Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Michał Senecki – prezes Orkiestry Dętej Gminy Bestwina z siedzibą w Kaniowie relacjonuje wyjazd do Meksyku

24. 11. 15
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 464
MEXICO CITY - PUEBLA – CHOLULA – ATLIXCO – VERACRUZ – TEOTIHUACAN - GUADELUPE
W dniach 29.10 – 5.11 2024r. nasza gminna Orkiestra brała udział w Festiwalu Mictlán 2024 w Meksyku, który jest częścią obchodów Dia de Muertos – Święta Zmarłych. W Festiwalu brały udział Orkiestry z Kolumbii, Meksyku oraz my jako reprezentanci Polski i jednocześnie Starego Kontynentu. Zdjęcia na Instagramie TUTAJ
Nasza przygoda rozpoczęła się o godzinie 2:00 we wtorek (29.10.2024 r.) od wyjazdu autokarem z Kaniowa na lotnisko Schwechat w Wiedniu. Z Wiednia polecieliśmy do Frankfurtu, a następnie lotem bezpośrednim, który trwał 12 godzin do Mexico City. Po wylądowaniu i odebraniu bagaży ponownie wsiedliśmy do autokaru, który przetransportował nas do Hotelu Four Points by Sheraton, w którym zostaliśmy zakwaterowani na cały pobyt w Meksyku.
30 października od godzin porannych do wieczora braliśmy udział w prezentacjach poszczególnych orkiestr na terenie miejscowej szkoły Niño Héroes de Chapultepec, w której to murach ma swoją siedzibę największa w Meksyku Orkiestra Marszowa Leones ITP.2, która posiada w swoich szeregach 230 grających muzyków. Prezentacje polegały na przemarszach, paradach oraz prezentacjach układów musztr paradnych na szkolnym kompleksie sportowym.
Dzień później zaprezentowaliśmy nasz program artystyczny na miejscowym Universidad Interamericana Puebla, a następnie mieliśmy okazję zobaczyć bardzo ciekawe przedstawienia przygotowane przez studentów tegoż uniwersytetu, których tematem przewodnim było Święto Zmarłych oraz to, w jaki sposób to święto jest przeżywane w Meksyku. W godzinach wieczornych zaplanowana była wielka Parada Orkiestr i Zespołów Muzycznych ulicami centrum Puebl,i ale niestety z powodu bardzo złych warunków atmosferycznych to wydarzenie zostało odwołane.

Następny dzień był pełen wrażeń, w godzinach porannych wyjechaliśmy zwiedzać miejscowość Cholula, w której to mieści się Muzeum Archeologiczne z ruinami największej na naszym globie piramidy, w której mieściła się świątynia na cześć boga Azteków Quetzalcoatla (pierzastego węża). Tam też mieliśmy okazję popróbować Chapulines czyli prażonych koników polnych z przyprawami, które w Meksyku są uważane za przysmak. Popołudnie 1 listopada spędziliśmy koncertując w centrum Puebli na placu obok Bazyliki, która ma najwyższe wieże w Meksyku. Publiczność po naszym koncercie prosiła o „BIS” i wiwatowała „POLONIA, POLONIA,…”.
2 listopada mogliśmy bliżej zapoznać się z centrum miasta Puebla, gdzie mieliśmy czas wolny na zakup drobnych pamiątek i odpoczynek w dzielnicy Starego Miasta. Natomiast po południu wystąpiliśmy na gali zakończenia Festiwalu MICTLAN 2024 w jednym z teatrów w Puebli gdzie skradliśmy serca publiczności naszym występem a szczególnie przypadło do gustu Meksykańskiej Publiczności wykonanie utworu „ Cielito Lindo”.
W dniu 3 listopada odwiedziliśmy miasteczko Atlixco, które jest nazywane stolicą kwiatów w stanie Puebla. Mogliśmy zaobserwować to, podziwiając liczne stoiska z roślinami ozdobnymi i kwiatami oraz poczuć prawdziwy klimat Meksyku. Niesamowite wrażenie zrobiła na nas roślinność, która w naszym klimacie jest minimalistyczna, a tam osiągała wymiary ogromnych drzew i krzewów.
Nazajutrz wyjechaliśmy bardzo wcześnie rano z hotelu i udaliśmy się na słoneczne plaże Veracruz, a konkretnie do małej mieścinki niedaleko Veracruz, Dunas Chachalacas, gdzie na szerokiej piaszczystej plaży zażywaliśmy kąpieli słonecznych i morskich (temperatura powietrza to ok 32 st. C a temperatura wody w tym dniu 29 st. C).
5 listopada wcześnie rano opuściliśmy Hotel Four Points by Sheraton w Puebla, by udać się na zwiedzanie kompleksu Piramid Słońca i Księżyca w Teotihuacan poświęconych bóstwom Azteków Jaguarowi i Quetzalcoatlowi.
W drodze na lotnisko odwiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe, gdzie mieliśmy chwilę na prywatną modlitwę, zwiedzanie oraz zakup pamiątek. Na lotnisku w Mexico City zameldowaliśmy się do odprawy przed godziną 18:00 czasu lokalnego, a ok godz. 22:10 (z ponad godzinnym opóźnieniem) wyruszyliśmy w lot powrotny do Europy, do Frankfurtu.
Na lotnisko do Wiednia dotarliśmy ok. godziny 19:00 w dniu 6 listopada. Niestety po drodze linie lotnicze zgubiły nasz bagaż, na który musieliśmy oczekiwać do godziny 21:00 w Wiedniu. Po kilkudziesięciogodzinnej podróży wróciliśmy do Naszej Ukochanej Polski w dniu 7 listopada ok godziny 3:30 rano.
Kończąc relację, chciałbym dodać kilka słów podziękowania i wyróżnienia.
Przede wszystkim członkowie Orkiestry bardzo dziękują Urzędowi Gminy wraz z Panem Wójtem Grzegorzem Boboniem na czele, Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Bestwinie z Panem Grzegorzem Gawędą, który również z nami był i wspierał nas swoją obecnością, Starostwu Powiatowemu z Panem Starostą Bielskim Andrzejem Płonką.
Równie mocno chcemy podziękować Wszystkim Naszym Sponsorom i Darczyńcom:
Firmie BUD-TOR z Kaniowa Panu Leszkowi Kosmaty; Panu Dawidowi Tomala z Kaniowa; Firmie ZAP z Bestwinki Państwu Monice i Tomaszowi Bierońskim; Bielskiemu Parkowi Technologicznemu Lotnictwa, Przedsiębiorczości i Innowacji z Kaniowa; Bankowi Spółdzielczemu Czechowice-Dziedzice-Bestwina; Firmie KOS-BUD z Górnej Lesznej Panu Andrzejowi Kosmaty; Firmie DOM DLA KAŻDEGO Panu Markowi Głąb; OSP KANIÓW; Firmie JAMMAK2 Panu Arkadiuszowi Kędzior; Firmie DEWRO BESTWINKA Firmie PSB CYROŃ Panu Marcinowi Cyroń.
Bez wsparcia finansowego powyższych Mecenasów naszej Orkiestry ten wyjazd nie doszedłby do skutku. BARDZO DZIĘKUJEMY!!!
Nie sposób również wyrazić słowa podziękowania dla Małgorzaty Jagiełki, która od samego początku prowadziła rozmowy z Organizatorami Festiwalu, najpierw o Naszym w nim udziale a później ustalała wszelkie szczegóły związane z naszym pobytem w Meksyku.
Również słowa podziękowania kieruję na ręce Naszej Najlepszej, Jedynej i Niepowtarzalnej  Pani Kapelmistrz Urszuli Szkucik-Jagiełki za muzyczne przygotowanie Orkiestry i perfekcyjny dobór repertuaru.
Dla Miłosza Kędziora i Konrada Piesiura – Tamburmajorów Orkiestry, którzy perfekcyjnie przygotowali i poprowadzili wszystkie nasze musztry i parady.
Dziękuję w imieniu własnym i Wszystkich Członków Orkiestry!!!
Chciałbym jeszcze wspomnieć, że dzięki naszej podróży, poznaliśmy serdecznych, miłych i przyjaznych Ludzi z drugiego „końca świata”, nawiązaliśmy nowe przyjaźnie i znajomości, które mam nadzieję, przyniosą w przyszłości korzyści dla naszej Orkiestry.
Jestem przekonany, że ten wyjazd otwiera nowy rozdział w historii naszej kaniowskiej Orkiestry, co pozwoli nam na szersze i bardziej otwarte spojrzenie na przyszłość Orkiestry oraz dalszy jej rozwój i rozwój Naszych Muzyków w trakcie kolejnych podróży i Festiwali… kto wie, może w przyszłości zawitamy do Państwa Środka – jak to mówią : „Apetyt rośnie w miarę jedzenia”. 😊
Jeszcze raz dziękując Wszystkim, którzy w najmniejszym nawet stopniu przyczynili się do zrealizowania Naszej „Podróży Życia do Meksyku” już z tego miejsca, pragnę zaprosić wszystkich Sympatyków, Fanów i nie tylko na nasze Koncerty Świąteczno - Noworoczne w styczniu 2025, szczegóły wkrótce w naszych mediach społecznościowych, plakatach oraz stronach GOK i UG BESTWINA.
Z meksykańskim HOLA!!!
Michał Senecki – prezes Orkiestry Dętej Gminy Bestwina z siedzibą w Kaniowie

Do góry