Seniorki mistrzyniami Polski, dwa brązowe medale w kajak polo. Udany sportowy weekend

21. 09. 20
Odsłony: 3471
Weekend 18 – 19 września w naszej gminie obfitował w wiele wydarzeń, jedne miały lokalny, inne ponadlokalny charakter, w tej informacji będzie o imprezie najwyższej rangi, czyli Lotto XXIV Mistrzostwach Polski Seniorów i II Mistrzostwach Polski Młodzików w Kajak Polo, które odbywały się w Ośrodku Rekreacji i Sportów Wodnych w Kaniowie. Swoją obecnością zaszczycili tę imprezę: brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w Tokio, Justyna Iskrzycka, prezes Śląskiej Federacji Sportu, Krzysztof Koniuszy, kierownik Szkolenia Śląskiej Federacji Sportu, Monika Porszke, prezes Śląskiego Związku Kajakowego, Czesław Górka, Jarosław Jasionka z redakcji miesięcznika "Mój Powiat" (Starostwo Powiatowe sfinansowało puchary dla młodzików), przewodniczący Rady Gminy Bestwina, Jerzy Stanclik, kierownik Referatu Sportu i Promocji Urzędu Gminy Bestwina, Piotr Kine, sołtys sołectwa Kaniów, Marek Pękala, oprócz nich 9 klubów z całej Polski i 27 drużyn. Zdjęcia z soboty TUTAJ, z niedzieli TUTAJ
Zawody rozpoczęły się w sobotę od odprawy kierowników, a pierwsze mecze na trzech boiskach rozegrano o godzinie 7:30. W sumie, aby wyłonić mistrzów Polski w 2021 roku, rozegrano 102 mecze, w sobotę rywalizacja zakończyła się już praktycznie o zmroku, bo około 19:30, w niedzielę ostatni mecz finałowy zakończył się sporo po godzinie 16:00, po czym nastąpiła dekoracja najlepszych drużyn, ale nie jest to do końca prawdziwa informacja, ponieważ zanim na podium stanęły najlepsze drużyny gospodarze uhonorowali brązową medalistkę Igrzysk Olimpijskich w Tokio, Justynę Iskrzycką, a spiker zawodów, wiceprezes UKS Set Kaniów, Jerzy Zużałek, przypomniał związki Justyny z UKS Set Kaniów i Kaniowem, m.in. Jej czterokrotne pod rząd zwycięstwa w organizowanych w Kaniowie triathlonach o Puchar Starosty Bielskiego oraz zdobyciu w 2012 roku tytułu Mistrzyni Polski w Kajak Polo z drużyną UKS Set Kaniów, w której oprócz Justyny wystąpiły: Klaudia Sachmerda, Natalia Pacyga, Paulina Paszek, Patrycja Ryszka i Ewelina Pilarz.
W dniach od 3 do 11 października br. w Katanii we Włoszech odbędą się Mistrzostwa Europy Seniorów i U21. Mistrzostwa Polski w Kaniowie były okazją do wręczenie nominacji powołanym na te zawody zawodnikom oraz trenerom. W sumie powołanych zostało 36 zawodników oraz 6 osób do kadry trenerskiej. Spośród zawodniczek i zawodników UKS Set Kaniów nominacje uzyskali: Hanna Sojka (U21), Dominika Sojka, Sandra Pilarz, Monika Pacyga, Klaudia Sachmerda (seniorki), Dawid Cebula (U21) i Łukasz Pilarz, Bartłomiej Dawidek, Paweł Michalec (seniorzy).
Pani Halina Błaszkiewicz, prezes UKS Set Kaniów, otrzymała z kolei Wyróżnienie Fair Play PKOl im. prof. Zofii Żukowskiej za „promocję wartości fair play”, a członkowie zarządu UKS Set wraz z sympatykami kajak polo wręczali Pani Halinie tort w kształcie kajaka wykonany przez naszą bestwińską Tysię oraz bukiet kwiatów w związku z Jubileuszem 60-lecia związków Pani Haliny z kajakarstwem. Pani Halina była najpierw zawodniczką, następnie trenerką, trenerką koordynatorką kadr wojewódzkich kajakarstwa i kajak polo na Śląsku, działaczką w strukturach regionalnych (Śląska Federacja Sportu Śląski Związek Kajakowy), jest Honorowym Członkiem Polskiego Związku Kajakowego, z UKS Set związana od 1997 roku, a więc już 24 lata, a funkcję prezesa pełni od 2005 roku. Była okazja do wspomnień, było wzruszenie, ale był też mnóstwo radości i to nie tylko dlatego, że była to dla Pani Haliny niespodzianka, ale przede wszystkim z wyników sportowych naszych drużyn. Kaniowskie seniorki już ósmy raz z rzędu zostały mistrzyniami Polski. W sobotę rozpoczęły od zwycięstwa 10:1 nad KTW Kalisz, następnie pokonały Powiśle Warszawa 5:2, MOSW Choszczno B 15:2, MOSW Choszczno A 6:3, kolejny raz MOSW Choszczno 9:2 i w finale znów MOSW Choszczno 4:1. Dziewczyny grały w składzie: Klaudia Sachmerda, Natalia Pacyga, Sandra Pilarz, Dominika Sojka, Hanna Sojka i Natalia Pacyga (na zdjęciu jej brak, ponieważ w niedzielę musiała pracować).
Seniorzy w składzie: Łukasz Pilarz, Bartłomiej Dawidek, Paweł Michalec, Borys Zubczewski, Dawid Cebula, Tomasz Kabut, Bartłomiej Ryba i Tomasz Kluczyk zdobyli medal brązowy. W meczu o trzecie miejsce pokonali Powiśle Warszawa B 7:5.
Również brązowy medal po zwycięstwie w meczu z Olimpijczykiem Kliniska 4:3 zdobyli młodzicy w składzie: Szymon Machalica, Maksymilian Borlicki, Adam Mirecki, Mateusz Borlicki, Sebastian Szafarczyk, Adam Sołdra i Robert Sołdra.
Młodziczki UKS Set w meczu o trzecie miejsce walczyły do końca o korzystny wynik, ale zabrakło czasu i przegrały 4:5 z KTW Kalisz, mimo iż w eliminacjach pokonały tę samą drużynę 12:0 … No cóż, taki jest sport. Drużynę tworzyły: Maja Pyjas, Klaudia Mikołajczyk, Kaja Gruszka, Roksana Głombek, Joanna Szafarczyk.
Wiele emocji wzbudził mecz finałowy seniorów, w którym spotkały się drużyny Team Poznań i Feniks Szczecin. Konieczna była dogrywka i zdobycie „złotej bramki” aby wyłonić mistrzów Polski. Gra toczyła się w ten sposób, że najpierw prowadził 1:0 Team Poznań, Fenix wyrównał, znów na prowadzenie jedną bramką wychodził Team Poznań a Fenix po chwili wyrównał i tak się działo do wyniku 4:4, a szczecinianie wyrównującą bramkę zdobyli równo z sygnałem kończącym mecz. Zgodnie z regułą, że po wyrównaniu kolejną bramkę zdobywał Team Poznań tak samo stało się w dogrywce, „złota bramka” dała im mistrzostwo Polski.
W poszczególny kategoriach najlepsze drużyny to:
Młodziczki: 1. LUKS Kwisa Leśna, 2. Kanu Katowice, 3. KTW Kalisz, 4. UKS Set Kaniów.
Młodzicy: 1. Powiśle Warszawa, 2. KTW Kalisz, 3. UKS Set Kaniów.
Seniorki: 1. UKS Set Kaniów, 2. MOSW Choszczno, 3. KS Powiśle Warszawa.
Seniorzy: 1. Team Poznań, 2. Feniks Szczecin, 3. UKS Set Kaniów.