Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Aktualności

11. 11. 19
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 6787

Sekcja tenisa stołowego MKS Czechowice – Dziedzice serdecznie zaprasza do udziału w turnieju tenisa stołowego dla dzieci i młodzieży.
W sobotę 26 listopada na sali ZS w Ligocie odbędzie się II turniej z cyklu Grand Prix Czechowic – Dziedzic dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych i gimnazjów w 6 kategoriach. I turniej zgromadził ponad 80 uczestników z całego województwa.

Kategorie wiekowe:
1. Żaki (chłopcy i dziewczyny klas I-IV szkół podstawowych)
2. Młodzicy (chłopcy i dziewczyny klas V-VI szkoły podstawowej)
3. Gimnazja (chłopcy i dziewczyny klas I-III gimnazjum)
Każdy uczestnik musi posiadać strój sportowy, obuwie zamienne oraz rakietkę.
Zgłoszenia w dniu turnieju w godz. 8:30-9:00, rozpoczęcie gier o godz. 9:30
Wpisowe do turnieju wynosi 3zł
Szczegółowy regulamin na www.mks-czechowice.pl w zakładce grand prix.

11. 11. 17
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 7181

Kiedy wpadł na pomysł zorganizowania wystawy poświęconej pożarowi w Rafinerii, który miał miejsce przed czterdziestu laty nie myślał zapewne, że wzbudzi ona tyle zainteresowania i że będą następne miejsca jej prezentacji. Przypomnę, że pierwsza odbyła się w Kaniowie, druga w Czechowicach -Dziedzicach, a obecnie można ją oglądać jeszcze w bielskiej ATH.
Prezentowane zdjęcia przypomniały tragizm tamtych dni, przywołały nazwiska bohaterów, nie tylko tych, którzy oddali życie w walce z żywiołem, ale również żyjących, sprowokowały do wspomnień, rozmów z rodzinami, zwróciły uwagę na niebezpieczeństwa czyhające na strażaków, żołnierzy, tych wszystkich, którzy spieszą z pomocą.Ciekawe są również wspomnienia o tym, jak powstały niektóre zdjęcia. Przed 40 laty nie było takiej techniki, jak obecnie ...
Warto więc sięgnąć po Dziennik Zachodni i poczytać wywiad z Michałem Kobielą(zdjęcie - Dziennik Zachodni) - pomysłodawcą wystawy oraz Wojciechem Gorgolewskim, autorem niektórych zdjęć prezentowanych na wystawie.
Wywiad z Michałem Kobielą
Wspomnienia Wojciecha Gorgolewskiego

11. 11. 17
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 7089

Zapraszam do kolejnej tury typowania. W ostatniej kolejce po 1 punkcie uzyskali: skenio15,błysku i dominikc1986. Warto zwrócić uwagę, że na pierwszym miejscu jest trzech typerów, a przed nami ostatnia już kolejka typowania. Jeśli żaden z typerów nie uzyska samodzielnego prowadzenia, zwycięzcę wyłonię poprzez losowanie.
Przypominam, że każda osoba, która poprawnie wytypuje dwa wyniki otrzyma kupon na pizzę do Pizzerii Prowansja w Kaniowie, ufundowaną przez Grzegorza Barczyńskiego, a za jedno trafienie nagrody rzeczowe (koszulki, czapeczki, zestawy 6 szklanek do piwa, otwieracze, długopisy). Nagrody te otrzymają tylko dwie osoby, które jako pierwsze dokonają prawidłowego typowania. Ponieważ mój zapas nagród za jedno trafienie powoli się wyczerpuje, a trudno przewidzieć ilu typerów trafi przynajmniej jeden wynik, ogłaszam, że nagrody te przyznawane będą do wyczerpania zapasów (chociaż mam nadzieje, że wystarczy ich do końca rundy). Osoby, które trafią jeden wynik, czy też dwa, proszę o e – maile, o ile zdecydują się na nagrody pocieszenia, abym wiedział, gdzie je dostarczyć.
Klasyfikacja typerów: CarcasS  - 4 pkt, dominikc1986 – 4, błysku – 4 pkt, Łukasz – 3 pkt, spitfire – 3 pkt, best – 3 pkt, snajperka - 3, paszul – 3, skenio15 –3pkt, parapet – 2,  Arkadio, raulg11, atoato, nutiska, Wojtek1994 – po 1.
Zestaw par:
Wilamowiczanka Wilamowice - LKS Bestwina
Sokół Zabrzeg - Przełom Kaniów
KS Bestwinka - Zapora Wapienica

11. 11. 17
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 7380

PROTOKÓŁ z Zebrania Wiejskiego w Bestwinie w dniu 30 października 2011 r.
Zebrania otworzyła Pani Maria Maroszek sołtys Gminy Bestwina pełniąca funkcję przewodniczącego omawianego spotkania. Sekretarzem po wyrażeniu zgody został
P. Mateusz Grygierzec.
Do komisji uchwał i wniosków zaproponowano: P. Jerzego Stanclika, P. Krzysztofa Piątka, P. Franciszka Owczarza – wszyscy przyjęli kandydowanie i zostali wybrani jednogłośnie.
Porządek obrad został poddany pod głosowanie i został przyjęty jednogłośnie.
Przewodnicząca zebrania odczytała protokół z wykonania uchwał i wniosków z poprzedniego zebrania wiejskiego.

Wójt Gminy Bestwina Stefan Wodniak wypowiedział się temat założeń budżetu na rok 2011 r.
Pan Jacek Kosmaty zgłosił następujące uchwały oraz wnioski:

Czytaj więcej
11. 11. 16
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 10050

Wczoraj w Domu Strażaka w Kaniowie z udziałem ponad pięćdziesięciu mieszkańców sołectwa Kaniów odbyło się spotkanie z przedstawicielami Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia, którego celem było zapoznanie mieszkańców Kaniowa z planami eksploatacji węgla przez PG Silesia w latach 2012 – 2013.
Wójt Stefan Wodniak przywitał wszystkich przybyłych, przedstawił gości z PG Silesia, którymi byli: wiceprezes zarządu Thoralf Klehm, dyrektor Departamentu Gospodarki Złożem  Szymon Adamecki i Mariola Mizera,  kierownik Działu Ochrony Terenu Górniczego oraz przedstawił krótką historię związaną z funkcjonowaniem kopalni Brzeszcze – Silesia i powstaniem PG Silesia.
Szymon Adamecki rozszerzył informacje podane przez wójta. M.in. powiedział, że Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia realizując swoje zamierzenia biznesowe wyznaczyło sobie trzy podstawowe cele: `
- doprowadzenie do wydobycia 3 mln ton brutto na rok,
- uczynienie z kopalni Silesia najbezpieczniejszej kopalni w Polsce,
- praca zakładu 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.

Czytaj więcej w rozwinięciu:

Czytaj więcej
11. 11. 14
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 6867

W dniach 12-13 listopada w Bytomiu odbył się Międzynarodowy Turniej Judo „Liberty Cup” zaliczany do klasyfikacji Otwartego Pucharu Polski Juniorów Młodszych.
Bardzo dobrze spisał się w nim mieszkaniec Kaniowa, zawodnik KS Judo Czechowice-Dziedzice, Paweł Wawrzyczek, zajmując w kategoria do 60 kg pierwsze miejsce.

Gratulacje.

11. 11. 13
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 6390

W długi weekend nasze drużyny rozegrały w sumie 4 mecze i zdobyły w nich 12 punktów.
Pierwsze 3 punkty zdobyli zawodnicy LKS Bestwina w meczu z liderem ligi okręgowej w Radziechowach, w tym samym dniu KS Bestwinka w Kozach, a następnie, 12 listopada, LKS Przełom Kaniów pewnie pokonał u siebie Sokoła Hecznarowice.
Dzisiaj, LKS Bestwina wygrał z Zaporą Porąbka 2:1, a bramki zdobyli Pokusa i Kozielski.

Od 20 minuty LKS Bestwina prowadził 1:0 i mimo przewagi i wielu sytuacji podbramkowych wynik do przerwy nie uległ zmianie. Po przerwie w dalszym ciągu przeważali gospodarze, ale piłka albo mijała słupki i poprzeczkę, albo bramkarz stał na posterunku, albo też po prostu odbijała się albo od słupka albo od poprzeczki.
W 70 minucie Zapora przeprowadziła dosyć składną kontrę i Michał Osierda strzelił głową bardzo ładną bramką. Utrata bramki spowodowała, że piłkarze LKS Bestwina jeszcze bardziej podkręcili tempo i raz po raz atakowali bramkę przyjezdnych. Ta determinacja spowodowała, że wywalczyli rzut karny, który na bramkę zamienił Kozielski
LKS Bestwina – LKS Zapora Porąbka 2:1
Poniżej kilkanaście zdjęć z tego meczu i bramka z rzutu karnego:

11. 11. 13
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 6611

Uwaga mieszkańcy Kaniowa!

W najbliższy wtorek, tj. 15 listopada br, w Domu Strażaka w Kaniowie o godz. 18 odbędzie się prezentacja planów eksploatacji węgla kamiennego przez Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia pod obszarem sołectwa Kaniów.

11. 11. 12
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 6650

Piątek i sobota były bardzo szczęśliwe dla naszych piłkarskich drużyn. Zapewne najbardziej cieszą się kibice LKS Bestwina, ponieważ ta drużyna pokonała samego lidera na jego własnym boisku w Radziechowach. KS Bestwinka, również w wyjazdowym meczu, pokonał Orła Kozy 2:1.
LKS Przełom Kaniów podejmował w sobotę Sokoła Hecznarowice. Kibice, dosyć żywiołowo dopingujący swoją drużynę, zobaczyli aż sześć bramek, a ich autorami byli: Krzysztof Jarosz – 3, Robert Jurczyga – 2, Szymon Kóska -1.
Po końcowym gwizdku kibice skandowali: „dziękujemy” oraz „Wiesiek Kucharski” dając tym samym wyraz swojemu zadowoleniu z gry zespołu i przygotowaniu drużyny przez trenera.
Klub Kibica z kolei korzystając z okazji, że był to ostatni w tym roku mecz w Kaniowie, złożył podziękowania Piotrowi Grygiercowi za jego pomoc w remoncie boiska treningowego.

11. 11. 12
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 8481

Pożar Rafinerii Nafty w Czechowicach-Dziedzicach w 1971 r. pochłonął łącznie 37 ofiar. Teraz tamte tragiczne wydarzenia można prześledzić na specjalnej wystawie w Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku – Białej. Wystawę otwarto w piątek, 4 listopada. Składa się na nią 50 plansz zawierających skany archiwalnych fotografii i innych pamiątek rodzinnych, a także wspomnień uczestników akcji gaśniczej, dokumentów dotyczących pożaru, pogrzebów i pomnika ku czci poległych żołnierzy z Jednostki Wojskowej 3131 - Batalionu Piechoty Obrony Terytorialnej Kraju z Bielska-Białej, przechowywanych w Archiwum ATH.
Materiały zgromadził i opracował Michał Kobiela we współpracy z Miejskim Domem Kultury w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie wcześniej była eksponowana.
Na uroczystości przybyły rodziny poległych żołnierzy z Jednostki Wojskowej 3131.

Przedstawiciel Lotos Czechowice SA, Pan Marian Dytko, odczytał list od prezesa zarządu Lotos SA Tadeusza Szkudlarskiego.
Genezę pożaru przedstawił Michał Kobiela, dziękując jeszcze raz przede wszystkim Rodzinom ofiar za okazaną życzliwość i  przychylność w udostępnianiu materiałów oraz za udział w uroczystości.
W imieniu władz samorządowych Czechowic – Dziedzic wystąpił dyrektor Miejskiego Domu Kultury Bolesław Folek, w imieniu rodzin poległych żołnierzy głos zabrał zięć st. sierż. Władysława Gryglasa – Jerzy Zawadka.
O alarmie w Jednostce Wojskowej 3131 i przebiegu akcji opowiedział ówczesny dowódca Batalionu Obrony terytorialnej ppłk. Stanisław Stańczak. O tym, jak wprowadzał żołnierzy do pożaru opowiadał uczestnik akcji, mistrz zmianowy laboratorium, Józef Chmielniak.
Na otwarciu wystawy obecni byli uczestnicy tamtych tragicznych wydarzeń: ppłk. poż. w stanie spoczynku Stanisław Krutak, późniejszy dyrektor rafinerii Ryszard Chrapek, Wacław Borowy, Józef Chmielniak.
Nie zabrakło również władz samorządowych, gminę Bestwina reprezentował wójt Stefan Wodniak, obecny był dowódca 18 Batalionu Powietrzno – Desantowego im. kpt. Ignacego Gazurka, ppłk. Mieczysław Bieniek, delegacje i poczty sztandarowe ATH, Komendy Miejskiej PSP w Bielsku – Białej, Komendy Powiatowej OSP w Bielsku – Białej, OSP Kaniów, OSP Stara Wieś, OSP Mazańcowice, OSP Kaczyna, OSP Wieszczęta, OSP Czechowice – Dziedzice, Klubu Honorowych Dawców Krwi im. Haliny Dzidówny z Nowej Wsi.
Więcej poczytać można: TUTAJ
TUTAJ zdjęcia
TUTAJ
i TUTAJ

Do góry