Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Kogo wybiorą?

08. 11. 29
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5481

 Nie dotarli na ostatnią sesję Rady Gminy Bestwina przedstawiciele Górnośląskiej Agencji Przekształceń Przedsiębiorstw SA, którym gmina Bestwina chciała zaoferować tereny pod budowę Śląskiego Centrum Naukowo – Technologicznego Przemysłu Lotniczego… wydaje się, że coś tutaj śmierdzi, bynajmniej nie od strony Bestwiny.

Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw SA z Katowic, starostwo bielskie, Stowarzyszenie Federacji Firm Lotniczych z okolic Bielska – Białej, Instytut Lotnictwa w Warszawie, PZL Świdnik, Bielski Park Techniki Lotniczej oraz bielska Akademia Techniczno – Humanistyczna i inne placówki naukowe ze Śląska zaangażowane są w projekt finansowany ze środków unijnych Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka pod nazwą – budowa Śląskiego Centrum Naukowo – Technologicznego Przemysłu Lotniczego. W ramach tego projektu zostanie wybudowana hala wyposażona w najnowocześniejsze urządzenia technologiczne, a także budynek laboratoryjno – administracyjny. Głównym zadaniem centrum będzie opracowywanie nowych, innowacyjnych technologii produkcji, a szczególnie prowadzenie badań nad zastosowaniem kompozytów w przemyśle lotniczym.

Na terenie Kaniowa wybudowano już pas startowy i 4 hale o łącznej powierzchni 10 000 metrów kwadratowych, logiczne więc byłoby umieszczenie takiego centrum w obrębie Bielskiego Parku Techniki Lotniczej. Starosta bielski Andrzej Płonka tłumaczy, że mimo iż wcześniej przewidywano budowę Centrum również w Kaniowie tuż obok BPTL to jednakże przylegające tereny mają zbyt niestabilny grunt. Dziwne tłumaczenie, ponieważ cały teren hałdy powstawał w identyczny sposób, więc zasłanianie się argumentem, że akurat tam, gdzie miałaby powstać infrastruktura o powierzchni 3600 metrów kwadratowych w sytuacji, kiedy już posadowiono tam hale o powierzchni 10 000 metrów kwadratowych, nie licząc pasa startowego, wydaje się mocno naciągana. Chodzi raczej o coś innego. Pamiętamy doskonale, jak we wcześniejszych informacjach prasowych pisano, że BPTL  zlokalizowany jest w Czechowicach – Dziedzicach. Nie spotkałem się ze sprostowaniami ze strony władz czechowickich, że przecież BPTL jest w Kaniowie w gminie Bestwina. To tylko włodarze Bestwiny zabiegali o to, żeby pisano prawdę. Zapewne władzom Czechowic – Dziedzic nie było to w smak i również chciałyby zjeść kawałek tego smakowitego tortu i usiłują teraz przekonać liderów wspomnianego wyżej unijnego projektu, żeby chociaż tą inwestycję zlokalizować w Czechowicach – Dziedzicach.
Przewodniczący Rady Gminy Bestwina wraz z wójtem zaprosili na ostatnią sesję Rady Gminy (czwartek,27.11. 2008)przedstawicieli Górnośląskiej Agencji Przekształceń Przedsiębiorstw SA aby zaproponować im inny teren, skoro uważa się, że ten wcześniejszy nie jest stabilny, jednakże w ostatniej chwili GAPP SA poinformowała, że prowadzi rozmowy w sprawie potrzebnych gruntów z władzami Czechowic – Dziedzic…. no cóż, czechowickie władze chyba trochę zbyt późno się obudziły, ale ostro walczą o tą lokalizację, a jest o co, ponieważ do „przerobienia” jest 12,5 miliona euro, więc w sytuacji, kiedy nie za bardzo powiodły się pomysły z zagospodarowaniem terenów po Apollo i Kablowni za wszelką cenę dążą do osiągnięcia jakiegoś sukcesu.

Do góry