W naszej gminie w sobotę 16 listopada miało miejsce kilka wydarzeń. Kibiców na pewno interesowały mecze, które na własnych boiskach rozgrywały LKS Bestwina i KS Bestwinka (relacja z ich przebiegu w innej informacji), oprócz nich w Domu Strażaka OSP Bestwina odbyło się kilkugodzinne LXX Międzywyprawowe Posiedzenie Loży Zdobywców Korony Gór Polski (od 9.00 do 16.00), a KS Bestwinka swój Jubileusz 75-lecia obchodził w OSP Bestwinka. Ta informacja poświęcona zostanie Loży Zdobywców Gór Polskich, ponieważ nie jest to okoliczność, która jest szeroko znana naszym mieszkańcom, warto więc ją rozpropagować. Staraniem mieszkańca Bestwinki Sławomira Dawidka takie wydarzenie odbyło się w naszej gminie po raz drugi, w ubiegłym roku amatorów zdobywania polskich szczytów górskich gościł Gminny Ośrodek Kultury. W tym roku miłośnicy zdobywania polskich szczytów górskich spotkali się w Domu Strażaka OSP Bestwina. Wybór miejsca nie był przypadkowy, zdecydowała liczba uczestników i zaplecze, ponieważ przewinęło się ponad 300 osób, które przybyły do Bestwiny z różnych, odległych stron i w odpowiednich warunkach musiały oczekiwać na swoją kolej (weryfikacja, pasowanie, zaspokojenie głodu 😊).
Nad przebiegiem Loży czuwał jej prezes Łukasz Lis.
Zdjęcia TUTAJUrząd Gminy przekazał foldery dotyczące gminy Bestwina i jej atrakcji, Gminny Ośrodek Kultury zapewnił odpowiednie warunki techniczne, Koło Gospodyń Wiejskich „Bestwinianki” zadbało o podniebienia i żołądki uczestników, serwując oprócz napojów kołacze, kiełbaski z grilla, grochówkę i oscypki z żurawiną, Stowarzyszenie Wędkarskie „Kaniowski Karp Królewski” wystawiło do degustacji prawie 500 kanapek z pastą jajeczną z wędzonym karpiem, karpiowy paprykarz i karpiowe kulki w zalewie octowej ozdobione ogórkami kiszonymi i konserwowymi ze zbiorów członków Stowarzyszenia, pokazało również na zdjęciach okazy złowione w akwenach Stowarzyszenia. Zaprezentowało się również kaniowskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom, Młodzieży i Rodzinom „Z Sercem na Dłoni” przybliżając uczestnikom swoją działalność.
Było stoisko z zakwasami naturalnie kiszonymi przygotowanymi przez Magdalenę Werkiszon, można było ponadto zaznajomić się z działalnością grup historycznych i rekonstruktorskich: Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy NSZ VII Okręgu Śląskiego, Towarzystwa Pamięci gen. Józefa Hallera oraz Hallerczyków z Jurczyc.
Korona Gór Polski ustanowiona została w 1997 roku, a tworzy ją 28 najwyższych szczytów wszystkich pasm górskich naszego kraju. Aby zostać jej zdobywcą, trzeba wejść na nie, pokonując siłą własnych mięśni ponad 30 tysięcy metrów n.p.m. Chętni do tego czynu powołali 13 grudnia 1997 r. Klub Zdobywców Korony Gór Polski, do którego należy ponad 170 tysięcy miłośników gór. Spośród nich godnością Zdobywcy szczyci się blisko 8000 osób.
Klub zrzesza nie tylko rodaków z kraju, ale i mieszkańców kilku państw europejskich, a nawet dalekiej Syberii. Organizuje dla nich wyprawy na koronne szczyty, imprezy o tematyce górskiej, a także posiedzenia Loży Zdobywców, weryfikującej dokonania kandydatów na Zdobywców.
W sobotę kilkanaście specjalnie powołanych komisji weryfikowało w czterech turach uprawnienia przybyłych do Bestwiny górskich wędrowców, następnie wzywani oni byli na scenę, gdzie odczytywano Rotę Pasowania na Zdobywcę Korony Gór Polskich, następowało pasowanie i wręczanie pamiątkowych dyplomów.
Organizatorzy złożyli podziękowania dla wójta gminy Bestwina Grzegorza Bobonia, p.o. dyrektora GOK Grzegorza Gawędy, kierownika Referatu Sportu i Promocji Piotra Kine (nie był obecny), prezeski KGW „Bestwinianki” Urszuli Orłowskiej oraz członka Loży Sławomira Dawidka.
Były pamiątkowe zdjęcia, a na zewnątrz budynku uczestnicy utworzyli koło i odśpiewali Hymn Zdobywców.