Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Aktualności

26. 05. 31
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 294
Ekipa z Bestwiny zainkasowała w sobotę bardzo cenne trzy punkty w kontekście utrzymania w Lidze Okręgowej Bielsko-Tyskiej. Uczyniła to kosztem Czarnych Jaworze.
- To bardzo ważne trzy punkty, które napędzają nas w grze o utrzymanie i dają nadzieję przed kolejnym meczem z Rotuzem. Było dużo fragmentów, w których obie drużyny szły akcja za akcję. W końcówce spotkania mieliśmy kilka sytuacji. To był wyrównany mecz - ocenił trener LKS-u Bestwina, Marcin Stefanowicz.
Początek spotkania nie przyniósł wielu klarownych okazji. Już w 4. minucie nad bramką gospodarzy uderzał Ivan Tkachuk. Chwil kilka później swoich szans próbował Rafał Pezda, jednak jego strzał z około 13 metrów został skutecznie zablokowany. Przed przerwą ponownie groźnie zrobiło się po akcji Tkachuka, ale wynik nie uległ zmianie. Gospodarze najczęściej próbowali zagrozić rywalom uderzeniami z dystansu.
Czytaj więcej
26. 05. 31
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 267
Mimo dobrej postawy, piłkarze z Bestwinki nie byli w stanie wywieźć zdobyczy punktowej z terenu wicelidera Ligi Okręgowej Bielsko-Tyskiej, Iskry Pszczyna. 
- Pozostawiliśmy po sobie dobre wrażenie. Na tle drużyny, która bardzo dobrze operuje piłką, pokazaliśmy się z niezłej strony. Przy odrobinie więcej szczęścia mogliśmy pokusić się o więcej. Mecz mógł podobać się kibicom, sytuacji nie brakowało. Troszkę niedosyt jednak jest, ale mieliśmy poczucie, że gramy z dobrą drużyną - ocenia Marcin Sztorc, trener KS-u.
Już w pierwszej części spotkania przyjezdni mogli objąć prowadzenie. Najpierw Jakub Przewoźnik trafił w poprzeczkę, a chwilę później Grzegorz Sztorc oddał znakomity strzał w okienko, jednak jeszcze lepszą interwencją popisał się golkiper Iskry. Gospodarze długo nie potrafili stworzyć sobie równie dogodnych okazji, ale w 38. minucie otrzymali rzut karny. Szymon Tomala faulował w obrębie własnej "16", a zawodnik Iskry skutecznie zamienił „jedenastkę” na bramkę dającą prowadzenie Iskrze.
Czytaj więcej
26. 05. 29
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 336

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach rusza z programem „MIKRORETENCJA” dla mieszkańców województwa śląskiego!   
Podpisanie umowy w Ministerstwie Klimatu i Środowiska z przedstawicielami Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej było pierwszym krokiem. Dziś WFOŚiGW przechodzi do działania i rozpoczyna przygotowania do naboru wniosków!   
Wartość projektu dla województwa śląskiego wynosi 20,6 mln zł i pochodzi z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) 2021–2027.
To program, który realnie wspiera mieszkańców w oszczędzaniu wody i pieniędzy. Deszczówka może być wykorzystywana do podlewania ogrodu, prac gospodarczych czy utrzymania terenów wokół domu — a jednocześnie pomaga lepiej przygotować się na okresy suszy i gwałtowne opady.

Od 22 czerwca właściciele domów jednorodzinnych będą mogli ubiegać się o dofinansowanie nawet do 8 000 zł, pokrywające aż 90% kosztów kwalifikowanych.
Program obejmuje m.in.:
- zbiorniki na deszczówkę
- systemy zbierania i magazynowania wody opadowej
- retencjonowanie wody w gruncie
- instalacje wykorzystujące deszczówkę do podlewania ogrodu
Najważniejsze informacje:

Czytaj więcej
26. 05. 29
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 272
W piątek 22 maja w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach z rąk Wicemarszałka Województwa Śląskiego Grzegorza Boskiego wójt Grzegorz Boboń odebrał list potwierdzający otrzymanie dofinansowania na budowę sieci wodociągowej w Kaniowie, Bestwince i Bestwinie w rejonie ulic Gandora, Hallera Ładnej, Olchowej i Młyńskiej o łącznej długości 3,5 km i szacunkowej wartości 2,8 mln (dofinansowanie 85%).
Można się zapoznać z informacją na ten temat tutaj: https://slaskie.pl/content/miliony-na-rozwoj-gmin
Z kolei w poniedziałek 25 maja w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie wraz z panią skarbnik Anitą Kubik w obecności posła na sejm RP Mirosława Suchonia podpisana została z zastępcą prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Robertem Gajdą umowa na kwotę 11,3 mln na budowę sieci kanalizacji sanitarnej w południowej części sołectwa Bestwina. Realizacja inwestycji umożliwi podłączenie do systemu 811 nowych użytkowników.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej informuje o tym tutaj: https://www.gov.pl/web/nfosigw/rozwoj-infrastruktury-wodno-sciekowej-w-13-aglomeracjach-dzieki-funduszom-europejskim
26. 05. 29
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 264
W dniach 15–17 maja 2026 roku modelarze działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Bestwinie wzięli udział w 8 Pikniku Modelarskim w Bielsku Podlaskim. 
Wydarzenie zgromadziło wielu pasjonatów modelarstwa z różnych regionów Polski, a poziom prezentowanych prac był wyjątkowo wysoki. Reprezentanci bestwińskiego ośrodka zaprezentowali swoje najlepsze modele, które wzbudzały duże zainteresowanie zarówno wśród uczestników, jak i odwiedzających piknik. Konkurencja była bardzo duża, dlatego tym bardziej cieszy sukces osiągnięty przez jednego z naszych modelarzy. Na podium uplasował się Sylwester Kluczny, zdobywając II miejsce w kategorii „Samoloty do 1930 roku" za model samolotu Morane-Saulnier. To kolejne wyróżnienie potwierdzające wysoki poziom umiejętności oraz ogromne zaangażowanie modelarzy działających przy GOK w Bestwinie.
26. 05. 29
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 271
W rozgrywkach o mistrzostwo bielsko-tyskiej klasy okręgowej LKS Bestwina (14 miejsce, 27 punktów) w sobotę o godzinie 17:00 w ramach 28 kolejki grać będzie z GKS Czarni Jaworze (8 miejsce, 35 punktów).
Trener KS Bestwinka Marcin Sztorc: To kolejny mecz drużyny walczącej o utrzymanie. Jeśli cel ma zostać zrealizowany, trzy punkty powinny zostać w Bestwinie. Nie będzie to jednak łatwe zadanie, bo Czarni najgorszy moment mają już za sobą. Mimo wszystko postawię na wygraną gospodarzy, którzy będą zdeterminowani, aby osiągnąć swój cel.
KS Bestwinka (6 miejsce, 38 punktów) udaje się do wicelidera, MKS Iskry Pszczyna (64 punkty, 1 mecz zaległy), by zmierzyć się z nim w sobotę, 30 maja o godzinie 13:30.
Trener KS Bestwinka Marcin Sztorc: Czeka nas bardzo trudne zadanie. Po zapewnieniu sobie utrzymania na pewno będziemy chcieli zapunktować, jednak rywal jest silny i strzela dużo bramek. Spodziewamy się wymagających warunków, ale przy optymalnym podejściu jesteśmy w stanie wywieźć trzy punkty.
LKS Bestwina – GKS Czarni Jaworze – sobota, 30 maja, godz. 17:00
MKS Iskra Pszczyna – KS Bestwinka – sobota, 30 maja, godz.13:30
Klasa B - w niedzielę 31 maja br. KS Bestwinka II (5 miejsc, 37 punktów) podejmować na własnym boisku będzie rezerwy Spójni Landek (6 miejsce, 37 punktów, ale 1 mecz rozegrany więcej niż KS Bestwinka). Będzie to 24 kolejka.
KS Bestwinka II – KS Spójnia Landek II – niedziela, 31 maja, godzina 17:00
LKS Kaniów pauzuje.
26. 05. 29
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 296
W pełnych historii i tradycji wnętrzach Muzeum Regionalnego w Bestwinie sztuka po raz kolejny udowodniła, że nie daje się zamknąć w jednych ramach. Wernisaż wystawy malarstwa i rysunku Natalii i Marty Sławińskich był wyjątkowym wydarzeniem kulturalnym, który połączył w sobie dwa zupełnie odmienne spojrzenia na twórczość, pokazując, że artystyczna pasja potrafi przybierać najróżniejsze formy. Dwie artystki, dwa różne światy i jedna wspólna przestrzeń – to wszystko złożyło się na niezwykle intrygującą ekspozycję.
Pierwsza z bohaterek wystawy, Natalia Sławińska, zapraszała odbiorców w daleką, fascynującą podróż do Japonii. Artystka od kilku lat jest wielką pasjonatką kultury japońskiej, co znajduje bezpośrednie odzwierciedlenie w jej sztuce. Natalia skupia się przede wszystkim na rysunku, specjalizując się w kreowaniu postaci w charakterystycznym stylu anime. Co niezwykle istotne w przypadku młodej twórczości, artystka to utalentowany samouk. Swój warsztat rozwija i doskonali w pełni samodzielnie, czerpiąc inspirację i wiedzę z internetu, gier wideo oraz klasycznej mangi. Jej prace tętnią życiem, doskonale oddając ducha współczesnej japońskiej popkultury i udowadniając, że sztuka w muzeum może mieć również na wskroś nowoczesne oblicze.
Czytaj więcej
26. 05. 29
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 272
Szanowni Państwo, dla poprawy pewności zasilania Klientów oraz dla przeciwdziałania awariom infrastruktury energetycznej, TAURON Dystrybucja prowadzi prace, które wiążą się z koniecznością czasowego wyłączenia energii elektrycznej.
Planowane przerwy w dostawie energii elektrycznej dla obszaru Bestwina:
Kaniów: ulica Myśliwska, Czechowicka od nr 19 i 20 do nr 25 i 24, Krzywolaków od nr 22 i 35A, Jagodowa,
Rozpoczęcie: 02.06.2026 08:00
Zakończenie: 02.06.2026 11:30
Kaniów: ulica Czechowicka od nr 26, Modra, Dworska, Kóski od nr 13 i 12,
Rozpoczęcie: 02.06.2026 08:00
Zakończenie: 02.06.2026 15:30
26. 05. 27
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 320
W sobotnie popołudnie istny festiwal strzelecki urządziły sobie rezerwy Klubu Sportowego Bestwinka w wyjazdowym spotkaniu gromiąc dwójkę Bujakowa.
Do końca rozgrywek bielskiej B klasy pozostały trzy kolejki. Wciąż trwa walka o miejsca barażowe, w którą KSB II jest ostro zamieszany. Kluczowe będzie nadchodzące starcie z landecką Spójnią, która tak jak KSB II zgromadziła do tej pory 31 punktów.
LKS Groń Bujaków 0 - 10 KSB II 
Bramki: Piotr Wydmański x 3, Łukasz Tota x 2, Szymon Kościuch x 2, Tomasz Rodak x 2, Maciej Budziński x 1.
KS B II: Zontek, Sawicki Dawid, Czulak, Francuz, Kościuch, Krystek, Pietraszko, Bieroński Michał, Wydmański, Żmuda oraz: Rodak Tomasz, Budziński, Tota, Michalski, Jakus.

LKS Bestwina zremisował ze znacznie wyżej notowanym TS Podbeskidzie III 2:2. Co ciekawe, to właśnie bestwinianie pierwsi zdobyli bramkę. W 44 minucie Tomasz Gala zdobył bramkę „do szatni”. TS Podbeskidzie III wyrównało w 80 minucie, a 5 minut później zdobyło prowadzenie. LKS Bestwina wyrównał już w doliczonym czasie za sprawą Huberta Matykiewicza.
TS Podbeskidzie III Bielsko-Biała – LKS Bestwina 2:2
LKS Bestwina: Kopeć – Wójtowicz, Matykiewicz, Wentland, Gawor, Gacek, Waluś, Michalak, Grabski (84’ Głąbek), Gala (68’ Zelek), Wilczek (12’ Pietrzyk)

 

26. 05. 27
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 310
W dniu 20 maja 2026 roku odbyło się Walne Zebranie Członków Ludowego Klubu Sportowego Bestwina.
Podczas Zebrania podsumowano mijającą kadencję, a ustępujący Zarząd przedstawił sprawozdanie finansowe i merytoryczne za lata 2023-2026.
Obecni na sali Członkowie Klubu jednogłośnie docenili trud, zaangażowanie i transparentność dotychczasowych działań, udzielając absolutorium kończącemu swoją kadencję Zarządowi.
Słowa podziękowania ustępującym władzom klubu, na czele z prezesem Robertem Włodarczykiem za zaangażowanie, ogrom włożonej pracy i czas poświęcony na rozwój LKS Bestwina.
W trakcie Zebrania dokonano wyboru nowych władz na kadencję 2026-2028, w skład których weszli:
𝗣𝗿𝗲𝘇𝗲𝘀: Wojciech Rogala
𝗪𝗶𝗰𝗲𝗽𝗿𝗲𝘇𝗲𝘀: Mateusz Kal
𝗦𝗲𝗸𝗿𝗲𝘁𝗮𝗿𝘇: Aleksander Morończyk
𝗦𝗸𝗮𝗿𝗯𝗻𝗶𝗸: Ilona Bretner
Członkowie: Sabina Homa, Rafał Gruca, Marcin Nalepa, Łukasz Miodoński.
Skład komisji rewizyjnej:
Mateusz Wójtowicz – przewodniczący,
Wiktoria Pieczka i Wojciech Owczarz – członkowie.
Czytaj więcej