1. Sukces w konkursie multimedialnym „Wojciech Korfanty – człowiek, który przywrócił Górny Śląsk Polsce”Dwoje uczniów Szkoły Podstawowej w Bestwinie – Wiktoria Ozimina i Filip Ciepiela (oboje z klasy VIII B) wraz z koleżanką Natalią Mitko – uczennicą klasy VIII A Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Kaniowie, zostało laureatami II miejsca w konkursie multimedialnym „Wojciech Korfanty – człowiek, który przywrócił Górny Śląsk Polsce”, zorganizowanym przez Wojewodę Śląskiego oraz Śląskiego Kuratora Oświaty.
Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie pracy konkursowej – maksymalnie pięciominutowego filmu w formie reportażu, wywiadu, wspomnienia, krótkiej fabuły, podcastu, vloga, animacji, prezentacji wraz z autorskim komentarzem - prezentującego wybrane aspekty życia i działalności politycznej Wojciecha Korfantego.
Zespół projektowy w wyżej określonym składzie wspólnymi siłami, pod merytoryczną opieką Iwony Ciepieli – nauczyciela historii w Szkole Podstawowej w Kaniowie, przygotował film prezentujący Wojciecha Korfantego jako polskiego Komisarza Plebiscytowego. Ich wysiłek i zaangażowanie doceniła komisja konkursowa powołana przez Śląskiego Kuratora Oświaty. Z ogółu 37 zgłoszonych w konkursie prac w I kategorii wiekowej (uczniowie klas 7 i 8 szkół podstawowych) film przygotowany przez Filipa, Wiktorię i Natalię znalazł się w ścisłej czołówce, zdobywając II miejsce.
Laureaci konkursu wraz z opiekunami zostali zaproszeni na uroczystą galę wręczenia nagród, która odbyła się dnia 20 kwietnia 2023 r. (w 150. rocznicę urodzin Wojciecha Korfantego), w Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.
Więcej informacji TUTAJ2. Wyróżnienie w Ogólnoszkolnym Teście o Zdrowiu Uczniowie kl. 5b Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Kaniowie otrzymali wyróżnienie w Ogólnoszkolnym Teście o Zdrowiu. Do udziału w konkursie w ramach lekcji biologii przystąpiły wszystkie klasy od 5 do 8 pod opieką pani Katarzyny Nawrockiej. Zdobycie wyróżnienia cieszy, tym bardziej, że SP Kaniów jest jedyną szkołą z województwa śląskiego, która znalazła się w gronie laureatów. Warto też podkreślić, że w konkursie O’SzToZ wzięło udział 921 klas z całej Polski.
Ogólnoszkolny Test o Zdrowiu jest częścią kampanii promocyjnej MAM SUPERMOC – DBAM O ZDROWIE realizowanej przez Społeczną Fundację Ludzie dla Ludzi na zlecenie Ministerstwa Zdrowia. Jej celem jest kształtowanie postaw prozdrowotnych i uświadamianie dzieci i młodzieży, jak ważna jest profilaktyka przeciwnowotworowa już na bardzo wczesnym etapie życia. Honorowy patronat nad konkursem objęli Prezydent RP Andrzej Duda i Małżonka Prezydenta Agata Kornhauser-Duda.
18 kwietnia br. delegacja uczniów z kl. 5b w składzie: Agata Flis, Laura Domżoł, Lena Januszyk, Maya Kapała oraz Dominik Gawlik wraz z panią Dyrektor Agatą Szypułą oraz nauczycielką biologii panią Katarzyną Nawrocką pojechała do Pałacu Prezydenckiego w Warszawie na uroczystą galę podsumowującą konkurs. Nagrody zwycięskim drużynom wręczali: Szef Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych, Minister Zdrowia Adam Niedzielski oraz Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.
Więcej na stronie internetowej szkoły.3. Warsztaty dla młodych wynalazców w Centrum Nauki KopernikWeekend 15-16 kwietnia br. cztery uczennice z klasy 8: Maria Góra, Anna Przemyk, Julia Kozieł i Natalia Kupczak, pod opieką pani Magdaleny Jasińskiej i pani Katarzyny Nawrockiej, spędziły w Warszawie w Centrum Nauki Kopernik, uczestnicząc w bezpłatnych warsztatach dla młodych wynalazców. Udział w warsztatach to II etap tegorocznego konkursu „Pomoc edukacyjna od podstaw” w ramach programu realizowanego wspólnie przez MEiN oraz CNK.
Więcej na stronie internetowej szkoły.4. Europejskie wyróżnienie dla kaniowskiej szkołyOd września bieżącego roku szkolnego Szkoła Podstawowa w Kaniowie realizuje program Laboratorium Przyszłości, w ramach którego Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło dodatkowe działanie pt. Atomy wiedzy. Działanie to zakładało wyjazd 36 nauczycieli z całej Polski na warsztaty szkoleniowe do Szwajcarii do CERN.
Dzięki różnorodnym działaniom podejmowanym w szkole i zaangażowaniu Dyrekcji Szkoły Pani Agaty Szypuły, w warsztatach tych miała możliwość uczestniczyć Magdalena Jasińska - nasza nauczycielka przedmiotów przyrodniczych.
CERN to Europejskie Centrum Badań Jądrowych badające budowę materii za pomocą kontrolowanych zderzeń cząstek rozpędzanych w akceleratorach. Pani Magdalena Jasińska mogła zwiedzić te nowoczesne laboratoria, w tym Fabrykę Antymaterii. Podczas szkolenia codziennie odbywały się wykłady z zakresu fizyki i chemii. Jednym z pracowników i wykładowców tej instytucji jest Sławosz Uznański - Polak wybrany do załogi przyszłych astronautów. Przekazał on szkole zdjęcie z autografem.
Za udział w prestiżowym programie Atomy wiedzy Minister Edukacji i Nauki - Przemysław Czarnek - przekazał dyplom uznania, który podczas wizytacji szkolenia w Szwajcarii wręczyła Justyna Orłowska - Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech.
Więcej na stronie internetowej szkoły.Żródła:
https://zspbestwina.edupage.org oraz
https://kaniowzsp.edupage.org