Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Konsekracja w Janowicach

07. 07. 13
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 8281

7 lipca 2007 w Janowicach odbyła się uroczysta konsekracja kościoła pod wezw. św. Józefa Robotnika. Mury świątyni której budowę rozpoczęto ponad ćwierć wielu temu, poświęcił bp. Tadeusz Rakoczy. Ksiądz proboszcz zachęcając wiernych do wzięcia udziału w tej uroczystości nawet nie oczekiwał, iż parafianie tak głęboko wezmą sobie jego słowa do serca. W uroczystości wzięło udział ponad 1000 wiernych, którzy z niecierpliwością czekali na ten dzień.

Ksiądz biskup Tadeusz Rakoczy wraz z księdzem proboszczem, księdzem dziekanem poświęcił świątynię, dokonano także namaszczenia ołtarza oraz 4 ścian świątyni. Okadzono ołtarz jak i ściany świątyni. Było to wydarzenie pełne duchowych emocji. Nie zabrakło również podziękowań ze strony księdza proboszcza jaki i ludu za trud i pracę włożoną w budowę kościoła.

Proboszcz janowickiej parafii ks. Eugeniusz Stopka opisując historię janowickiego kościoła przypomniał, iż pragnienie budowy kościoła zrodziła się w Janowicach już w 1902 roku. Parafianie bardzo chcieli świątyni, by mieć Boga bliżej siebie, by móc uczestniczyć w nabożeństwach we własnej parafii stąd też w tym samym roku zawiązał się Komitet Budowy Kościoła. Rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na budowę, jednakże na przeszkodzie stawały takie trudności jak pierwsza czy druga wojna światowa. Kolejną barierę stanowił system komunistyczny – było bardzo trudno o budowę kościoła, chociaż nadal ta myśl i to pragnienie było żywe. Bezskutecznie ubiegano się o pozwolenie na budowę świątyni.

Za czasów „Solidarności” w 1981 roku udało się owe pozwolenie wreszcie uzyskać, sprawiając tym samym ogromną radość janowickiej społeczności. Po uzyskaniu wszystkim wymaganych pozwoleń mieszkańcy Janowic starali się również o księdza, który zatroszczyłby się sprawami związanymi z budową kościoła. Ksiądz kardynał zadecydował, iż tym księdzem będzie ksiądz Eugeniusz Stopka. Dalsze losy budowy kościoła potoczyły się bardzo szybko, bo już od 1 maja 1982 była odbyła się uroczystość poświęcenia placu i krzyża przez kardynała Franciszka Macharskiego. Z ogromnym zapałem tutejsza ludność starała się aby jak najszybciej wybudować kościół. 29 maja 1983 r. kardynał Franciszek Macharski odwiedził ponownie Janowice by wmurować wcześniej poświęcony przez Jana Pawła II kamień węgielny. Już wtedy parafianie marzyli o dokończeniu świątyni, tak by móc ja przyozdobić do konsekracji. Poprzez kolejne lata robiono wszystko co było możliwe aby ta boża świątynia była coraz piękniejsza. Krok po kroku przybliżano się do tej największej, jedynej i niepowtarzalnej uroczystości jaką jest konsekracja kościoła. Świątynia w Janowicach była budowana przeszło ćwierć wieku – 26 lat.

Proboszcz janowickiej parafii ks. Eugeniusz Stopka w ubiegłym roku udał się do biskupa ordynariusza Tadeusza Rakoczego z prośbą ażeby przyjechał do Janowic i konsekrował tenże kościół. Biskup przyjął zaproszenie, a tą pamiętną datę ustalono na 7 lipca 2007 roku.

Źródło: www.janowice.glt.pl

Zdjęcia z konsekracji kościoła mogą już Państwo zobaczyć w galerii

Do góry