Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Gdzie jesteśmy w Rankingu Samorządów?

21. 11. 01
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 3732
„Rzeczpospolita” opublikowała tegoroczny Ranking Samorządów. W kategorii „Gminy wiejskie” gmina Bestwina zajęła 246 miejsce uzyskując 35,50 punktów. Sklasyfikowane zostały 1533 gminy. Spośród gmin powiatu bielskiego najwyżej znalazły się Buczkowice – 3 miejsce, 73,73 pkt., na 130 miejscu są Wilkowice – 40,53 pkt., na 137 Kozy – 39,59 pkt., Jaworze jest 263 (35,08), Jasienica 629 (29,95) i Porąbka 644 (29,71 pkt.).
W Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej" oceniane są efekty działań miast i gmin w zakresie dbałości o jakość życia mieszkańców, stan środowiska i rozwój ekonomiczny przy zachowaniu stabilności finansów i wysokiej jakości zarządzania.
W tegorocznej edycji maksymalnie można było uzyskać 107 pkt (30 pkt w kategorii finanse i rozwój, 38 pkt w kategorii dbałość o mieszkańców, 29 pkt w kategorii czyste środowisko i 10 pkt w kategorii zarządzanie). Przy czym warto zauważyć, że wysokie miejsce w zestawieniu ogółem nie oznacza, że we wszystkich obszarach dane miasto czy gmina uzyskała najlepsze wyniki. Z jednej strony może to świadczyć o równym zaspokajaniu różnych, czasami przeciwstawnych potrzeb mieszkańców, z drugiej to pewne wskazówki, gdzie jeszcze można się poprawić.
Rok 2020 niewątpliwie należał do tych trudniejszych dla władz lokalnych. Przede wszystkim ze względu na pandemię, co wymagało szczególnych działań w trosce o dobro mieszkańców. Ale też recesja i wcześniejsze reformy podatkowe odbiły się negatywnie na kondycji lokalnych budżetów. Tym bardziej trzeba docenić wysiłki samorządów na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Gmina Buczkowice, która zajęła 3 miejsce w tej kategorii otrzymała najwyższą punktację w obszarze czystego środowiska, m.in. dzięki temu, że aż 93 proc. mieszkańców korzysta z kanalizacji, co na terenach wiejskich jest bardzo wysokim odsetkiem. Buczkowice jako jedna z nielicznych gmin tego typu ma program rewitalizacji obszarów zdegradowanych i wspiera mieszkańców w walce o czyste powietrze (dotacje do wymiany pieców, czy na instalacje OZE).
Do góry