Ludowy Klub Sportowy Bestwina
Początki organizacji sportowych w Bestwinie sięgają roku 1912, kiedy to zostało utworzone Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół". Bakcyl zaszczepiony w tej organizacji pomógł kilku zapaleńcom zakupić parcelę pod boisko a następnie latem 1947 roku założyć Ludowy Zespół Sportowy. Pierwszym prezesem klubu, którego jedyną sekcją była piłka nożna, został Władysław Wilczek, którego po kolejnych wyborach zastąpił Rudolf Baścik.
Drużyna piłkarska, zgłoszona do klasy "B", zainaugurowała swe rozgrywki w 148 roku i już w kolejnym roku mogła pochwalić się zdobyciem pucharu fair-play za lata 1948-49. w 1957 roku został oddany do użytku nowy stadion, na którym do dzisiaj zespoły LKS-u rozgrywają swe spotkania. Rok później drużyna, której trenerem był znany piłkarz "Walcowni" Józef Żoczek, awansowała do klasy "A".
W latach pięćdziesiątych w klubie powstawały nowe sekcje sportowe, których członkowi startowali w modnych wtedy imprezach masowych. Sekcjami tymi były: lekka atletyka, narciarstwo, tenis stołowy, szachy i kolarstwo
Pod koniec lat pięćdziesiątych masowe sekcje zaczęły upadać, jednak zespół piłkarski pomimo spadku, w połowie lat sześćdziesiątych z powrotem awansował do klasy "A" a zarząd klubu powoli zaczął myśleć o rozbudowie obiektu a nawet budowie pawilonu sportowego. Prace modernizacyjne doprowadziły do powstania bieżni wokół boiska, ogrodzenia, do pokrycia potoku Łękawka a także do oddania w 1983 roku "Domu Sportowca" i rok później sauny.
W 1988 roku nastąpił upragniony awans zespołu seniorów do klasy terenowej, którą po kilku latach zastąpiono klasą okręgową. Grającym trenerem drużyny seniorów został wówczas zawodnik II ligi Jan Kurzok a na stanowisku prezesa Tadeusza Korczyka zastąpił Czesław Żaczek. w następnym sezonie zespół piłkarski został wzmocniony a klub został laureatem konkursu "Boisko na każdej wsi". W rozgrywkach klasy "B" brała udział wtedy również druga drużyna.
W latach dziewięćdziesiątych klub borykał się z wieloma problemami, jednak pierwszy zespół przez cały ten czas utrzymywał się w klasie okręgowej, gdzie występuje do dziś. Pomimo wspomnianych trudności udało się w tym czasie oddać boisko treningowe ze sztucznym oświetleniem a w ostatnich latach prowadzone są wciąż prace modernizacyjne na stadionie, które doprowadziły do zamontowania mocniejszego nagłośnienia oraz plastikowych krzesełek na widowni. Również płyty boiska nie powstydziłby się obecnie nawet pierwszoligowy zespół.
To tutaj w sezonie 1979/80 występował wychowanek klubu - Ryszard Kraus, by następnie kontynuować karierę w GKS Jastrzębie, Odrze Wodzisław, Górniku Zabrze, GKS Tychy, a w sezonie 1995/96 powrócił na zakończenie kariery do Bestwiny.
Od 2003 roku grającym trenerem był Daniel Dziarmaga, wieloletni zawodnik Ruchu Chorzów. Jego pracę w Bestwinie przerwała 5 marca 2005 roku tragiczna śmierć. Funkcję trenera od początku 2006 roku pełnił II ligowy zawodnik, mający za sobą również wiele występów w ekstraklasie, Rafał Górak.W barwach LKS Bestwina, z bardziej znanych zawodników, grali jeszcze Arkadiusz Lazar, Dariusz Okoń, Mariusz Zajas, obrońca, mający za sobą występy w Polonii Bytom i Bobrku Karb Bytom. Barwy LKS Bestwina przywdziewał również wielokrotny Mistrz Polski w Futsalu, Wojciech Łysoń (Rekord Bielsko-Biała. W prawdzie klubowi nie udało się utrzymać drugiego zespołu seniorów, jednak od kilkunastu lat trwa systematyczna praca z dziećmi i młodzieżą w trzech grupach wiekowych. w rozgrywkach biorą udział zespoły juniorów i trampkarzy ale prowadzone są również zajęcia z najmłodszymi - tzw. szkółką piłkarską.
W sezonie 2014/2015 juniorzy LKS Bestwina wygrali IV Ligę Juniorów, a w ostatnim sezonie – 2015/2016 w znakomitym stylu awansowali do II Ligi.
Prezesem LKS-u jest od 19 czerwca 2016 roku Wojciech Lisewski, przed nim kilka lat funkcję tę pełnił Wacław Waliczek. W 2017 roku funkcję prezesa, po rezygnacji Wojciecha Lisewskiego, obejmuje na parę miesięcy Sławomir Adamski, a Walne Zebranie Sprawozdawczo - Wyborcze w dniu 29 września wybrało nowy Zarząd Klubu na czele którego stanął Tomasz Miroski. 8 grudnia 2017 roku w Domu Sportowca odbył się Jubileusz 70 lecia LKS Bestwina z udziałem władz samorządowych powiatu bielskiego i gminy, a także kierownictwa Śląskiego Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS i Śląskiego Związku Piłki Nożnej oraz Beskidzkiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej.
W 2017 roku z inicjatywy trenera Wojciecha Lisewskiego powstała drużyna żeńska piłki nożnej. Oprócz występów w rozgrywkach w drużynie żeńskiej wyróżniające się dziewczyny z powodzeniem zasilają drużyny męskie.
Źródło: www.lks-bestwina.net oraz informacje własne