Janowice
wieś położona w południowo-wschodniej części gminy
powierzchnia: 7,1km2
kluby sportowe: ?
mieszkańców: 1 882 (stan na dzień 31.12.2023)
sołtys: Stanisław Nycz - 883 755 791
Historia Janowic
Historia Janowic – podobnie jak Bestwinki – należy do klucza bestwińskiego. Miejscowość ta została założone jako osada leśna już w XV wieku. Właścicielem okolicznych terenów był kasztelan oświęcimski Jan Myszkowski. Jak wynika z zachowanych danych w Janowicach, około 1581 roku, istniał ośrodek gospodarki rybnej i leśnej.
1672 r. - Janowice wraz z Bestwiną, Komorowicami i Kaniowem zakupił Andrzej Wizemberg na rzecz Andrzeja Nielepca. W jego posiadaniu pozostaje przez 50 lat. Kolejnym dziedzicem zostaje Franciszek de Witowice Schwarzenberg - Czerny.
W 1787 r. zawarty został kontrakt mieszkańców Janowic(podobnie jak i Kaniowa oraz Bestwiny)z nauczycielem Józefem Giełdanowskim względem uczenia dzieci podług przepisu narodowego. Za nauczanie otrzymywał on rocznie 100 zł reńskich oraz 10 siąg drewna.W imieniu mieszkańców Janowic dokument podpisał Franciszek Góra.
W XIX wieku na terenie wsi znajdował się wiatrak oraz karczma. Szkoła filialna zaczęła funkcjonować około 1853 roku, uczęszczało do niej ok. 60 dzieci, a nauczycielem był Jan Grzybowski.
1859 r. Wójtem gminy Bestwina był Jakub Adamski. Sprawował urząd do roku 1861. W tym też czasie Jan Kubik z Janowic został wybrany posłem na Sejm Krajowy. Był działaczem ludowym związanym z księdzem Stojałowskim, a następnie z PSL-em. Swoją działalność parlamentarną rozpoczął w Sejmie Galicyjskim.
W latach 70-tych XIX wieku została wybudowana w Janowicach drewniana gajówka, której projekt zachował się do dziś w archiwum w Żywcu. Jej autorem został C. Pietscha – architekt Habsburgów. Na gminnej pieczątce widniał baranek.
1908 r. - przy Kółku Rolniczym z inicjatywy Michała Papli powstaje Ochotnicza Straż Pożarna.Prezesem zostaje główny inicjator.
1910 r. - w rocznicę zwycięstwa pod Grunwaldem odbywa się uroczysta akademia i pochód na koniach i pieszo do kościoła w Bestwinie.
1920 r. - Za waleczny i bohaterski czyn w Bitwie Warszawskiej Jan Furczyk z Janowic zostaje odznaczony Krzyżem Kawalerskim Virtuti Militari.
1942 r. Na terenie Janowic i okolicy zaczął działalność Oddział Dywersyjny AK pod dowództwem Władysława Niemczyka, kryptonim „Lis”.
1948 r. Po II wojnie światowej na terenie Bestwiny, Bestwinki, Kaniowa, Janowic, Dankowic i Starej Wsi utworzono tzw. „Spółki Łowieckie” pod nazwą „Bażant” – koło liczyło 24 myśliwych.
Dzierżawcą obwodu Janowice zostaje Józef Faruga. Dzierżawcy z Janowic i Bestwiny polowali razem na terenach obu spółek i do nich dołączyli: Adamaszek Franciszek, Ślosarczyk Franciszek, Bieronski i Chmielniak.
Janowice do 1950 roku wchodziły w skład gromady Bestwina w powiecie bielskim (ówczesne województwo katowickie, dzisiaj śląskie). Jako samodzielna jednostka administracyjna Janowce zostały wydzielona w latach 1955-1954.
W 1977 roku – po zlikwidowaniu powiatów cztery sołectwa obecnej gminy Bestwina – czyli Bestwina, Bestwinka, Janowice i Kaniów zostały włączone do gminy Czechowice-Dziedzice.
1 maja 1982 była odbyła się uroczystość poświęcenia placu i krzyża przez kardynała Franciszka Macharskiego.
1 październik 1982 r. sołectwa - Bestwina, Bestwinka, Janowice i Kaniów utworzyły samodzielną gminę Bestwina.
29 maja 1983 r. kardynał Franciszek Macharski odwiedził ponownie Janowice by wmurować wcześniej poświęcony przez Jana Pawła II kamień węgielny.
1991 - wrzesień - oddanie do użytku przedszkola, nadanie szkole podstawowej imienia Marii Konopnickiej
1997 - oddanie do użytku Domu Strażaka.
2004 - zmarł, ukończywszy 102 lata, najdłużej żyjący mieszkaniec Janowic Franciszek Papla.
7.07.2007 - ksiądz biskup Tadeusz Rakoczy w obecności ponad 1000 mieszkańców Janowic dokonuje konsekracji kościoła pw. św. Józefa Robotnika