Zebranie wiejskie w Bestwince
Największe emocje wśród mieszkańców wzbudziły wybory sołtysa i członków rady sołeckiej, ale dyskutowano również o konieczności zadbania o centrum sołectwa oraz budowy parkingu przy szkole. Obecni zgłaszali liczne postulaty i prośby, między innymi o budowę estrady na terenach przyległych do boiska KS Bestwinka czy przycięcie zwisających nad liniami energetycznymi gałęzi.
Radny sołtysem.
Zgodnie z wolą mieszkańców, zebranie poprowadził Andrzej Czauderna, protokołowała go Wioleta Gandor, w skład komisji uchwał i wniosków weszli: Paweł Kędzior, Marek Szwajkowski i Eugeniusz Kóska, a skrutacyjnej: Wiesława Ochman-Szeliga, Józef Distel oraz Józef Ślósarczyk.
Zagłosowało 49 mieszkańców, z czego 47 oddało ważny głos. Sołtysem został Grzegorz Gawęda, który uzyskał 26 głosów. Drugi wynik przypadł w udziale Andrzejowi Czaudernie z 14 głosami, a na Jana Ślosarczyka zagłosowało 7 mieszkańców. Do rady sołeckiej weszli: Krzysztof Zelek, Marek Szwajkowski, Tadeusz Wróbel, Anna Szweda i Wirgiliusz Tomaszczyk.
Podsumowania i plany
Ustępujący sołtys Józef Gawęda złożył sprawozdanie z działalności swojej i rady sołeckiej mijającej kadencji. Przypomniał, że gremium zabiegało o dobry stan dróg, a także starało się na bieżąco rozwiązywać problemy mieszkańców. Wójt Stefan Wodniak przedstawił informację na temat uchwały budżetowej, zaznaczając, że budżet na 2011 rok jest trudny z uwagi na ogromną ilość środków przeznaczonych na budowę oczyszczalni ścieków. Nadmienił, że praktycznie całe sołectwo jest skanalizowane, co zajęło dwa lata. Powiedział, że udało się to wielkim nakładem jego pracy oraz starań pracowników jednostek gminnych. Powiedział, że planowane są kolejne działania mające na celu wymianę rur azbestowych Poinformował też, że w najbliższym roku przyjęto do realizacji następujące zadania: umocnienie skarp Młynówki, odwodnienie w rejonie ulic Magi i Sportowej, odwodnienie ul. Św. Floriana, przygotowanie projektu budowy chodnika przy ul. Witosa. Dodał, że jesienią planowane jest zakończenie kanalizacji w sołectwie. Wójt odniósł się również do sprawy skupu złomu, mówiąc, że ma zastrzeżenia dotyczące granicy tego terenu, zaznaczając, że trzeba dużo roztropności w tej sprawie.
Józef Distel przedstawił sprawozdanie z działalności straży pożarnej. Przypomniał, że w 2010 roku jednostka jedenaście razy brała udział w akcjach ratowniczych i gaśniczych, w tym w maju i czerwcu strażacy przepracowali prawie 2 400 godzin. Podkreślił, że druhowie pracowali również społecznie przez 1 400 godzin na terenie budynku należącego do OSP. Powiedział, że straż pragnie zakupić nowy duży samochód bojowy z uwagi na nie najlepszy stan techniczny starego. Zaznaczył, że każdy środek się liczy i poprosił o przekazanie jednego procenta w rozliczeniu rocznym na rzecz OSP Bestwinka. Zwrócił się również do władz gminy o pomoc finansową w 2012 roku poprzez wpisanie do budżetu kwoty na rzecz straży w formie dotacji.
Głos mieszkańców
W opinii Eugeniusza Kóski w naszej gminie nie przestrzega się konstytucji, ponieważ gmina nie robi nic, aby zapewnić mieszkańcom czyste środowisko. Jako przykład podał skażony, jego zdaniem, teren wokół Nicrometu. Odnośnie parkingu zaproponował zarurowanie rowu naprzeciwko szkoły i wykorzystanie go w tym celu. Zofia Gaździak powiedziała, że w jej sąsiedztwie następują podziały działek i prosi o odwodnienie tego terenu. Ewa Kamieńska zapytała, jak wygląda obecnie sytuacja w sprawie ogłaszania komunikatów na temat powodzi i zagrożeń. Zawnioskowała o podjęcie uchwały w sprawie informowania o zagrożeniach poprzez wiadomości SMS. Jerzy Foksiński przypomniał, że cztery lata temu władze obiecały, że postarają się przenieść estradę z Bestwiny do Bestwinki w celu organizowania w sołectwie imprez plenerowych. Zofia Niemczyk zgłosiła postulat o podcięcie gałęzi na ul. Św. Floriana nad słupami elektrycznymi. Zasygnalizowała również problem zalewania swojej posesji, prosząc o interwencję. Edward Bizoń pogratulował nowo wybranym radnym i poruszył sprawę komunikacji w gminie. W jego opinii PKS kursuje w nieodpowiednich godzinach, nie wtedy, gdy społeczność Bestwinki pragnie dostać się do pracy czy szkoły. Powiedział też, że gmina powinna postarać się o umożliwienie załatwiania spraw związanych z rejestracją pojazdów w Czechowicach-Dziedzicach, a nie w starostwie powiatowym w Bielsku-Białej. Poprosił również o podawanie do wiadomości publicznej informacji o stanie wody pitnej. Ewa Kamieńska zapytała, jak wygląda sprawa azbestu w rurach, w których płynie woda pitna i dlaczego wójt nie podał do publicznej informacji ostrzeżenia o zagrożeniu wirusem świńskiej grypy. Eugeniusz Kóska zapytał, dlaczego ulica Witosa na całej swojej długości nie ma rowów przydrożnych. Radny powiatowy Bogusław Stolarczyk odpowiedział mu, że droga była w taki sposób zaprojektowana i wykonana musiała być zgodnie z projektem. Edward Bizoń wyraził opinię, że radni powiatowi powinni nadzorować te prace.
Wójt powiedział, że oświetlenie porą nocną nie powinno być wyłączane z uwagi na koszty. Zaznaczył, że przeniesienie estrady do Bestwinki na razie jest niemożliwe, a odnośnie komunikacji wyraził zdanie, że są to ogromne koszty i korzystnie z czechowickiego PKM-u byłoby drogie. Powiedział, że każdy mieszkaniec ma prawo uzyskać od Wacława Waliczka informacje na temat jakości wody. W opinii wójta droga S1 jest gminie potrzebna, ale jej budowa prawdopodobnie się opóźni. Dodał, że nie ma jeszcze decyzji, gdzie będzie przebiegała.
Wnioski z zebrania
Mieszkańcy przegłosowali następujące wnioski:
1. Odwodnić ulicę św. Floriana w miejscu gdzie powstają nowe budynki w okolicy posesji Zofii Gaździak.
2. Wyciąć gałęzie nad linią energetyczną w rejonie posesji Zofii Niemczyk przy ulicy św. Floriana.
3. Przeznaczyć środki na wykonanie estrady w Bestwince.
4. Przewidzieć środki w budżecie gminy w 2012 roku na zakup strażackiego samochodu bojowego.
Uchwały:
1. Podjąć starania w sprawie wykonania systemu informacyjnego SMS, który dla ochrony życia lub zdrowia mieszkańców gminy Bestwina będzie zapewniał porządek, spokój i bezpieczeństwo publiczne w zależności od sytuacji. System będzie informował mieszkańców o zaistniałych zagrożeniach przez informacje na telefon komórkowy sms-em.
2. Przeprowadzić analizę problemów zdrowotnych występujących w gminie Bestwina, przygotowanie własnego programu zdrowotnego niezależnie od tych finansowanych przez NFZ. Dzięki programowi gmina może znaleźć przyczyny zachorowalności, a także dać możliwość mieszkańcom np. na bezpłatny dostęp do szczepień, za które fundusz nie płaci.
W zebraniu wzięli udział zaproszeni przez ustępującego sołtysa goście: wójt Stefan Wodniak, sekretarz gminy Stanisław Wojtczak, dyrektor CKSiR Grzegorz Boboń, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Wiesława Ochman-Szeliga, radni powiatowi: Józef Maziarz, Artur Beniowski i Bogusław Stolarczyk, prezes KS Bestwinka Andrzej Cichowski, przewodniczący Rady Gminy Jerzy Zużałek, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Komunalnego „Kombest” Wacław Waliczek, prezes OSP Józef Distel i kierownik spółki wodno-melioracyjnej Marian Firganek.