Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Co nam w duszy gra - pędzlem Krzysztofa Jagody

07. 09. 30
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 6050

 29 września w galerii „Na prowincji” w Bestwinie odbyła się wystawa malarska Krzysztofa Jagody zatytułowana „Co nam w duszy gra”. Dyrektor CKSiR Grzegorz Boboń  przywitał zgromadzonych gości, wśród których znaleźli się m.in. przewodnicząca Towarzystwa Ziemi Bestwińskiej Waleria Owczarz, dyrektor GBP Teresa Lewczak, malarka Honorata Mynarska, radny Andrzej Wojtyła oraz rodzina i przyjaciele pana Krzysztofa.
Na początku spotkania pani Waleria wyrecytowała napisany specjalnie na tą okazje utwór odwołujący się do twórczości artysty. Wyjątkowy nastrój do kontemplowania sztuki stworzył również blask świec oraz melodie wykonywane przez Emilie Kwak oraz Celinę Kłoda na flecie poprzecznym.
Nie zabrakło także chwil na rozmowę z panem Krzysztofem. Artysta opowiedział zgromadzonym gościom w jaki sposób powstają jego obrazy. Podkreślał, iż najpierw wyobraża sobie obraz, dobiera kolory, układ czy jego wielkość. Swe inspiracje czerpie z życia i obserwacji świata. Jak mówi, czasem nawet źdźbło trawy jest inspiracją. Jego ulubioną techniką malarską jest malowania akrylem, gdyż daje ono ogromne możliwości, pozwala na tworzenie obrazów z charakterem.

Z całą pewnością było to bardzo udane i niezwykłe spotkanie ze sztuką janowickiego artysty. Wszystkich miłośników malarstwa zapraszamy do odwiedzenia galerii „Na prowincji” – wystawa będzie czynna do końca października. Serdecznie zapraszamy!
www.janowice.glt.pl

Krzysztof Jagoda urodził się w 1950 roku. Już jako młody człowiek był nauczycielem i wychowawcą młodzieży. Przez wiele lat zajmował się fotografią, zresztą „malowanie światłem” tkwiło w rodzinnej tradycji. W roku 1978 w wyniku wypadku samochodowego został osobą niepełnosprawną i zmuszony został do zrezygnowania z kariery zawodowej, ale nadal chciał żyć i działać jak najpełniej w możliwym wymiarze. Mimo kalectwa szukał czegoś co pozwoliłoby mu wypełnić czas i zaistnieć. W 1985 r. za namową żony zaczął malować i rozpoczął swoją wielką malarską przygodę. Odkrył, że obraz świata można tworzyć samemu – bez pośrednictwa fotograficznej kamery. Wystarczy kartka papieru, prostokąt białego płótna, ołówek i pędzel. Wiele lat ćwiczeń i udział w plenerach malarskich przekonały go, że plastyka jest dla niego nie tylko zamiłowaniem. Więcej – staje się pasją. O swoim malarstwie mówi: „maluję tak jak czuję – maluję oczami duszy”. W 2001 roku ukończył „Studium Wiedzy o Sztuce dla Osób Niepełnosprawnych” na Politechnice Krakowskiej pod kierownictwem prof. Dr Wiktora Zina.
W swoim dorobku ma kilkaset namalowanych obrazów. Wielokrotnie brał udział w konkursach plastycznych m.in.:
- Międzynarodowym Biennale Sztuk Plastycznych Osób Niepełnosprawnych – w Krakowie,
- Wojewódzkim konkursie im. Ignacego Bieńka w Bielsku – Białej,
- Ogólnopolskiej Wystawie Twórczości Artystycznej Sprawnych Inaczej,
- wystawach poplenerowych w Wiśle, Katowicach, Krakowie, Lanckoronie, Zatorze.
Kilkanaście razy wystawiał swoje obrazy na „Dniach Wisły „ i „Tygodniu Kultury Beskidzkiej”.
Jego prace są wyróżniane i nagradzane.
Miał 24 wystawy autorskie, które odbyły się w Wiśle, Krakowie, Katowicach, Bielsku-Białej, Janowicach, Buczkowicach, Bestwinie, Kaniowie, Brzeszczach.
W swojej pracowni otworzył: galerię autorską „Impresja”.
Wystawa w Hotelu Magnolia w Ustroniu w 2005 roku była wystawą jubileuszową bo 25.
Pan Krzysztof jest laureatem Nagrody Rady Gminy Bestwina przyznawanej za promocję gminy Bestwina.

Do góry