Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Zaloguj do serwisu

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bestwinie

Oficjalna strona Urzedu Gminy

Gmina Bestwina w liczbach

Monitoring powietrza

Mapa gminy Bestwina

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom,Młodzieży i Rodzinom ”Z SERCEM NA DŁONI” z siedzibą w Kaniowie

Skład zaprasza

EBART schody
https://gminabestwina.info/25-aktualnosci/aktualnosci/55-przebieg-drogi-s1-ciagle-kontrowersyjny.html

Licznik Odwiedzin

68502387
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Wszystkie dni
17822
34407
118297
223736
68502387

Magazyn Gminny
https://gminabestwina.info/25-aktualnosci/aktualnosci/55-przebieg-drogi-s1-ciagle-kontrowersyjny.html
Portal czecho.pl
Portal beskidzka24.pl
https://gminabestwina.info/25-aktualnosci/aktualnosci/55-przebieg-drogi-s1-ciagle-kontrowersyjny.html

Gościmy

Odwiedza nas 122 gości oraz 0 użytkowników.

Przebieg drogi S1 ciągle kontrowersyjny

07. 07. 14
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 10848

 Wraz z nowymi alternatywnymi wariantami przebiegu drogi ekspresowej S1Kosztowy - Suchy Potok pojawiają się kolejne protesty mieszkańców. Nie inaczej stało się po opracowaniu nowego wariantu dotyczącego odcinka biegnącego przez Janowice.Projektanci dokonali korekty trasy na wniosek mieszkańców tego sołectwa, spotkał on się również z akceptację inwestora, ale....wywołał lawinę sprzeciwów mieszkańców pobliskiego Hałcnowa.

12 lipca odbyły się więc w Hałcnowie kolejne konsultacje.Uczestniczył w nich,m.in. radny gminy Bestwina, mieszkaniec Janowic Andrzej Wojtyła. Oto, jak opisuje przebieg tego spotkania:

Na spotkanie przybyli: Zbigniew Michniowski – zastępca prezydent Bielska-Białej, radni Franciszek Nikiel oraz Marek Podolski, Wojciech Waluś - przedstawiciel Miejskiego Zarządu Dróg oraz Andrzej Ptaszkiewicz i Renata Węgrzyn – przedstawiciele Biura Rozwoju Miasta.

Spotkanie zostało zorganizowane ze względu na niski stan wiedzy mieszkańców na temat planowanej budowy drogi ekspresowej S1 oraz istniejących wariantów jej lokalizacji. Zauważyć można było iż uczestnicy spotkania byli wyraźnie przeciwni wariantowi alternatywnemu I-A przebiegającego prze Pasiecki las na odcinku Janowic.
Zastępca prezydenta Zbigniew Michniowski wyraził swoje zdziwienie, iż mieszkańcy Hałcnowa są sceptycznie nastawieni do proponowanych lokalizacji drogi. Podkreślał, iż regułą jest prezentowanie wariantów przebiegu drogi, celem wybrania optymalnego rozwiązania. Zwrócił uwagę, iż do wydania decyzji środowiskowej stworzenie wariantów było koniecznością. Pewne jest – jak zauważył wice prezydent – iż każda lokalizacja dotyka innych osób, które wszczynają kolejne dyskusje i protesty.
Pan radny Marek Podolski stwierdził, iż w jego opinii powinna zapaść jak najszybciej decyzja o lokalizacji drogi. Pozwoli to jego zdaniem oszczędzić niepotrzebnych nerwów osobom zainteresowanych tą kwestią.
Warto także wspomnieć słowa specjalistów z Miejskiego Zarządu Dróg oraz Biura Rozwoju Miasta, iż istnieje spec-ustawa zakładająca możliwość ominięcia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego gmin.
Po oddaniu głosu mieszkańcom przeważały pytania o ilość wariantów przebiegu drogi przez teren Hałcnowa oraz ich źródła. Mieszkańcy wyrazili swój sprzeciw odnośnie powstałego wariantu alternatywnego - optując za koncepcją I, znaną już od 15 lat.
Na spotkaniu byli też obecni mieszkańcy Janowic, szczególnie ci, którzy nie zgadzają się z przebiegiem drogi w wariancie I-A. Podczas spotkania wyraźnie zauważyć można było brak wiedzy mieszkańców na temat planowanej inwestycji. Jak sami podkreślali ich głównym źródłem informacji nie był Urząd Miasta a jedynie gazetka parafialna.
Miejmy nadzieję, że osoby których sprawa ta dotyczy bezpośrednio zaczerpną wiedzy u źródeł aby mieć pełną jasność sytuacji. Z całą pewnością bowiem budowa drogi to ważna inwestycja powodująca liczne zmiany w otaczającej rzeczywistości.
Do góry