Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Aktualności

22. 01. 21
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5745
22. 01. 19
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 4863
220119 promocja kalendarza beskidzkiego bestwinaKalendarz Beskidzki ukazuje się od ponad 50 lat. Przez ten czas był i wciąż jest kopalnią informacji na temat historii regionu i ludzi z nim związanych. To kompendium wiedzy i ciekawostek oraz dowód na to, że nasza Mała Ojczyzna wydała na świat wiele fascynujących osobowości. Kalendarz Beskidzki, wydawany początkowo przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej, obecnie przygotowywany jest przez Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia.

Karol Kóska - urodził się w 1946 r. w Kaniowie. Rodzice zajmowali się rzemiosłem i rolnictwem. Ojciec prowadził zakład stolarski. Karol po ukończeniu szkoły podstawowej uczył się u ojca fachu stolarza budowlanego. Około 1966 r. zostaje przez Franciszka Machańca zainspirowany rzeźbą. Po śmierci ojca w 1971 r., prowadził warsztat stolarski, w którym wykształcił wielu uczniów. W latach 80 ubiegłego wieku w swojej stolarni zaczął tworzyć piękne, ozdobne ramy z drewna czy zegary. Prowadził wiele indywidualnych projektów, wykonał nawet łóżko będące wierną kopią łóżka Henryka Sienkiewicza. Prace te były prezentowane na wystawach w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej, Miejskim Domu Kultury w Czechowicach – Dziedzicach, Muzeum w Goczałkowicach – Zdroju. Stale się rozwijał, interesował się historią, filozofią... W 2020 r. został wyróżniony jako "animator życia kulturalnego lokalnej społeczności" przez Starostę Bielskiego podczas Noworocznego Spotkania z Animatorami i Twórcami Kultury Powiatu Bielskiego. W jego pracowni gościła również ekipa programu "Dzień dobry TVN". Zmarł w 2021 roku.

Szczegóły na plakacie.

 

22. 01. 19
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5695

SKM C308 GO22011913110 page 001

22. 01. 17
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5296
Koncert ODGB
22. 01. 14
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5246
LKS PRZEŁOM KANIÓW zaprasza Z OKAZJI DNIA BABCI I DZIADKA na V TURNIEJ SKRZATÓW, ŻACZKÓW, ORLIKÓW I TRAMPKARZY,  który odbędzie się pod patronatem GMINY BESTWINA w dniach 22-23.01.2022.
Pierwsze na parkiet hali w Kaniowie wybiegną SKRZATY z roczników 2015 i młodsi, w sobotę 22 - ego o 9:30. Następnie w godzinach popołudniowych od 13:00 w szranki staną drużyny ŻACZKÓW 2013 i młodsi. Natomiast w niedzielę 23 - ego z rana od 9:00 zaczynają ORLIKI z roczników 2011 i młodsi, a na deser o 13:30 rozpoczną się zmagania TRAMPKARZE z roczników 2007 i młodsi. Zapraszamy przede wszystkim wszystkie BABCIE i DZIADKÓW, wszystkich sympatyków piłki nożnej, trenerów, zawodników, rodziców, rodzeństwo i rodziny. Zapewniamy szereg atrakcji. Będzie przepyszne ciasto upieczone przez mamy, pyszna kawa i herbatka w bogato zaopatrzonym bufecie. A największą atrakcją będzie rywalizacja na parkiecie naszych milusińskich. Przyjdźcie, podopingujcie, zjedzcie przepyszne ciasta, a na pewno nie pożałujecie.
 
22. 01. 06
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5888
Chodzili od domu do domu, wygrywając rzewne utwory na mandolinach, skrzypcach i gitarach. Byli też niezastąpieni podczas wszelkich lokalnych uroczystości i zabaw. Młodzi, szykowni, przystojni i utalentowani. Wracając pamięcią do działalności kaniowskich mandolinistów, wraca się też do niezwykłej atmosfery przedwojennych lat.
Ach, ta mandolina
Historię Józefa Górki i jego mandolinistów zebrał niezastąpiony Michał Kobiela, ocalając od zapomnienia kolejną piękną część historii i kultury dawnego Kaniowa i najbliższej okolicy. Jak zawsze, posiłkował się przede wszystkim żywym świadectwem potomków zasłużonych mieszkańców. (Zdjęcie nr 1 - Zespół mandolinistów. Na pierwszym planie, w środku – Józef Górka. Po prawej Roman Łoboda. Kaniów, 1932 rok. ZDJĘCIA: ZBIORY MICHAŁA KOBIELI)
O mandolinistach jednak nie ma wielu informacji. Wiadomo, że zespół założył multiinstrumentalista Józef Górka i że funkcjonował w Kaniowie już na początku lat trzydziestych ubiegłego wieku. Zachowała się fotografia z 1932 roku, przedstawiająca elegancko ubranych młodych i bardzo młodych muzyków, trzymających w rękach gitary, skrzypce i właśnie mandoliny, będące niegdyś nieodłącznym i charakterystycznym elementem folkloru.
Czytaj więcej
22. 01. 06
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 6154
2021 rok rozpoczęliśmy liczbą 12 042 mieszkańców a na koniec grudnia 2021 roku było nas 12 085, co oznacza, że naszą gminę zamieszkuje obecnie o 43 osoby więcej. Jak przekłada się to na poszczególne sołectwa przedstawia poniższa tabelka:
Sołectwo 2020 2021 Różnica
Bestwina 4991 5000 9
Bestwinka 1696 1705 9
Janowice 1889 1893 4
Kaniów 3466 3487 21
Z kolei różnica pomiędzy urodzinami a zgonami w 2021 roku prezentuje się tak:
Sołectwo Urodzenia Zgony Różnica
Bestwina 35 49 - 14
Bestwinka 20 19 + 1
Janowice 17 22 - 5
Kaniów 35 40 - 5
Czytaj więcej
22. 01. 05
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 7130
Od 1 stycznia zmieniły się dni i godziny, w których mieszkańcy naszej gminy mogą oddać odpady komunalne bezpośrednio do PSZOK w Kaniowie przy ul. Młyńskiej.
W roku 2022 nie będzie już podziału na okres letni i zimowy, a PSZOK będzie czynny przez cały rok w następujących dniach:
- wtorek w godz. 9:00 – 17:00
- środa i czwartek w godz. 9:00 – 16:00
- sobota w godz. 9:00 – 15:00
Harmonogram odbioru odpadów z posesji według poszczególnych rejonów dostępny jest TUTAJ
22. 01. 05
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5207
Dni wolne od pracy 2022Rok 2022 będzie od minionego lepszy przynajmniej pod jednym względem – będziemy mieli trochę więcej wolnego. Optymalne zaplanowanie urlopu daje nam szansę na 8 wydłużonych weekendów – zarówno świątecznych, jak i tych przeznaczonych stricte na odpoczynek. Kiedy najlepiej wziąć urlop?

Choć trudno w to uwierzyć, to w ciągu roku jedna trzecia dni potrafi być wolna od pracy. Jak jest to możliwe? Policzmy. Samych sobót i niedziel będzie w 2022 roku aż 105. Do tego dochodzi jeszcze 8 dni świątecznych, które z mocy ustawy są również wolne od pracy. Dodatkowo mamy prawo do odebrania jednego dnia wolnego za 1 stycznia, który wypadł w sobotę. W sumie daje to już 114 dni wolnych od pracy jeszcze bez uwzględniania urlopu. Ten standardowo daje nam prawo do 26 dni, w ramach których możemy oddać się podróżom czy innym formom odpoczynku od codziennych obowiązków. W sumie daje nam to aż 140 dni bez pracy (ponad 38% roku).
Już sam początek roku można było tak zaplanować, aby wejść w 2022 rok wypoczętym i gotowym do wytężonej pracy. Skoro bowiem pierwszy dzień stycznia wypadł w sobotę, to w zamian za ten dzień mogliśmy odebrać sobie wolny 7 stycznia. Wtedy w połączeniu ze świętem Trzech Króli (6 stycznia) i sąsiednim weekendem (8 i 9 stycznia), możemy przez cztery dni odpoczywać bez konieczności zużywania ani jednego dnia urlopu. Jeśli dla kogoś jest to za mało, to kosztem zaledwie trzech dni urlopu (od 3 do 5 stycznia), można było zorganizować sobie solidny 9-dniowy wypoczynek (od 1 do 9 stycznia).
Warto było tak zaplanować sobie początek roku, bo na kolejne dni wolne od pracy przyjdzie nam jeszcze sporo poczekać. Poniedziałek Wielkanocny wypada bowiem dopiero 18 kwietnia.

Czytaj więcej
22. 01. 02
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5717
Wieczr 3 KrliSerdecznie zapraszamy do BAZY na KRAKOWSKIEJ w Bestwinie na WIECZÓR TRZECH KRÓLI czyli wspólne kolędowanie !
⭐️⭐️Środa, 5 stycznia, godz. 16:30. ⭐️⭐️
Muzyka na żywo z zaproszonymi Kolędnikami, domowe ciasto i prawdziwie noworoczna atmosfera!
Zapraszamy!