Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Nowe radyklane limity i obostrzenia

21. 12. 07
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 702
Zakończyła się Konferencja Ministra Zdrowia, Adama Niedzielskiego, zwołana w celu ogłoszenia nowych obostrzeń, a także o wiele bardziej radykalnych limitów, niż miało to miejsce ostatnio. Nowe restrykcje związane są z dużą dzienną liczbą zakażeń i zgonów, ale dotyczą także pojawienia się mutacji omikrom. Nowe bostrzenia wejdą wejdą w życie 15 grudnia. Co się zmieni?
Zmiany w hotelach, kinach, restauracjach
Poinformowano, że zmniejszy się liczba osób, które mogą pojawiać się w kościołach, punktach gastronomicznych, hotelach, ale też obiektach kulturalnych (opery, teatry, kia, domy kultury, koncerty) oraz w obiektach sportowych, z 50% obłożenie spadnie do 30% Do limitu nie wliczają się zaszczepieni, a paszporty covidowe będą musiały być kontrolowane.
Kolejne restrykcje dotyczą zdalnego nauczania. Uczniowie przejdą na tryb domowy na kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia, a także kilka dni przed świętem Trzech Króli. Nauka zdalna będzie obowiązywać od 20 grudnia do 9 stycznia.
Zmiany zostaną także wprowadzone w środkach transportu publicznego. W komunikacji miejskiej czy pociągach będzie mogło być zajęte 75 proc. dostępnych miejsc.

Od 15 grudnia wszystkie osoby, które przylatują do nas spoza strefy Schengen będą musiały okazać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa wykonany nie wcześniej niż 24 godziny przed przekroczeniem granicy – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Również od 15 grudnia zamknięte zostaną dyskoteki, kluby. W Sylwestra i w Nowych Rok, w lokalach zamkniętych będzie się mogło bawić maksymalnie 100 osób. Do tego limitu nie wliczają się osoby zaszczepione.
Zmniejszy się także liczba osób, mogących  korzystać z siłowni i klubów fitness, a także muzeów i galerii sztuki – limit wynosi 1 os. na 15 m kw. Takie same restrykcje dotyczą także targów, wystaw, konferencji i kongresów oraz sklepów.
Zakaz przemieszczania się w okresie Świąt Bożego Narodzenia nie zostanie wprowadzony.

Obowiązkowe szczepienia zostaną wprowadzone od 1 marca 2022 r. Obejmować będą trzy grupy zawodowe: medyków, nauczycieli i służby mundurowe.

Do góry