Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Wójt na wylocie

08. 06. 13
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 4114
       Tytuł to oczywiście żart, aby przyciągnąć uwagę czytelników, ale rzeczywiście takie słowa, wypowiedziane zostały żartobliwie przez jednego z radnych, kiedy wójt Stefan Wodniak oglądał stojącą na lądowisku w Kaniowie Cesnę.12 czerwca br o godz.16 wójt Stefan Wodniak, z-ca wójta Artur Beniowski, przewodniczący Rady Gminy Jerzy Zużałek oraz radni gminy Bestwina odwiedzili Bielski Park Techniki Lotniczej Sp. z o.o. w Kaniowie. Po placu budowy oprowadzał prezes BPTL Dariusz Piecuch, przypominając pokrótce historię jego powstawania oraz przybliżając perspektywy rozwoju i funkcjonowania.
       Wcześniej jednak, o godz.15 radni wizytowali Zespół Szkolno – Przedszkolny w Bestwince, aby podjąć decyzję, jak zagospodarować pomieszczenia i materiały, który były przygotowane pod budowę basenu, ponieważ ich stan ciągle się pogarsza i ma wpływ na inne, zagospodarowane pomieszczenia. Ustalono, że należy w przyszłorocznym budżecie znaleźć środki na adaptację tych pomieszczeń na dodatkową salę gimnastyczną oraz ogród zimowy dla przedszkolaków. Być może do czasu realizacji tego pomysłu zostanie wskazane jeszcze inne przeznaczenie.

Po wizytacji w Bestwince radni udali się na lądowisko do Kaniowa.Według prognoz pracę ma znaleźć tutaj około 300 osób. Produkcja lotnicza opiera się głównie na pracy kilkunastu wysokiej klasy konstruktorów, a sama produkcja konglomeratów do przemysłu lotniczego wymaga zatrudnienia pracowników o średnim lub zawodowym wykształceniu technicznym. Zarząd BPTL zamierza kształcić kadry pod potrzeby przemysłu lotniczego i w tym celu chce powołać Śląskie Centrum Technologii, które powstałoby na bazie warsztatów szkolnych Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych przy ul. Traugutta w Czechowicach – Dziedzicach. Projekt takiego centrum szkoleniowego znajduje się na liście indykatywnej Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

Jak już wcześniej informował portal www.gminabestwina.info Bielski Park Techniki Lotniczej to nie lotnisko, tylko lądowisko oraz miejsce, w którym udostępniane będą hale produkcyjne, gdzie prowadzić działalność będzie kilkunastu przedsiębiorców produkujących samoloty lekkie i ultralekkie, gdzie znajdować się będzie zaplecze badawczo – rozwojowe dla tej branży oraz świadczone będą inne usługi lotnicze.W ramach inwestycji powstaje baza produkcyjna dla firm lotniczych, których w powiecie bielskim funkcjonuje 15 oraz pas startowy dla prób produkowanych tutaj samolotów. W I etapie wybudowano 4 hale o powierzchni 10.000 m kw., stację paliw (oprócz własnych potrzeb będzie służyć również samolotom udającym się z południa na północ Europy, lub odwrotnie z północy na południe), budynek kontroli lotów (spełniający również rolę budynku administracyjno – biurowego) oraz pas startowy o długości 700 m i szerokości 22 m, zadarniony i utwardzony na szerokości 30 m z każdej strony i 45 m z przodu i z tyłu drogi startowej.Pierwsze kontrakty z firmami z branży lotniczej, które wiążą z tym miejscem spore oczekiwania i chcą tutaj przenieść swoją produkcję, będą podpisywane prawdopodobnie w lipcu br.Po pobycie na lądowisku radni udali się na tereny przyszłego Ośrodka Sportów Wodnych i Rekreacji (UKS Set Kaniów), gdzie wójt Stefan Wodniak przekazał niezwykle ważną informację, a mianowicie, że marszałek województwa śląskiego podpisał decyzję o przeznaczeniu unijnych środków na budowę ww Ośrodka oraz modernizację ul. Witosa. Na najbliższej lipcowej sesji radni zostaną zapoznani z koncepcją zagospodarowania terenów pod Ośrodek Sportów Wodnych, a następnie ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie projektu.

Wójt poinformował również, że w dalszym ciągu nie jest ustalony przebieg drogi S-1. Wiele wskazuje znów na to, że może zostać wybrany wariant nr V przecinający wszystkie sołectwa naszej gminy. Może być również tak, że ze względu na przeciągające się procedury droga nie zostanie wybudowana w ogóle.

 

Do góry