Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Karol Ryszka nominowany do nagrody

08. 10. 17
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5238
 Od dziesięciu już lat gminy powiatu bielskiego nominują po jednej osobie do Nagrody Starosty Bielskiego im. Księdza J. Londzina. Następnie specjalnie do tego celu powołana Kapituła wybiera jedną osobę, której zostaje ta prestiżowa nagroda wręczona.Prezentacja nominowanych i wręczenie tej jednej, jedynej Nagrody osobie wybranej przez Kapitułę odbywa się zawsze w w terminie zbliżonym do obchodów Święta Niepodległości i ma niezwykle uroczysty charakter. Warto przypomnieć, że w ciągu 10 - letniej historii spośród nominowanych przez naszą gminę kandydatów tylko Waleria Owczarz, przewodnicząca Towarzystwa Miłośników Ziemi Bestwińskiej, została laureatką tej Nagrody. W roku bieżącym samorząd gminy Bestwina nominował mieszkańca Kaniowa, Karola Ryszkę.

Pan Karol Ryszka urodził się 17 czerwca 1929 roku w Czechowicach-Dziedzicach.Po ukończeniu szkoły zawodowej pracował w KWK „Silesia”, gdzie był członkiem Rady Zakładowej Związków Zawodowych, w tym czasie był kierownikiem sekcji piłki nożnej KS Górnik Czechowice–Dziedzice, pracował także jako delegat w wydziale gier i dyscypliny w Beskidzkim Związku Piłki Nożnej, od roku 1993 do 1 czerwca 2005 roku był gospodarzem Terenów Rekreacyjnych w Kaniowie.
Pan Karol Ryszka to człowiek, dla którego najważniejsze jest dobro innych ludzi. Wszelkie inicjatywy społeczno–kulturalne podejmowane w sołectwie Kaniów odbywały się zawsze z jego udziałem. Po zakończeniu pracy w KWK „Silesia” w Czechowicach – Dziedzicach oddał się do reszty pracy społecznej na rzecz swojej miejscowości. To z jego inicjatywy zawiązany został w Kaniowie Klub kibica działający przy LKS „Przełom” Kaniów, który społecznie od ponad 15 lat pracuje na rzecz rozwoju piłki nożnej na terenie sołectwa Kaniów.
Nieoceniona jest również działalność pana Karola Ryszki na rzecz parafii kaniowskiej. Wszelkie prace konserwatorsko – remontowe prowadzone przy parafii oraz jej otoczeniu nie odbywały się nigdy bez czynnego udziału pana Karola.Obecnie kieruje pracami związanymi z budową kaplicy na kaniowskim cmentarzu.
Od roku 1993 do 2005 pełnił funkcję gospodarza kompleksu rekreacyjnego w Kaniowie (jednostka Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Bestwinie). To z jego inicjatywy odbywały się imprezy kulturalne na terenie sołectwa Kaniów (Rewia Orkiestr Dętych – trzy edycje; Święto Karpia Polskiego – siedem edycji). Był inicjatorem a jednocześnie organizatorem turniejów tenisa ziemnego o puchar Starosty Bielskiego – trzy edycje, turnieju tenisa ziemnego o Puchar Przewodniczącego Rady Powiatu Bielskiego. Z jego inicjatywy doszło do budowy estrady na Terenach Rekreacyjnych w Kaniowie oraz wielu innych przedsięwzięć służących działalności kulturalnej naszej miejscowości. Na Terenach Rekreacyjnych w Kaniowie organizował kuligi dla dzieci z terenu naszej gminy, głównie dla przedszkolaków oraz zawody w skokach narciarskich „Śladami Adama Małysza”.
Pracą społeczną zarażał rzesze ludzi, mieszkańców Kaniowa – to z jego inicjatywy powstało zaplecze kulturalne na terenie sołectwa Kaniów, kryta trybuna oraz spikerka na obiekcie LKS „Przełom” Kaniów.
Jest osobą wyjątkowo skromną, nie dbającą o zaszczyty, wyróżnienia, za to całkowicie pochłoniętą pracą nad tym, aby ocalić wszystko to, co można ocalić od zapomnienia, dbającą o to, aby tradycja ubogacała tych, którzy będą po nas, by mieli do czego powracać, by w nurcie wielkiej rzeki współczesności nie zatracili siebie i własnej tożsamości.
Jest wielkim entuzjastą kultury i pracy społecznej. Jest osobą cichą, skromną, która nigdy i nigdzie nie reklamuje swej działalności charytatywnej i kulturalnej, a to co robi, robi dla dobra społeczności kaniowskiej.

Do góry