Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Aktualności

22. 01. 02
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5696
Chyba nie tylko mnie cieszy, kiedy młodzież realizuje swoje pasje, działa społecznie, pomaga potrzebującym, a jeśli wśród tej aktywnej młodzieży są mieszkańcy naszej gminy to tym większa radość. I mamy mnóstwo takich przykładów w naszej gminie, że tylko wymienię Orkiestrę Dętą, Zespół Regionalny Pieśni i Tańca, Allegro, Vocalis i inne, o nich już wielokrotnie na tych łamach można było przeczytać. Ale nasi mieszkańcy udzielają się również poza naszą gminą. Jednym z takich zespołów jest STIM. Składa się on z młodych i uzdolnionych osób, które kochają muzykę, chcą rozwijać swe talenty, dzielić się swą pasją i efektami pracy. Oprócz innych występów co roku organizują w Czechowicach-Dziedzicach koncert "Gwiazdo świeć, kolędo leć" i często jest też on powtarzany w innych miejscach. Święta Bożego Narodzenia dla każdego z nas są szczególnym, wyjątkowym i pełnym magii okresem. - To również czas refleksji oraz spotkań w gronie najbliższych. To moment "zatrzymania się" w pędzie dnia codziennego, ale i czas śpiewania kolęd, który jako młodzi ludzie chcemy dzielić razem z naszą lokalną społecznością - mówią młodzi czechowiczanie z zespołu STIM. I właśnie na taki koncert chciałem zaprosić mieszkańców naszej gminy do kościoła pw. św. Wojciecha w Dankowicach, a odbędzie się on 6 stycznia (czwartek) o godz. 18:00. Członkami zespołu są mieszkanki Kaniowa, siostry Klaudia i Marlena Mikoda. Klaudia zajmuje się oprawą graficzną i fotograficzną, Marlena gra na pianinie.  
Na swoim profilu na Facebooku tak członkowie zespołu zachęcają do udziału: Wspólne kolędowanie niech będzie najprostszym wyrazem naszego zaangażowania w tworzenie autentycznych relacji oraz świadectwem przywiązania do wartości, które stanowią podstawę szczęśliwego życia. Bądźmy razem w czasie tego niezwykłego koncertu!
21. 12. 31
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 6105
BarbaraAgnieszkaTomaszTomekTomasz 3Tomasz 4
 
 
 
 
 
Już po raz 17. odbył się Krakowski Bieg Sylwestrowy. Na dwóch dystansach - „Smoczej Piątce" (5 km) i „Radosnej Dziesiątce" (10 km) - biegaczki i biegacze rywalizowali nie tylko o miano najszybszych na mecie, ale i o najefektowniej przebranych, zadziwiając często wielobarwnymi, oryginalnymi strojami. Pomysłowość i kreatywność biegaczy nie miała granic.
Dla tych, którzy, kto ukończyli bieg, na mecie czekał pamiątkowy medal, gorąca herbata i napoje, dla dzieci i młodzież słodycze, a ponadto panie były witane różami. Ze względów bezpieczeństwa, w tym roku wprowadzany został limit 1500 uczestników biegu. Po raz piąty dochód z imprezy został przekazany na rzecz Fundacji Wspierania Kardiochirurgii Dziecięcej Schola Cordis.
W tym charytatywnym biegu nie zabrakło naszych mieszkańców. Na dystansie 5 km wystartował Tomasz Janusz z żoną Agnieszką (Chwałek). Tomasz zajął 5 miejsce Open, Agnieszka była 48 Open i 8 wśród kobiet. Na mecie zameldowało się 743 uczestników.
W „Radosnej Dziesiątce” naszą gminę reprezentowali Tomasz Jędrzejko z Janowic, który ukończył bieg na 6 miejscu i Barbara Janusz z Kaniowa, Mama Tomasza, która przekroczyła linię mety jako 366 zawodnik (Open), a ukończyło ten bieg 644 zawodniczek i zawodników.
Czytaj więcej
21. 12. 31
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 6229
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Bielsku-Białej informuje, że w związku z potwierdzeniem wystąpienia ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków na fermach zlokalizowanych w Bestwince przy ulicy Dworkowej złożył poprzez Śląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii wniosek do Wojewody Śląskiego o wydanie rozporządzenia ustalającego wokół stwierdzonego ogniska choroby obszarów zapowietrzonego i zagrożonego, na terenie których zostaną wprowadzone zgodnie z zapisami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2020 r. poz. 1421) stosowne zakazy i nakazy.
Zwracam się zatem z prośbą o poinformowanie mieszkańców o ciążących na nich obowiązkach, m. in. takich jak:
1) utrzymywanie drobiu lub innych ptaków w odosobnieniu, w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach budowlanych lub innym miejscu w gospodarstwie w sposób:
a) uniemożliwiający kontakt z drobiem lub innymi ptakami utrzymywanymi w innych gospodarstwach,
b) ograniczający ich kontakt z dzikimi ptakami;
Czytaj więcej
21. 12. 31
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5441
Nadchodzący Nowy Rok to nie tylko okres radości, ale rownież zadumy nad tym, co minęło i nad tym, co nas czeka.
Tak więc dużo optymizmu i wiary w pogodne jutro w 2022 roku
życzy sołtys Kaniowa.
21. 12. 29
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5382
Kameralne Studio Muzyczne działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Bestwinie wraz z zespołem Allegro stworzyło kolędy na czas Świąt Bożego Narodzenia. Poniżej Kołysanka Józefa (TGD cover) i Noel (TGD cover):

Wokal: zespół Allegro, aranżacja wokalno-instrumentalna: Magdalena Wodniak-Foksińska, Kacper Wójtowicz Mix, Mastering: Kacper Wójtowicz Teledysk: Kacper Wójtowicz KAMERALNE STUDIO MUZYCZNE

21. 12. 28
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5287
Podejrzenie ptasiej grypy w sołectwie Bestwinka. Informację przekazał Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Bielsku-Białej.
Mieszkańcy powiatu bielskiego, właściciele ptactwa hodowlanego mają obowiązek trzymać zwierzęta w zamknięciu. Chodzi o to, by drób nie miał kontaktu z dzikim ptactwem. Oznacza to, że między innymi kury, kaczki, indyki czy gołębie powinny być także karmione i pojone w zamkniętym pomieszczeniu.
Źródło: www.czecho.pl

 

21. 12. 23
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5509
Gminna Biblioteka Publiczna w Bestwinie bierze udział w konkursie organizowanych przez Orange "Choinka dla Firm. W zwiazku z tym prosi swoich Czytelników, i nie tylko, o oddanie głosu na biblioteczną choinkę, a można to zrobić klikając TUTAJ a następnie odszukując zdjęcie choinki i dodając swój głos.
21. 12. 22
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5688

background 4654716 1920

Gdy nadejdą Święta niech nadzieja i radość zastukają do Państwa drzwi,
a Nowy Rok przyniesie pomyślność, szczęście i piękny uśmiech każdego dnia.

Administrator www.gminabestwina.info

21. 12. 22
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5665

Karol Kóska - urodził się w 1946 r. w Kaniowie. Rodzice zajmowali się rzemiosłem i rolnictwem. Ojciec prowadził zakład stolarski. Karol po ukończeniu szkoły podstawowej uczył się u ojca fachu stolarza budowlanego. Około 1966 r. zostaje przez Franciszka Machańca zainspirowany rzeźbą. Po śmierci ojca w 1971 r., prowadził warsztat stolarski, w którym wykształcił wielu uczniów. W latach 80 ubiegłego wieku w swojej stolarni zaczął tworzyć piękne, ozdobne ramy z drewna czy zegary. Prowadził wiele indywidualnych projektów, wykonał nawet łóżko będące wierną kopią łóżka Henryka Sienkiewicza. Prace te były prezentowane na wystawach w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej, Miejskim Domu Kultury w Czechowicach – Dziedzicach, Muzeum w Goczałkowicach – Zdroju. Stale się rozwijał, interesował się historią, filozofią... W 2020 r. został wyróżniony jako "animator życia kulturalnego lokalnej społeczności" przez Starostę Bielskiego podczas Noworocznego Spotkania z Animatorami i Twórcami Kultury Powiatu Bielskiego. W jego pracowni gościła również ekipa programu "Dzień dobry TVN". Zmarł w 2021 roku.

21. 12. 20
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 6033
Sesja Rady Gminy 20122021W poniedziałek, 20 grudnia, odbyła się XXXIX sesja Rady Gminy Bestwina. Na ustawowy 15-osobowy skład Rady obecnych było początkowo 13 radnych, w trakcie sesji dotarło dwóch pozostałych czyniąc frekwencję 100 %. Sesja została zwołana, aby rozpatrzyć następujące projekty uchwał: 1)  Uchwala w sprawie zmiany Uchwały Nr XXV/191/2020 Rady Gminy Bestwina z dnia 10 grudnia 2020 roku w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Bestwina
2)  Uchwała w sprawie zmiany Uchwały Nr XXV/192/2020 Rady Gminy Bestwina z dnia 10 grudnia 2020 roku w sprawie budżetu Gminy Bestwina na rok 2021
3) Uchwała w sprawie zmiany Uchwały Nr XXII/164/2020 Rady Gminy Bestwina z dnia 28 września 2020 r. w sprawie ustalenia metody i stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz zwolnienia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, położonych na terenie gminy Bestwina oraz w sprawie stawek opłaty za pojemnik lub worek o określonej pojemności
4) Uchwała w sprawie określenia wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz warunków i trybu jej składania za pomocą środków komunikacji elektronicznej
5) Uchwała w sprawie ustalenia ryczałtowej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od domku letniskowego na nieruchomości albo od innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe oraz opłaty podwyższonej
6) Uchwała w sprawie przyjęcia „Regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie Gminy Bestwina”
7) Uchwała w sprawie aktualności studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego i miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego Gminy Bestwina
8) Uchwała w sprawie rozpatrzenia petycji z dnia 8 listopada 2021r.
9) Uchwała w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Bestwina
10) Uchwała w sprawie budżetu Gminy Bestwina na rok 2022.
Czytaj więcej