Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

CKSiR zaprasza na zajęcia

09. 01. 16
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 3943

 Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Bestwinie zaprasza uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych na warsztaty artystyczno – etnologiczne.
26 stycznia 2009 roku, godz. 9.30 – ŚWIAT HERBATY
Przy muzyce z Chin, Rosji i Turcji zapraszamy w herbacianą podróż. Poznamy kraj, z którego pochodzi herbata. Przy czarce zielonej herbaty opowiemy o Chinach, ludziach mieszkających w tym kraju, o kung-fu i Wielkim Murze Chińskim. Zobaczymy jak i kiedy herbata pojawiła się w Europie. Opowiemy o kliperach herbacianych, wielbłądach i kolei transsyberyjskiej. Wypijemy rosyjską herbatę z tradycyjnego samowaru, posłodzoną konfiturami. Zobaczymy, jaką herbatę pije się w Turcji, jak wyglądają i spędzają dzień dorośli mieszkańcy Turcji i ich dzieci.

Ciąg dalszy w rozwinięciu:

27stycznia 2009 roku, godz. 9.30 – „SMAKI ŚWIATA - TURCJA”
Podczas spotkania upieczemy lahmacun- pyszny turecki przysmak, odwiedzimy bajkową Kapadocję, zobaczymy jak pieką chleb potomkowie nomadów, gdzie naprawdę osiadła Arka Noego? Rozwikłamy zagadkę Góry Ararat, poznamy ludzi mieszkających w małej wiosce na pograniczu turecko – irańskim, jak żyje się w jednej z najstarszych, nieprzerwanie zamieszkałych wiosek na świecie, w miejscu gdzie mieszkał Abraham, poczujemy atmosferę tureckich targowisk w Stambule i Sanliurfie
30 stycznia 2009 roku, godz. 9.30- O MLEKU
Jak wygląda jak? Jak robi się masło, ser? Czy Kleopatra naprawdę kąpała się w mleku? Będzie tu mnóstwo odpowiedzi na liczne pytania. Historia mleka zaczyna się już 9000 lat p.n.e. Na wielkim ekranie zobaczymy malowidła naskalne i spróbujemy je odtworzyć. Dowiemy się jak na przestrzeni wieków przechowywano mleko i co z niego robiono. Opowiemy o "mlecznych" zwierzętach na całym świecie - czy renifer, lama i bawół mogą dawać mleko? Pokaz autentycznych narzędzi używanych przy wyrobie masła, sera. I w końcu praca -  zrobimy masło w tradycyjny sposób – w maśniczkach! A na koniec każdy zje kromkę chleba ze świeżutkim masłem!
W każdym spotkaniu może wziąć udział grupa max 25 osobowa.
Prosimy o wcześniejsze zapisy chętnych na warsztaty - osobiście lub telefonicznie 032 215 75 89, 032 214 13 65.
O uczestnictwie zadecyduje kolejność zgłoszeń.
WSTĘP WOLNY!
Do góry