Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Podróżniczo - motywacyjne spotkanie z Janem Melą

22. 10. 23
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 1910
Jan Mela 121 października Gminna Biblioteka Publiczna w Bestwinie gościła Jana Melę - podróżnika, działacza społecznego i zdobywcę dwóch biegunów w 2004 roku razem z Markiem Kamińskim.
Licznie zgromadzeni uczestnicy spotkania z tym niezwykłym podróżnikiem mogli wysłuchać relacji i zobaczyć przepiękne zdjęcia z jego wypraw m.in. na Kilimandżaro, Elbrus, El Capitan, czy też zdjęcia z New York City Marathon.
Niecodzienny Gość podzielił się także tragiczną historią swojego życia, która odmieniła jego perspektywę widzenia świata.
Jan Mela opowiedział również o działalności swojej Fundacji Poza Horyzonty, w której pomagał osobom po amputacjach w zakupie protez i powrocie do aktywnego życia. Spotkanie, oprócz charakteru podróżniczego, miało również wymiar motywacyjny.
Mając 14 lat, Jan Mela został porażony prądem. Trafił do szpitala w Gdańsku, gdzie po trzech miesiącach leczenia podjęto decyzję o amputacji jego lewego podudzia i prawego przedramienia. Niecałe dwa lata później został najmłodszym w historii zdobywcą dwóch biegunów w jednym roku, a zarazem pierwszą osobą z niepełnosprawnością, która tego dokonała. Na tym nie poprzestał. Na swoim koncie ma zdobycie najwyższych szczytów na świecie, m.in. Kilimandżaro i Elbrus. W 2013 r. swoją premierę miał film "Mój biegun", który opowiedział historię Jana Meli, a w głównego bohatera wcielił się Maciej Musiał. Z kolei w kolejnym roku Jan Mela został pierwszym niepełnosprawnym uczestnikiem "Tańca z gwiazdami" w Polsce. Przez lata prowadził założoną przez siebie fundację "Poza Horyzonty". Dziś ma 33 lata i spełnia się w nowej roli. Jest szczęśliwym mężem i ojcem trójki dzieci.
Do góry