Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Aktualności

26. 06. 16
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 149
Mieszkańcy gminy Bestwina mają kolejny, ogromny powód do dumy. Nasza wybitna mieszkanka i jedna z najbardziej utytułowanych freediverek na świecie, Magdalena Solich-Talanda będzie bardzo dobrze wspominać 16. Mistrzostwa Świata CMAS w Freedivingu Basenowym. Z Serbii wraca z trzema medalami oraz nowymi rekordami życiowymi.
Mistrzostwa  odbyły się w dniach 9–15 czerwca 2026 roku w serbskim Nowym Sadzie, stolicy Wojwodiny. Miasto to noszące zaszczytny tytuł Europejskiego Miasta Sportu 2026, ugościło ponad 150 najlepszych zawodników z ponad 40 krajów świata. Areną zmagań był nowoczesny kompleks sportowy oferujący idealne warunki do bicia rekordów – 50-metrowy basen olimpijski o temperaturze wody 26°C. W tej niezwykle wymagającej i widowiskowej rywalizacji, gdzie kluczem do sukcesu jest perfekcyjna kontrola ciała i umysłu, reprezentantka Bestwiny nie dała szans większości rywalek.
Magdalena Solich-Talanda wywalczyła krążki w trzech trudnych dyscyplinach udowadniając, że od lat utrzymuje się na samym szczycie.
Czytaj więcej
26. 06. 16
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 127
26. 06. 16
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 178
01415221461028150Po raz trzeci w historii gminy Bestwina gościliśmy u siebie cały powiat bielski. Po gospodarsku, tak jak tylko tutejszy „swojok” potrafi – z wielkim sercem, suto zastawionym stołem, z muzyką i tańcem. Pogoda? Cóż, bardzo zmienna, ale skoro gmina stawami stoi i ze sportów wodnych słynie, deszcz po prostu musiał o tym przypomnieć. 13 i 14 czerwca tereny rekreacyjne za Gminnym Ośrodkiem Kultury były areną wielkiego przedsięwzięcia: Święta Powiatu Bielskiego i Gminy Bestwina. Dziesięć gmin powiatu tworzy barwny kalejdoskop strojów, pieśni, potraw i talentów – móc podziwiać je na własnym podwórku to czysta radość.
Zgodnie z zapowiedzią konferansjerów – Małgorzaty Filary-Furowicz i Mateusza Kurowskiego sobotę zaplanowano jako dzień „bestwński”. Akcent położono przede wszystkim na promocję młodych talentów, uczniów i uczennic naszych placówek oświatowych czy też sekcji artystycznych GOK. Szkoły w Bestwinie, Bestwince, Janowicach i w Kaniowie z dumą pochwaliły się swoimi podopiecznymi, którzy tańczą, śpiewają, uczestniczą w zajęciach mażoretek (jak np. utytułowana grupa „Crystal”). Gminny Ośrodek Kultury postawił na sekcję instrumentów smyczkowych rozwijającą się pod kierunkiem instruktora Grzegorza Zawieruchy. W ich repertuarze znajdują się przede wszystkim utwory muzyki klasycznej, ludowej oraz kompozycje przygotowywane na różne okazje. Momentami można było poczuć się jak w wiedeńskiej filharmonii!
Czytaj więcej
26. 06. 16
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 149
Z gminy Bestwina pracowało w kopalni Silesia przez lata i w dalszym ciągu pracuje wielu mieszkańców. Być może będą zainteresowani promocją książki „Gruba na Żebraczy” autorstwa Jacka Cwetlera, która odbędzie się w czwartek 18 czerwca o godzinie 17:00 w sali widowiskowej przy ul. Nad Białką 1e (dawne kino SILESIA).
Prezentacja połączona będzie z wręczaniem książki wszystkim członkom Sekcji Seniorów przy Związku Zawodowym KADRA przy PG Silesia (nieodpłatnie). Będzie również możliwość nabycia książki odpłatnie, cena 40,00 zł.
Na wydarzenie zapraszają Zarząd Sekcji Seniorów oraz Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Czechowic- Dziedzic.
26. 06. 15
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 167
26. 06. 14
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 193
Ekipa z Bestwiny wywalczyła remis w starciu z mistrzem Ligi Okręgowej Bielsko-Tyskiej, co miało ogromne znaczenie dla losów tabeli. Wobec tego rezultatu LKS jest pewny utrzymania!
LKS Bestwina zrealizował cel. Remis z mistrzem bielsko-tyskiej okręgówki zapewnił zespołowi utrzymanie, a po końcowym gwizdku w Bestwinie można było odetchnąć z ulgą. Wobec rezultatów pozostałych drużyn walczących o ligowy byt, porażka mogłaby bowiem mocno skomplikować sytuację gospodarzy.
- Kamień z serca spadł, tym bardziej, że graliśmy z drużyną z poziomu V ligi. Mecz był mega trudny, ale mimo wszystko mieliśmy swoje momenty, które wykorzystaliśmy. Goniąc wynik, dogoniliśmy go i możemy się cieszyć z utrzymania - mówi trener LKS-u, Marcin Stefanowicz.
Pierwsza połowa nie dostarczyła wielu emocji pod bramką gości. Gospodarze mieli problem z wypracowaniem klarownych sytuacji, a lider i przyszły mistrz kontrolował przebieg rywalizacji. Po zmianie stron mecz nabrał jednak rumieńców. W 56. minucie przyjezdni objęli prowadzenie za sprawą Adriana Szarego. Odpowiedź LKS-u była jednak konkretna. Kluczowy odbiór zanotował Tomasz Gala, a akcję efektownym strzałem sprzed pola karnego zakończył Wojciech Waluś. Piłka odbiła się jeszcze od poprzeczki i wpadła do siatki.
Czytaj więcej
26. 06. 13
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 187
Drużyna z Bestwinki prowadziła 3:0 w starciu z "trójką" Podbeskidzia. To jednak nie wystarczyło, aby cieszyć się z wygranej w końcowym rozrachunku... 
Jeszcze do przerwy wszystko wskazywało na pewne zwycięstwo KS-u Bestwinka. Gospodarze prowadzili z Podbeskidziem III Bielsko-Biała 3:0, jednak po zmianie stron całkowicie oddali inicjatywę rywalom. Efekt? Cztery stracone gole i bolesna porażka 3:4 na zakończenie rundy.
- Wypada przeprosić kibiców za drugą połowę. Przestaliśmy grać. Tak się prezentując, można stracić nawet trzybramkowe prowadzenie. To rysa na szkle, bo dobrą rundę skończyliśmy w ten sposób - powiedział po meczu trener KS-u, Marcin Sztorc.
Pierwsza połowa należała do gospodarzy. W 24. minucie wynik otworzył Rafał Adamczyk, który otrzymał piłkę przed polem karnym, przełożył obrońcę i kapitalnym strzałem w długi róg umieścił futbolówkę w okienku bramki. Zaledwie 2. minuty później było już 2:0. Mikołaj Kowalski wymienił szybkie podanie z Adamczykiem, a następnie z ostrego kąta precyzyjnie uderzył po długim słupku. Tuż przed przerwą gospodarze wykorzystali kolejne potknięcie rywali. Nieporozumienie między obrońcą a bramkarzem Podbeskidzia wykorzystał Grzegorz Sztorc, podwyższając prowadzenie na 3:0.
Czytaj więcej
26. 06. 12
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 239
Przed nami ostatnie już rozstrzygnięcia w rozgrywkach piłki nożnej B klasy i klasy okręgowej w sezonie 2025/2026.
W klasie okręgowej na boisku w Bestwinie odbędzie się mecz derbowy z Pasjonatem Dankowice. Ze względu na Święto Powiatu Bielskiego i Gminy Bestwina będzie to widowisko, które cieszyć się będzie sporą liczbą widzów i zapewne stojące na wysokim poziomie.
Goście mogą się już cieszyć z awansu do V ligi, natomiast LKS Bestwina (11 miejsce, 33 punkty) nie jest jeszcze pewien utrzymania się w klasie okręgowej, więc mecz zapowiada się bardzo interesująco. Trener LKS Bestwina Marcin Stefanowicz: Przed nami ostatni finał w tym sezonie. Gratuluję Pasjonatowi zasłużonego awansu do V ligi, choć warto przypomnieć, że jesienią udało nam się wygrać na jego terenie. Czeka nas trudne derbowe starcie, ale zrobimy wszystko, aby sprawić niespodziankę.
LKS Bestwina – LKS Pasjonat Dankowice – sobota, 13 czerwca, godz. 16:30
KS Bestwinka (7 miejsce, 41 punktów) podejmować będzie na własnym boisku TS Podbeskidzie III (6 miejsce, 43 punkty). Będzie to mecz drużyn o zbliżonym potencjale, ale gospodarze będą zapewne dążyć do pozostawienia 3 punktów na własnym koncie i zamiany miejsc w tabeli. Trener LKS Bestwina Marcin Stefanowicz: Wiele będzie zależało od składu Podbeskidzia. Uważam jednak, że Bestwinka ma szansę na dobry wynik sportowy i wygra ten mecz przed własną publicznością.
KS Bestwinka – TS Podbeskidzie III – sobota, 13 czerwca, godz. 15:00
W B klasie również obie drużyny zakończą rozgrywki na własnych boiskach. LKS Kaniów (9 miejsce, 32 punkty) zagra w sobotę o godzinie 15:00 z rezerwami Wilamowiczanki Wilamowice (10 miejsce, 27 punktów). Tutaj >>> https://www.facebook.com/profile.php?id=61572739752342 można typować wynik meczu i wygrać obiad dla 2 osób w Bistro Czarnuszka.
KS Bestwinka II (5 miejsce, 41 punktów i pewny udział w barażach) zmierzy się ze Słowianem Łodygowice (8 miejsce, 34 punkty).
LKS Kaniów – Wilamowiczanka II Wilamowice – sobota, 13 czerwca, godz. 15:00
KS Bestwinka II – Słowian Łodygowice – niedziela, 14 czerwca, godz. 17:00
26. 06. 10
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 268
Wójt Grzegorz Boboń wraz z dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Bestwinie Marzeną Kozak uczestniczył dzisiaj w uroczystości wręczania nagród w przeglądzie Biblioteka Roku 2025/2026, który miał miejsce w Urzędzie Gminy w Jasienicy a odbywał się pod patronatem Starosty Bielskiego Andrzeja Płonki, wójta gminy Jasienica Janusza Pierzyny i Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich - Zarządu Oddziałowego w Bielsku-Białej. Głównym organizatorem była Książnica Beskidzka, której przewodzi dyrektor Katarzyna Ruchała.
Wyróżnienie za inicjatywę „AleSztuka w bibliotece” – wartościową alternatywę dla świata wirtualnego, sprzyjającą wspólnemu spędzaniu czasu i rozwijaniu kreatywności otrzymała Biblioteka w Janowicach - filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Bestwinie, a odebrała je Marzena Kozak w obecności wójta Grzegorza Bobonia. Nagrodę wręczyli Sławomir Masny – członek zarządu powiatu bielskiego i Magdalena Więzik - naczelnik Wydziału Kultury, Promocji, Sportu i Turystyki starostwa powiatowego.
To wyróżnienie ma szczególne znaczenie. Pokazuje, że biblioteka może być miejscem, gdzie obok książek znajdują swoje miejsce pasje, twórczość, inspiracje i spotkania z drugim człowiekiem. Potwierdza się również, że biblioteka to przestrzeń, w której wyobraźnia rozwija skrzydła, a wspólnie spędzony czas staje się czymś naprawdę wyjątkowym.
26. 06. 10
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 319
DKMSKiermaszWITO POWIATUW najbliższy weekend na terenach rekreacyjnych w Bestwinie odbywać się będzie Święto Powiatu Bielskiego i Gminy Bestwina.
Przed nami dwa dni pełne muzyki, tradycji, regionalnych smaków i atrakcji dla całych rodzin.
W sobotę 13 czerwca zostaną ogłoszone wyniki IV Powiatowego Konkursu "Pasieka Roku 2026", a na scenie wystąpią młodzi artyści ze szkół podstawowych Gminy Bestwina, sekcja instrumentów smyczkowych GOK Bestwina, mażoretki „GRACJA”, orkiestra dęta oraz zespoły koncertowe „DYNAMIKA” i BRATHANKI. Wieczór zakończy dyskoteka z Radiem Bielsko.
Niedziela 14 czerwca upłynie pod znakiem folkloru i kulinarnych tradycji regionu. Od godziny 14:00 odbędzie się Przegląd Potraw Regionalnych „Kulinarne Dziedzictwo Powiatu Bielskiego” wraz z bezpłatną degustacją dla publiczności. Na scenie pojawią się zespoły regionalne z Polski i Słowacji, a wieczorem zagrają „Zespół TURNIOKI” oraz „TACY SAMI”.
W programie także: dmuchańce, warsztaty i stoiska rękodzielnicze, prezentacje organizacji i służb mundurowych, food trucki oraz przejazdy Ciuchcią Beskidzką.
Święto Powiatu Bielskiego i Gminy Bestwina będzie miało również wymiar charytatywny. Przez oba dni odbywać się będzie akcja rejestracji potencjalnych Dawców szpiku, organizowana przez Fundację DKMS.
Z kolei Biblioteka Publiczna w Bestwinie w sobotę 13 czerwca prowadzić będzie kiermasz książek używanych, z którego dochód zostanie przeznaczony na rehabilitację Emilki z Janowic.
Można wzbogacić swój księgozbiór i jednocześnie pomóc Emilce.
Do góry