Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Kaniowskie przygody z Krzysztofem Petkiem

21. 10. 05
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 181
https://www.gminabestwina.info/galeria/image.raw?view=image&type=orig&id=8701W poniedziałek, 4 października o godzinie 12:00, uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Kaniowie mieli nie lada gratkę. I wcale nie idzie o to, że nie mieli paru lekcji, ale spędzili czas z niezwykle popularnym i znanym podróżnikiem, autorem powieści sensacyjno-przygodowych, reportażystą, organizatorem wypraw i szkół przetrwania. Prowadził harcerski Oddział Specjalny. Uczestnicząc w szkoleniach organizowanych przez oddziały antyterrorystyczne, przeszedł szkolenia survivalu, walki wręcz, psychologii sytuacji krytycznych. Dziennikarzem został już w drugiej klasie liceum. Podróżuje zapraszany na spotkania autorskie, promując także zdrowy styl życia i aktywność społeczną. Walczy z postawami patologicznymi, organizując wykłady i wyprawy dla młodzieży. Uczestniczy w akcji Cała Polska czyta dzieciom. Prowadzi międzynarodowe szkolenia literackie i dziennikarskie, a także koncerty, akcje Noc w bibliotece czy Noc detektywów. Niedawno gościł w Gminnej Bibliotece w Bestwinie, gdzie zorganizowano właśnie Noc detektywów i nie była to pierwsza wizyta w naszej gminie, na pewno gościł już u nas w 2013 roku. Do Kaniowa zawitał dzięki staraniom nauczycieli oraz pomocy finansowej i organizacyjnej Stowarzyszenia Wędkarskiego „Kaniowski Karp Królewski”, Związku Zawodowego „KADRA” przy PG Silesia i firmy MWS Sp. z o.o. z Tychów. Więcej zdjęć TUTAJ

Z uczniami kaniowskiej szkoły Pan Krzysztof rozmawiał głównie o podróżach. Współpracując z odkrywcą źródeł Amazonki Jackiem Pałkiewiczem zwiedził najbardziej niedostępne rejony południowoamerykańskiej selwy. Samochodem terenowym przejechał rumuńskie Karpaty, zapuszczał się w góry Kaukazu i zimował nad Biebrzą. Ze swoich wypraw przywiózł tysiące zdjęć, które prezentował zgromadzonym w hali sportowej uczniom. Chętnie odpowiadał na zadawane pytanie, a jego opowieści były niezwykle barwne i pełne humoru. Na zakończenie zaprezentował, jak można się bronić przed napastnikami będąc o wiele mniejszym i słabszym od przeciwnika.
Ale to nie jedyna atrakcja, jaka czekała na uczniów. Pisarz przybył do Kaniowa znacznie wcześniej i przygotował dla uczestników Grę terenową. Trzy grupy wędrowały po Kaniowie i szukały kolejnych zadań, które po rozwiązaniu wskazywały im dalszą drogę prowadzącą do odnalezienia ukrytego skarbu. A składała się ona z kilku etapów: 1. szkolenie dla detektywów (szyfry, kody, samoobrona), 2. właściwa gra poszukiwawcza, 3. licytacja danych prowadzących do skarbu, 4. poszukiwanie skarbu, 5. Podsumowanie i zakończenie.
Skarb ukryty w pobliżu pomnika karpia polskiego odnalazła grupa poszukiwaczy z klasy 7b. Opiekę nad szkolnymi łowcami skarbu sprawowali nauczyciele: Mariola Płachno, Ewelina Furczyk, Aleksandra Staniak, Alicja Skrudlik oraz Arkadiusz Czaja.
Do góry