Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Zwykłe śmieci czy wielkie gabaryty?

08. 05. 16
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 4952
 Przeprowadzana i  organizowana przez Urząd Gminy coroczna akcja zbiórki wielkogabarytowych odpadów cieszyła się zawsze wśród mieszkańców dużym powodzeniem. W tym roku jednakże przerosła wszelkie oczekiwania. Można oczywiście krytykować sam sposób jej przeprowadzania, bo wystawianie kontenerów w kilku tylko miejscach i konieczność uciążliwego dotransportowania do nich tych odpadów wywołuje u niektórych mieszkańców złość, ale mimo wszystko lepiej , czy też łatwiej pomęczyć się kilkaset metrów, niż wynajmować specjalny transport, odwozić na wysypisko i ponosić jeszcze dodatkowo koszty składowania.
Idealnym rozwiązaniem byłaby możliwość wystawienia tych wielkogabarytowych odpadów przed posesję, a jadący samochód po prostu by je tylko zbierał, zostawiając odpady komunalne, gdyby takie też ktoś wystawił. Uniknęłoby się w ten sposób sytuacji, która prezentowana jest na zdjęciach na portalu www.janowice.glt.pl , gdzie widać, że wiele osób wykorzystało tą zbiórkę do pozbycia się zwykłych odpadów komunalnych. Po drastycznej podwyżce odbioru śmieci ilość podpisanych umów spadła i poszukuje się różnych metod na pozbycie się z domu wszelkiego rodzaju odpadów. Z jednej strony dobrze, że te śmieci nie wylądowały w janowickim lesie, co nagminnie czynią przejeżdżający tamtędy mieszkańcy innych miejscowości, ale z drugiej strony nie o to w tej akcji chodziło. Może warto więc zastanowić się, czy jesienną zbiórkę, o ile dojdzie do skutku, i kolejne, w następnych latach nie przeprowadzać w ten łatwiejszy dla mieszkańców sposób, polegający na wystawianiu dużych gabarytów przed własne posesje?
Do góry