W piątek, 8 kwietnia, w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Buczkowicach odbyło się Spotkanie Środowiska Sportowego Powiatu Bielskiego, dwa dni wcześniej na dziedzińcu Zamku Sułkowskich w Bielsku-Białej odbyło się Spotkanie z Twórcami i Animatorami Kultury Powiatu Bielskiego. W obu swoją obecność zaznaczyli mieszkańcy naszej gminy.
W Buczkowicach uhonorowanych zostało 63 zawodników, reprezentujących rozmaite dyscypliny sportowe i osiągających najlepsze wyniki w 2021 r. Nagrodzono również trenerów, którzy przyczynili się do ich sukcesów. Z kolei w Bielsku-Białej nagrodzono 23 wybitnych animatorów życia kulturalnego lokalnych społeczności, wręczono również Dyplomy Honorowe Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Starosta, Andrzej Płonka, gospodarz sportowej gali, powitał uczestniczących w niej gości: posłów Przemysława Drabka i Mirosława Suchonia, prezesa Polskiego Związku Narciarskiego, Apoloniusza Tajnera, przewodniczącego Rady Powiatu, Jana Borowskiego wraz z radnymi, burmistrzów, wójtów, a wśród nich, Artura Beniowskiego, wójta gminy Bestwina, przedstawicieli samorządów, Tadeusza Pilarza, prezesa Beskidzkiej Rady Olimpijskiej, działaczy, trenerów, zawodniczki i zawodników, przedstawicieli prasy i mediów. Rolę konferansjera pełnił Mateusz Stwora, a uroczystość przygotował Wydział Promocji Powiatu, Kultury, Sportu i Turystyki z Magdaleną Więzik na czele. Zdjęcia TUTAJ
Nie mogło zabraknąć w wystąpieniu Pana starosty nawiązania do pandemii, która przeszkodziła i uniemożliwiła organizację sportowej gali w poprzednich latach, nie pozwoliła na rozgrywanie sportowych imprez z udziałem publiczności, jak również do aktualnej sytuacji na Ukrainie, gdzie trwająca wojna wymusiła zamianę sportowych strojów na wojskowe mundury i obronę Ojczyzny przez wielu sportowców. Powiat bielski wspomaga uchodźców, wielu uczniów jest słuchaczami Szkoły Mistrzostwa Sportowego, hotel Ondraszek w Szczyrku w całości zasiedlony jest przez ukraińskie rodziny.
Mimo panującej pandemii wielu sportowców powiatu bielskiego odniosło wspaniałe sukcesy. Pan starosta wspomniał, między innymi, o brązowym medalu olimpijskim nieobecnej z uwagi na udział w zgrupowaniu, Justynie Iskrzyckiej, a przypominając jej sportową karierę o związkach z UKS Set Kaniów, jak również o jej zwycięstwach w przeprowadzanych w Kaniowie triathlonach o Puchar Starosty Bielskiego.
Miłym akcentem, oprócz oczywiście wyróżnień dla sportowców, było uhonorowanie 60-letniej aktywności w kajakarstwie Pani Haliny Błaszkiewicz - prezeski UKS SET Kaniów. Przypomnę: Pani Halina była najpierw zawodniczką, następnie trenerką, trenerką koordynatorką kadr wojewódzkich kajakarstwa i kajak polo na Śląsku, działaczką w strukturach regionalnych (Śląska Federacja Sportu Śląski Związek Kajakowy), jest Honorowym Członkiem Polskiego Związku Kajakowego, z UKS Set związana od 1997 roku, a więc już 25 lat, a funkcję prezesa pełni od 2005 roku.
Starostwo Powiatowe wyróżniło za osiągnięcia sportowe w 2021 roku następujące zawodniczki, zawodników i trenerów UKS SET Kaniów:
Hanna Sojka, kajak polo, juniorka i seniorka – członkini kadry Polski U-21, mistrzyni Polski Seniorów (Kaniów), mistrzyni Polski U-21 (Kalisz), 6 miejsce w Olimpiadzie Młodzieży w slalomie górskim, I miejsce w III edycji Pucharu Polski w Kajak Polo oraz Międzynarodowym Turnieju Kajak Polo w Katowicach, V miejsce z kadrą Polski w I edycji międzynarodowego turnieju kajak polo „Floating Garden Canoe Polo International Tournament” w szczecińskiej Floating Arenie, udział w Pucharze Europy, 7 miejsce w Mistrzostwach Europy U-21.
Dominika Sojka - kajak polo, seniorka – członkini kadry Polski seniorek i U-21 (Kalisz), mistrzyni Polski Seniorek (Kaniów), mistrzyni Polski U-21, I miejsce w III edycji Pucharu Polski w Kajak Polo oraz Międzynarodowym Turnieju Kajak Polo w Katowicach, I miejsce z kadrą Polski w I edycji międzynarodowego turnieju kajak polo „Floating Garden Canoe Polo International Tournament” w szczecińskiej Floating Arenie, udział w Pucharze Europy w St.Omer, 8 miejsce w Mistrzostwach Europy Seniorek w Catanii we Włoszech.
Sandra Pilarz - kajak polo, seniorka – członkini kadry Polski seniorek, mistrzyni Polski Seniorek (Kaniów), I miejsce w III edycji Pucharu Polski w Kajak Polo oraz Międzynarodowym Turnieju Kajak Polo w Katowicach, I miejsce z kadrą Polski w I edycji międzynarodowego turnieju kajak polo „Floating Garden Canoe Polo International Tournament” w szczecińskiej Floating Arenie, udział w Pucharze Europy w St. Omer, 8 miejsce w Mistrzostwach Europy Seniorek w Catanii we Włoszech.
Klaudia Sachmerda - kajak polo, seniorka – członkini kadry Polski seniorek, mistrzyni Polski Seniorek, I miejsce w III edycji Pucharu Polski w Kajak Polo oraz Międzynarodowym Turnieju Kajak Polo w Katowicach, I miejsce z kadrą Polski w I edycji międzynarodowego turnieju kajak polo „Floating Garden Canoe Polo International Tournament” w szczecińskiej Floating Arenie, udział w Pucharze Europy w St. Omer, 8 miejsce w Mistrzostwach Europy Seniorek w Catanii we Włoszech.
Monika Pacyga - kajak polo, seniorka – członkini kadry Polski seniorek, mistrzyni Polski Seniorek (Kaniów), I miejsce w III edycji Pucharu Polski w Kajak Polo oraz Międzynarodowym Turnieju Kajak Polo w Katowicach, I miejsce z kadrą Polski w I edycji międzynarodowego turnieju kajak polo „Floating Garden Canoe Polo International Tournament” w szczecińskiej Floating Arenie, udział w Pucharze Europy w St. Omer, 8 miejsce w Mistrzostwach Europy Seniorek w Catanii we Włoszech.
Łukasz Pilarz – kajak polo – senior - zawodnik kadry Polski – 12 miejsce w Mistrzostwach Europy Seniorów w Catanii we Włoszech, I miejsce z reprezentacją Polski w Międzynarodowym Turnieju w Danii, III miejsce w Mistrzostwach Polski Seniorów – Kaniów, II miejsce w I edycji Pucharu Polski w Kajak Polo (Leśna), III miejsce I edycji międzynarodowego turnieju kajak polo „Floating Garden Canoe Polo International Tournament” w szczecińskiej Floating Arenie.
Bartłomiej Dawidek - kajak polo – senior - zawodnik kadry Polski oraz trener drużyn młodzieżowych – 12 miejsce w Mistrzostwach Europy Seniorów w Catanii we Włoszech, I miejsce z reprezentacją Polski w Międzynarodowym Turnieju w Danii, III miejsce w Mistrzostwach Polski Seniorów – Kaniów, II miejsce w I edycji Pucharu Polski w Kajak Polo (Leśna), III miejsce I edycji międzynarodowego turnieju kajak polo „Floating Garden Canoe Polo International Tournament” w szczecińskiej Floating Arenie.
Szymon Machalica – młodzik – I miejsce - Międzynarodowy Turniej Kajak Polo, Puchar Polski i Panda Cup - Kaniów, I miejsce w III edycji Pucharu Polski w Kajak Polo i w Międzynarodowym Turnieju Kajak Polo w Katowicach, I miejsce w IV edycji Pucharu Polski w Choszcznie, II miejsce w Turnieju dla Dzieci w Leśnej, I miejsce w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Kajak Polo – Żarki, III miejsce - XIX International Prague Tournament - Praga, III miejsce - II Mistrzostwa Polski Młodzików w Kajak Polo – Kaniów.
Maja Pyjas – młodziczka – I miejsce - XVIII Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych i III Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w Kaliszu, III miejsce U-16 - XIX International Prague Tournament - Praga, II miejsce w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Kajak Polo – Żarki, II miejsce w Turnieju dla Dzieci w Leśnej, I miejsce w IV edycji Pucharu Polski w Choszcznie, I miejsce w III edycji Pucharu Polski w Kajak Polo i w Międzynarodowym Turnieju Kajak Polo w Katowicach, I miejsce - Międzynarodowy Turniej Kajak Polo, Puchar Polski i Panda Cup - Kaniów, I miejsce w slalomie górskim na rzece Kwisie – Leśna.
Katarzyna Pilarz, Dariusz Pilarz – trenerzy ww. zawodniczek i zawodników, współautorzy ich sukcesów, ponadto Dariusz to „człowiek orkiestra” UKS SET Kaniów.
Niestety, ze względu czy to na sytuację rodzinną, czy to sprawy zawodowe, czy też udział w zawodach sportowych (kolejny turniej kajak polo i zawody wioślarskie, tak, tak, pisałem o tym, że Klaudia Sachmerda jest czołową reprezentantką AGH w Krakowie, gdzie studiuje, w wioślarstwie) nie wszyscy mogli uczestniczyć w tej wspaniałej gali. Za nieobecnych nagrody odebrali: Halina Błaszkiewicz – prezes UKS SET i Jerzy Zużałek – wiceprezes UKS SET.
Andrzej Płonka w swoim wystąpieniu przytoczył słowa Justyny Iskrzyckiej, że w konfrontacji strumienia ze skałą, strumień zawsze wygrywa. Nie przez swoją siłę, ale przez wytrwałość. I tej wytrwałości życzył każdemu sportowcowi, ponieważ jest ona niezbędna do sukcesu i niech towarzyszy każdemu sportowcowi w drodze do celu.
Imprezę uświetnił występ Kapeli Góralskiej "Watra" ze Szczyrku oraz Zespołu "RootArt Kozy" wraz z finalistą programu "You can dance - Nowa Generacja" Jakubem Rzepeckim.
Podczas uroczystości można było także podziwiać wystawę przygotowaną przez Beskidzką Radę Olimpijską i Krzysztofa Nikla.
W przywołanym na wstępie Spotkaniu z Twórcami i Animatorami Kultury Powiatu Bielskiego wyróżniono i nagrodzono:
Dorotę Kóska-Beniowską - od 20 lat nauczycielkę w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Kaniowie, która od początku swojej pracy w szkole współpracuje z gminnymi instytucjami kultury, aktywnie współuczestnicząc w realizacji różnych inicjatyw kulturalnych, współzałożycielkę i prowadzącą zespół ,,Promyki’ działający przy parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny w Kaniowie, organizatorkę warsztatów artystycznych, koncertów, pikników dla dzieci i przedstawień charytatywnych.
Ireneusza Stanclika - prezesa Regionalnego Zespołu Pieśni I Tańca "Bestwina", miłośnika i propagatora kultury ludowej regionu, współorganizatora licznych imprez, popularyzującego tradycje i folklor lachów bestwińskich oraz działalność na rzecz RZPiT Bestwina.
Starosta, Andrzej Płonka, między innymi, powiedział: - Bez wątpienia kultura jest kluczem do otwierania naszej wyobraźni, dzięki niej stajemy się bogatsi w doznania. To właśnie wy tu dzisiaj obecni – twórcy i animatorzy kultury, pisarze, malarze, kompozytorzy, nauczyciele tańca, dokumentaliści lokalnej tradycji i folkloru, rękodzielnicy, prowadzący warsztaty artystyczne - tworząc różne dzieła i wydarzenia sprawiacie, że my – ich odbiorcy, zagonieni w codziennej często trudnej rzeczywistości, możemy się zatrzymać na chwilę wytchnienia i zadumy. Możemy przez chwilę poczuć się – tak po prostu - lepszymi, wiedząc, że kultura to budowanie wartości, dla których warto żyć.
W Buczkowicach uhonorowanych zostało 63 zawodników, reprezentujących rozmaite dyscypliny sportowe i osiągających najlepsze wyniki w 2021 r. Nagrodzono również trenerów, którzy przyczynili się do ich sukcesów. Z kolei w Bielsku-Białej nagrodzono 23 wybitnych animatorów życia kulturalnego lokalnych społeczności, wręczono również Dyplomy Honorowe Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Starosta, Andrzej Płonka, gospodarz sportowej gali, powitał uczestniczących w niej gości: posłów Przemysława Drabka i Mirosława Suchonia, prezesa Polskiego Związku Narciarskiego, Apoloniusza Tajnera, przewodniczącego Rady Powiatu, Jana Borowskiego wraz z radnymi, burmistrzów, wójtów, a wśród nich, Artura Beniowskiego, wójta gminy Bestwina, przedstawicieli samorządów, Tadeusza Pilarza, prezesa Beskidzkiej Rady Olimpijskiej, działaczy, trenerów, zawodniczki i zawodników, przedstawicieli prasy i mediów. Rolę konferansjera pełnił Mateusz Stwora, a uroczystość przygotował Wydział Promocji Powiatu, Kultury, Sportu i Turystyki z Magdaleną Więzik na czele. Zdjęcia TUTAJ
Nie mogło zabraknąć w wystąpieniu Pana starosty nawiązania do pandemii, która przeszkodziła i uniemożliwiła organizację sportowej gali w poprzednich latach, nie pozwoliła na rozgrywanie sportowych imprez z udziałem publiczności, jak również do aktualnej sytuacji na Ukrainie, gdzie trwająca wojna wymusiła zamianę sportowych strojów na wojskowe mundury i obronę Ojczyzny przez wielu sportowców. Powiat bielski wspomaga uchodźców, wielu uczniów jest słuchaczami Szkoły Mistrzostwa Sportowego, hotel Ondraszek w Szczyrku w całości zasiedlony jest przez ukraińskie rodziny.
Mimo panującej pandemii wielu sportowców powiatu bielskiego odniosło wspaniałe sukcesy. Pan starosta wspomniał, między innymi, o brązowym medalu olimpijskim nieobecnej z uwagi na udział w zgrupowaniu, Justynie Iskrzyckiej, a przypominając jej sportową karierę o związkach z UKS Set Kaniów, jak również o jej zwycięstwach w przeprowadzanych w Kaniowie triathlonach o Puchar Starosty Bielskiego.
Miłym akcentem, oprócz oczywiście wyróżnień dla sportowców, było uhonorowanie 60-letniej aktywności w kajakarstwie Pani Haliny Błaszkiewicz - prezeski UKS SET Kaniów. Przypomnę: Pani Halina była najpierw zawodniczką, następnie trenerką, trenerką koordynatorką kadr wojewódzkich kajakarstwa i kajak polo na Śląsku, działaczką w strukturach regionalnych (Śląska Federacja Sportu Śląski Związek Kajakowy), jest Honorowym Członkiem Polskiego Związku Kajakowego, z UKS Set związana od 1997 roku, a więc już 25 lat, a funkcję prezesa pełni od 2005 roku.
Starostwo Powiatowe wyróżniło za osiągnięcia sportowe w 2021 roku następujące zawodniczki, zawodników i trenerów UKS SET Kaniów:
Hanna Sojka, kajak polo, juniorka i seniorka – członkini kadry Polski U-21, mistrzyni Polski Seniorów (Kaniów), mistrzyni Polski U-21 (Kalisz), 6 miejsce w Olimpiadzie Młodzieży w slalomie górskim, I miejsce w III edycji Pucharu Polski w Kajak Polo oraz Międzynarodowym Turnieju Kajak Polo w Katowicach, V miejsce z kadrą Polski w I edycji międzynarodowego turnieju kajak polo „Floating Garden Canoe Polo International Tournament” w szczecińskiej Floating Arenie, udział w Pucharze Europy, 7 miejsce w Mistrzostwach Europy U-21.
Dominika Sojka - kajak polo, seniorka – członkini kadry Polski seniorek i U-21 (Kalisz), mistrzyni Polski Seniorek (Kaniów), mistrzyni Polski U-21, I miejsce w III edycji Pucharu Polski w Kajak Polo oraz Międzynarodowym Turnieju Kajak Polo w Katowicach, I miejsce z kadrą Polski w I edycji międzynarodowego turnieju kajak polo „Floating Garden Canoe Polo International Tournament” w szczecińskiej Floating Arenie, udział w Pucharze Europy w St.Omer, 8 miejsce w Mistrzostwach Europy Seniorek w Catanii we Włoszech.
Sandra Pilarz - kajak polo, seniorka – członkini kadry Polski seniorek, mistrzyni Polski Seniorek (Kaniów), I miejsce w III edycji Pucharu Polski w Kajak Polo oraz Międzynarodowym Turnieju Kajak Polo w Katowicach, I miejsce z kadrą Polski w I edycji międzynarodowego turnieju kajak polo „Floating Garden Canoe Polo International Tournament” w szczecińskiej Floating Arenie, udział w Pucharze Europy w St. Omer, 8 miejsce w Mistrzostwach Europy Seniorek w Catanii we Włoszech.
Klaudia Sachmerda - kajak polo, seniorka – członkini kadry Polski seniorek, mistrzyni Polski Seniorek, I miejsce w III edycji Pucharu Polski w Kajak Polo oraz Międzynarodowym Turnieju Kajak Polo w Katowicach, I miejsce z kadrą Polski w I edycji międzynarodowego turnieju kajak polo „Floating Garden Canoe Polo International Tournament” w szczecińskiej Floating Arenie, udział w Pucharze Europy w St. Omer, 8 miejsce w Mistrzostwach Europy Seniorek w Catanii we Włoszech.
Monika Pacyga - kajak polo, seniorka – członkini kadry Polski seniorek, mistrzyni Polski Seniorek (Kaniów), I miejsce w III edycji Pucharu Polski w Kajak Polo oraz Międzynarodowym Turnieju Kajak Polo w Katowicach, I miejsce z kadrą Polski w I edycji międzynarodowego turnieju kajak polo „Floating Garden Canoe Polo International Tournament” w szczecińskiej Floating Arenie, udział w Pucharze Europy w St. Omer, 8 miejsce w Mistrzostwach Europy Seniorek w Catanii we Włoszech.
Łukasz Pilarz – kajak polo – senior - zawodnik kadry Polski – 12 miejsce w Mistrzostwach Europy Seniorów w Catanii we Włoszech, I miejsce z reprezentacją Polski w Międzynarodowym Turnieju w Danii, III miejsce w Mistrzostwach Polski Seniorów – Kaniów, II miejsce w I edycji Pucharu Polski w Kajak Polo (Leśna), III miejsce I edycji międzynarodowego turnieju kajak polo „Floating Garden Canoe Polo International Tournament” w szczecińskiej Floating Arenie.
Bartłomiej Dawidek - kajak polo – senior - zawodnik kadry Polski oraz trener drużyn młodzieżowych – 12 miejsce w Mistrzostwach Europy Seniorów w Catanii we Włoszech, I miejsce z reprezentacją Polski w Międzynarodowym Turnieju w Danii, III miejsce w Mistrzostwach Polski Seniorów – Kaniów, II miejsce w I edycji Pucharu Polski w Kajak Polo (Leśna), III miejsce I edycji międzynarodowego turnieju kajak polo „Floating Garden Canoe Polo International Tournament” w szczecińskiej Floating Arenie.
Szymon Machalica – młodzik – I miejsce - Międzynarodowy Turniej Kajak Polo, Puchar Polski i Panda Cup - Kaniów, I miejsce w III edycji Pucharu Polski w Kajak Polo i w Międzynarodowym Turnieju Kajak Polo w Katowicach, I miejsce w IV edycji Pucharu Polski w Choszcznie, II miejsce w Turnieju dla Dzieci w Leśnej, I miejsce w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Kajak Polo – Żarki, III miejsce - XIX International Prague Tournament - Praga, III miejsce - II Mistrzostwa Polski Młodzików w Kajak Polo – Kaniów.
Maja Pyjas – młodziczka – I miejsce - XVIII Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych i III Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w Kaliszu, III miejsce U-16 - XIX International Prague Tournament - Praga, II miejsce w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Kajak Polo – Żarki, II miejsce w Turnieju dla Dzieci w Leśnej, I miejsce w IV edycji Pucharu Polski w Choszcznie, I miejsce w III edycji Pucharu Polski w Kajak Polo i w Międzynarodowym Turnieju Kajak Polo w Katowicach, I miejsce - Międzynarodowy Turniej Kajak Polo, Puchar Polski i Panda Cup - Kaniów, I miejsce w slalomie górskim na rzece Kwisie – Leśna.
Katarzyna Pilarz, Dariusz Pilarz – trenerzy ww. zawodniczek i zawodników, współautorzy ich sukcesów, ponadto Dariusz to „człowiek orkiestra” UKS SET Kaniów.
Niestety, ze względu czy to na sytuację rodzinną, czy to sprawy zawodowe, czy też udział w zawodach sportowych (kolejny turniej kajak polo i zawody wioślarskie, tak, tak, pisałem o tym, że Klaudia Sachmerda jest czołową reprezentantką AGH w Krakowie, gdzie studiuje, w wioślarstwie) nie wszyscy mogli uczestniczyć w tej wspaniałej gali. Za nieobecnych nagrody odebrali: Halina Błaszkiewicz – prezes UKS SET i Jerzy Zużałek – wiceprezes UKS SET.
Andrzej Płonka w swoim wystąpieniu przytoczył słowa Justyny Iskrzyckiej, że w konfrontacji strumienia ze skałą, strumień zawsze wygrywa. Nie przez swoją siłę, ale przez wytrwałość. I tej wytrwałości życzył każdemu sportowcowi, ponieważ jest ona niezbędna do sukcesu i niech towarzyszy każdemu sportowcowi w drodze do celu.
Imprezę uświetnił występ Kapeli Góralskiej "Watra" ze Szczyrku oraz Zespołu "RootArt Kozy" wraz z finalistą programu "You can dance - Nowa Generacja" Jakubem Rzepeckim.
Podczas uroczystości można było także podziwiać wystawę przygotowaną przez Beskidzką Radę Olimpijską i Krzysztofa Nikla.
W przywołanym na wstępie Spotkaniu z Twórcami i Animatorami Kultury Powiatu Bielskiego wyróżniono i nagrodzono:
Dorotę Kóska-Beniowską - od 20 lat nauczycielkę w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Kaniowie, która od początku swojej pracy w szkole współpracuje z gminnymi instytucjami kultury, aktywnie współuczestnicząc w realizacji różnych inicjatyw kulturalnych, współzałożycielkę i prowadzącą zespół ,,Promyki’ działający przy parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny w Kaniowie, organizatorkę warsztatów artystycznych, koncertów, pikników dla dzieci i przedstawień charytatywnych.
Ireneusza Stanclika - prezesa Regionalnego Zespołu Pieśni I Tańca "Bestwina", miłośnika i propagatora kultury ludowej regionu, współorganizatora licznych imprez, popularyzującego tradycje i folklor lachów bestwińskich oraz działalność na rzecz RZPiT Bestwina.
Starosta, Andrzej Płonka, między innymi, powiedział: - Bez wątpienia kultura jest kluczem do otwierania naszej wyobraźni, dzięki niej stajemy się bogatsi w doznania. To właśnie wy tu dzisiaj obecni – twórcy i animatorzy kultury, pisarze, malarze, kompozytorzy, nauczyciele tańca, dokumentaliści lokalnej tradycji i folkloru, rękodzielnicy, prowadzący warsztaty artystyczne - tworząc różne dzieła i wydarzenia sprawiacie, że my – ich odbiorcy, zagonieni w codziennej często trudnej rzeczywistości, możemy się zatrzymać na chwilę wytchnienia i zadumy. Możemy przez chwilę poczuć się – tak po prostu - lepszymi, wiedząc, że kultura to budowanie wartości, dla których warto żyć.