Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Msza polowa na Pięciu Alejach

07. 07. 20
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 6005
 Przed 14 laty z inicjatywy żołnierzy Armii Krajowej Władysława Niemczyka i Franciszka Bociana, przy wielkim zaangażowaniu Pani Walerii Owczarz i Komisji Oświaty i Kultury ówczesnej Rady Gminy postawiono w Janowicach na „Pięciu alejach” Krzyż Partyzancki. Od tego czasu, co roku, odbywa się tam „Partyzancki różaniec”.
Krzyż został wzniesiony w miejscu, w którym 19 lipca 1946 roku 30-osobowy oddział partyzantów z Narodowych Sił Zbrojnych stoczył walkę z kilkakrotnie liczniejszymi siłami UB i KBW. W ubiegłym roku, w 60 –tą rocznicę tej potyczki z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Bestwińskiej pod Partyzanckim Krzyżem odbyło się okolicznościowe spotkanie.

 Uczestniczyli w nim mieszkańcy gminy, kombatanci z bielskiego oddziału Stowarzyszenia Weteranów Walk o Niepodległość z prezesem kpt. Stanisławem Burym, a także dyrektor katowickiego oddziału IPN Andrzej Sikora.
Waleria Owczarz, przewodnicząca Towarzystwa Miłośników Ziemi Bestwińskiej, powiedziała wtedy: „Spotykamy się tu każdego roku, by tamto bohaterstwo i ofiarę odwzajemnić naszą wdzięczną pamięcią i modlitwą”. I wczoraj nadszedł kolejny raz...

Uroczystości rozpoczął kapitan Stanisław Bury, który przywitaj przybyłych gości oraz przybliżył historię sprzed lat, a Mszę świętą odprawili ks. Paweł Rajda oraz Piotr Wróbel.
W uroczystości uczestniczyli: poseł na Sejm RP Stanisław Pięta, przewodnicząca Towarzystwa Miłośników Ziemi Bestwińskiej Waleria Owczarz, wójt gminy Bestwina Stefan Wodniak, zastępca wójta Artur Beniowski, radni: Andrzej Wojtyła, Jerzy Borutka, dr Franciszek Maga, a także członkinie Koła Gospodyń Wiejskich.
Uroczystość zakończyła się  Apelem Poległych Żołnierzy NSZ oraz wspomnieniem nieznanego żołnierza NSZ pochowanego na bestwińskim cmentarzu wygłoszonym przez Walerię Owczarz.

Do góry