Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Samochodowy Rajd Śląska ... będzie się działo w Bestwince i Kaniowie ... aktualizacja

21. 09. 09
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 600
RajdW sobotę 11 września, mieszkańców Bestwinki i Kaniowa czeka atrakcja, samochodowy Rajd Śląska. Dla jednych atrakcja, innym zapewne będzie taka impreza przeszkadzać, ale przecież takie rajdy odbywają się raz na kilkanaście lat, więc można się z tym pogodzić, nawet jeśli nastąpią utrudnienia, a te będą, ponieważ nastąpi zamknięcie ulic, które wymieniam poniżej w godzinach od 7:30 do 17:20 z przerwą na rozładowanie ruchu lokalnego od 11:30 do 13:20. Do samego rajdu jest jeszcze kilka dni, więc można sobie zaplanować ten dzień w taki sposób, aby móc albo bez problemów załatwić własne sprawy, albo spokojnie kibicować. Mapa w większej rozdzielczości do pobrania TUTAJ (plik .pdf)
Start zaplanowany jest w Bestwince na ul. Gandora po lewej stronie patrząc na kościół, następnie rajd poprowadzony będzie ul. Długą, potem Braci Dudów, Pastwiskową i Akacjową powrót na Braci Dudów, wyjazd na Dankowicką a z Dankowickiej (to już w Kaniowie) wjazd w Nad Łękawką, z niej wjazd na Łabędzią, z Łabędziej w Bażancią, potem Mirowską do Sarniej, Sarnią do Batalionów Chłopskich, następnie Osiedlową do Wędkarskiej, Wędkarską do ul. Kóski, przejazd na wprost w ul. Furczyka, tą do ul. Krzywolaków, na skrzyżowaniu prosto w Myśliwską i skręt w prawo w stronę Czechowickiej, gdzie będzie meta. W Rajdzie weźmie udział 106 załóg, z czego 61 to RSMP, a pozostałe to Rajd Okręgowy RSMŚL Rajd Mikołowsko - Żorski.
Organizatorem Rajdu jest Fundacji Automobilistów - Automobilklub Ziemi Tyskiej - www.azt.tychy.pl
Ponieważ nie każdy jest znawcą rajdów samochodowych o kilka słów poprosiłem Marcina Kanika (mieszkaniec gminy, były zastępca wójta, startujący w tym Rajdzie w kategorii HR 4). Oto jego wypowiedź: organizowany w naszej gminie Rajd Śląska jest częścią najważniejszego w Polsce cyklu Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski (RSMP). W tym cyklu jest kilka klas:
Rally 2 to dawniej R5 - najlepszy obecnie samochód homologowany i klasyfikowany w RSMP (bierze w nim udział Łukasz Godula, mieszkaniec Kaniowa - RSMŚL), Rally 3 - to nowa kategoria, Rally 4 - to dawniej R2, Open, HR 2, HR 3, HR 4 (w tej kategorii startuje Marcin Kanik), HR BMW.
Od tego roku jest jeszcze organizowany Puchar Debiutanta.
Na tym klasyfikacja w RSMP się kończy, ale równolegle z cyklem RSMP jest HRSPM czyli Historyczne Samochodowe Mistrzostwa Polski i w Rajdzie Śląska startuje 14 takich załóg.
Wraz z Rajdem Śląskim jest organizowany Rajd Mikołowsko-Żorski. Jest to rajd okręgowy zaliczany do RSMŚL(Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Śląska). Charakteryzuje się krótszymi odcinkami, innymi homologacjami w samochodach, jest niższej kategorii, co nie oznacza absolutnie, że uczestniczą tam mniej doświadczeni czy słabsi kierowcy, wręcz przeciwnie, ale niestety ten piękny sport bardzo mocno determinują finanse.
Do góry