Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Kaniów najpiękniejszą wsią regionu

21. 10. 01
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 171
Podczas Forum Sołtysów poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji konkursu „Piękna wieś Województwa Śląskiego"
Główna nagroda trafiła do Kaniowa w powiecie bielskim. Gospodarzem imprezy była siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie. W uroczystej gali gminę Bestwina reprezentowali: kierownik Referatu Sportu i Promocji Urzędu Gminy Bestwina Piotr Kine, sołtyski i sołtysi: Bestwiny Maria Maroszek, Bestwinki Teresa Paruch – Ryś, Janowic Stanisław Nycz, Kaniowa Marek Pękala oraz przedstawicielki KGW Kaniów: Mieczysława Głombek i Jadwiga Ochman.
Forum Sołtysów jest imprezą cykliczną organizowaną co roku przez Departament Terenów Wiejskich Województwa Śląskiego. Zaś samą ideą konkursu „Piękna Wieś Województwa Śląskiego” jest wspieranie rozwoju wsi przez pobudzenie aktywności gospodarczej, kształtowanie ładu przestrzennego oraz pielęgnowanie środowiska naturalnego. Konkurs promuje także działania związane z zachowaniem tradycji oraz wzmacnianiem poczucia tożsamości lokalnej wsi.
- Województwo Śląskie to nie tylko duże miasta. Śląska wieś ma piękne tradycje i tu także obecny jest wielki etos pracy, który stał się atrybutem naszego pokolenia. Za tą bardzo ciężką, pełną wyrzeczeń pracę, chciałbym dzisiaj z całego serca podziękować. To także ukłon za troskę jaką otoczyliście nasze Małe Ojczyzny. Dzięki Wam śląska wieś pięknieje. Przyznane nagrody i wyróżnienia są tego udokumentowaniem. Wszystkim serdecznie gratuluję. Forum to jednocześnie okazja do dyskusji o przyszłości wsi. Nie mam wątpliwości, że będą one owocne. A Koszęcin to idealne do tego miejsce – podkreśla Jakub Chełstowski, marszałek województwa.
W tegorocznym Forum Sołtysów nie mogła bezpośrednio uczestniczyć poseł do Parlamentu Europejskiego, Jadwiga Wiśniewska. W transmisji online zaznaczyła jak ważna jest polska wieś dla rodzimej gospodarki, akcentując, że staje się ona coraz silniejsza i nowoczesna. W forum udział wzięli radni województwa: Agnieszka Biegun. Jarosław Szczęsny, Rafał Kandziora i wiceprzewodnicząca Sejmiku, Beata Kocik.
W kategorii najpiękniejsza wieś triumfował Kaniów – znajdujący się w powiecie bielskim w gminie Bestwina. – To jest tak naprawdę praca zbiorowa i na ten sukces zapracowali wszyscy mieszkańcy Kaniowa. Powstało u nas sporo nowej infrastruktury: ośrodek sportów wodnych, tereny rekreacyjne, korty, a nawet skate-park. Zawsze jest jednak coś do poprawienia i nowego do zbudowania – przekonuje Marek Pękala, sołtys Kaniowa.
- Wieś nie tylko dynamicznie się rozwija. Równie ważne jest to, że pozostaje ona wierna swoim tradycjom. Nagrodzone projekty w dużej mierze do tych tradycji nawiązują – podsumowuje Beata Białowąs, członek zarządu województwa.
Do góry