Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Przebieg S1 nadal nieznany

08. 09. 23
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 4893
 UNESCO nie chce drogi koło KL Auschwitz
Eksperci UNESCO skutecznie stopują drogę ekspresową. To opóźni budowę S1, którą trzeba przeprojektować.
Nie o ponad sto metrów, lecz o kilka kilometrów ma być oddalona od byłego obozu zagłady KL Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu-Brzezince planowana trasa S1 z Bielska do Mysłowic.
Eksperci UNESCO podważyli dotychczasowe ustalenia co do przebiegu trasy, bo uznali, że może on zagrażać miejscu pamięci wpisanemu na listę światowego dziedzictwa.
- Zaczynamy więc od nowa. Projekt, po wysłuchaniu opinii ludzi mieszkających w okolicach planowanej trasy, będzie gotowy najwcześniej w połowie listopada - mówi Artur Majczak z firmy Tebodin, która jest głównym projektantem tej części S1. Jak zdradza, ten kolejny już wariant nowej trasy oddala S1 od dawnego Birkenau o kilka kilometrów.
Co ciekawe, z opinią ludzi z UNESCO nie zgadza się dyrekcja Państwowego Muzeum w Oświęcimiu. Jak mówi rzecznik PMAB Jarosław Mensfeld, muzeum nie ma zamiaru blokować budowy drogi, a wszystkie wątpliwości zostały rozwiane już w ub.r. po badaniach archeologicznych.
Na wzbudzającym dziś kontrowersje terenie nie znaleziono ludzkich prochów. Wówczas muzeum jasno dało do zrozumienia, że czteropasmową trasę S1 można budować.
Eksperci UNESCO są jednak innego zdania, a Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wstrzymała przygotowania do budowy trasy. Projektant opracowuje kolejny - szósty już - wariant drogi.
- Problemy rozpoczęły się 2 kwietnia br., kiedy otrzymaliśmy pismo o uchwale UNESCO zawierającej sprzeciw wobec przebiegu drogi S1 - mówi Wojciech Gierasimiuk, rzecznik prasowy GDDKiA w Katowicach, odpowiedzialnej za inwestycję. W połowie kwietnia centrala GDDKiA odpowiedziała, że projekt ma niezbędne uzgodnienia m.in. z małopolskim konserwatorem zabytków. Droga ekspresowa miała przebiegać w odległości ok. 30 m poza strefą ochronną byłego obozu. Eksperci UNESCO mają jednak swoją wizję.
W raporcie wyrazili sprzeciw wobec przebiegu drogi ekspresowej w rejonie byłego obozu z uwagi na jej negatywny wpływ na wyjątkową uniwersalność tego miejsca oraz możliwy szkodliwy wpływ na miejsce światowego dziedzictwa.
Eksperci UNESCO to naukowcy z różnych uniwersytetów, którzy doradzają dyrektorowi generalnemu.
Źródło:http://www.dz.com.pl/
Do góry