Ikona to nie tyle obraz, co modlitwa. Twórca, pisząc ikonę chce uświadomić odbiorcę na rzeczywistość nadprzyrodzoną, oderwać od ziemi i dać mu przedsmak nieba. Znaczenie ma tutaj każdy użyty kolor, sposób przedstawienia postaci, ich szaty i atrybuty. Twórcy tacy jak Andriej Rublow doszli w tym do absolutnego mistrzostwa, stając się znanymi daleko poza kręgiem kultury prawosławnej.
Z fascynującym światem ikon zaznajomił 30 listopada bestwińską publiczność gość Muzeum Regionalnego, Rafał Jaworski. Zdjęcia Sławomira Lewczaka TUTAJ. Mieszkający w Tychach artysta jest zarówno poetą jak i malarzem. Zdobywał nagrody i wyróżnienia w blisko stu konkursach poetyckich, eseistycznych i prozatorskich; m.in. nagrody główne w Łódzkiej Wiośnie Poetów (1990) i im. J. Śpiewaka i Anny Kamieńskiej w Świdwinie (2004). Trzykrotnie sięgnął po Laur ks. M. K. Sarbiewskiego w Płońsku. Współpracuje z pismami polskimi i zagranicznymi – paryskim „Recognito”, bydgoskim „Akantem”, radzyńskim „Kozimrynkiem”. Publikuje w prasie, almanachach, antologiach, wydaje własne tomiki poezji. Tworzeniem ikon zajmuje się od połowy lat 90, mając na koncie 23 wystawy indywidualne.
Twórczość poetycka pana Jaworskiego to odbicie jego przeżyć i wnikliwej obserwacji życia codziennego. Poprzez pracę inżyniera poznawał bardzo różne środowiska, zaznając niejednokrotnie osamotnienia, odłączenia od rodziny czy też konieczności spędzenia Bożego Narodzenia poza domem. Wszystko to bardzo celnie wyraził w słowach. Zmysłowi obserwatora nie umknęła rzeczywistość polityczna. Zresztą sam stwierdził, iż czasy współczesne nie sprzyjają poetom, spychając pasjonatów słowa do swoistej niszy. Nisza ta nie jest chyba jednak tak mała jak się wydaje, skoro sala kominkowa naszego Muzeum wypełniła się do ostatniego miejsca.
Słuchając nastrojowych wierszy, publiczność zachwycała się ikonami wyobrażającymi Chrystusa, Maryję, aniołów, proroków i świętych. Słowo dopełniało obraz, świadcząc o wielkim talencie wyjątkowego gościa. Dodajmy jeszcze, że Rafa Jaworski był z Bestwiną związany zawodowo – niegdyś jako inżynier - ceramik często odwiedzał tutejszą cegielnię. Sentyment do tych stron pozostał jednak na dłużej.
Spotkanie stało się również okazją do wręczenia nagród w konkursie „Historia Rodzinnej Pamiątki”. Nagrody i dyplomy wręczał laureatom dyrektor Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji oraz radny powiatu bielskiego, dr Grzegorz Boboń.
Wystawę zatytułowaną „Dotknąć sacrum w obrazie i poezji” można oglądać do dnia 16 stycznia. Strona Rafała Jaworskiego dostępna jest pod adresem www.ikony.tychy.pl.
Spotkanie zorganizował i poprowadził pracownik Muzeum Andrzej Wojtyła, który również wręczał nagrody w konkursie.
Tekst i zdjęcia: Sławomir Lewczak