Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Aktualności

23. 05. 04
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 3169
W najbliższy piątek, 5.05.2022 r., w remizie OSP Kaniów odbędzie się dzień otwarty.
Na swoim profilu na Facebooku kaniowscy strażacy piszą tak: Zapraszamy wszystkich mieszkańców Kaniowa i sąsiednich miejscowości, bedzie możliwość oglądania sprzętu, jakim dysponuje nasza jednostka już od godziny 9 do 16. Wszyscy są mile widziani i ci najmłodsi i ci starsi👩‍🚒🚒
ZAPRASZAMY!!! I CZEKAMY MA WAS 🚒🚒
📍GDZIE??: Remiza OSP Kaniów
⏰️O KTOREJ ??: OD 9 DO 16
23. 05. 04
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 3695
1. Sukces w konkursie multimedialnym „Wojciech Korfanty – człowiek, który przywrócił Górny Śląsk Polsce”
Dwoje uczniów Szkoły Podstawowej w Bestwinie – Wiktoria Ozimina i Filip Ciepiela (oboje z klasy VIII B) wraz z koleżanką Natalią Mitko – uczennicą klasy VIII A Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Kaniowie, zostało laureatami II miejsca w konkursie multimedialnym „Wojciech Korfanty – człowiek, który przywrócił Górny Śląsk Polsce”, zorganizowanym przez Wojewodę Śląskiego oraz Śląskiego Kuratora Oświaty.
Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie pracy konkursowej – maksymalnie pięciominutowego filmu w formie reportażu, wywiadu, wspomnienia, krótkiej fabuły, podcastu, vloga, animacji, prezentacji wraz z autorskim komentarzem - prezentującego wybrane aspekty życia i działalności politycznej Wojciecha Korfantego.
Zespół projektowy w wyżej określonym składzie wspólnymi siłami, pod merytoryczną opieką Iwony Ciepieli – nauczyciela historii w Szkole Podstawowej w Kaniowie, przygotował film prezentujący Wojciecha Korfantego jako polskiego Komisarza Plebiscytowego. Ich wysiłek i zaangażowanie doceniła komisja konkursowa powołana przez Śląskiego Kuratora Oświaty. Z ogółu 37 zgłoszonych w konkursie prac w I kategorii wiekowej (uczniowie klas 7 i 8 szkół podstawowych) film przygotowany przez Filipa, Wiktorię i Natalię znalazł się w ścisłej czołówce, zdobywając II miejsce.
Laureaci konkursu wraz z opiekunami zostali zaproszeni na uroczystą galę wręczenia nagród, która odbyła się dnia 20 kwietnia 2023 r. (w 150. rocznicę urodzin Wojciecha Korfantego), w Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.
Więcej informacji TUTAJ
2. Wyróżnienie w Ogólnoszkolnym Teście o Zdrowiu
Czytaj więcej
23. 05. 03
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 3514
Nasze drużyny w trzech meczach straciły aż 17 bramek przy tylko dwóch swoich trafieniach.
Na pierwszy ogień poszedł LKS Bestwina, który swój mecz rozgrywał w Bestwinie o godz. 11.00. Bestwinianie gościli wicelidera bielsko – tyskiej ligi okręgowej, KS Międzyrzecze i nie sprostali gościom dając sobie strzelić 4 bramki i ani razu nie odpowiadając celnym trafieniem do bramki międzyrzeczan. Bramki padały w 25, 51, 79 i 80 minucie.
LKS Bestwina – KS Międzyrzecze 0:4
KS Bestwinka gościł u siebie stojącą wyżej Zaporę Wapienica, ale nie jest to drużyna, która nie jest w zasięgu. Niestety, goście nie byli wyrozumiali, narzucili swój styl gry i pokonali bestwinczan 2:5. Obie bramki dla KSB zdobył Grzegorz Sztorc - w 14 i 42 minucie. Goście zdobywali swoje bramki w 16, 22, 32, 39 i 56 minucie. KS Bestwinka w dalszym ciągu zajmuje przedostatnie miejsce.
KS Bestwinka – Zapora Wapienica 2:5
LKS Kaniów pojechał do lidera, Soły Kobiernice, która w bielskiej A klasie rządzi i dzieli, ma na swym koncie tylko 1 porażkę. Nie byłem na meczu i nie wiem, czy skala porażki odzwierciedla grę kaniowskiego zespołu, ale czasem zaobserwowałem, że grając w miarę dobrze jednak traci się jakimś cudem sporo bramek. Czy tak było i tym razem? Tak czy owak do bramki kaniowian piłka wpadła aż 8 razy.
Soła Kobiernice – LKS Kaniów 8:0
23. 05. 03
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 3906
W tym roku gminne uroczystości religijno – patriotyczne odbywały się w Kaniowie. Poczty sztandarowe do kaniowskiego kościoła wprowadził Andrzej Janeczko, wiceprezes OSP Kaniów. Uroczystą mszę św. sprawował ksiądz Janusz Tomaszek, a kazanie wygłosił ksiądz, Janusz Dudek. Poświęcił go Matce Bożej i wielokrotnie cytował słowa świętego Jana Pawła II wygłaszane przy różnych okazjach, w tym w czasie pielgrzymek do Polski, a przewijało się Totus Tuus! Cały Twój! Wspomniano również błogosławionego Stefana Wyszyńskiego, twórcę akcji duszpasterskich: Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego czy Wielkiej Nowenny Tysiąclecia, przypomniał Akt poświęcenia Narodu Polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi i odczytał treść wspomnianych Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego. Zdjęcia TUTAJ
Po mszy świętej w pochodzie prowadzonym przez Orkiestrę Dętą Gminy Bestwina z siedzibą w Kaniowie wszyscy uczestnicy przeszli na cmentarz pod pomnik poświęcony „Ofiarom Wojen i Nienawiści”, gdzie rolę moderatora pełnił dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Grzegorz Boboń, a po odśpiewaniu hymnu Polski głos zabrał wójt, Artur Beniowski. Poinformował, że pomnik stoi w tym miejscu od 31 lat i przypomniał pomysłodawców jego postawienia na kaniowskim cmentarzu. Dawno minęły dni, kiedy świętowanie dnia 3 Maja było zakazane i mieszkańców naszej gminy spotykały za wywieszanie flag państwowych różne represje. Wolno nam nasze święto swobodnie uczcić i przy okazji upamiętnić ludzi walczących o tę wolność. Nie polegli i nie cierpieli na darmo. Dzisiaj nie musimy walczyć o wolność, bo ją mamy, ale swój patriotyzm możemy okazywać w inny sposób, poprzez różnego rodzaju pracę, poprzez uprawianie sportów, działalność w organizacjach i stowarzyszeniach i poświęcanie się dla swoich małych Ojczyzn. Wspomniał ponadto, że dla kaniowskiej społeczności dzień 3 maja odznaczył się w pamięci, jako ten, w którym święcenia kapłańskie odebrali właśnie w tym dniu w Kaniowie Jerzy Grajny z Kaniowa, ksiądz Włodzimierz Łukowicz z Jawiszowic i ksiądz Kazimierz Nycz z pobliskiej Starej Wsi, obecny kardynał i metropolita warszawski. (Na marginesie dodam, że w 1973 roku, kiedy odbywała się ta uroczystość również padał deszcz, podobnie, jak dzisiaj).
Czytaj więcej
23. 05. 01
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 3571
Co prawda przedstawiane przeze mnie zdjęcia nie zostały wykonane w naszej gminie, ale wykonał je mieszkaniec Kaniowa, Pan Zbigniew Kowalczyk, i są historycznym dokumentem zamierzchłych czasów … przez jednych wspominanych z nostalgią, przez innych z obrzydzeniem…. ZDJĘCIA - TUTAJ
Zostały one wykonane 1 maja i przypuszczam, że dokumentują pochód w Czechowicach-Dziedzicach z lat 70 – tych, tak więc dla mnie, jako ówczesnego nastolatka, są wspomnieniem beztroskich lat, mimo iż musiałem pracować w gospodarstwie domowym, kończyłem wówczas szkołę średnią, zdawałem maturę i rozpoczynałem pierwszą pracę. Sentyment, jednakże pozostaje, tym bardziej, że w górniczej delegacji rozpoznaję mojego późniejszego przodowego w oddziale robót przygotowawczych, Pana Stanisława T, oraz kolegę, zawodnika LKS Kaniów w kajakarstwie, chyba również bramkarza LKS Kaniów i byłego mieszkańca Kaniowa, Kazimierza M…
Może ktoś inny rozpozna siebie albo kogoś znajomego? Czuję się usprawiedliwiony zamieszczając te fotki, bo nie ma chyba nic lepszego niż miłe wspomnienia z przeszłości  …
23. 05. 01
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 3032
Majówki przeważnie charakteryzują się tym, że mamy kilka dni wolnego, ale nie za bardzo dotyczy to piłkarzy. Dopiero co zakończyła się 19 kolejka w bielskiej A klasie i 22 w bielsko – tyskiej lidze okręgowej, a już w środę, 3 maja, zawodnicy znów wybiegną na boiska, a po dwóch, trzech dniach, w najbliższy weekend, rozegrają kolejne mecze. Ale o tym później, natomiast 3 maja emocjonować się będziemy następującymi zestawami:
liga okręgowa – godz. 11.00 - LKS Bestwina – KS Międzyrzecze (wicelider, zdobywca 51 punktów przy 29 LKS Bestwina) – mecz zapowiada się niezwykle interesująco,
klasa A: godz. 17.00 – Soła Kobiernice – LKS Kaniów, czyli mecz kaniowian z liderem rozgrywek na jego terenie – niezwykle trudne zadanie dla zawodników LKS Kaniów,
godz. 17.00 – KS Bestwinka – Zapora Wapienica – obie drużyny dzieli 8 punktów przewagi na korzyść Zapory. Goście mają na swoim koncie 8 zwycięstw, gospodarze 5.
23. 04. 30
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 3514
Dzięki www.sportowebeskidy.pl możemy poznać przebieg meczu LKS Bestwina w Tychach i relacja ta przedstawia się następująco: Wyjazdowy mecz LKS-u Bestwina w Tychach nie zapowiadał się na dotkliwą dla gości lekcję. To piłkarze z Bestwiny jako pierwsi przeprowadzili skuteczną akcję. Miało to miejsce w 30. minucie, gdy bramkarza ZET-ki pokonał po indywidualnej szarży Maciej Budkiewicz. Trafienie nie wzięło się znikąd, bo już wcześniej goście byli w ofensywnie produktywni, m.in. strzał z wolnego tuż obok słupka bez reakcji golkipera przeciwnika posłał Patryk Wentland. Były to jednak dobre złego początki z perspektyw LKS-u.
Już w 36. minucie tyszanie fetowali wyrównanie, by zanim nadeszła pauza... zdobyć przewagę. Oba gole to konsekwencja rzutów wolnych dla ZET-ki po faulach, których podopieczni Sebastiana Gruszfelda wcale popełniać nie musieli. – Rywal prezentował się generalnie bardzo dobrze, ale porozdawaliśmy mu prezenty pomocne do strzelania kolejnych goli. Byliśmy apatyczni i nieskoncentrowani. Ten wyjazd nie potoczył się tak, jak oczekiwaliśmy – komentuje rozczarowany szkoleniowiec bestwinian.
Czytaj więcej
23. 04. 30
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 3714
IMG20230429075551IMG20230429075605Przed kilku laty przechodząca przez Kaniów nawałnica wyrządziła spore szkody w drzewostanie Parku Wiejskiego. Rada sołecka czyniła staranie o jego odtworzenie i dzięki Urzędowi Gminy nastąpiły nasadzenia nowych drzewek, ostatni raz na jesień ubiegłego roku i były to piękne wiązy.
Niestety, posadzone drzewka tak spodobały się komuś, że postanowił je wykopać i posadzić na własnej działce. Robił (robili) to na raty. Pierwszy raz wczesną wiosną, a ostatnie trzy drzewka wykopał (wykopali) w ubiegłym tygodniu. Na zdjęciach widać tylko dziury po tych drzewkach.
Nazwijmy rzecz po imieniu. Kiedyś przy ulicach Kóski i Batalionów Chłopskich dochodziło do wandalizmu, łamano po prostu drzewka, widocznie ktoś potrzebowała wyładować się na czymś, a wiadomo, że drzewko „nie odda”, a teraz jest to zwykłe ZŁODZIEJSTWO, ohydne ZŁODZIEJSTWO!
Rada sołecka apeluje: miejmy oczy otwarte na takie przejawy aspołecznych postaw! Interweniujmy i zgłaszajmy takie zachowania odpowiednim organom!
23. 04. 29
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 4303
W 27 minucie meczu o mistrzostwo bielskiej klasy A zawodnicy LKS Kaniów podbiegli do linii bocznej boiska, aby przed prezesem LKS Kaniów, Grzegorzem Wieczorkiem, wybranym przed tygodniem na kolejną kadencję, zrobić kołyskę i tym samym dedykować zdobytą przez Norberta Foksa bramkę nowonarodzonej, pierworodnej córce prezesa, Lenie. Może to nie będzie zbyt eleganckie, ale napiszę, że w oczach prezesa pojawiły się łzy wzruszenia, zresztą sam na Facebooku napisał tak: „Dziękuję, DRUŻYNO! Najbardziej wzruszający moment dla mnie w naszym klubie  ”. Zdjęcia z meczu TUTAJ
A wracając do meczu …. wydaje mi się, że na drugą połowę wyszły zupełnie inne drużyny niż na pierwszą i dotyczy to zarówno LKS Kaniów, jaki i GLKS II Wilkowice.
We wspomnianej 27 minucie, a następnie w 32 Norbert Foks trafił do bramki przyjezdnych i w sercach kibiców LKS Kaniów, a zwłaszcza prezesa, zagościła radość, tym bardziej, że drużyna poczynała sobie całkiem nieźle. W tej odsłonie nie padło jednak więcej goli, ale przewaga gospodarzy została wystarczająco udokumentowana.
Po przerwie stroną przeważającą i praktycznie tą, która zdominowała boisko był GLKS II Wilkowice. Nie tylko mnie trudno to było zrozumieć. W 54 minucie Khudaiberdiev zdobył kontaktową bramkę dla gości i nie była to jedyna okazja do podwyższenia wyniku przez przyjezdnych. Gospodarzom trudno było, mimo przeprowadzonych zmian, przełamać wysoko ustawioną linię obrony gości i de facto ani razu nie zagrozili ich bramce. Na szczęście po 90 +3 minutach sędzia, Przemysław Greń, odgwizdał koniec meczu i gospodarze na środku boiska mogli odtańczyć „cieszynkę” ze zdobycia 3 punktów, co na ten moment, niestety, daje w dalszym ciągu kaniowianom 8 miejsce, które nie jest premiowane udziałem w barażach o wejście do ligi okręgowej, ale przed nami przecież jeszcze 7 kolejek, więc wszystko „się może zdarzyć”...
23. 04. 28
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 4295
Kwiecień to miesiąc, w którym corocznie odbywa się finał Przeglądu Pieśni Patriotycznej im. Małgorzaty Papiurek, tym razem była to już jego XXII edycja, organizatorem jest Akcja Katolicka Diecezji Bielsko-Żywieckiej, a od początku funkcjonowania imprezę wspiera finansowo również powiat bielski. Miejscem Przegladu był Dom. Kultury w Hałcnowie.
Z kolei przez trzy dni w Domu Kultury w Kozach widzowiee mieli przyjemność przyglądać się występom niezwykle utalentowanych dzieci i młodzieży powiatu bielskiego w ramach Spotkań Amatorskich Grup Artystycznych SAGA '2023. Każdego dnia prezentowały się grupy z innej kategorii artystycznej: kategoria teatralna, kategoria taneczna i kategoria muzyczna.
Wśród nagrodzonych znaleźli się uczniowie z naszej gminy.
W Przeglądzie pieśni Patriotycznej w grupie wiekowej klas I-III, II miejsce zajęła Tola Górny ze Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Kantego w Bestwinie. W tej samej grupie wiekowej nagrodzono również Chór Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bestwinie.
Czytaj więcej