Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Aktualności

26. 06. 21
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 95
W dniach 19–21 czerwca obie jednostki reprezentowały strażaków gminy Bestwina podczas XVIII Ogólnopolskich Mistrzostw w Ratownictwie w ramach Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy w Barczewie, mierząc się z najlepszymi ratownikami z całej Polski.
Z ogromną dumą przyjęliśmy wiadomość, że OSP Bestwina zdobyła tytuł Mistrza Polski w kategorii OSP, a także wywalczyła 3. miejsce w klasyfikacji generalnej! To spektakularny sukces i potwierdzenie najwyższych kompetencji ratowniczych. Bestwińska drużyna wystąpiła w składzie: Dariusz Orłowski, Mateusz Kubik, Konrad Kraus i Szymon Kubik. 
Świetny wynik osiągnęła również OSP Janowice, zajmując 3. miejsce w kategorii OSP oraz 15. miejsce w klasyfikacji generalnej spośród 32 najlepszych drużyn z całego kraju. To rezultat, który zasługuje na ogromny szacunek i uznanie. Drużyna wystąpiła w składzie: Małgorzata Kubik, Aleksander Morończyk, Wojciech Radomski, Jarek Nalewajek i Damian Kopaczka.
Czytaj więcej
26. 06. 21
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 135
Program pozwala skutecznie gromadzić i wykorzystywać wodę deszczową, oszczędzać wodę, obniżać rachunki oraz zwiększać odporność posesji na skutki suszy i intensywnych opadów.
Właściciele domów jednorodzinnych mogą uzyskać dofinansowanie na:
- zbieranie deszczówki z dachów, chodników i podjazdów,
-  magazynowanie wody w zbiornikach,
- retencjonowanie wód opadowych w gruncie,
- wykorzystanie zgromadzonej wody m.in. do podlewania ogrodu.
Można otrzymać nawet do 90% kosztów kwalifikowanych, maksymalnie do 8.000,00 zł.
Minimalne wymagania:
Czytaj więcej
26. 06. 21
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 114

W nocy z 20 na 21 czerwca akwen Miasteczko zamienił się w arenę wędkarskich zmagań. To właśnie tam odbyły się Nocne Zawody Wędkarskie zorganizowane przez Stowarzyszenie Wędkarskie „Kaniowski Karp Królewski”, które jak co roku przyciągnęły miłośników nocnego łowienia i sportowej rywalizacji. Zdjęcia TUTAJ

Przed rozpoczęciem zawodów uczestników powitał prezes stowarzyszenia Roman Sas. Nawiązał on do nieco niższej niż zwykle frekwencji, wspominając czasy, gdy przy znacznie mniejszej liczbie członków w zawodach startowało nawet blisko stu wędkarzy. Tym razem do rywalizacji stanęły 33 osoby. Być może wpływ na tę sytuację miały liczne ostrzeżenia meteorologiczne i alerty burzowe. Prezes przypomniał więc o zachowaniu szczególnej ostrożności i konieczności przerwania łowienia w przypadku pojawienia się burzy. Następnie regulamin zawodów przedstawił wiceprezes Dominik Malinowski.
Punktualnie o godzinie 21.00 ciszę nad wodą przerwał sygnał rozpoczynający zawody. Rozświetlone lampkami stanowiska, skupieni zawodnicy i charakterystyczne odgłosy nocnego łowienia stworzyły wyjątkową atmosferę, która towarzyszyła uczestnikom aż do godziny 5.00 rano.

Czytaj więcej
26. 06. 20
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 170
Prezentacja książki „Gruba na Żebraczy” zgromadziła byłych górników i miłośników historii kopalni Silesia.
W czwartek, 18 czerwca, w dawnej siedzibie Domu Kultury Silesia, a obecnie sali widowiskowej Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Czechowicach-Dziedzicach, odbyła się uroczysta prezentacja książki „Gruba na Żebraczy” autorstwa Jacka Cwetlera. Wydarzenie przyciągnęło liczne grono byłych pracowników kopalni, mieszkańców oraz wszystkich zainteresowanych historią KWK Silesia.
Zebranych gości powitali: Andrzej Roehrich z Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic, były pracownik kopalni Silesia i członek Sekcji Seniorów działającej przy Związku Zawodowym KADRA, przewodniczący Sekcji Seniorów Tadeusz Rosner oraz autor publikacji – Jacek Cwetler. Zdjęcia TUTAJ
Podczas spotkania autor przybliżył kulisy powstawania książki. Wspomniał, że inicjatorem przedsięwzięcia był śp. Bronisław Matura, wieloletni przewodniczący Sekcji Seniorów. Po jego śmierci pomysł został podjęty przez następców, którzy rozpoczęli gromadzenie materiałów i wspomnień związanych z historią kopalni.
Jak podkreślał Jacek Cwetler, zarówno on sam, jak i członkowie Sekcji Seniorów byli zaskoczeni ogromnym odzewem, z jakim spotkała się inicjatywa. Byli pracownicy przynosili fotografie, dokumenty i pamiątki, a wiele cennych materiałów udało się odnaleźć również na internetowych aukcjach oraz w prywatnych archiwach.
Czytaj więcej
26. 06. 19
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 115
JedrzejkojpgO Tomaszu Jędrzejce z Janowic i jego dokonaniach artystycznych i sportowych już niejednokrotnie można było na tych łamach poczytać. O nagrodzie dla Nikoli Agnieszki Kłody z Bestwinki, otrzymanej w czasie 6. Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych również. 
Oficjalne otwarcie 6. Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych odbyło się w Galerii Bielskiej BWA, gdzie przybyłych witała dyrektorka instytucji Agata Smalcerz. Wyjaśniła, że festiwal ma charakter otwartego przeglądu i łączy różne formy twórczości - od malarstwa, przez fotografię i instalacje, po projekty multimedialne oraz działania performatywne. 
Werdykt jurorów - znawców sztuki współczesnej: rektora katowickiej ASP prof. Grzegorza Hańderka, dyrektorki tarnowskiej galerii BWA Ewy Łączyńskiej-Widz oraz redaktora „Polityki” Piotra Sarzyńskiego - wysłuchał duży tłum publiczności.
„Co można powiedzieć o tej wystawie, o tym konkursie? Myślę, że spotkaliśmy się tu naprawdę z dużą ilością dobrej sztuki. Dlatego zdecydowaliśmy się przyznać dwa wyróżnienia honorowe, żeby pulę trzech nagród głównych powiększyć jeszcze o dwie prace” - Piotr Sarzyński.
Laureatem wspomnianego wyróżnienia honorowego został Tomasz Jędrzejko, były mieszkaniec Janowic, znany nie tylko ze swojego artystycznego zacięcia, ale również sportowych dokonań. 
Słowa uznania i gratulacje!
26. 06. 18
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 175
W niedzielę 14 czerwca br. odbyły się Zawody Spinningowe organizowane przez Stowarzyszenie Wędkarskie „Kaniowski Karp Królewski”. Wzięło w nich udział 28 wędkarzy. Pogoda nie do końca sprzyjała zmaganiom, ale dla hobbystów i miłośników moczenia kija to nie było nic strasznego.
Nie było spektakularnych wyników, zwyciężył Paweł Wieja, on też zdobył nagrodę Big Fisha (2,31 kg) ogólnym wynikiem 3,14 kg. Drugie miejsce zajął Adam Pacha – 2,82 kg, a trzecie Marcin Chmielniak – 2,22 kg.
Nad sprawnym przebiegiem zawodów czuwała komisja w składzie: Aleksandra Kohut, Konrad Rychta, Kacper Maj i Dominik Malinowski, a kiełbaski z grilla przygotował Janusz Niemiec.
Chociaż jedną rybę złowiło 11 uczestników. Pełna lista w rozwinięciu: 
Czytaj więcej
26. 06. 17
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 162
**Cudze chwalicie, swego nie znacie…**
178163680858857300To właśnie w naszej gminie mieszkają osoby, których talent i wrażliwość zasługują na szczególne uznanie. Jedną z nich jest 25-letnia Nikola Agnieszka Kłoda z Bestwinki, najmłodsza uczestniczka 6. Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych organizowanego przez Galerię Bielską BWA. Artystka zdobyła główną nagrodę tego prestiżowego wydarzenia, które co cztery lata prezentuje najciekawsze zjawiska lokalnej sztuki współczesnej.
Jej zwycięska praca zatytułowana „Niewidolność” to niezwykła, wielkoformatowa instalacja przestrzenna, którą można częściowo oglądać w Galerii BWA, a w pełnej odsłonie – na strychu Galerii PPP przy bielskim Rynku. Dzieło składa się z dużych płócien przedstawiających szkice fragmentów ludzkiego ciała, przede wszystkim jego niewidocznych na co dzień narządów wewnętrznych. Już sam tytuł kieruje uwagę odbiorcy ku temu, co ukryte przed wzrokiem, a jednocześnie niezwykle istotne.
Inspiracją do powstania instalacji była choroba bliskiej przyjaciółki artystki – schorzenie, które przez długi czas pozostawało niezauważone zarówno przez nią samą, jak i przez lekarzy, ponieważ nie dawało wyraźnych objawów. To osobiste doświadczenie stało się punktem wyjścia do głębokiej refleksji nad tym, jak często to, czego nie widać, może mieć ogromny wpływ na nasze życie.
Czytaj więcej
26. 06. 17
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 140
Na Stadionie Miejskim w Bielsku-Białej 14 czerwca odbył się 7. turniej „Żaki Rządzą”. W tegorocznej edycji rywalizowała rekordowa liczba 28 zespołów reprezentujących klasy I–III szkół podstawowych.
Młodzi zawodnicy pokazali ogromne zaangażowanie, sportową pasję i radość z gry. Na boisku nie brakowało emocji, pięknych akcji oraz uśmiechów. Turniej po raz kolejny udowodnił, że futbol od najmłodszych lat może być doskonałą okazją do wspólnej zabawy i rozwijania sportowych talentów. 
Oficjalnego otwarcia zawodów dokonał zastępca prezydenta Bielska-Białej Igor Kliś.
– Nasza impreza z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Myślę, że czas jest świetny, ponieważ odbywają się Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. Dzieciaki żyją futbolem, stąd może takie duże zainteresowanie. To też świadectwo tego, że ta impreza się przyjęła – podsumował zastępca dyrektora Bielsko-Bialskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Tomasz Szlaga.
W turnieju znakomicie zaprezentowała się reprezentacja Szkoły w Janowicach, która wywalczyła 1. miejsce. Drużynę tworzyli: Amelia, Wiktor G., Wiktor Ch., Marcin, Krzysztof, Michał oraz Dawid.
Młodzi piłkarze rozegrali sześć spotkań, osiągając imponujący bilans – 36 zdobytych bramek i tylko 1 straconą. Wynik ten pokazuje ogromne zaangażowanie zawodników oraz świetne przygotowanie zespołu.
– Dziękujemy rodzicom za doping i wsparcie podczas turnieju.
Zwycięstwo w Bielsku-Białej to dla młodych zawodników ze Szkoły w Janowicach nie tylko sportowy sukces, ale także piękna pamiątka i motywacja do dalszego rozwijania piłkarskiej pasji.
26. 06. 16
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 173
KS Bestwinka II w ramach rozgrywek o mistrzostwo bielskiej klasy B podejmował na własnym boisku w ostatniej kolejce sezonu 2025/2026 LKS Słowian Łodygowice.
W 17 minucie Szymon Kościuch dał prowadzenie gospodarzom, ale w 29 minucie Vadym Yatsenko doprowadził do wyrównania, a następnie dał prowadzenie Słowianowi od 38 minuty. 
Przytomnie, jednakże zachował się w 42 minucie Łukasz Tota i na przerwę drużyny schodziły z remisem 2:2.
Po przerwie bramki zdobywali już jednak tylko gospodarze. Najpierw w 79 minucie ponownie pokonał bramkarza gości Szymon Kościuch, a dwie minuty później Tomasz Sajdak wpisał się na listę strzelców i mecz zakończył się zwycięstwem KS Bestwinka II 4:2, co dało drużynie 4 miejsce i szansę na awans do klasy A. W spotkaniu barażowym zmierzy się w czwartek, 18 czerwca o godzinie 18:00 w Jasienicy z Drzewiarzem II Jasienica. Jeśli wygra to grać będzie następnie w niedzielę, 21 czerwca ze zwycięzcą meczu Zapora Porąbka - Beskid Godziszka.
Czytaj więcej
26. 06. 16
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 160
PK Kombest informuje, że w dniu 17.06.2026 r.  z powodu remontu  sieci wodociągowej nastąpi przerwa w dostawie wody  w Janowicach w godzinach 8.00-13.00

Utrudnienia obejmą ulice:

- Korczaka
- Kubika
- Janowicka od nr 102 do numeru 162 (obie strony)                                         

Przepraszamy za powstałe utrudnienia i prosimy o wyrozumiałość. Alert został rozesłany drogą sms. Mieszkańcy którzy nie otrzymali powiadomienia proszeni są o aktualizację numeru telefonu.

 

Do góry