Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Jubileusz 75-lecia KS Bestwinka

24. 11. 17
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 595
IMG20241116155756IMG20241116174714Obchody jubileuszu klubu sportowego (i nie tylko) to doskonała okazja na piękne wspomnienia i wyróżnienie osób, które od początku są bliskie danej organizacji, stowarzyszeniu, itd., itp. i tworzą ich legendę. Ta idea przyświecała również Zarządowi Klubu Sportowego Bestwinka, który wyznaczył obchody 75-lecia na 16 listopada i zaprosił do Domu Strażaka OSP Bestwinka byłych i obecnych zawodników, trenerów, działaczy, sponsorów, kibiców, władze samorządowe, sportowe i duchowe.
Prowadzący uroczystość Jerzy Zużałek poprosił na wstępie o powstanie i uczczenie chwilą ciszy wszystkich tych, którzy w całym okresie działalności Klubu wspierali go, reprezentowali jego barwy i oddali sporo serca, aby stworzyć godne warunki do uprawiania sportu, a dzisiaj nie ma ich już wśród nas. Zdjęcia z Jubileuszu TUTAJ
Następnie w imieniu Zarządu KS Bestwinka przywitał zaproszonych gości:
radnego Rady Powiatu Bielskiego Artura Beniowskiego, który reprezentował również starostę Andrzeja Płonkę, wójta gminy Bestwina Grzegorza Bobonia, przewodniczącego Rady Gminy Bestwina Jerzego Stanclika, radnych Rady Gminy Bestwina: Magdalenę Wizner i Marcina Gaca, księdza proboszcza Józefa Barana, Marka Kubicę - prezesa Podokręgu Bielsko-Biała, Janusza Mędrzaka – wiceprezesa podokręgu ds. rozgrywek
Wacław Waliczka – członka prezydium ds. dyscypliny, Pawła Lewkowicza – członka prezydium ds. rozgrywek, Mariana Antosa – przewodniczącego komisji ds. rozgrywek.
Panowie Marek Kubica i Janusz Mędrzak reprezentowali ponadto prezesa Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henryka Kulę.

Wśród zaproszonych gości obecni również byli: p.o. dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury Grzegorz Gawęda, dyrektor szkoły podstawowej im. Zbigniewa Pietrzykowskiego Renata Cichowska-Gaździak, sołtys sołectwa Bestwinka Teresa Paruch-Ryś, prezes Pasjonata Dankowice jednocześnie reprezentujący władze Krajowego i Śląskiego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych, Mariusz Nycz – wiceprezes Pasjonata Dankowice, honorowi członkowie KS Bestwinka: Marian Firganek i Roman Kozak.
Prezes KS Bestwinka Tadeusz Wróbel w swoim wystąpieniu złożył podziękowania wszystkim przybyłym na uroczystość, wyraził wdzięczność sponsorom za wspieranie klubu, zawodnikom za reprezentowanie jego barw, działaczom za organizowanie życia klubu, aby mógł on wspierać statutową misję, jaką jest tworzenie warunków do uprawiania sportu przez dzieci, młodzież i dorosłych.
Jerzy Zużałek przedstawił historię Klubu Sportowego Bestwinka przygotowaną przez Szymona Szwajkowskiego. Na ekranie w tym czasie goście mogli oglądać multimedialną prezentację przygotowaną przez Dominika Zontka.
Zebranie założycielskie Ludowego Zespołu Sportowego Bestwinka odbyło się 24 kwietnia 1949 roku (dzięki panu Romanowi Kozakowi zebrani mogli zobaczyć oryginalny, ręcznie pisany protokół z tego zebrania. Pan Roman dostarczył również książkę kasową z tego okresu oraz Kronikę z późniejszych lat). Wcześniej, bo już w 1947 roku mieszkańcy Bestwinki i Kaniowa po parcelacji stawu Lipki przystąpili na obszarze 1,4 ha u zbiegu dzisiejszych ulic: Sportowej i św. Floriana do budowy boiska. Otwarcie boiska nastąpiło 6 sierpnia 1949 roku. W pierwszym meczu LZS Bestwinka zagrał z LZS Bestwina i przegrał 1:3, drużynę zgłoszono do rozgrywek C klasy. Główną dyscypliną była piłka nożna, ale też grano w tenisa stołowego, siatkówkę, organizowano Biegi Narodowe, zdobywano odznaki Sprawny do Pracy i Obrony, funkcjonował zespół teatralny.
We wspomnianym powyżej protokole możemy przeczytać (pisownia oryginalna): (…) ”W sprawie rozszerzenia i rozkrzewienia sportu na wsi zabrał głos ob. Kubik Franciszek, delegat Gminnej Rady Sportu Wiejskiego, poczem po zadeklarowaniu się wszystkich obecnych w liczbie 49. na członków Ludowego Zespołu Sportowego, przystąpiono do wyboru zarządu.
Przewodniczącym został ob. Ślosarczyk Antoni, sekretarzem ob. Ślosarczyk Józef, skarbnikiem ob. Grygierzec Stanisław, pierwszym zastępcą do spraw kulturalno – oświatowych ob. Kóska Józef, drugim zastępcą organizacyjno szkoleniowych ob. Pietrzyk Antoni, gospodarzem ob. Sojka Kazimierz, komisja rewizyjna w składzie: Małysz Antoni, Wróbel Stanisław, Płaska Władysław i Chmielniak Augustyn. Zastępcą sekretarza ob. Kubik Zygmunt, z-cą skarbnika Hojdys Bronisław.
Następnie omówiono sprawy prac nad boiskiem piłki nożnej, równocześnie postanowiono przewieść część baraku i wykonać szatnię przy boisku Ludowego Zespołu Sportowego w Bestwince.
Na tym zebranie zakończono.” – koniec cytatu.
W minionym 75-leciu historię klubu tworzyło kilkuset zawodników i działaczy, nie sposób ich wszystkich wymienić. Przewodniczącymi, a następnie prezesami zarządu byli: Antoni Ślosarczyk – 12 lat, Andrzej Cichowski – 17 lat, Marian Firganek – 9 lat, Marian Sojka – 6 lat, Antoni Fejdych, Antoni Kubik, Marian Bigos, Stanisław Kaganiec, Franciszek Sieracki,
Jerzy Foksiński, a obecnie od 15 lat Tadeusz Wróbel.
Drużyna seniorów grała w C klasie przez 15 lat, w klasie B 29 lat, w lidze okręgowej 4 lata, w klasie A już 27 lat wliczając w to bieżący sezon.
Oprócz seniorów, których obecnie trenuje Marcin Sztorc w klubie piłkarskiego rzemiosła, uczy się kilkudziesięcioosobowa młodych piłkarzy pod okiem trenerów: Waldemara Fludera i Dominika Chmielniaka.
Wiele działo się w ostatnich latach na obiektach sportowych KS Bestwinka: przebudowano cały budynek klubowy, dobudowano dwie szatnie, pomieszczenia dla sędziów i na sprzęt, urządzono bufet i kuchnię, toalety, wymieniono okna, drzwi, wykonano pomieszczenia na piętrze. Na boisku treningowym zainstalowano sztuczne oświetlenie, wybudowano studnię głębinową i zainstalowano system sztucznego nawadniania, wykonano ogrodzenie, na terenie zabramką oddano do użytku plac zabaw dla dzieci i siłownię plenerową, wybudowano altanę, zmodernizowano nawierzchnię obu boisk, zainstalowano piłkochwyty, wyremontowano dach na budynku, o perfekcyjny stan murawy dbają dwa roboty koszące.
Klub organizuje co roku „Herbatkę sportową”, Memoriał Andrzeja Cichowskiego, turniej dla lokalnych firm, rozprowadza kalendarze, udostępnia swoje obiekty organizacjom, stowarzyszeniom, szkole i OSP na organizację imprez rekreacyjno-sportowych.
Obchody jubileuszu 75-lecia Klubu Sportowego Bestwinka były doskonałą okazją do złożenia gratulacji przez przedstawicieli władz samorządowych, piłkarskich i Zrzeszenia LZS hołdu wszystkim, którzy przez lata tworzyli tę niezwykłą historię.
Artur Beniowski w imieniu własnym i starosty Andrzeja Płonki wręczył prezesom: Tadeuszowi Wróblowi i Arturowi Bierońskiemu pamiątkową paterę oraz piłki, wójt Grzegorz Boboń, również wręczyłpamiątkową paterę i zapewnił o dalszej pomocy Urzędu Gminy, Marek Kubica w towarzystwie Janusza Mędrzaka i w imieniu prezesa Śl.ZPN Henryka Kuli przekazał grawerton, voucher na 750 zł i piłki.
Panowie: Marek Kubica, Janusz Mędrzak i Wacław Waliczek wręczyli następnie odznaczenia.
Brązową Odznakę Honorową Śl.ZPN otrzymali: Dominik Chmielniak, Wojciech Lisewski, Bartosz Prymula, Maciej Skęczek i Przemysław Stasica.
Srebrną Odznakę Honorową Śl.ZPN odebrali: Artur Bieroński, Tomasz Bieroński, Wiesław Sitarski, Jarosław Walecki, Andrzej Wróbel.
Złotą Odznaką Honorową Śl.ZPN uhonorowano: Stanisława Fabera, Mariana Firganka, Aleksandra Gandora, Tomasza Kosmatego, Danutę Walecką i Jana Wojtuszka.
Złota Odznaka Honorowa Polskiego Związku Piłki Nożnej trafiła do Romana Kozaka, Ludwika Sojki i Tadeusza Wróbla.
Wiele pozytywnych emocji towarzyszyło wystąpieniu Andrzeja Sadloka i Mariusza Nycza. Oprócz gratulacji z okazji Jubileuszu i przekazania pucharu i piłek od Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe pan Andrzej wraz z Mariuszem Nyczem przekazali puchar i proporczyk od LKS Pasjonat Dankowice.
Pan Andrzej zwrócił uwagę na przyjaźń, jaka łączy oba kluby, wyraził radość i zadowolenie z faktu, że kluby wzajemnie się wspierają, wychowankowie KS Bestwinka występują często w barwach Pasjonata i odwrotnie, wychowankowie klubu z Dankowic wspomagają drużynę KS Bestwinka. Wiceprezes KS Bestwinka Artur Bieroński przez 20 lat reprezentował barwy LKS Pasjonat, z krótką przerwą od 2007 do 2024 roku był grającym trenerem. Po raz ostatni wystąpił w barwach LKS Pasjonat Dankowice 20 lipca br. Reprezentował jego barwy w latach 2003-2024 w 420 spotkaniach. Uzyskał w nich 77 goli (kosmiczny wynik jak na obrońcę).
Jako członek Zarządu Śląskiego Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS Andrzej Sadlok wraz z Mariuszem Nyczem wręczyli odznaczenia:
Brązową Odznakę LZS otrzymali: Szymon Szwajkowski i Paweł Ślosarczyk, Srebrną Odznakę LZS odebrał Dawid Englart, Złotą Odznakę LZS wręczono Krzysztofowi Zelkowi, Maciejowi Wawro i Mateuszowi Kusiowi.
Krajowe Zrzeszenie LZS Odznaką Zasłużony Działacz LZS wyróżniło Wirginiusza Tomaszczyka i Franciszka Stawowczyka.
Nie można pominąć słów uznania i szacunku kierowanych do najstarszego i najwierniejszego kibica KS Bestwinka Mariana Firganka, które padły z ust Andrzeja Sadloka i Marka Kubicy. Mimo ukończenia 90 lat jest On obecny na każdym meczu, kibicuje również prawnukom nie tylko w meczach na własnym boisku, ale także na wyjazdach. Zabierając głos, pan Marian nie krył wzruszenia i dziękował za zaproszenie oraz odebraną odznakę.
Obchody 75-lecia były nie tylko okazją do refleksji nad przeszłością klubu, ale również do zapowiedzi dalszego rozwoju. W trakcie uroczystości Tadeusz Wróbel wspomniał o odkładanej modernizacji infrastruktury sportowej, rozumiejąc trudności, jakie wystąpiły po wrześniowej powodzi, zaapelował, jednakże do wójta o podjęcie dalszych prób zdobycia środków finansowych na jej realizację. Korzystającz okazji prezes wraz z wiceprezesem złożyli gorące podziękowania Franciszkowi Stawowczykowi, który przez wiele lat był członkiem Zarządu i dbał o finanse Klubu pełniąc funkcję skarbnika i wręczyli mu pamiątkowy grawerton.
Życzono sobie, aby kolejne lata obfitowały w sukcesy sportowe, żeby rodziły się kolejne talenty, szlifowały piłkarskie diamenty, a trybuny były pełne oklaskujących walczące drużyny kibiców.
Warto dodać, że świetnie spisali się piłkarze, wygrywając przed rozpoczęciem uroczystości w meczu z LKS II Czaniec 4:0 dzięki dwóm bramkom Grzegorza Sztorca oraz Vadyma Matvieienki i Pawła Wróbla.
Jubileusz uświetnił występ zespołu Zbójnicy.

Do góry