Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Kolejni krwiodawcy odebrali Odznaczenia „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”

23. 01. 12
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 615
W czwartek, 12 stycznia, sala sesyjna w Ośrodku Zamiejscowym Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bielsku – Białej zapełniła się ludźmi wielkiego serca. Dosłownie i w przenośni.
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach zaprosiło na godzinę 16.30 krwiodawców z rejonu Podbeskidzia, którzy oddali co najmniej 20 litrów krwi, aby na uroczystej Gali wręczyć im Odznaczenia „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. W tym zaszczytnym gronie znalazło się dwóch mieszkańców naszej gminy: Marceli Kraus i Bartłomiej Dawidek (nieobecny był Krzysztof Antosz).
Marceli, oprócz tego, że oddaje krew znany jest z tego, że jest pracownikiem „Kombestu” oraz strażakiem, byłym prezesem OSP Bestwina, członkiem drużyny OSP Bestwina z sukcesami biorącej udział w różnego rodzaju zawodach, jak np. Podbabiogórskich Zawodach Ratowniczo-Gaśniczych, Międzynarodowych Maltańsko-Strażackich Manewrach Ratowniczych, a obecnie również członkiem Rady Sołeckiej w Bestwinie. Więcej zdjęć TUTAJ
Bartłomiej Dawidek bardzo często pojawia się na tych łamach, a to dlatego, że jest wielokrotnym złotym, srebrnym i brązowym medalistą Mistrzostw Polski w Kajak Polo, członkiem kadry narodowej, brązowym medalistą Mistrzostw Europy Juniorów, uczestnikiem Mistrzostw Świata U-21 oraz Seniorów, najlepszym cukiernikiem wśród kajak polistów i najlepszym kajak polistą wśród cukierników, chociaż wypieki to nie jego zawód, ponieważ pracuje w Simone – Kontakt.
Rolę gospodarzy pełniły Panie z Rejonowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bielsku – Białej pod kierownictwem Pani Gabrieli Gorol, a odznaczenia wręczał dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, doktor Stanisław Dyląg.
Pan dyrektor zastanawiał się, jakich słów użyć, aby wyrazić wdzięczność za ten dar, którym krwiodawcy obdarowują potrzebujących i stwierdził, że nie ma takich słów, ponieważ trudno słowami dziękować komuś, kto przyczynia się do uratowania komuś życia, a każdy dawca oddając jednorazowo krew ratuje trzy ludzkie życie.
Zwrócił uwagę, że krwi nie jest w stanie nic zastąpić, mimo iż ciągle czynione są takie próby i mamy przecież bardzo wysoko rozwinięte różnego rodzaju technologie na świecie, dlatego też krwiodawcy są tak bardzo ważni.
Stanisław Dyląg przytoczył kilka faktów: w ubiegłym roku przeprowadzono u nas 101 transplantacji serca, 50 przeszczepów wątroby, 60 przeszczepów płuca, a tylko do jednego przeszczepu wątroby konieczne jest przygotowanie 5 litrów krwi, a drugie tyle należy mieć w zapasie na wypadek jakichś komplikacji, do tego dochodzą przeszczepy szpiku kostnego i wiele innych zabiegów, które bez zapasu krwi nie mogłyby się odbyć.
Nasze Centrum należy do najnowocześniejszych w kraju, ma do dyspozycji niedawno uruchomioną, jedyną w kraju, mroźnię osocza, w pełni zautomatyzowaną i skomputeryzowaną.
Jeżeli od dawcy pobierana jest krew pełna to jest ona wykorzystywana w zależności od potrzeb: może być przetoczona jako krew pełna, mogą być przetoczone krwinki, może być przetoczone osocze, a jeśli potrzebne są płytki krwi to również można to zrobić. Takie właśnie wirówki pozwalające na uzyskanie tych składników posiada RCKiK w Katowicach jako jedyne w Polsce.
Oprócz słów wdzięczności skierowanych do krwiodawców popłynęły również słowa podziękowań do Pań ze Służby Krwi, które na co dzień pobierają krew w Centrum Krwiodawstwa, a także uczestniczą w akcjach wyjazdowych organizowanych przez Kluby HDK PCK w powiatach: bielskim, cieszyńskim i żywieckim.
Do góry