownik Referatu Sportu i Promocji Urzędu Gminy Bestwina Piotr Kine, sołtyski i sołtysi: Bestwiny Maria Maroszek, Bestwinki Teresa Paruch – Ryś, Janowic Stanisław Nycz, Kaniowa Marek Pękala oraz przedstawicielki KGW Kaniów: Mieczysława Głombek i Jadwiga Ochman.
Forum Sołtysów jest imprezą cykliczną organizowaną co roku przez Departament Terenów Wiejskich Województwa Śląskiego. Zaś samą ideą konkursu „Piękna Wieś Województwa Śląskiego” jest wspieranie rozwoju wsi przez pobudzenie aktywności gospodarczej, kształtowanie ładu przestrzennego oraz pielęgnowanie środowiska naturalnego. Konkurs promuje także działania związane z zachowaniem tradycji oraz wzmacnianiem poczucia tożsamości lokalnej wsi.
- Województwo Śląskie to nie tylko duże miasta. Śląska wieś ma piękne tradycje i tu także obecny jest wielki etos pracy, który stał się atrybutem naszego pokolenia. Za tą bardzo ciężką, pełną wyrzeczeń pracę, chciałbym dzisiaj z całego serca podziękować. To także ukłon za troskę jaką otoczyliście nasze Małe Ojczyzny. Dzięki Wam śląska wieś pięknieje. Przyznane nagrody i wyróżnienia są tego udokumentowaniem. Wszystkim serdecznie gratuluję. Forum to jednocześnie okazja do dyskusji o przyszłości wsi. Nie mam wątpliwości, że będą one owocne. A Koszęcin to idealne do tego miejsce – podkreśla Jakub Chełstowski, marszałek województwa.
Czytaj więcej
21. 09. 30
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5524
Czy tylko Monachium ma prawo do organizowania Oktoberfest? Na pewno nie, bo przecież za taką cenę i z takim zespołem, jakim jest Albatros nikt nie ma szans zorganizować imprezy na najwyższym poziomie, a ten mogą zagwarantować organizatorzy janowickiego Oktoberfest, czyli OSP Janowice. Cóż dodać więcej? Tylko tyle, że szczególy na plakacie i zachęcić do udziału:
21. 09. 30
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5339