Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Aktualności

11. 12. 06
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 6773

W dniu 03.12.2011 roku w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Bestwince odbył się I ogólnodostępny turniej tenisa stołowego z XI cyklu Grand Prix Bestwinki . Ogółem w turnieju wystąpiło 57 młodych zawodników. Oto najlepsi zawodnicy
w poszczególnych kategoriach:
Dziewczęta klasy I-III SP:

1. Wiktoria Lasek   SP w Bestwince
2. Kamila Skoczylas SP w Bestwince

Chłopcy klasy I-III SP:
1. Patryk Głąbek  SP w Bestwince
2. Michał Grzyk      SP w Bestwince
3. Jakub Staszek  SP nr 4 w Czechowicach – Dz
4. Michał Głąb      SP w Bestwince

Czytaj więcej
11. 12. 06
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 6620

Integracyjne spotkanie ze świętym Mikołajem przygotowywane w Gminnej Bibliotece Publicznej przez uczniów Gimnazjum im. Jana Pawła II jest już doroczną tradycją. Co więcej, ilość zaangażowanych w projekt osób stale wzrasta. Nauczycielka języka polskiego, Oliwia Sobieska podkreśla, że młodzi aktorzy w tym roku zmobilizowali się praktycznie sami – ja czuwałam nad całością, ale tak naprawdę wszystko wzięli na siebie drugoklasiści.
Występowali przecież przed bardzo szczególną publicznością. Na widowni zasiedli niepełnosprawni będący podopiecznymi Środowiskowego Domu Samopomocy „Centrum”. Jak wiadomo dla osób tych każde wyjście, uczestniczenie w jakiejś imprezie jest wielkim świętem, toteż na nadejście dnia 6 grudnia oczekiwali od dawna. I uczniowie ich nie zawiedli. Spektakl składał się z odgrywanych przez gimnazjalistów scenek, recytacji poezji, a także śpiewu piosenek i kolęd. Grały aż trzy gitary, a dziewczęta i chłopcy pomagali swoim gościom stworzyć prawdziwie serdeczną atmosferę, w której już pobrzmiewały echa nadchodzących świąt. Dyrektor „Centrum”, Rozetta Michnik podziękowała występującym za wysiłek włożony w przedsięwzięcie, trzeba było przecież zorganizować stroje, scenografię, nauczyć się roli...
Nikt nie wyszedł z biblioteki z pustymi rękami, Mikołaj przywiózł ze sobą worek prezentów, a dodatkowo książeczki i czekoladki ufundowała również GBP.
W bibliotecznych „Mikołajkach” brały udział również druhny ze szczepu „Bratnie Żywioły”, które poprowadziły dla publiczności różne ciekawe gry i zabawy oraz częstowały wszystkich słodyczami.


Zdjęcia i tekst: Sławomir Lewczak

11. 12. 06
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 6350

UKS The Best Bestwinka organizuje dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu naszej gminy w dniach 6.02 - 11.02. 2012 r. w Białce Tatrzańskiej obóz narciarsko – snowboardowy.
CENA:850 ZŁ obejmuje:
*zakwaterowanie (pensjonat „u Gilów” Białka Tatrzańska, ul.Środkowa 13)
*wyżywienie (śniadanie, obiad, kolacja)
*wyciągi (Kotelnica, Bania, Kaniówek, Jurgów, Zebra)
*transport  ( bus)
*opieka i szkolenie wykwalifikowanych instruktorów  
Zapisy u nauczycieli wychowania-fizycznego.
Tel:669 690 779

11. 12. 05
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 6299

Wczoraj w Sosnowcu rozegrano II Wojewódzki Turniej Kwalifikacyjny Żaków i Skrzatów w tenisie stołowym. Startowali w nim również najmłodsi zawodnicy UKS The Best Bestwinka.
W kategorii Skrzatki (rocznik 2003 i młodsze) Wiktoria Lasek zajęła 4 miejsce.
W kategorii Skrzaty (rocznik 2003 i młodsi) Patryk Głąbek również zajął 4 miejsce a Konrad Komór sklasyfikowany został na 7 miejscu.
Z kolei w II Ogólnopolskim Turnieju Kwalifikacyjnym Juniorów w tenisie stołowym, który rozegrano w dniach 3-4 grudnia w Drzonkowie Wojciech Roj (BISTS Bielsko-Biała) uplasował się na miejscu 5 – 8.

11. 12. 04
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 10137

Ubrani w galowe mundury, z rodzinami u boku, z pocztem sztandarowym i wiarą w opiekę swej Patronki, św. Barbary kaniowscy górnicy, ci obecnie jeszcze pracujący w kopalniach, jak i ci, którzy swoją pracę zakończyli już przed laty i dzisiaj są szczęśliwymi emerytami, udali się w sobotę, 3 grudnia, do kościoła, aby poprzez udział we mszy świętej podziękować św. Barbarze za opiekę i wstawiennictwo u Boga.
Uroczystą mszę świętą ksiądz proboszcz Janusz Tomaszek rozpoczął od poświęcenia nowego ornatu z wizerunkiem św. Barbary, a oprócz ministrantów asystowali mu również górnicy czytając fragment z Pisma Świętego i odmawiając modlitwę wiernych. (Zdjęcia TUTAJ)

Więcej w rozwinięciu:

 

Czytaj więcej
11. 12. 03
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 9484

Harcerzem jest się przez całe życie. Ideały i zasady wpojone w młodości procentują później, są moralną busolą, dzięki której człowiek nie zagubi się w dzisiejszym świecie. To formowanie własnego charakteru rozpoczyna się w dzieciństwie, kiedy 6 -7 latek postanawia zostać zuchem. Przechodzi następnie cały proces wychowawczy, nierzadko uzyskując stopnie instruktorskie i samemu szkoląc kolejne zastępy druhów. Wszystko w duchu służby Ojczyźnie oraz prawu harcerskiemu.
Dobrze się, więc stało, że po kilkunastu latach w gminie Bestwina znów odrodziło się harcerstwo. Niemała w tym zasługa druhen przewodniczek – Kingi Czulak, Doroty Surowiak oraz druhny Katarzyny Jonkisz i druhny Ewy Sierant, aktywnie działających wśród harcerzy i zuchów szczepu „Bratnie Żywioły”. Powstanie szczepu poprzedzone było ciężką pracą, tworzeniem drużyn harcerskich i gromad zuchowych. To właśnie szczep jest miejscem, gdzie w ramach jednego środowiska dokonuje się formacja harcerza.

Czytaj więcej w rozwinięciu:

 

Czytaj więcej
11. 12. 02
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 7322

30 listopada w galerii Muzeum Regionalnego im. ks. Zygmunta Bubaka w Bestwinie miało miejsce podsumowanie wystawy Henryka Stanclika. Jest to artysta wyjątkowy, który swoją przygodę z rzeźbą rozpoczął już pięćdziesiąt lat temu, idąc za przykładem utalentowanych członków swojej rodziny. Wyjeżdżając na plenery i warsztaty rozwijał swoją wyobraźnię, chociaż nie zawsze dysponował odpowiednimi narzędziami. Okazuje się jednak, że przy takim talencie wystarcza nawet zwykła siekiera i niewielkie dłuto.
Henryk Stanclik należy do ludzi, których twórczość posiada pewną myśl przewodnią. W jego przypadku inspiracją jest historia Polski. Od najmłodszych lat zapoznawał się z dziełami Sienkiewicza, Kossak-Szczuckiej, Kraszewskiego i innych, interesowały go zwłaszcza losy żołnierza i oręża polskiego. Tak powstał imponujący cykl wielkich bitew, płaskorzeźb przedstawiających sceny batalistyczne od Cedyni (972), aż po Bitwę Warszawską (1920). Osobny wątek stanowi sztuka religijna – rzeźby drewnie i kamieniu wyobrażające Chrystusa Frasobliwego, Piętę, motywy  bożonarodzeniowe i pasyjne.
Nie sposób zliczyć placówek, w których były prezentowane dzieła artysty, wspomnę tylko, że od dawna jest on uczestnikiem konkursów i wystaw organizowanych przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku – Białej. Teraz rzeźby trafiły do bliskiej jego sercu Bestwiny. Spotkanie prowadzone przez Andrzeja Wojtyłę przyciągnęło licznych gości, przybyli m.in. radni naszej gminy – Wioleta Gandor, Maria Maroszek i Jerzy Borutka. Wspólnie słuchali interesującej opowieści o człowieku z niezwykłą pasją, której jest wierny od pół wieku.

Zdjęcia i tekst: Sławomir Lewczak

11. 12. 01
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 7212

Uczniowski Klub Sportowy The Best zaprasza na I turniej z XI cyklu Grand Prix Bestwinki w tenisie stołowym. Zawody zostaną rozegrane w dniu 03.12.2011 roku (sobota) na sali gimnastycznej przy SP i Gimnazjum w Bestwince w następujących kategoriach wiekowych dziewcząt i chłopców:
Klasy I - III SP - rocznik 2002 i młodsi;
Klasy IV - VI SP zawodnicy zrzeszeni - rocznik 1999 - 2001;
Klasy IV - VI SP zawodnicy niezrzeszeni - rocznik 1999 - 2001;
Gimnazjum zawodnicy zrzeszeni - rocznik 1996 - 1998;
Gimnazjum zawodnicy niezrzeszeni - rocznik 1996 - 1998;

Rozpoczęcie turnieju o godz 9:30, zapisy od godz 9:00.
Startowe za udział w turnieju wynosi 3 zł. Około godz. 11:00 nastąpi rozdanie nagród za udział w X edycji Grand Prix Bestwinki w tenisie stołowym. Zapraszamy

11. 11. 30
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 7241

W ostatnim czasie w prasie i w internecie było dosyć głośno o władzach TS Podbeskidzie.
5 września br. Janusz Okrzesik zrezygnował z funkcji prezesa Podbeskidzia, a w jego miejsce, na 3 miesiące, powołano Jerzego Wolasa. Teraz dokonało się w TS Podbeskidzie, jak piszą niektóre gazety, „trzęsienie ziemi”.
Dlaczego o tym piszę? Powód jest prosty – Marek Glogaza, któremu Rada Nadzorcza powierzyła funkcję prezesa jest mieszkańcem naszej gminy, od 2003 roku mieszka bowiem w Janowicach.
Pan Marek Glogaza związany jest z klubem od 2009 roku. Został wówczas członkiem zarządu stowarzyszenia, które prowadziło zespół piłkarski. Był także szefem rady patronackiej. Po powołaniu spółki akcyjnej latem bieżącego roku stanął na czele rady nadzorczej.
Marek Glogaza(zdjęcie - www.beskidsport.pl) jest prezesem bielskiej komunalnej spółki Prefabet - jednego ze sponsorów Podbeskidzia.
Przypomnę, że naszych akcentów jest więcej w TS Podbeskidzie. Od kilku lat trenowaniem dzieci i młodzieży zajmuje się Waldemar Fluder, a o sukcesach Adriana Miroskiego pisałem już kilka razy, m.in. że został powołany do Kadry Śląska.

11. 11. 29
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 8385

Zuchy, harcerki i harcerze Związku Harcerstwa Polskiego ze szczepu „Bratnie Żywioły” działającego w naszej gminie przygotowują  się do największej akcji przedświątecznej odbywającej się na terenie całego kraju – Betlejemskiego Światła Pokoju. Środowiska harcerskie, w tym i nasze, od 11 grudnia aż do Wigilii Bożego Narodzenia będą brały udział w wyjątkowej sztafecie przekazując płomień rozpalony w Grocie Narodzenia w Betlejem, tak by trafił on wprost do rodzin, szkół, kościołów, urzędów i szpitali.
10 grudnia 2011 roku w Wiedniu odbędzie się uroczystość ekumeniczna wraz z przekazaniem Światła przedstawicielom organizacji skautowych z różnych krajów Europy. Następnie, 11 grudnia 2011 r., Światło dotrze do Polski. Skauci słowaccy oficjalnie przekażą nam Betlejemski Płomień podczas uroczystości w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem (godz. 10.00). Tego samego dnia Światło dotrze do Krakowa i Częstochowy, by stamtąd rozpocząć swoją piękną drogę przez cały kraj. Zuchy i harcerze Betlejemskie Światło odbiorą na Jasnej Górze w Częstochowie.
Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem wzajemnego zrozumienia poszczególnych ludzi i narodów, jest znakiem nadziei życia pozbawionego konfliktów i waśni. My, harcerze, roznosząc Betlejemski Ogień po całym kraju i przekazując go poza granice Polski, pełnimy służbę,  ulepszamy świat. Działając w swoim mieście, regionie, najbliższej okolicy, niesiemy pokój  oraz ideę braterstwa.
W wielu polskich domach zrodziła się tradycja, że prócz 12 różnych potraw, białego obrusu, dodatkowego talerza i sianka, na stole swoje honorowe miejsce zajmuje też Betlejemskie
Światło Pokoju. W swojej prostocie napełnia domowe pomieszczenia ciepłem i poczuciem bezpieczeństwa budując atmosferę rodzinnych świąt Bożego Narodzenia.
Zuchy i harcerze ze szczepu „Bratnie Żywiły” w Bestwinie pragną zanieść wraz z najlepszymi życzeniami świątecznymi  Betlejemskie Światło Pokoju do instytucji i placówek oświatowych w naszej gminie.

Do góry