Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Relacja z "Kaniospartakiady'2024"

24. 05. 31
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 510
 
 
 
 
 
 
9 lutego 2014 roku z inicjatywy Klubu Honorowych Dawców Krwi przy Urzędzie Gminy Bestwina oraz Samorządu Uczniowskiego przy ZSP w Kaniowie odbyła się I Olimpiada Przedszkolaków z udziałem przedstawicieli wszystkich przedszkoli z gminy Bestwina. Wygrała ją reprezentacja z Kaniowa.
29 kwietnia 2017 roku odbyła się II Olimpiada, tym razem wygrało ją Przedszkole z Janowic…Nie ukrywam, to tak na marginesie, że w zamyśle pomysłodawców było, że kolejnym gospodarzem Olimpiady będzie przedszkole, które wygrało i przejęło Puchar Przechodni. Tak, ten okazały puchar jest pucharem przechodnim i mam nadzieję, że teraz, kiedy w Janowicach jest piękna sala sportowa III edycja Olimpiady Przedszkolaków, zostanie niebawem zorganizowana, tym bardziej, że mamy rok olimpijski, a dla przedszkolaków na poziomie gminy nie mamy za wiele do zaproponowania. Zdjęcia z "Kaniospartakiady'2024" TUTAJ
Olimpiada sportowa dla przedszkolaków to jedno z najbardziej ekscytujących wydarzeń dla najmłodszych sportowców. To doskonała okazja do rozwijania umiejętności sportowych, współpracy z innymi dziećmi oraz doświadczania radości z aktywności fizycznej. To także świetne narzędzie motywacyjne, które pomaga dzieciom zrozumieć, jak ważna jest regularna aktywność fizyczna. Poprzez uczestnictwo w takim wydarzeniu dzieci uczą się, że sport może być zarówno zabawą, jak i sposobem na zdrowie i dobre samopoczucie.
Dzięki takim wydarzeniom dzieci uczą się szacunku dla siebie i innych, rozwijają umiejętności sportowe oraz poznają radość z aktywności fizycznej. Warto więc wspierać i promować tego rodzaju inicjatywy, które przyczyniają się do zdrowego rozwoju najmłodszych sportowców.
Doskonale rozumie to dyrekcja Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Kaniowie i postanowiła zorganizować taką olimpiadę dla dzieci ze swojego przedszkola, nazywając to wydarzenie „Kaniospartakiada’2024”.
A okazją ku temu były obchody Dnia Mamy i Taty i od występów artystycznych dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych rozpoczęło się w środę, 29 maja to artystyczno – sportowe święto.
W jego organizację włączyła się Rada Rodziców oraz Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom, Młodzieży i Rodzinom „Z Sercem na Dłoni”. Należy dodać, że pomysłodawcom przyświecał cel charytatywny – zebranie środków na doposażenie przedszkola.
Każdy z organizatorów miał określone zadania i wywiązał się z nich bez zarzutu. Była kawiarenka z domowymi ciastami upieczonymi przez rodziców, można była posilić się kiełbaską z grilla, dzieci mogły skorzystać z malowania buziek, zaplatania warkoczyków, zrobić sobie tatuaż, pozjeżdżać na dmuchańcu, było stoisko z zadaniami, UKS Set promował kajak polo, można było usiąść w kajaku, założyć pełny strój zawodnika, wziąć w dłonie wiosło i piłkę.
Bajkowe postacie: wojowniczy żółw Ninja, miś i Olaf rozdawały wszystkim cukierki „krówki”, pozowały do zdjęć i bawiły się razem z dziećmi.
A wszystko rozpoczęło się od przywitania przybyłych do hali sportowej gości przez panie dyrektorki: Agatę Szypułę i Annę Palowską oraz przewodniczącego Rady Rodziców, Łukasza Pękalę. Wśród nich pani dyrektor wyróżniła radnego Rady Powiatu, Artura Beniowskiego, sołtysa Marka Pękalę, prezesa Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom, Młodzieży i Rodzinom „Z Sercem na Dłoni”, Jerzego Zużałka oraz Wiesława Drąga, jednego ze sponsorów.
Najwięcej wzruszeń związanych było z występami poświęconymi mamom i tatom. Każda z przedszkolnych grup zaprezentowała swój program artystyczny. Były również upominki dla rodziców.
„Witajcie dzisiaj u nas rodzice! Tyle tu gości, że nie policzę. Okazja jednak jest wyjątkowa, więc trema niech się już schowa. Dzień Mamy, Taty dziś świętujemy, więc co umiemy, Wam pokażemy. Przygotowania dość długo trwały, więc efekt chyba będzie wspaniały!” I nie ma co ukrywać był…. Brawom nie było końca, więc zachęcone nimi dzieci kontynuowały: „Rodzina dla nas jest najważniejsza, nieważne duża, czy może mniejsza. Ważne, że wspiera, że kocha stale, z nią się nie boję wcale, a wcale. Ważne, że zawsze mnie też rozumie, i że dopomóc we wszystkim umie. I, że jest blisko, i że doradzi, rodzina przecież nigdy nie zdradzi. Raz jeszcze głośno wam dziękujemy, mocno ściskamy i całujemy. Lecz to nie koniec, jeszcze coś mamy, bo my dopiero się rozkręcamy!”
Po tych słowach nastąpiło zapalenie olimpijskiego znicza przez Tymoteusza Furczyka w asyście Marioli Ferfeckiej i Jerzego Zużałka. Z kolei Tadeusz Szkuta i Łukasz Pękala w towarzystwie dwójki dzieciaków wnieśli olimpijską flagę, po czym nastąpiło jej wciągnięcie, a panie Agata Szypuła i Anna Palowska ogłosiły, że Kaniospartakiadę’2024 uważają za otwartą.
A uczestnicy „Kaniospartakiady’2024” tak na to: „Dziś przedszkole na sportowo – wyglądamy więc szałowo. Więc witajcie przedszkolaki – w planach program mamy taki: biegi, skoki, jazdy, rzuty – strój sportowy, szybkie buty. Grać będziemy przepisowo, bawić zgodnie się ze sobą. Czy wygramy, czy przegramy, sportową postawę mamy. Dziś nieważne wielkie brawa – dla nas liczy się zabawa!!!”
Zgodnie z olimpijskim ceremoniałem nastąpił przemarsz i prezentacja każdej z przedszkolnych grup. Wszystkie dzieci i ich wychowawczynie miały koszulki w innym kolorze z nadrukiem na plecach „Kaniospartakiada” i olimpijskimi kółkami. Nadruk był prezentem od Stowarzyszenia „Z Sercem na Dłoni” i Urzędu Gminy Bestwina. Po prezentacji dzieci udały się na przygotowane stanowiska i każde z nich zaliczało poszczególne konkurencje.
Oceny zadań dokonali nauczyciele wf-u oraz Artur Beniowski. Wszystkie dzieci zasłużyły na złote medale, które przygotowały panie wychowawczynie oraz otrzymały imienne dyplomy przygotowane przez Stowarzyszenie „Z Sercem na Dłoni”. Stowarzyszenie „Z Sercem na Dłoni” zasponsorowało również wspomniane bajkowe postacie, a także jego staraniem dzieci otrzymały soczki przekazane przez firmę MWS S.A. z Tychów i cukierki „Krówki” ze Spółdzielni „Pokój” w Bielsku-Białej.
Panie dyrektor: Agata Szypuła i Anna Palowska złożyły specjalne, imienne podziękowania rodzicom zaangażowanym w działalność kaniowskiego przedszkola.
Mówi się, że wszystkie dzieci nasze są …. Zgadza się z tym również Stowarzyszenie Wędkarskie „Kaniowski Karp Królewski”, którego członkowie swego czasu byli wychowankami kaniowskiego przedszkola, a sporo dzieci lub wnuków, a nawet prawnuków jego obecnych członków również jest pod opieką wychowawczyń tej placówki, dlatego też postanowiło udzielić pomocy finansowej w zakupie najbardziej potrzebnych pomocy dydaktycznych.
W organizację imprezy zaangażowanych było wiele osób, pracowników dydaktycznych, administracyjnych i gospodarczych ZSP w Kaniowie. Wszystkim należą się słowa uznania i wdzięczności. Pewno przyjdzie jeszcze czas, aby imiennie im podziękować i dokonać ogólnego podsumowania.
Do góry