Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Relacja z Zebrania Wiejskiego w Kaniowie

16. 09. 13
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 7972

W piątek, 9 września, w Domu Strażaka w Kaniowie odbyło się pierwsze z zebrań wiejskich w naszej gminie.
Przybyłych na zebranie przywitał sołtys, Marek Pękala i przedstawił projekt porządku zebrania:
1.Otwarcie zebranie i przywitanie gości,
2.Przedstawienie porządku zebrania,
3.Wybór sekretarza,
4.Wybór komisji uchwał i wniosków,
5.Odczytanie protokołu z ostatniego zebrania,
6.Sprawozdanie sołtysa z działalności,
7.Wystąpienie zaproszonych gości
8.Sprawy bieżące, dyskusja i wolne wnioski
9.Odczytanie wniosków i uchwał oraz ich zatwierdzenie
10.Zakończenie zebrania

Do przedstawionego projektu porządku zebrania nie wniesiono żadnych uwag i sołtys przystąpił do jego realizacji.
Powitał przybyłych zaproszonych gości: wójta, Artura Beniowskiego, zastępcę wójta, Marcina Kanika, prezesa Kombestu, Wacława Waliczka, dyrektora CKSiR, Grzegorza Bobonia, zastępczynię dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego, Katarzynę Hesek, prezesa OSP Kaniów, Grzegorza Owczarza, radnych powiatowych: Grzegorza Gawędę, Jana Stanclika, Bogusława Stolarczyka, radnych: Romana Pacygę i Grzegorza Kołodziejczyka, prezesa LKS Przełom Kaniów, Grzegorza Wieczorka i prezesa Koła Emerytów i Rencistów, Tadeusza Maroszka.
Sekretarzem zebrania został Mirosław Kołodziejczyk, a członkami Komisji uchwał i wniosków: Grzegorz Owczarz, Adam Mikołajczyk, Grzegorz Wieczorek.
Po dokonaniu wyborów sołtys przedstawił sprawozdanie z działalności Rady sołeckiej za okres od ostatniego zebrania wielskiego, i tak: Rada sołecka spotykała się raz na 2 miesiące z przerwą w okresie letnim. W ubiegłym roku czynnie uczestniczyła w przygotowaniu Dożynek gminnych, sołtys spotykał się z komendantem policji w Czechowicach-Dziedzicach, m.in. w sprawie dzielnicowego i dyżurów w Domu Gromadzkim, interwencji na drogach, ograniczenia prędkości, zapobieganie aktom wandalizmu i zgłaszanie takich aktów. Spotykał się również z dyrektorami przedsiębiorstw komunikacyjnych w Czechowicach-Dziedzicach i Oświęcimiu w celu poprawy transportu autobusowego na terenie sołectwa, z prezesem BPTLPiI rozmawiał w sprawie kładki na Białej i odcinka chodnika po zachodniej stronie Białej, uczestniczył w konwentach sołtysów, wizjach w terenie z udziałem przedstawicieli starostwa, urzędu gminy, Zarządu Dróg Powiatowych mających na celu poprawienie stanu bezpieczeństwa na drogach, wizja na ulicy Żwirowej (Kruszywo-Sprzęt), uczestnictwo w zebraniach OSP, Stowarzyszenia Wędkarskiego Kaniowski Karp Królewski, Koła Gospodyń Wiejskich, objazdy sołectwa dotyczące zabezpieczeń przeciwpowodziowych i określenia terenów pod zabudowę mieszkaniową, wizja w przedszkolu – remont i adaptacja pomieszczeń na salę dla przedszkolaków, uczestnictwo w obchodach świąt państwowych i kościelnych, w zebraniach i konsultacjach Lokalnej Grupy Rybackiej.
Wójt Artur Beniowski w swoim wystąpieniu przypomniał, że jakiś czas temu priorytetowym zadaniem w Kaniowie uznano wymianę wodociągowej sieci azbestowej. Zaplanowane na 2016 rok obszary ulic: Torowej, Sosnowickiej i Ludowej zostały już praktycznie zrealizowane. Na 2017 rok planowano rejon ul. Jawiszowickiej i przyległych, a na 2018 ul. Łabędziej i Mirowca. Po rozstrzygnięciu przetargów i dzięki uzyskanym środkom z WFOŚiGW w tym roku stało się możliwe również wykonanie wymiany przy ul. Jawiszowickiej i Jemioły. Dzięki umorzeniom uda się o rok przyspieszyć i wystartować na wiosnę przyszłego roku z wymianą sieci przy ul. Łabędziej i na Mirowcu. Jest szansa, że do końca 2017 roku wymiana sieci azbestowej zostanie w Kaniowie zakończona.
Jeżeli chodzi o gospodarkę wodno-ściekową to kolejnym etapem będzie projektowanie sieci kanalizacyjnej tam, gdzie jej jeszcze w Kaniowie nie ma, ale to sprawa przyszłości, po Bestwinie i Janowicach.
W kolejnych słowach wójt nawiązał do modernizacji przedszkola i czekającej nas kolejnej reformy oświaty oraz zagrożeń, jakie ona za sobą niesie, wyrażał obawę, czy nie zabraknie sal lekcyjnych, ponieważ doszły nowe przedmioty i podziały klas na grupy.
W ostatnim roku wykonano oświetlenie ul. Mirowskiej, w połowie koszty pokryła firma Budtor, realizowana jest dokumentacja na punkt świetlny na ul. Zgody, przygotowywana dokumentacja na kilka punktów świetlnych na ul. Łabędziej i Nad Łękawką. Zaasfaltowana została ul. Dankowicka od ul. Floriana do granic gminy. Starostwo powiatowe złożyło wniosek na środki z tzw. „powodziówki” z MSW na remont ul. Ludowej. Jest nadzieja, że w przyszłym roku dojdzie ten remont do skutku. Z tych samych środków ma być przebudowywana ul. Gawlików. Wspólnie z powiatem planuje się remont dalszej części ul. Batalionów Chłopskich oraz Jawiszowickiej. Dzięki przeprawie na rzece Białej wykonanej przez pana Kosmatego – firma Budtor znacznie zmniejszył się ruch ciężkich samochodów przez sołectwo Kaniów.
Wykonano znaczną część remontów cząstkowych dróg, one jeszcze trwają i przed zimą będą wykonane.
Bardzo dużo prac wykonała Spółka Wodna Melioracyjna. Dzięki temu, że Spółka zmechanizowała czyszczenie rowów mogła wykonać więcej, efektywniej, szybciej i taniej i tak, w Kaniowie wyczyszczono rowy przy ul. Witosa, Młyńskiej, w rejonie ul. Czechowickiej, ul. Żwirowa, Dankowicka (w tym wypadku jedną część wykonano z własnych środków, drugą zobowiązał się pokryć powiat), planowane jest jeszcze czyszczenie w rejonie Młyńskiego. Dzięki zmianie ustawy gmina partycypuje w kosztach działalności Spółki.
PG SILESIA prowadziła remonty na budynkach użyteczności publicznej, gmina w tym samym czasie remontowała to, co i tak należało wykonać, np. remont szatni i elewacji w budynku LKS Kaniów.
Przy OSP powstaje magazyn przeciwpowodziowy. Ma on docelowo służyć całej gminie. Jest gotowy projekt i pozwolenie na budowę.
Rozpoczęto modernizację i wykonywanie przepustu pod ul. Kóski, którego głównym zadaniem jest odwodnienie ul. Dworskiej. Lwią część tej inwestycji dofinansowuje PG SILESIA. Wójt wyraził ogromną wdzięczność temu Przedsiębiorstwu. Zadanie ma być wykonane do końca września.
Tereny rekreacyjne w Kaniowie również podlegały szkodom górniczym. Od jakiegoś czasu nieczynne są tam baseny. Funkcjonuje przepis, który mówi, że na basenach, gdzie głębokość wynosi powyżej 40 cm musi funkcjonować ratownik, więc dalsze ich utrzymywanie mija się z celem, stąd pojawił się pomysł, aby zamiast remontu basenów kopalnia wykonała boisko wielofunkcyjne. Na chwilę obecną nie ma odpowiedzi ze strony PG SILESIA, ale na pewno takiego rozwiązanie spełniałoby oczekiwania znacznej części mieszkańców sołectwa.
Przy okazji wójt podziękował tym, którzy się angażują w życie społeczne, m.in. Orkiestrze Dętej. Świetlice są czynne godzinę dłużej, w czasie wakacji dyżury przedszkoli także były dłuższe.
Priorytetem dla wójta na przyszły rok jest wspomniane dokończenie wymiany sieci wodociągowej. Ponadto wykonanie projektu budowy chodnika przy ul. Witosa i ul. Dankowickiej.
Następnie wójt przeszedł do wniosków z poprzedniego zebrania:
1. Poszerzyć mostek na ul. Myśliwskiej – sprawa została skierowana do Spółki Wodnej Melioracyjnej ponieważ mostek jest nad ciekiem będącym w gestii Spółki, problem jest z mieszkańcem, który w tym rejonie spiętrza wodę, wójt jest z nim umówiony na rozmowę.
2. Założyć punkt świetlny na ul. Łabędziej w ok. posesji p. Małysz – przygotowywana jest dokumentacja na kilka punktów świetlnych na ul. Łabędziej i Nad Łękawką.
3. Poprawić nakładkę asfaltową przy kapliczce na ul. Mirowskiej – wykonano.
4. Wykonać remont ul. Sosnowickiej – będzie to robione.
5. Wykonać poszerzenie ul. Łabędziej, oznakowanie na skrzyżowaniu z ul. Dankowicką oraz dokonać pomiaru natężenia ruchu drogowego na Łabędziej – praktycznie na całej długości wysypano pobocza, co nie powoduje poszerzenia, ale na pewno ułatwia wymijanie pojazdów. Na chwilę obecną nie ma możliwości wykonania mijanek. Oznakowanie z ul. Dankowicką wykonano.
6. Poprawić linie na parkingu przy szkole – wykonano.
7. Doprowadzić do wyczyszczenia koryta rzeki Białej – RZGW przygotował dokumentację, są więc szanse, że niedługo dojdzie do realizacji tego wniosku.
8. Spowodować więcej kontroli ruchu na ul. Jawiszowickiej – nie tylko przy tej ulicy, ale i w innych miejscach tych kontroli było sporo.
9. Kontynuować wymianę sieci wodociągowej oraz budowę kanalizacji – omówiono wcześniej.
10. Ufundować sztandar dla szkoły – jeżeli pani dyrektor zwróci się z takim wnioskiem do gminy, to gmina jest w stanie takie środki wygospodarować. Pani dyrektor w pierwszej kolejności wystąpiła o zakup siłowni wewnętrznej i to zostało zrealizowane, a jej koszt to ok. 10 tys. zł.
11. Przejąć kładkę na rzece Białej od Zakładu Zagospodarowania Mienia – omówione zostanie przy okazji prac na Białej.
12. Przewidzieć środki na pomoc w organizacji Pucharu Europy w Kajak Polo – środki zostały przewidziane, impreza została zorganizowana, była to prawdopodobnie największa impreza, jaka odbyła się na terenie gminy. Przy okazji wójt, Artur Beniowski, wspomniał o zdobyciu tytułu wicemistrzyń świata przez zawodniczki UKS Set Kaniów. Na terenie gminy nigdy nie było takiego osiągnięcia.
13. Wykonać chodniki przy ul. Witosa i Dankowickiej – omówiono wcześniej.
14. Kontynuować starania o poprawę komunikacji autobusowej – wiele rozmów zostało przeprowadzonych, zarówno wójt jak i sołtys byli w nie zaangażowani. W tym wypadku również zmieniła się ustawa; od 2017 roku gminy mają sobie same organizować transport zbiorowy na terenie własnego samorządu, nie ma jeszcze rozporządzeń wykonawczych.
15. Kontynuować organizację Olimpiady Przedszkolaków – to nie jest wniosek ewidentnie w kierunku gminy, pierwszą olimpiadę zorganizował jeden z mieszkańców, jeżeli będzie miał chęć, czy będzie miał ochotę zrobić to ktokolwiek inny to wraz z panią dyrektor jesteśmy otwarci i jeżeli ktoś będzie chciał to będziemy to robić.
16. Egzekwować od animatorów ich obowiązki, tj, organizację i prowadzenie zajęć sportowo – rekreacyjnych dla mieszkańców gminy – to jest też wniosek nie dotyczący sołectwa Kaniów w żaden sposób, dlatego, że jedynym animatorem sportu jest animator na boisku Orlik w Bestwinie i prowadzi tam Dziennik animatora.
17. Wyregulować czujniki zmierzchowe oświetlenia ulicznego – jest to na bieżąco przez Energetykę wykonywane.
Następnie wójt przystąpił do omawiania wniosków złożonych przez Radę Sołecką, one się częściowo pokrywają z tym co już zostało omówione, np. wymiana sieci wodociągowej oraz kontynuacja kanalizacji, wykonanie projektów chodników na ul. Witosa i Dankowickiej. Jeśli chodzi o asfaltowanie ulicy Jemioły, to po wykonaniu wymiany sieci wodociągowej zostanie położona na niej nakładka asfaltowa.
Do 22 września można składać wnioski do Studium do planu zagospodarowania przestrzennego. Można przyjść do Urzędu Gminy i zapoznać się z mapami oraz złożyć stosowne wnioski. Na bazie uchwalonego przez Radę Gminy Studium gmina niezwłocznie będzie przystępować do zmiany Planu Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Bestwina.
Działki przemysłowe przy ul. Młyńskiej – były kilka razy wystawiane do sprzedaży, nie znalazł się chętny, wójt podjął decyzję aby podzielić teren na działki 30 arowe, może wtedy znajdzie się chętny, który będzie mógł zakupić jedną, czy też kilka działek, obecnie dokonywana jest ich wycena. Będzie tych działek wraz z wydzieloną drogą 6 albo 7.
W tym miejscu wójt, Artur Beniowski, zakończył swoją wypowiedź a głos przejął sołtys, Marek Pękala, przeprosił, że umknęło mu powitanie prezesa Stowarzyszenia Wędkarskiego „Kaniowski Karp Królewski”, Romana Sasa i przystąpił do kontynuowania omawiania dalszych spraw bieżących. W pierwszej kolejności zapytał wójta o drogę S 1. Artur Beniowski odpowiedział, że przyjęty do realizacji wariant hybrydowy będzie dotykał naszą gminę tylko w sołectwie Janowice, a tam pójdzie Lasem Janowickim, gdzie dotknie maksymalnie 1 czy też 2 posesje. Póki nie będzie oficjalnych informacji ze strony ministerstwa wójt nie będzie zamieszczał ani na stronie Urzędu Gminy ani w prasie żadnych informacji na ten temat.
Następnie sołtys poruszył sprawę kładki nad rzeką Białą i przedstawił historię jego starań o jej przejęcie przez gminę Bestwina. Do dzisiaj brak efektów.
Jeśli chodzi o regulację rzeki Białej to trwa wymiana korespondencji z RZGW i informacja z ich strony, że wszystkie prace z tym związane przebiegają zgodnie z przyjętym harmonogramem. Sołtys skwitował te zapewnienia, że słyszał je już kilka lat temu i nie widać do teraz żadnych ruchów ze strony RZGW w Gliwicach, ciągle tylko rzekomo trwają sprawy proceduralne.
Jeśli chodzi o przedszkole, sołtys wyraził zadowolenie z oddania do użytku kolejnej sali, ale liczy na to, że zostanie mu w najbliższym czasie przywrócona dawna świetność, kiedy to przyjeżdżały go podziwiać delegacje z odległych miejscowości i będzie w nim również kuchnia i stołówka.
Kolejno podjął temat, który nie jest jeszcze oficjalnie potwierdzony, ale mówi się na ten temat w naszym sołectwie. Rzekomo w bezpośrednim sołectwie plebani planowana jest budowa sklepu wielko powierzchniowego sieci Dino. Wyraził nadzieję, że wójt przedstawi więcej informacji na ten temat.
Sołtys złożył wniosek do komisji uchwał i wniosków o utworzenie w gminie funduszu sołeckiego.
Poinformował, że Rada sołecka złożyła do Starostwa wniosek o wykonanie projektu ronda na tzw. Kominkowicach, o które Kaniów stara się już ode wielu lat, o remont pozostałej części Batalionów Chłopskich i ul. Jawiszowickiej.
Następnie sołtys nawiązał do Olimpiady Przedszkolaków. W czasie uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego rozmawiał z panią dyrektor i zastępczynią pani dyrektor i z tej rozmowy wynika, że Olimpiada będzie się odbywać raz na dwa lata. Dodatkowo, ze strony nauczycieli i mieszkańców powstał zamysł, aby Olimpiadę nazwać im. Karola Ryszki.
Kolejno omówił sprawę czyszczenia rowów. Wiele jest wykonywane, ale są takie newralgiczne punkty, które należy mieć na szczególnej uwadze, tj. rów w okolicach Parku Wiejskiego oraz drugi, który przebiega bezpośrednio przez Park Wiejski a zwłaszcza jego dalszą część, do posesji Państwa Czarneckich. Innym newralgicznym rowem jest rów przy ul. Łabędziej w okolicy posesji Państwa Kozak.
Kończąc swoje wystąpienie sołtys zaprosił mieszkańców do udziału w Dożynkach Gminnych a następnie o dyskusję o problemach sołectwa.
Wójt, Artur Beniowski, poprosił o rozpoczęcie dyskusji od wspomnianego sklepu sieci Dino. Urząd Gminy, po rozpatrzeniu aspektów technicznych, jak np. przyszły zjazd do sklepu w obrębie skrzyżowania, gdzie w święta jest znaczny ruch i utrudnienia, odprowadzenie wody deszczowej z parkingu, funkcjonowanie już w gminie wielu sklepów, których w większości właścicielami są nasi mieszkańcy i podatek od nich trafia do naszej gminy, to w przypadku właściciela z zewnątrz do gminy trafiał by tylko podatek od nieruchomości. Ponadto wójt podniósł jeszcze jeden argument przeciwko budowie tego sklepu, argument społeczny. Jako mieszkańcowi sołectwa nie leży mu, że „tu będzie msza odprawiana, a tu będą przed sklepem pili piwo, czy będą go kupowali”. Ten argument w piśmie do wnioskodawców jednakże nie zostanie podniesiony, w nim zostaną zawarte tylko argumenty merytoryczne. Niemniej, wójt chciałby poznać zdanie mieszkańców Kaniowa na ten temat, ponieważ pomoże mu to w podjęciu decyzji. Podobne zdanie, jak przedstawione przez niego, wyrażali również członkowie Rady Parafialnej oraz szkoły.
Po tym wystąpieniu wójta sołtys otworzył dyskusję. Jako pierwszy zabrał głos Władysław Gwiżdż stwierdzając, że wnioskowano wykonanie mijanek, a te nie zostały wykonane, natomiast wysypanie poboczy na ul. Łabędziej niewiele daje, ciągle zdarzają się tam wypadki, zwłaszcza na zakręcie koło posesji pana Małysza i wniósł o zastosowanie tam progów zwalniających.
W odpowiedzi wójt powiedział, że gmina może wykonać ewentualnie tylko jedną mijankę, w okolicy przepompowni, gdzie jest właścicielem terenu. W innych miejscach konieczne byłoby wykonanie rozgraniczeń i wykup gruntów od prywatnych właścicieli, a na to w obecnie gmina nie ma środków.
Grzegorz Hamerlak zwrócił uwagę, że w okolicy, gdzie niedawno powstało nowe osiedle domków zostało miejsce, które w dalszym ciągu jest niebezpieczne. Wójt odpowiedział, że i w tym wypadku chodzi o sprawy własnościowe.
Pani Kuczmarz zapytała włodarzy gminy, czy wiedzą, gdzie jest ul. Rybacka. W odpowiedzi usłyszała, że jest to droga powiatowa. Kontynuując swoją wypowiedź zadała kolejne pytanie: dlaczego, skoro gmina dokłada się do ul. Batalionów Chłopskich, nie może dołożyć się do ul. Rybackiej? Zgłaszała w gminie zagrożenia, jakie tam występują, m.in. zapadnięty asfalt, prosiła o wycinkę krzewów, minęły 3 miesiące i nikt się nie pojawił. Ponadto, „w ubiegłym roku złożono wniosek przynajmniej o jedną lampę, przy św. Janie i otrzymano odpowiedź, że będzie rozpatrzony w tym roku. Mimo, że rok zbliża się ku końcowi nie ma żadnej odpowiedzi. W planach również nie mówi się nic o ul. Rybackiej, po prostu ona nie istnieje, a my tam mieszkamy. Mieszka wiele rodzin z małymi dziećmi. Proszę się tam przejechać w dzień, tam nie ma możliwości żadnej mijanki.” Pani zaoferowała, że zakupi lampę, natomiast o jej zamontowanie wnosiła do Urzędu Gminy.
Następnie wywiązała się polemika w sprawie części ul. Ludowej, której część została zamknięta przez jedną z mieszkanek. Wójt wyraził obawę, że być może sprawa będzie musiała zostać rozwiązana przez właściwy sąd.
Eugeniusz Furczyk poinformował o planach czyszczenia rowów w przyszłym roku. Między innymi, będzie czyszczony rów od Parku Wiejskiego do posesji pani Stanoszek, ponadto rowy w okolicach ulicy Torowej i Sosnowickiej oraz rów równoległy do  ul. Witosa od torów do ul. Dankowickiej.
Mieszkanka ul. Hamerlaka, pani Janina Cholewa, przypomniała, że zgłaszała wniosek o odwodnienie tej ulicy, ale nic nie zostało zrobione, dlatego ponownie prosi o wykonanie odwodnienia tej ulicy. Zaproponowała również poszerzenie tej ulicy, ponieważ notorycznie jest rozjeżdżana, choćby przez samochody odbierające śmieci. Wójt obiecał osobistą wizytę w tym rejonie. Pani Cholewa zgłosiła również wniosek o zamontowanie koszy na śmieci na parkingu pomiędzy szkołą a kościołem. Zwróciła również uwagę na fatalny stan chodnika od kościoła w stronę cmentarza przy ul. Kóski oraz prosiła o wyznaczenie miejsc parkingowych przy tej ulicy.
Adam Bijok przytoczył pismo, jakie otrzymał z Urzędu Gminy w sprawie remontu ul. Młyńskiej. Zbulwersowało go, że z uwagi na to iż droga „jest własnością Skarbu Państwa, zatem nie ma podstaw do jej regulacji a tym bardziej do gruntownej modernizacji”. Zapytał: „co to znaczy?” Wójt z kolei poprosił o przytoczenie pisma, które zostało skierowane do Urzędu Gminy, ponieważ jest to odpowiedź stricte na tamto pismo. Wywiązała się polemika pomiędzy panem Adamem i wójtem, którą jednakże trudno przytoczyć.
Pan Edward Jonkisz prosił o usunięcie znaku przy ul. Żwirowej, który posadowiony jest na działce prywatnej.
Łukasz Furczyk poprosił, aby w fazie projektowania boiska wielofunkcyjnego na terenach rekreacyjnych wziąć pod uwagę możliwość zainstalowania siłowni zewnętrznej.
Ponadto zwrócił się o wystąpienie do powiatu o pielęgnację dębów przy ul. Dankowickiej.
Józef Łuczkowski ponowił prośbę o odwodnienie budynku komunalnego, tzw. Piekła. Zwrócił uwagę, że w ubiegłorocznym budżecie był ujęty remont tego budynku a nic nie zostało wykonane. Przedstawił zdjęcia popękanych ścian budynku.
Marek Englart zgłosił wniosek o ograniczenie prędkości i tonażu na ul. Jawiszowickiej z uwagi na jej fatalny stan. Zgłosił również konieczność wycięcia uschniętego dęba. Ponadto wniósł o odbudowanie rowu melioracyjnego do pompowni w Kaniówku od posesji nr 13 i 15 do posesji nr 19.
Zbigniew Paszek zgłosił konieczność remontu ul. Furczyka oraz wyczyszczenie rowu od boiska na północ.
Paweł Furczyk wniósł zastrzeżenia do oświetlenia ul. Mirowskiej. Sołtys odpowiedział, że na pewnym odcinku nie można zidentyfikować właścicieli działek, stąd jego oświetlenie nie było możliwe. Do końca tego roku to oświetlenie ma jednak powstać. Wniósł również o remont ul. Mirowskiej. Wójt odpowiedział, że po uzyskaniu środków z „powodziówki” i remoncie ul. Gawlików, następną w kolejności jest ul. Mirowska.
Tadeusz Kucz przypomniał o wnioskach dot. oświetlenia ul. Jawiszowickiej i stanie przystanku autobusowego przy Krzyżu oraz składanych przez wójta obietnicach. Nie zostało nic zrobione. Zapytał w czym są lepsze ulice Łabędzia, Zgody, Mirowska, że one są w planie, a od 1997 roku nie można dokończyć oświetlenia ul. Jawiszowickiej?
Wójt odpowiedział, że nie chce kategoryzować poszczególnych ulic, ale na zebraniach wiejskich padały różne wnioski o oświetlenie różnych ulic i „tak krawiec kraje, jak mu materiału starcza.”
Nie wszędzie są jednakowe warunki i nie wszędzie załatwianie wszystkich uzgodnień przebiega w takim samym czasie. Np. oświetlenie ul. Mirowskiej zostało wykonane, ponieważ pan Kosmaty sfinansował dokumentację i połowę inwestycji. Nie można było tego zaprzepaścić.
Marek Kobiela zapytał o ul. Ludową. Wójt odpowiedział, że ul. Ludowa będzie wykonana ze środków powodziowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych – 80 % wartości zadania, a 20 % daje powiat.
Marek Kobiela zwrócił uwagę, aby wójt dopilnował projektu, ponieważ występuje tam problem odwodnienia tej ulicy, a już przy odwodnieniu ul. Czechowickiej występowało zagrożenie odprowadzania wody na jego działkę.
Wójt odpowiedział, że gmina nie opiniuje takich projektów, od tego są odpowiednie nadzory.
Pani Kuczmarz poprosiła o czyszczenie skrzyżowania ul. Batalionów Chłopskich z drogą, którą jeżdżą samochody do i ze Żwirowni.
Pan Kóska zapytał, czy gmina prowadzi jakieś rozmowy z PKP w sprawie przywrócenia ruchu pociągów pasażerskich? Wójt odpowiedział, że linie były utrzymywane przez Marszałków woj. Śląskiego i Małopolskiego i ten ostatni odmówił ich wspólnego utrzymania, stąd PKP zawiesiło te kursy. Nie pomogły uchwały poszczególnych samorządów, w tym naszej Rady Gminy, jest jak jest, a poszły one do ministrów, do posłów, rządu, itd. Być może pod koniec roku jakieś kursy pasażerskie zostaną przywrócone, ale nie jest to nic pewnego.
Jeden z mieszkańców złożył wniosek, aby na ul. Dankowickiej założyć progi zwalniające, jednakże wójt odpowiedział, że na drogach tej kategorii nie ma takiej możliwości. Sołtys potwierdził te słowa. Mieszkańcy z kolei polemizowali, że w innych miejscowościach na takich drogach progi funkcjonują.
Radny powiatowy, Jan Stanclik, poinformował, że w sprawie pielęgnacji dębów przy Dankowickiej składał wniosek, jednakże otrzymał odpowiedź, że środki na ten rok się skończyły.
W sprawie remontu ul. Batalionów Chłopskich wie, że starostwo wystąpiło o partycypację w kosztach do PG SILESIA, ale nie zna odpowiedzi.
Pan Góra zapytał, czy z hali sportowej przy Zespole Szkolno - Przedszkolnym może korzystać szkoła? Uzyskał odpowiedź, że tak, więc zdziwił się, że zakończenie roku szkolnego, rozpoczęcie roku szkolnego odbywają się na małej hali, gdzie jest ciasno i duszno? Wójt odpowiedział, że ze względu na konstrukcję sali, na dużej byłoby jeszcze gorzej.
Sołtys dopowiedział, że decyzja o tym, gdzie będą się odbywać takie uroczystości leży wyłącznie w gestii dyrektor szkoły.
Kolejne pytanie dotyczyło rowów od ul. Czechowickiej w stronę ul. Modrej. Zostały ono wykonane tylko  w połowie i co dalej? Satysfakcjonującej odpowiedzi zadający to pytanie jednak nie uzyskał.
Tadeusz Maroszek zgłosił wniosek o wysypanie poboczy przy ul Kóski. Zwrócił również uwagę na przylegający do cmentarza ogród szkolny i jego fatalny wygląd, nikt o niego nie dba. Ponadto zgłosił wniosek, aby coś zrobić z wyścigami motocykli, które odbywają się w naszym sołectwie. Podzielił się także swoją opinią o załatwianiu szkód górniczych przez PG SILESIA, jego zdaniem nie wygląda to tak różowo, jak jest to przedstawiane.
Wójt poprosił, że jeżeli są w tej sprawie jakieś uwagi od mieszkańców, żeby je zgłaszać do Urzędu Gminy.
Padło również pytanie o zasady korzystania z hali sportowej. Wójt odpowiedział, że każdy klub ma w tygodniu do dyspozycji 6 godzin, za które nie płaci, więc zawodnicy nie ponoszą z tego tytułu, że tam ćwiczą żadnych kosztów.
Marek Wojewódka zgłosił konieczność remontu ul. Rybackiej, zwłaszcza jej części wyłożonej płytami betonowymi.
Radny powiatowy Bogusław Stolarczyk podzielił się z mieszkańcami swoimi uwagami na temat remontów i modernizacji dróg  powiatowych. Prosił o cierpliwość, zwrócił uwagę, aby przypomnieć sobie ile dróg w ostatnich latach zostało wyremontowanych.
Po tej wypowiedzi sołtys poprosił Komisję uchwał i wniosków o przedstawienie zanotowanych wniosków. Odczytał je Grzegorz Owczarz:
1.Utworzyć fundusz sołecki
2.Założyć lampę przy ul. Rybackiej na wysokości św. Jana oraz wykonać remont ulicy,
3.Wykonać naprawę chodnika przy ul. Kóski,
4.Zamontować kosze na śmieci na parkingu pomiędzy szkołą a kościołem
5.Wyznaczyć linie do parkowania przy szerszym odcinku ul. Kóski
6.Wykonać odwodnienie na ul. Hamerlaka
7.Utworzyć siłownię zewnętrzną na terenach rekreacyjnych
8.Wykonać odwodnienie i remont budynku przy ul. Czechowickiej 23
9.Postawić znaki ograniczające prędkość oraz tonaż na ul. Jawiszowickiej do czasu remontu
10.Spowodować wycięcie uschniętego dęba przy ul. Jawiszowickiej
11.Odbudować rów melioracyjny od posesji nr 13 do 19 przy ul. Jawiszowickiej
12.Wyremontować ul. Furczyka
13.Dopilnować w fazie projektowania odwodnienie ul. Ludowej oraz jej remontu
14.Zainstalować progi zwalniające na ul. Dankowickiej
15.Wysypać pobocza przy ul. Kóski
16.Wzmocnić patrole policji po godz. 20
17.Wyciąć krzewy przy ul. Czechowickiej poza barierkami
18.Wyczyścić studzienki na ulicach przed okresem zimowym
19.Usunąć znak przy ul. Żwirowej
20.Naprawić wiatę autobusową przy Krzyżu
Sołtys zwrócił się do obecnych na sali odnośnie opinii na temat nowego sklepu. Roman Sas zwrócił uwagę, że na sali jest zbyt mało ludzi, żeby przeprowadzać takie głosowanie.
Sołtys poddał jednak pod głosowanie kto jest za a kto jest przeciw takiemu sklepowi? Większość obecnych opowiedziała się przeciwko powstaniu sklepu w pobliżu kościoła.
Wszystkie zgłoszone wnioski zostały przyjęte jednogłośnie.

W zebraniu uczestniczyło 51 mieszkańców sołectwa Kaniów, trwało prawie 3 godziny.

Specjalnie dla drobegozuczka podpisuję się imieniem i nazwiskiem. Autor: Jerzy Zużałek

Komentarze   

drobnyzuczek
#1 drobnyzuczek 2016-09-13 08:12
A Zużałek to był? Czy tylko pojęczał w internecie że zebranie jest w piątek po czym zwiał i teraz protokół wkleja? Nie wygląda to na jego dzieło.
Do góry