


Tradycja samorządności w Polsce sięga XVIII wieku, kiedy miastom królewskim przyznano prawo wybierania lokalnych władz. Zapis ten w 1791 włączono do Konstytucji 3 maja.Dzień uchwalenia Konstytucji 3 Maja jest świętem państwowym i kościelnym, więc obchodzony jest co roku.
Z kolei 4 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory do Sejmu i wolne do Senatu, a 27 maja 1990 r. przeprowadzono pierwsze wybory do rad gmin, związane z odzyskaniem przez Polskę samorządności terytorialnej. Wybory były wynikiem uchwalenia przez Sejm – 8 marca 1990 roku – ustawy o samorządzie terytorialnym. Tak więc w tym roku przypadła 36 rocznica częściowo wolnych wyborów do Sejmu i wolnych do Senatu oraz 35 odrodzenia samorządu terytorialnego. 27 maja obchodzony jest jako Dzień Samorządu Terytorialnego.
Dokładnie 27 maja, 10 lat temu, w 25 rocznicę uchwalenia ustawy o samorządzie terytorialnym wójt gminy Bestwina, Artur Beniowski, zaprosił mieszkańców wszystkich sołectw do udziału w happeningu przed Urzędem Gminy i na boisku LKS Bestwina.
W jego imieniu przybywających przedstawicieli rad sołeckich, jednostek OSP, stowarzyszeń, organizacji, szkół witała Pani Jolanta Kuczyńska przybliżając najważniejsze fakty z życia gminy. Obecni byli wszyscy żyjący wójtowie. Razem z wówczas urzędującym wójtem, Arturem Beniowskim, zasadzili w parku obok urzędu symbolicznego dęba.
Na boisku wyznaczone były kontury gminy oraz poszczególnych sołectw i tam spod Urzędu Gminy poprzez udział w paradzie przeszli wszyscy uczestnicy happeningu. Tutaj z kolei symbolem naszego samorządu był sporych rozmiarów fortepian, na którym zagrał przewodniczący Rady Gminy, Jerzy Stanclik, a następnie ustawiono olbrzymi tort z liczbą „25”. Nie obyło się bez fajerwerków.
Z kolei 3 czerwca 2019 roku, w przeddzień XXX rocznicy częściowo wolnych wyborów do Sejmu i wolnych wyborów do Senatu w Gminnym Ośrodku Kultury w Bestwinie odbyło się z inicjatywy przewodniczącego Rady Gminy Jerzego Stanclika i wójta Artura Beniowskiego spotkanie, w którym wzięli udział działacze samorządowi, byli i obecni radni, wójtowie i sołtysi. Ci, których już między nami nie ma zostali uczczeni chwilą ciszy.
W sali obecni byli, między innymi radni tej pierwszej rady, która powstała po wyborach w 1989 roku.
Przewodniczący Rady Gminy Jerzy Stanclik, jak na historyka przystało, ale nie tylko z tej racji, ponieważ był jednym z członków pierwszego bestwińskiego Komitetu Obywatelskiego przypomniał, jak tenże Komitet tworzył się w Bestwinie. Jerzy Stanclik jest obecnie przewodniczącym Rady Gminy, ale był również przewodniczącym rady gminy pierwszej kadencji po abdykacji pana docenta Bolesława Firganka.
Było wiele wspomnień opartych wyłącznie na pamięci pana Jerzego i innych członków Komitetu, ponieważ nie prowadził on żadnych kronik, żadnych zapisów, więc nie można niczego dzisiaj odtworzyć. Komitety Obywatelskie były tworzone przez wychodzące z podziemia struktury Solidarności, aby powalczyć o te 35 % mandatów, które można było zdobyć w wyborach do Sejmu. Wybory do Senatu pozwoliły zdobyć 99 % mandatów.
W gminie Bestwina Komitet zaczął działać w maju 1989 roku. Na spotkanie, które odbywało się w kościele przyjechali kandydaci Solidarności z tyskiego okręgu wyborczego, ponieważ on obejmował gminę Bestwina: Stefan Sobieszczański, Bolesław Twaróg i Jan Rzymełka. Na tym spotkaniu padła propozycja, aby chętni do pracy w Komitecie Obywatelskim spotkali się razem i tym sposobem pan Jerzy Stanclik, obecna na sali pani Maria Jędryka i pan Rezik znaleźli się w gronie Komitetu, który już częściowo był wcześniej powołany. Grupę założycielską, o ile pamięć nie zawodzi, tworzyli: Wiesław Szypuła, Anna Puczka, Stanisław Wojcieszyk, Franciszek Adamski, Antoni Grygierzec, Stanisław Bieliński (ówczesny organista, był łącznikiem pomiędzy Komitetem a księdzem proboszczem, parafia udzielała sporej pomocy).
Przed wyborami 4 czerwca Komitet Obywatelski działał w składzie: Wiesław Szypuła, Anna Puczka, Stanisław Wojcieszyk, Franciszek Adamski, Stanisław Bieliński, Franciszek Owczarz, Jerzy Stanclik, Janusz Wysocki, Maria Rezik – Jędryka, Edward Gola, Władysław Kasperek, Stefan Pieczka (na terenie Bestwinki). W redagowaniu gazetki pomagała Ewa Jonkisz. Spoza Bestwiny działali jeszcze Karol Zuber, Franciszek Kowalski, Tadeusz Ochman, Piotr Kowalski, Antoni Grygierzec, Mieczysław Furczyk i Roman Wojtuszek.
W czasie spotkania Jerzy Stanclik złożył podziękowania Franciszkowi Gacowi, który w tym okresie był przewodniczącym ostatniej Gminnej Rady Narodowej za pomoc, jakiej udzielał wówczas Komitetowi, m.in. za przydzielenie pomieszczenia w budynku obecnego Muzeum.
Były problemy z obsadzeniem komisji wyborczych i mężów zaufania. Agitację prowadzono przed kościołem, rozdawano ulotki z instruktażem, jak należy głosować na kandydatów Solidarności.
Bolesław Firganek przybliżył okoliczności swojej abdykacji z funkcji przewodniczącego tej pierwszej Rady Gminy. Ta dymisja została niejako wymuszona dekretem prezydenta, że nie można pełnić jednocześnie funkcji w radzie gminy i radzie nadzorczej przedsiębiorstwa. A ponieważ był wówczas członkiem rady nadzorczej elektrociepłowni we Wrocławiu i w przemyśle działo się wówczas bardzo dużo, m. in. prywatyzacje wybrał elektrociepłownię, tym bardziej, że wiele spraw, które w gminie Bestwina traktowano jako pilne do załatwienia były już załatwione, np. prywatyzacja POM-u. Z perspektywy czasu wydaje się, że była to decyzja słuszna, ponieważ dzisiaj funkcjonuje na jego terenie wiele firm, które płacą podatki. Drugą sprawą była zbiórka i odbiór śmieci. Zaproponował zbiórkę śmieci do worków i odbiór od mieszkańców za drobną opłatą. To się sprawdziło i jest do dzisiaj kontynuowane. Trzecia sprawa to utworzenie Muzeum Regionalnego na bazie funkcjonującej Izby regionalnej. Pomnik przy Urzędzie Gminy poświęcono bohaterom walczącym na rożnych frontach, orła zaprojektowała Waleria Owczarz, a starą tablicę przekazano do Muzeum.
W lutym zaczęła się ukazywać pierwsza w dziejach gminy Bestwina gazeta lokalna „Nasz Głos”. Redaktorami byli: Antoni Grygierzec (wójt), Bolesław Firganek (przewodniczący Rady Gminy), Waleria Owczarz (przewodnicząca Komisji Kultury i Oświaty), Ewa Jonkisz (kierownik do spraw oświaty w gminie), Anna Gac (emerytowana nauczycielka), Karol Zuber (radny). Sprawami edycji zajmowali się Wacław Waliczek i Ludwik Kurasiewicz.
Antoni Grygierzec, wójt pierwszej kadencji, wspomniał dwa wydarzenia związane z wyborami, które jemu najbardziej utkwiły w pamięci. Pełnił funkcję męża zaufania w lokalu wyborczym w Kaniowie i zauważył jak starszy znajomy po odebraniu karty do głosowania od razu skierował się do urny, aby ja tam wrzucić. Zwrócił mu uwagę, że oddaje głos nieważny, przecież nikogo nie skreślił, na co ten odpowiedział: Kolego, ty mnie nie będziesz pouczał, całe życie bez skreśleń głosowałem, więc i dzisiaj też tak głosuję. Drugi moment to ogromnie rozczarowane, a w wielu wypadkach wściekłe miny członków gminnej komisji wyborczej po podliczeniu głosów. Niektórzy nie mogli się pogodzić z faktem, że zwyciężyli kandydaci Solidarności.
Jeśli chodzi o sprawy gminne, to dla Antoniego Grygierca najważniejszą sprawą były wodociągi i budowa własnego ujęcia wody pitnej oraz stacji uzdatniania, ponieważ pierwotnie gmina była podłączona do magistrali z Czechowic-Dziedzic, ale tam zaczęło po podłączeniu gminy Bestwina brakować wody i zakręcano kurek w naszą stronę.
Sprzedaż POM-u uratowała finanse gminy i prowadzone przez nią inwestycje, ponieważ brakowało środków na wypłaty dla pracowników i materiały na te inwestycje.
Najstarszy na sali, wspomniany już wcześniej, przewodniczący ostatniej Gminnej Rady Narodowej, Franciszek Gac podzielił się swoimi wspomnieniami. W 1947 roku był założycielem LKS Bestwina i zawodnikiem pierwszej drużyny. W momencie spotkania był jedynym żyjącym zawodnikiem tej drużyny (pan Franciszek zmarł 29 stycznia 2023 r. w wieku 98 lat). Był budowniczym pawilonu sportowego, wmurowywał kamień węgielny przy budowie szkoły w Bestwince, ma swój udział w budowie przedszkola w Janowicach, gazyfikacji Bestwiny. „Polska nie jest tą Polską, która była 30 lat temu. Należy spojrzeć prawdzie w oczy i nie można krytykować rzeczy, do których nie ma się upoważnienia i żadnych podstaw. Problemy były, są i będą, ale trzeba je pokonywać. Teraz jest jedna kadencja, za chwilę będzie następna, nie będzie Jurka, to będzie inny przewodniczący i tak to jest, tak toczy się życie.”
Władze gminy od samego początku odrodzenia się samorządu przystąpiły do działania. W 1990 roku oddano Dom Strażaka, a dr Franciszek Maga otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.
W 1991 r. oddano do użytku nowoczesne czterooddziałowe przedszkole w Bestwinie. W ślad za tym poszły Kaniów i Janowice.
W styczniu 1993 r w centrum Bestwiny zostaje oddana do użytku poczta wraz z częścią hotelową, powstaje duży pawilon handlowy, w budynku POM otwarto Gminny Ośrodek Kultury, gmina przejmuje od WZUW sieć wodociągową. W tym roku również zostaje otwarta nowa szkoła w Bestwince, a zakończenie budowy nastąpiło w 1995 roku, kiedy przeniesiono do niej przedszkole.
Na mocy uchwały Rady Gminy powstało Regionalne Muzeum im. ks. Z. Bubaka w Bestwinie z galerią „Na prowincji” i Skansenem Pasieki Słowiańskiej (1997).
Uruchomienie własnego, gminnego ujęcia wody pitnej w Kaniowie na akwenie powstałym po wyeksploatowaniu żwiru nastąpiło w1994 roku. Wtedy też przystąpiono do przebudowy centrum Bestwiny i rozpoczęła się prywatyzacja POM-u.
1995 - remont Zamku, przystosowanie wschodniego skrzydła na potrzeby Biblioteki, BUDTOR uruchamia wydobycie żwiru - żwirownia Kaniów II, kopalnia Silesia buduje w Kaniowie pompownię głównego odwadniania w północnej części Kaniowa.
W latach 1996 – 1998: gmina przejmuje prowadzenie szkół podstawowych, powołuje do życia gminne przedsiębiorstwo KOMBEST, rozpoczyna remont szkoły w Kaniowie, a Kaniów przeżywa uroczystość 100-lecia konsekracji kościoła.
Na terenie Kaniowa miała miejsce powódź stulecia.
OSP w Bestwinie przejmuje na własność Dom Strażaka, w Bestwince następuje rozbudowa Domu OSP, w Janowicach z kolei oddano do użytku Domu Strażaka, w Kaniowie rozbudowana jest stacja uzdatniania wody.
Oddano do użytku salę gimnastyczną przy szkole w Bestwinie, uruchomiono oczyszczalnię ścieków w Kaniowie.
W 1998 roku w wyniku wyborów samorządowych wójtem gminy zostaje Wiesław Szypuła, a przewodniczącym Rady Gminy Jerzy Zużałek. Kadencja 1998 - 2002 to czas wielkich reform w Polsce, ze względu na konieczność utworzenia gimnazjów w Bestwinie i Bestwince, gmina przystępuje do remontów placówek oświatowych. Reforma administracyjna pozbawia gminę Wydziału Komunikacji, który zostaje utworzony w starostwie powiatowym w Bielsku - Białej. W gminie powstają pierwsze Niepubliczne Zakłady Opieki Zdrowotnej.
W 2002 roku, w pierwszych bezpośrednich wyborach wójtem zostaje Anatol Faruga. Przewodniczącym Rady Gminy wybrany zostaje Jerzy Zużałek.
W tym samym roku Polski Związek Kajakowy powierza UKS Set Kaniów organizację Mistrzostw Polski Juniorów w Kajak – Polo na akwenie pożwirowym w Kaniowie. Jest to wydarzenie, które odbiło się szerokim echem w gminie i powiecie. Od tego czasu Klub jest organizatorem Mistrzostw Polski Seniorów oraz Juniorów i wielu zawodów o międzynarodowym charakterze. Wielu zawodników otrzymuje powołania do kadry Polski, uczestniczą w Mistrzostwach Europy i Świata - drugie miejsce juniorek i trzecie miejsce juniorów na mistrzostwach Europy w Madrycie, dwukrotne wicemistrzostwo Świata i jednokrotne wicemistrzostwo Europy drużyny U21.
Na przekazanych gminie przez Wspólnotę Pastwiskową w Kaniowie gruntach przy ul. Młyńskiej rozpoczyna się w 2006 r. budowa oczyszczalni ścieków dla całej gminy.
- z inicjatywy starostwa powiatowego trwają rozmowy dotyczące budowy na pokopalnianych hałdach nad rzeką Biała Bielskiego Parku Techniki Lotniczej
- w bezpośrednich wyborach samorządowych wójtem zostaje Stefan Wodniak, a przewodniczącym Rady Gminy Jerzy Zużałek.
2007 r. Rozpoczęcie budowy finansowanego w większości przez Unię Europejską Bielskiego Parku Techniki Lotniczej zlokalizowanego w Kaniowie, wzdłuż Rzeki Białej.
7.07.2007 r. Biskup Tadeusz Rakoczy dokonuje konsekracji kościoła pw. św. Józefa Robotnika w Janowicach.
W kadencji 2006 – 2010 najistotniejsze były zadania ekologiczne, głównie budowa oczyszczalni ścieków i nowej sieci kanalizacji oraz wymiana rur azbestowych istniejącej sieci wodociągowej, na które pozyskano środki z Regionalnego Programu Operacyjnego i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich przy uzupełnieniu środków własnych pożyczkami z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Pomimo wielu trudności udało się pozyskać dla gminy ok. 31 mln zł, które przeznaczono, oprócz wymienionych zadań ekologicznych, na poprawę jakości nawierzchni dróg, remont Ośrodka Zdrowia w Bestwinie i budynku OSP w Kaniowie, rozbudowę bazy sportowo-rekreacyjnej – Ośrodek Sportów Wodnych i Rekreacji w Kaniowie i Orlik 2012 w Bestwinie.
W latach 2007 – 2009 zrealizowano kompleksowy Program Obniżenia Niskiej Emisji Zanieczyszczeń do Atmosfery z Budynków na Terenie Gminy Bestwina. Jego ideą było obniżenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery z indywidualnych kotłowni w budynkach mieszkalnych. Pomocą dla domowego budżetu w finansowaniu inwestycji było dofinansowanie do każdej modernizacji ok. 60% kosztów kwalifikowanych modernizacji kotłowni. Zmodernizowano w ten sposób 271 kotłowni.
W wyborach samorządowych na kadencję 2010 – 2014 wójtem gminy Bestwina zostaje wybrany ponownie Stefan Wodniak, a przewodniczącym Rady Gminy Jerzy Zużałek. Do Rady Powiatu Bielskiego wybrani zostali: Artur Beniowski, Józef Maziarz, Bogusław Stolarczyk (powierzono mu funkcję wiceprzewodniczącego Rady Powiatu).
21 lutego 2012 roku zmarł wójt Stefan Wodniak.
W wyborach mieszkańcy powierzają stanowisko wójta Arturowi Beniowskiemu. Jego miejsce w Radzie Powiatu zajmuje Grzegorz Boboń.
W trakcie kadencji 2010 - 2014 wykonano:- oddanie do użytku Orlika 2012 w Bestwinie,
- oddanie do użytku I etapu Ośrodka Rekreacji i Sportów Wodnych w Kaniowie
- kanalizacja sołectwa Bestwinka i znacznej części sołectwa Bestwina,
- wybudowanie hali sportowej w Kaniowie,
- oddanie po remoncie do użytku budynku OSP Kaniów,
- zagospodarowany został teren wokół ośrodka zdrowia w Bestwinie,
- wykonano modernizację ulic: ul. Bialskiej w Bestwinie, Krzywolaków, Czechowickiej w Kaniowie, św. Floriana w Bestwince, Szkolnej w Bestwinie, Janowickiej w Janowicach, wykonywana jest ul. Krakowska w Bestwinie, ze środków przeciwpowodziowych wyremontowano ul. Braci Dudów w Bestwince,
- wybudowano chodniki przy ul. Janowickiej w Janowicach, Krakowskiej w stronę Magówki w Bestwinie, części Witosa w Bestwince, Kościelnej w Bestwinie,
- zlikwidowano osuwiska na ul. Hallera i Kościelnej,
- dokonano przebudowy kanalizacji deszczowej wzdłuż ul. Leśnej w Bestwinie
- pozyskano środki i dokonano rozbudowę stacji uzdatniania wody pitnej dla Gminy Bestwina,
- w „starym przedszkolu” w Janowicach zostało uruchomione społeczne – bezpłatne przedszkole dla dzieci z terenu sołectwa Janowice i Gminy Bestwina,
- udostępnione zostały miejsca parkingowe przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bestwince,
- wybudowano profesjonalne place zabaw przy obiektach szkolnych w Bestwinie, Janowicach i Bestwince, w Kaniowie na placu zabaw przy przedszkolu wykonano prace modernizacyjne,
- została oddana do użytku pierwsza w Gminie siłownia zewnętrzna. Urządzenia zlokalizowane są na obiektach ośrodka sportów wodnych w Kaniowie,
- rozpoczęły się prace projektowe budowy parkingu przy ul. Podzamcze w okolicach pawilonów handlowych.
W wyborach 2014 - 2018 wójtem gminy zostaje Artur Beniowski, na zastępcę powołano Marcina Kanika, a przewodniczącym Rady Gminy Jerzy Stanclik. W 2017 roku Marcin Kanik zrezygnował z funkcji, zastępcy wójta nie powołano, sekretarzem gminy jest Arkadiusz Maj.
W wyborach 2018 - 2023 wójtem gminy ponownie wybrany zostaje Artur Beniowski, a przewodniczącym Rady Gminy Jerzy Stanclik. Sekretarzem gminy jest Arkadiusz Maj.
W czasie tej kadencji gmina Bestwina i powiat bielski poprawiały istniejącą infrastrukturę komunikacyjną. Mowa nie tylko o samej nawierzchni jezdni, ale także o chodnikach, oświetleniu, przejściach dla pieszych, parkingach, przepustach.
To wszystko składa się na poprawę bezpieczeństwa pieszych i kierujących pojazdami. Gmina partycypuje ponadto w zakupie autobusów, samochodów policyjnych i strażackich obsługujących powiat bielski.
Bestwina: remonty ul. Okrężnej, Podzamcze, Granicznej, Świerkowej, Starowiejskiej, Krakowskiej (Zarząd Dróg Powiatowych), Górskiej (ZDP); budowa i remont chodnika przy ul. Witosa; montaż progów
zwalniających przy ul. Buczyna; zatoka autobusowa przy Urzędzie Gminy; budowa wyniesionego przejścia przy ul. Podzamcze wraz z oświetleniem; oświetlenie przejść dla pieszych – ul. Krakowska i ul. Szkolna; wykonanie oświetlenia ul. Dolnej, Ofiar Wojny, Maków, Chabrowej, Plebańskiej, Brzozowej, Górskiej.
Bestwinka: przebudowa ul. Sportowej; remonty ul. Rzecznej i Starowiejskiej; przebudowa układu komunikacyjnego na skrzyżowaniu ul. św. Sebastiana, Dworkowej i św. Floriana (ZDP), remont
ul. Olchowej i św. Floriana (ZDP); montaż progów zwalniających na ul. Podpolec; budowa doświetlenia przejść dla pieszych na ul. Witosa; oświetlenie ul. Braci Dudów, Dworkowej, Długiej.
Janowice: remonty ul. Granicznej, Pszczelarskiej, Miodowej (I etap); remont i budowa chodnika w ciągu ul. Janowickiej do granicy z miastem Bielsko-Białą; remont drogi dojazdowej do terenów rekreacyjnych wraz z brukowaniem na terenach rekreacyjnych; budowa oświetlenia przy ul. Janowickiej; doświetlenie przejść na
pieszych przy ul. Janowickiej; remont parkingów przy OSP Janowice; remont przepustu w ciągu ul. Kubika (ZDP); remont ul. Górskiej (ZDP).
Kaniów: remont ul. Mirowskiej; budowa chodnika przy ul. Dankowickiej; remont chodnika przy ul. Kóski w rejonie cmentarza; wykonanie oświetlenia ul. Ludowej i Dworskiej; doświetlenie wyniesionego przejścia
dla pieszych przy szkole; budowa przystanku przy ul. Jawiszowickiej; montaż progów zwalniających przy ul. Wędkarskiej; asfaltowanie placu przy LKS Kaniów; remont parkingów przy OSP; remonty ul. Młyńskiej,
Dankowickiej, Jawiszowickiej (ZDP); remont ul. Torowej (PKP).
Kadencja 2018 - 2023 przyniosła duże zmiany pod względem poprawienia jakości infrastruktury czy wręcz
budowy nowych obiektów. Oto ich przegląd:
Bestwina: termomodernizacja budynku przedszkola; budowa bieżni i oświetlenia przy boisku LKS Bestwina; wymiana nawierzchni placu zabaw na terenach rekreacyjnych; remont szkoły w ramach programu Dostępna Szkoła; wykonanie elewacji Muzeum Regionalnego; Pasieka Słowiańska i Park Miniatur przy Muzeum; remont schodów do Urzędu Gminy; wymiana nawodnienia boiska LKS Bestwina, montaż piłkochwytów. Bestwinka: remont szkoły z programu Dostępna Szkoła; termomodernizacja budynku OSP Bestwinka; remont dachu KS Bestwinka i wykonanie nawodnienia boiska klubowego.
Janowice: budowa sali sportowej przy szkole podstawowej; termomodernizacja budynku przedszkola; remont szkoły z programu Dostępna Szkoła; budowa placu zabaw i siłowni na terenach rekreacyjnych.
Kaniów: budowa klubu dziecięcego wraz z rozbudową przedszkola; remont szkoły z programu Dostępna Szkoła; budowa skateparku, boiska wielofunkcyjnego i placu zabaw na terenach rekreacyjnych;
naprawa części ogrodzenia i placu wewnętrznego przy LKS Kaniów.
Strategiczny i ważny dla mieszkańców obszar działalności gminy to gospodarka wodno-ściekowa. Dzięki współpracy z Gminą Spółką Wodną Melioracyjną i innymi podmiotami przeprowadzane są działania mające na celu wymianę sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, remonty i konserwację rowów.
Bestwina i Janowice: Wymiana wodociągów przy ul. Granicznej; konserwacja kanału ulgi „Bartki”, wodociąg przy ul. Kwiatowej. Ponadto złożony został wniosek na dużą inwestycję, jaką jest budowa kanalizacji w południowej części gminy Bestwina.
Bestwinka: Budowa kanalizacji przy ul. św. Sebastiana.
Kaniów: Budowa kanalizacji sanitarnej w rejonie ujęcia wody; remont kanalizacji przy ul. Batalionów Chłopskich.
Ochotnicze Straże Pożarne
Z Ochotniczą Strażą Pożarną związanych jest na naszym terenie kilkaset osób. Prężnie działają Dziecięce i Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze. W czasie tej kadencji dokonano wielu inwestycji w OSP, mowa zarówno o budynkach, jak i o samochodach i mniejszym sprzęcie.
W każdym sołectwie strażacy mają zapewnione dogodne warunki lokalowe; w roku 2023 zakończyła się termomodernizacja Domu Strażaka w Bestwince. 17 lutego 2024 r. w Janowicach otwarto świetlicę będącą siedzibą MDP. Stale wzbogaca się park maszynowy, jeszcze niedawno większość sprzętu pamiętała
czasy PRL, dziś są to nowoczesne pojazdy różnej wielkości, od ciężkich wozów bojowych po quady i pontony. Najważniejsze nabytki ostatnich lat to:
– średni samochód marki Scania P360 (OSP Janowice),
– lekki samochód marki MAN (OSP Kaniów),
– ciężki samochód marki Renault Kerax (OSP Bestwina),
– Quad Polaris z przyczepką i pługiem (OSP Janowice).
Corocznie druhny i druhowie osiągają bardzo wysokie miejsca w różnego typu rywalizacjach: ratowniczej, sportowej czy też w zawodach sportowo-pożarniczych. Można wskazać na bardzo udane dla naszych ekip powiatowe zawody w Czechowicach-Dziedzicach, Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym w Licheniu Starym, albo liczne manewry w ratownictwie medycznym.
Areną różnych zmagań była gmina Bestwina – w czerwcu 2023 r. na stadionie LKS Bestwina gościliśmy drużyny z całego województwa śląskiego; z kolei Gminny Ośrodek Rekreacji i Sportów Wodnych
służył jako teren do ćwiczeń funkcjonariuszom PSP w Bielsku-Białej i druhom OSP z całego powiatu.
Ochotnicze Straże Pożarne prowadzą szeroko zakrojoną działalność edukacyjno-szkoleniową, zabezpieczają imprezy plenerowe, są obecne na każdej uroczystości gminnej, państwowej i kościelnej. Aktywnie współpracują z innymi organizacjami społecznymi.
Nasze sołectwa i mieszkańcy zdobywali laury w konkursach ogłaszanych przez Urząd Marszałkowski w Katowicach:
2018 – Wyróżnienie dla sołectwa Bestwina, III miejsce Sylwii Firganek-Kozioł (najpiękniejsza zagroda)
2020 – III miejsce dla szkółki Greń z Bestwinki (najpiękniejsza zagroda)
2021 – I miejsce dla sołectwa Kaniów (najpiękniejsza wieś)
2023 – wyróżnienie dla sołtys Bestwiny Marii Maroszek (najlepszy sołtys).
Życie kulturalne
O rozwój i upowszechnianie kultury w gminie Bestwina dba wiele różnych podmiotów, instytucji i osób prywatnych. Z ramienia samorządu są to przede wszystkim Gminny Ośrodek Kultury wraz z Muzeum Regionalnym im. ks. Z. Bubaka i Gminna Biblioteka Publiczna z filiami. GOK w ciągu roku kalendarzowego organizuje i współorganizuje imprezy plenerowe, należą do nich Święto Gminy Bestwina, Janowickie Sianokosy, Dożynki Gminne, Święto Karpia Polskiego, Piknik Bożonarodzeniowy. Poza tym mieszkańcy mają możliwość uczestniczenia w koncertach z udziałem zespołów i solistów ćwiczących w sekcjach artystycznych Gminnego Ośrodka Kultury.
„Wizytówkami” placówki są przede wszystkim Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Bestwina i obchodząca niedawno 25-lecie istnienia Orkiestra Dęta Gminy Bestwina z siedzibą w Kaniowie. Obie formacje mają międzynarodową renomę, koncertują w różnych zakątkach kontynentu, zdobywają nagrody na przeglądach i festiwalach. Nie brakuje w GOK-u oferty dla dzieci i młodzieży, mowa nie tylko o zajęciach cyklicznych, lecz również o ofercie na wakacje letnie i ferie zimowe.
W Muzeum Regionalnym im. ks. Bubaka można odwiedzić wystawy stałe (Józefowa Izba, Piykno Izba, wozownia, część sakralna, pracownia dziejów wsi) oraz ekspozycje czasowe. Na zewnątrz mieszczą się Pasieka Słowiańska i park miniatur. Muzeum prowadzi lekcje dla dzieci i młodzieży, jest siedzibą Towarzystwa Miłośników Ziemi Bestwińskiej. Użycza swoich pomieszczeń bestwińskiej grupie artystów plastyków Jaskółka.
Gminna Biblioteka Publiczna od lat zajmuje czołowe miejsca w konkursach i rankingach bibliotecznych. Księgozbiór jest stale uzupełniany i uaktualniany, zawiera m.in. wydawnictwa regionalne poświęcone gminie Bestwina i miejscowościom ościennym.
Czytelników przyciągają liczne spotkania ze sławnymi osobami, w ostatnich latach placówkę odwiedzili m.in. Marek Kamiński, Jan Mela, Adam Bielecki, Jacek Pałkiewicz. Na ogólnopolskie konkursy poetyckie do bestwińskiej biblioteki swoje prace nadsyłają uczestnicy z całego kraju.
Na tym nie sposób wyczerpać opowieści o szeroko pojętej kulturze. Stowarzyszenia Kaniowski Karp Królewski, Razem bądź Z Sercem na Dłoni proponują charytatywne czy integracyjne, pikniki, zawody, festyny. Dobrze układa się współpraca z Powiatowym Ogniskiem Pracy Pozaszkolnej Art. Do wiodących mecenasów kultury należą parafie katolickie; tutaj w pierwszym rzędzie trzeba wymienić kościół Wniebowzięcia NMP w Bestwinie z renesansowymi malowidłami, epitafium Myszkowskich i dzwonem Król Chwały – jest to zabytek na skalę ogólnopolską, odwiedzany przez turystów i opisywany w różnorodnych publikacjach. Dbałość o zabytki w gminie Bestwina uwidacznia się także poprzez odnawianie figur i kapliczek przydrożnych (św.
Jan Nepomucen, Archanioł Michał, Chrystus cierpiący, krzyż przy kościele w Kaniowie).
7 kwietnia 2024 w całej Polsce odbywała się pierwsza tura wyborów do organów samorządu terytorialnego.
W wyborach na Wójta Gminy Bestwina zwyciężył Grzegorz Boboń (KWW Wspólnota i Postęp), uzyskując 2626 głosów, co stanowi 56,15%. Pokonał on kontrkandydata Andrzeja Wojtyłę z KWW Porozumienie na Rzecz Rozwoju Gminy (2051 głosów, 43,85%). Przewodniczącym Rady Gminy na kolejną kadencję ponownie wybrany został Jerzy Stanclik.
Rok 2024 w gminie Bestwina upłynął pod znakiem intensywnych działań inwestycyjnych, które znacząco wpłynęły na poprawę jakości życia mieszkańcó w oraz na rozwój infrastruktury lokalnej. Wiele projektów realizowanych dzięki wsparciu z funduszy krajowych i europejskich przyczyniło się do modernizacji kluczowych obszarów, takich jak sieć kanalizacyjna, drogi, infrastruktura sportowa i rekreacyjna, a także ochrona dziedzictwa kulturowego.
1. Zakończono budowę sieci kanalizacji sanitarnej w Kaniowie w rejonie ul. Ludowej, Czechowickiej, Żwirowej i Malinowej, wykonawca to firma EKOINSTAL Sp. z o.o. z Suchej Beskidzkiej, wartość zadania to kwota 6 000 000,00 zł. Zadanie jest współfinansowane ze środków EEFROW w ramach PROW 2014-2020 w kwocie 4,4 mln zł.
2. Na ukończeniu jest remont drogi ul. B. Prusa i M. Konopnickiej, wykonawca to firma Infrax Sp. z o.o. z Bojszów, wartość zadania to kwota 2 200 000,00 zł. Zadanie jest współfinansowane w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych w kwocie 2 mln zł.
3. Wykonano odwodnienie budynku urzędu gminy w Bestwinie, wykonawca firma Beskid VI Sp. z o.o. z Bielska Białej, kwota zadania to 700 000,00 zł. Zadanie współfinansowane z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków w kwocie 500 000,00 zł.
4. Rozstrzygnięto przetarg na wykonanie modernizacji infrastruktury sportowo-rekreacyjnej, w skład której wchodzą: boisko ze sztuczną nawierzchnią w Kaniowie, boisko wielofunkcyjne na terenach rekreacyjnych w Janowicach, boisko z bieżnią przy szkole podstawowej w Bestwince, plac zabaw przy przedszkolu w Bestwinie, plac zabaw przy szkole podstawowej w Janowicach, plac zabaw w Parku Wiejskim w Kaniowie, wykonawca to firma Bako Sport z Dąbrowy Górniczej, kwota zadania to: 6 200 000,00 zł. Zadanie
współfinansowane w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych w kwocie 5 579 280,00 zł.
5. Wykonano remont ul. Jodłowej, wartość zadania to 500 000,00 zł.
6. Wykonano remont ul. Pszczelarskiej, wartość zadania to 900 000,00 zł.
7. Wykonano remont ul. Dworskiej, wartość zadania to 500 000,00 zł.
8. Rozstrzygnięto przetarg na remont ul. Starowiejskiej w Bestwinie, wartość zadania to kwota 320 000,00 zł, przewidywany koniec prac to czerwiec 2025 r. Zadanie współfinansowane w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w wysokości 50% kosztów
9. Naprawiono uszkodzoną kapliczkę Św. Jana Nepomucena przy ul. Kościelnej.
10. Wykonano modernizację sieci wodociągowej przy ul. Kwiatowej.
11. Wykonano oświetlenie uliczne: uzupełniono lampy na ul. J. Kubika, ul. Dankowickiej, a także ul. W. Witosa – brakujący odcinek w kierunku Bestwinki.
12. Wykonano modernizację przyłącza wodociągowego przy ul. Bestwińskiej-Bialskiej oraz przy ul. Nad Białką, w planie jest modernizacja przy ul. Bestwińska-Krakowska.
13. Po powodzi z września Wody Polskie podjęły się naprawy uszkodzonego wału Wisły w Kaniowie.
14. Udzielono dotacji dla Parafii Rzymskokatolickiej pw. Niepokalanego Serca NMP w Kaniowie na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy wieży kościoła znajdującego się w gminnej ewidencji zabytków w kwocie 399 754,39 zł, z czego 391 759,30 zł ze środków Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
15. Udzielono dotacji dla Parafii Rzymskokatolickiej pw. Wniebowzięcia NMP w Bestwinie na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane w prezbiterium kościoła w Bestwinie wpisanego do rejestru zabytków w kwocie 382 619,00 zł, z czego 374 966,62 zł ze środków Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
16. Trwają prace związane z udrożnieniem kanału ulgi i rowów melioracyjnych zniszczonych w trakcie powodzi.
Wójt, Grzegorz Boboń zapowiedział, że Urząd Gminy Bestwina planuje uczcić 35 rocznicę odrodzenia samorządności publikacją z bardzo ciekawymi materiałami, niech pozostanie to tajemnicą do czasu ukazania się jej w druku.