Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Aktualności

23. 11. 12
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 3593

Któż mógł się spodziewać, że zespoły z Dankowic i Bestwiny stworzą widowisko, w którym liczba goli przekroczy "dychę"?
Faworyta przed meczem wskazać było nie sposób z duetu beskidzkich zespołów. Na półmetku rywalizacji ocena takowa również jawiła się jako ryzykowna. – Obie drużyny postawiły przede wszystkim na bardzo otwartą grę, przez co nie brakowało sytuacji i goli – przyznaje Artur Bieroński, szkoleniowiec Pasjonata, który od 5. minuty zmuszony był odrabiać stratę. Po krótkim rozegraniu rzutu rożnego z Tomaszem Galą na strzał zdecydował się Maciej Kosmaty. Piłka trafiła w słupek, dobić próbował ją Igor Jurzak, ale ostatecznie sposób na ulokowanie w siatce znalazł Krystian Patroń.
Gospodarze ani myśleli zrażać się feralnym początkiem i w odstępie kilkudziesięciu sekund najpierw wyrównali, by za moment prowadzić. W 8. minucie Kornel Adamus „zgrzeszył” skutecznością po akcji Wojciecha Sadloka, za moment dośrodkowanie doświadczonego pomocnika z rzutu rożnego głową na bramkę zamienił Marcin Bęben. Na przerwę obie ekipy zeszły w podobnych nastrojach. Defensywa Pasjonata dopuściła się pomyłki, w polu karnym sfaulowany został Mateusz Wójtowicz, co bezwzględnie pomścił z 11. metrów Adrian Miroski.

Czytaj więcej
23. 11. 12
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 4761
W piątek, 10 listopada, w Gminnym Ośrodku Kultury w Bestwinie odbyło się Zebranie Wiejskie. Otworzyła je sołtyska Bestwiny, Maria Maroszek, witając mieszkańców i zaproszonych gości: dzielnicowego, Dominka Piechę, wójta, Artura Beniowskiego, radnych powiatowych: Jana Stanclika, Grzegorza Gawędę i Łukasza Pasierbka, przewodniczącego Rady Gminy, Jerzego Stanclika z radnymi: Małgorzatą Łukoś, Marcinem Gacem, Ireneuszem Stanclikiem i Łukaszem Zdebem, prezeskę KGW „Bestwinianki”, Urszulę Orłowską, naczelnika OSP Bestwina, Mateusza Kubika, prezesa PK Kombest, Wacława Waliczka, prezesa Gminnej Spółki Wodnej Melioracyjnej, Łukasza Grenia, dyrektora GOK, Grzegorza Bobonia oraz członków Rady Sołeckiej.
Maria Maroszek zaproponowała porządek zebrania, do którego został zgłoszony wniosek, aby przedstawić petycję mieszkańców w sprawie złej jakości wody w gminie Bestwina.
Wójt, Artur Beniowski, zaproponował, aby realizować sprawy proceduralne, a on w swoim wystąpieniu odniesie się do tego problemu i w trakcie zebrania, jak jest to praktykowane, będzie można składać wnioski i petycje.
Mieszkaniec Bestwiny domagał się, jednakże, żeby ze względu na ważność problemu uczynić go pierwszym punktem Zebrania i z tą poprawką porządek został przyjęty.
Sekretarzem Zebrania została Agata Markiel, a do komisji uchwał i wniosków wybrano Małgorzatę Łukoś, Urszulę Orłowską i Marcina Gaca.
Jednogłośnie przyjęto protokół z poprzedniego Zebrania.
W swoim sprawozdaniu z działalności sołtysa i Rady Sołeckiej w 2023 roku Maria Maroszek poinformowała, że odbyło się 5 posiedzeń Rady Sołeckiej, w czasie których członkowie przekazali wójtowi wnioski i uwagi mieszkańców dotyczące sołectwa Bestwina. Wypracowane wnioski były kierowane do Urzędu Gminy celem ich realizacji.
Czytaj więcej
23. 11. 11
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 4827
DankowiceDankowice 110 listopada 2023 roku w sali gimnastycznej w Dankowicach odbył się Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Burmistrza Wilamowic z okazji 105 Rocznicy Odzyskania Niepodległości.
Mecze rozgrywane były w 3 kategoriach: open, kadeci i młodzicy.
Wzięło w tym Turnieju udział spore grono zawodniczek i zawodników UKS The Best Bestwinka wraz z trenerką Dagmarą Sikorą.
Podopieczni trenerki Dagmary grali w kategorii młodzików i kadetów. Należy zaznaczyć, że dziewczyny dzielnie walczyły z chłopakami, ponieważ nie było podziału na płeć. Dodatkowo warto dodać, że część dzieci młodszych rywalizowała z dziećmi o 3 lata starszymi.
Tym bardziej więc osiągnięte przez zawodniczki i zawodników wyniki zasługują na uznanie.
I tak kolejno: w kategorii młodzików miejsce 2 zajął Mikołaj Franek a miejsce 3 Julita Gawęda.
W kategorii kadetów miejsce 1 wywalczyła Wiktoria Tekieli, miejsce 2 Patryk Gawęda i miejsce 3 Kacper Wilczek.
W turnieju pięknie walczyli również Daniel Pawełko, Rafal Kóska, Wiktoria i Zuzanna Kędzior, Kinga Łepko, Wiktoria Kubiczek i Szymon Ślosarczyk.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale a najlepsi w swoich kategoriach puchary.
23. 11. 11
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 3952
 
 
 
 
 
 
 
 
11 listopada o godz. 8:30 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Bestwinie zgromadzili się mieszkańcy gminy Bestwina oraz władze samorządowe, aby uczestniczyć we mszy świętej za Ojczyznę. W programie obchodów Święta Niepodległości, oprócz mszy świętej, znalazło się także złożenie kwiatów przy tablicy na budynku Muzeum Regionalnego upamiętniającej pobyt gen. Józefa Hallera w Bestwinie. Uroczystości towarzyszyły dwie wystawy: „Różnymi drogami ku Niepodległej szli” – w galerii oraz wystawa broni w pracowni historycznej.
Księdzu proboszczowi Cezaremu Dulce asystowali: ksiądz proboszcz Józef Baran z Bestwinki i ksiądz proboszcz Janusz Tomaszek z Kaniowa.
W kazaniu ksiądz Cezary Dulka nawiązywał do wizyt w Polsce św. Jana Pawła II. Św. Jan Paweł II kochał Ojczyznę jak matkę i uczył nas tej miłości. Zawsze, kiedy stawał na polskiej ziemi, najpierw klękał i całował ją „jak ręce Matki, bo Polska jest Matką szczególną…. to jest moja matka, ta ziemia! To jest moja matka, ta ojczyzna!”
Po zakończeniu mszy św. jej uczestnicy zgromadzili się pod Muzeum Regionalnym, gdzie powitał ich dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Bestwinie Grzegorz Boboń: „Drodzy Państwo, od kilku lat spotykamy się w tym miejscu szczególnym – przy naszym Muzeum, które jest skarbcem naszej historii. W imieniu władz samorządowych Gminy Bestwina witam wszystkich zebranych na dzisiejszej uroczystości: księży proboszczów, poczty sztandarowe, samorządowców szczebla powiatowego i gminnego, przedstawicieli rad sołeckich, stowarzyszeń i organizacji działających w gminie Bestwina oraz mieszkańców i gości.” Zdjęcia TUTAJ
Wójt, Artur Beniowski, powiedział: 105 lat temu wraz z końcem I wojny światowej mapa Europy radykalnie zmieniła swoje oblicze. Wśród państw, które się na niej pojawiły, była również Polska, powracająca do grona suwerennych podmiotów politycznych.
Czytaj więcej
23. 11. 11
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 3073
Tauron 2Tauron 4Tauron 3W krakowskiej TAURON Arenie po raz piąty spotkały się 24 najlepsze drużyny z południowej Polski, wyłonione we wcześniejszych eliminacjach a wśród nich młodzi piłkarze LKS Przełom Kaniów.
W całym turnieju udział wzięło 100 drużyn, w 84 meczach padło ponad 300 bramek. Atrakcją dla młodych piłkarzy była w tym roku przedmeczowa rozgrzewka, którą poprowadzili piłkarze Rakowa Częstochowa.
- W zdrowym ciele, zdrowy duch mówi mądrość ludowa. Nic tak dobrze nie hartuje charakteru, jak sport. Dzięki promocji sportu i aktywnego trybu życia chcemy wychowywać kolejne pokolenia mądrych i dobrych obywateli - mówił Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON.
Podopieczni Mariusza Cupriaka oprócz bagażu doświadczeń, świetnej zabawy, ale jednocześnie walki o każdą piłkę przywieźli nagrodę w wysokości 2 000 zł.
Wyjazd odbył się dzięki pomocy Urzędu Gminy Bestwina a także zaangażowaniu kierowników i rodziców zawodników.
Źródło: Facebook, https://media.tauron.pl
23. 11. 10
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 4399
Od mszy świętej sprawowanej przez księdza proboszcza, Janusza Tomaszka, rozpoczęła się w piątek, 10 listopada, uroczystość przekazania Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Kaniowie sztandaru sfinansowanego z budżetu szkoły przy wsparciu Urzędu Gminy, Rady Sołeckiej i sponsorów. Ceremonia przekazania sztandaru obejmowała wręczenie sztandaru przez Radę Rodziców Pani dyrektor Agacie Szypuła, a następnie pocztowi sztandarowemu złożonemu z uczniów szkoły. Pani dyrektor, Agata Szypuła, wręczyła podziękowania wójtowi, Arturowi Beniowskiemu, sekretarzowi gminy, Arkadiuszowi Majowi, skarbniczce gminy, Anicie Kubik, przewodniczącemu Rady Rodziców, Łukaszowi Pękali i członkom Rady, sołtysowi sołectwa Kaniów, Markowi Pękali i członkom Rady, Marcelemu Domżołowi, Janowi Sikorze i Jerzemu Zużałkowi. Zdjęcia TUTAJ

Zarówno ksiądz proboszcz, Janusz Tomaszek, w swoim kazaniu, jak i Pani dyrektor, Agata Szypuła, w swoim wystąpieniu oraz uczniowie w programie artystycznym wskazywali na znaczenie sztandaru, w tym wypadku jako zewnętrznego symbolu społeczności szkolnej, ale w nawiązaniu do historycznych wydarzeń, w tym tych związanych z patronem szkoły, Tadeuszem Kościuszko.
Sztandar szkoły jest symbolem jej historii i tradycji. Jest również widomym odniesieniem do rzeczywistości państwa, w którym wzrastamy i które jest naszą Ojczyzną.
Co decyduje, że tak wielu oddawało za niego swoje życie, o czym poświadczają karty historii? W odpowiedzi możemy posłużyć się słowami ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego: „Sztandar to symbol, świętość. Jego miejsce tkwi gdzieś między hymnem narodowym a przysięgą wojskową”.

Czytaj więcej
23. 11. 10
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 3077
DSC03615DSC03669DSC03682Na wniosek wojewody śląskiego "Za zasługi w działalności na rzecz honorowego krwiodawstwa, za krzewienie idei czerwonokrzyskiej" prezydent RP Andrzej Duda odznaczył 19 zasłużonych działaczy Śląskiego Oddziału Okręgowego PCK Krzyżami Zasługi RP. Wśród nich znalazł się Jerzy Zużałek z Kaniowa.
Uroczystość odbyła się w czwartek 9 listopada w westybulu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Uczestniczyli w niej honorowi krwiodawcy, ratownicy PCK oraz wolontariusze, a także Adam Porwoł, przewodniczący Śląskiej Okręgowej Rady Honorowego Krwiodawstwa PCK i Bogdan Ogrocki, dyrektor Śląskiego Oddziału Okręgowego PCK. Odznaczenia wręczył wicewojewoda śląski Roman Magdziarz.
Wśród odznaczonych znalazło się trzech członków Oddziału Rejonowego PCK w Bielsku-Białej, w tym były pracownik PG Silesia, długoletni przewodniczący NSZZ "Solidarność’ 80", a po połączeniu z ZZ "KADRA", członek ZZ "KADRA", obecnie prowadzący biuro i obsługujący członków związku mieszkaniec Kaniowa, Jerzy Zużałek, który odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi RP. Jerzy Zużałek jest założycielem i od momentu założenia prezesem Klubu HDK PCK przy Urzędzie Gminy Bestwina, współpracuje również z Klubem HDK PCK przy Urzędzie Miejskim w Czechowicach-Dziedzicach.
Czytaj więcej
23. 11. 09
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 4094
Kubel 1Kubel 2Kubel 3Kubel 4

 

 

 

W związku z rozpoczynającym się sezonem grzewczym oraz pojawiającymi się problemami dotyczącymi nieodebranych odpadów - „POPIÓŁ”, informujemy co następuje:
- zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt.1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku między innymi przez wyposażenie nieruchomości w pojemniki służące do zbierania odpadów komunalnych oraz utrzymywanie tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym;
- zgodnie z Uchwałą Nr XXIV/179/2020 Rady Gminy Bestwina w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Bestwina, ze szczególnym uwzględnieniem:
§ 6. Ustala się następujące rodzaje i minimalną pojemność pojemników lub worków, przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości, w tym na terenach przeznaczonych do użytku publicznego oraz na drogach publicznych:
1. Pojemniki:

Czytaj więcej
23. 11. 08
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 4008
7 listopada br. w budynku Muzeum Regionalnego w Bestwinie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie dla mieszkańców gminy Bestwina. Spotkanie, którego organizatorem była LGR Bielska Kraina przyciągnęło liczne grono mieszkańców, przedstawicieli sektora rybackiego, lokalnych liderów, samorządowców oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych, którzy zgromadzili się, by wspólnie wyznaczyć kierunki rozwoju na lata 2021-2027.
Spotkanie rozpoczęło się od serdecznego powitania uczestników przez przedstawicieli Lokalnej Grupy Rybackiej. W atmosferze pełnego zaangażowania i entuzjazmu zebrani mieli okazję zapoznać się z głównymi celami spotkania. Podczas wydarzenia – mówili organizatorzy - skupiliśmy się na tworzeniu nowej lokalnej strategii rozwoju (LSR) dla LGD Bielska Kraina. Wspólnie pracowaliśmy nad identyfikacją najważniejszych problemów, jak i mocnych stron naszego obszaru. Dzięki otwartej wymianie myśli i pomysłów uczestnicy spotkania mieli szansę wyznaczyć zagrożenia oraz szanse, które mogą przyczynić się do rozwoju regionu w przyszłości.
Czytaj więcej
23. 11. 07
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 3632
Na boisku KS Bestwinka zanotowała komplet 9 zwycięstw, jednak za mecz z rezerwami Zapory Wapienica został przyznany obopólny walkower i ostatecznie KS ma 24 punkty w ligowej tabeli - tyle samo co Wilamowiczanka, jednak ten drugi zespół może pochwalić się lepszym bilansem bramkowym i to - zgodnie z regulaminem - decyduje obecnie o 1. lokacie drużyny z Wilamowic. Niemniej, walka o mistrzostwo w B-klasie zapowiada się iście ciekawie, co też awizuje w STREFIE WYWIADU trener KS-u, Marcin Sztorc.
SportoweBeskidy.pl: Stało się. KS Bestwinka nie złożyła broni po spadku z A-klasy…
Marcin Sztorc: Zaraz po ostatnim mecz w A-klasie powiedzieliśmy sobie, że szkoda byłoby trwonić dobrą końcówkę poprzedniego sezonu w naszym wykonaniu. Usiedliśmy z zawodnikami, każdy się zadeklarował, że chce zostać i będzie trenować, aby KS Bestwinka szybko wróciła na ten szczebel rozgrywkowy. Od początku naszym celem w B-klasie był awans i mocno się tego trzymamy.
SportoweBeskidy.pl: "Trzeba wziąć odpowiedzialność za to co się stało. Jesteśmy rozczarowani spadkiem, ale postawa drużyny w ostatnich kolejkach napawała optymizmem. Zabrakło nam dobrej frekwencji na treningach w środku rundy wiosennej, gdzie notowaliśmy niechlubną serię meczów bez wygranej" - mówiłeś na naszych łamach w lipcu. Rozumiem, że nie żałujesz decyzji o pozostaniu w Bestwince?
Czytaj więcej