Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Aktualności

23. 11. 29
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 3885
saunasauna 1lezakinamiotzwirowniaOd kilku lat w zbiorniku wodnym zwanym popularnie „Żwirownią”, przez wędkarzy „akwenem nr 5” albo po prostu „piątką”, zajętym częściowo przez Ośrodek Rekreacji i Sportów Wodnych oraz UKS Set Kaniów zimowe kąpiele uprawiają morsy. Jedni robią to na dziko od ulicy Czechowickiej, inni spotykają się właśnie w Ośrodku Rekreacji i Sportów Wodnych. Ale i tutaj przebieranie odbywało się głównie na ławeczkach, ewentualnie w szatni UKS Set.
W listopadzie br. powstało więc miejsce dla morsów stworzone przez morsów.
Znając problemy związane z samym morsowaniem, przebieranie na mrozie, nieraz taplanie w błocie postanowili temu zaradzić tworząc strefę spoczynku w namiocie z przebieralnią i leżakami oraz budując i stawiając na brzegu akwenu saunę. Nazwano je „CIEPŁO FEST SAUNA Z MORSOWISKIEM” i jego otwarcie nastąpiło w niedzielę, 26 listopada.
Tomasz Indeka, ratownik i jeden z pomysłodawców oraz wykonawców tak mówi: miejsce to można też wykorzystać po sesji w saunie wcale nie musząc wchodzić do wody, jeżeli ktoś nie chce, nie lubi morsować, ale lubi samo saunowanie.
Czytaj więcej
23. 11. 29
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 3502
JulitaJulita AmeliaJulita 2Julita 4Julita 3Bywało dużo o piłce nożnej, kajak polo i tenisie stołowym, bywa o rajdach samochodowych, a teraz przedstawiam informację o kolejnej młodej osobie, której pasją jest sport i uprawia akrobatykę sportową – Julita Gawęda.
W lutym 2022 roku zaczęła trenować akrobatykę sportową dwa razy w tygodniu w Janowicach w klubie UKS Akro-Best pod okiem trenerki Magdaleny Rusin. Swój pierwszy złoty medal zdobyła w czerwcu tego samego roku w turnieju organizowanym przez klub z okazji Dnia Dziecka, brała również w pokazie charytatywnym w Hali pod Dębowcem w Bielsku-Białej, jak i w pokazie podczas Rajdu Rowerowego w Janowicach.
W grudniu 2022 klub dostał zaproszenie do uczestnictwa w zawodach mikołajkowych organizowanych przez KS "Start" z Bielska-Białej, tam w dwójce w klasie młodzieżowej zdobyła czwarte miejsce.
Czytaj więcej
23. 11. 27
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 3919
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bielsku-Białej informuje, że podstawie wyników badań próbek wody pobranych w dniu 22.11.2023 r., nadal stwierdzono przekroczenie zalecanej wartości wskaźnika określanego jako ogólna liczba mikroorganizmów, natomiast w próbkach wody pobranych w dniu 23.11.2023 r., wartości w/w wskaźnika nie została przekroczone. Z uwagi na bezpieczeństwo zdrowotne konsumentów Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny  w Bielsku-Białej w dalszym ciągu zaleca przegotowanie wody (minimum przez 2 min. i pozostawieniu do ostudzenia bez gwałtownego schładzania) przed jej użyciem, do  celów takich jak:
- spożywanie,
- kąpiel noworodków i osób z osłabioną odpornością,
- mycie zębów,
- mycie owoców i warzyw spożywanych na surowo,
- mycie naczyń.
Następny komunikat zostanie wydany po uzyskaniu kolejnych wyników badań laboratoryjnych.
23. 11. 25
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 3531
MDP OSP KaniwMotlochWojtowiczKacper PatrykW sobotę, 25 listopada, odbył się w Czańcu Powiatowy Turnieju Piłki Nożnej Halowej Młodzieżowych Drużyn OSP. Gminę Bestwina reprezentowały MDP OSP Bestwinka, MDP OSP Janowice i MDP OSP Kaniów.
Znakomicie wypadła w nich młodzieżowa drużyna OSP Kaniów, grupa wiekowa 14 - 18 lat. Zespół w składzie: Kacper Motłoch, Gabriel Stasica, Jakub Janusz, Patryk Wójtowicz, Krystian Wróbel, Jakub Kowalik, Szymon Droździk, Szymon Rączkowski, Szymon Janeczko, Rafał Janeczko, Marcin Paulisch zajął pierwsze miejsce.
Oprócz zdobytego mistrzostwa powiatu przyznano kaniowskim zawodnikom nagrody indywidualne. Królem strzelców został Patryk Wójtowicz, a miano najlepszego bramkarza zdobył Kacper Motłoch.
Opiekunami drużyny byli: Andrzej Janeczko - wiceprezes OSP Kaniów i Daniel Zużałek - opiekun MDP a wspierali ich najwierniejsi kibice.
MDP OSP Janowice zajęła 5 miejsce, a MDP OSP Bestwinka 6.
Zdjęcia: Facebok
23. 11. 25
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 4805
Julia FJulia F 1Julia F 2Julia F 3Z największą przyjemnością przedstawiam kolejną osobę, która kontynuuje kajakarskie tradycje w gminie Bestwina. Niedawno pisałem o młodym mieszkańcu Bestwiny, Arturze Świerkocie, dzisiaj o jego koleżance, mieszkance Bestwinki, Julii Firganek.  
Julia przygodę z kajakarstwem rozpoczęła 6 -7 lat temu. Tak samo jak Artur, swoją pasję realizuje w MKS Czechowice-Dziedzice. Zaczynała od sukcesów w miejscowych regatach, następnie pojawiły się medale w Mistrzostwach Śląska, a także w Mistrzostwach Polski. Do jej największych sukcesów należą:
•3 miejsce w K2 (w dwójce kajakowej) z Mykhailovą Elvirą na dystansie 3000m w Mistrzostwach Polski juniorów młodszych, które odbywały się w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w 2022 r.,
•1 miejsce i tym samym mistrzostwo Polski w maratonie kajakowym z Mykhailovą Elvirą w K2 na dystansie 10,5 km w 2022 r.,
•2 miejsce, srebrny medal mistrzostw Polski Juniorów w konkurencji K2 Mix z Kacprem Grzechnikiem na dystansie 500 m w 2023 r. Warto dodać, że nie jest odgórnie ustalone czy to kobieta czy mężczyzna siedzi z przodu kajaka.
Julia narzuciła sobie twardy reżim, trenuje codziennie i znakomicie godzi to z nauką w II klasie Liceum Ogólnokształcącego w Czechowicach-Dziedzicach. Codzienne treningi i nauka wymagają wyrzeczeń, ale nie ma się czemu dziwić, skoro marzeniem Julii jest powołanie do kadry narodowej.
Przy całym tym reżimie Julia pozostaje niezwykle sympatyczną dziewczyną. Zapytana przeze mnie nauczycielka wychowania fizycznego w szkole podstawowej w Bestwince, Dagmara Sikora, o opinię na temat Julii odpowiedziała: „Kiedyś nawet chodziła do mnie na tenis w The Best, to super dziewczyna, warto o niej pisać”.
23. 11. 25
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 3489
Szanowni Państwo, dla poprawy pewności zasilania Klientów oraz dla przeciwdziałania awariom infrastruktury energetycznej, TAURON Dystrybucja prowadzi prace, które wiążą się z koniecznością czasowego wyłączenia energii elektrycznej.
Planowane przerwy w dostawie energii elektrycznej dla obszaru Bestwina:
Kaniów ulica Mirowska od nr 36 do nr 62, Łabędzia, Bażancia od nr 2 do nr 6,
Rozpoczęcie: 29.11.2023 08:00
Zakończenie: 29.11.2023 12:00
Kaniów ulica Łabędzia od nr 45 do nr 40L, Nad Łękawką od nr 19 do nr 35,
Rozpoczęcie: 29.11.2023 12:00
Zakończenie: 29.11.2023 15:00
Bestwina ul. Młyńska, Witosa od nr 172 i 153, Bestwinka ul. Młyńska, Witosa do nr 29A, Adamaszka, Olchowa,
Rozpoczęcie: 30.11.2023 12:00
Zakończenie: 30.11.2023 15:00
23. 11. 23
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 4552
30 października 2023 roku Rada Gminy przyjęła nowe, wyższe stawki podatku od nieruchomości. Zaproponowane w projekcie uchwały stawki podatku od nieruchomości na rok 2024 zostały zwiększone o 15%. Należy jednak dodać, iż zaproponowane stawki są znacznie niższe od maksymalnych ogłoszonych na rok 2024 w powołanym wyżej obwieszczeniu Ministra Finansów.

Treść Uchwały, która została przyjęta 10 głosami za przy 4 głosach przeciwnych poniżej. W rozwinięciu również porównanie stawek z 2023 z tymi, które będą obowiązywać w 2024 r.
Przedsiębiorców, którzy prowadzą firmy transportowe ucieszy fakt, że na niezmienionym poziomie z roku bieżącego pozostawiono stawki w podatku od środków transportowych na 2024 rok..
§ 1. Określa się wysokość stawek podatku od nieruchomości obowiązujących na terenie Gminy Bestwina:
1) od gruntów:
a) związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków
- od 1 m2 powierzchni 1,13 zł,
b) pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub wodami powierzchniowymi płynącymi jezior i zbiorników sztucznych
- od 1 hektara powierzchni 6,07 zł,

Czytaj więcej
23. 11. 22
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 3442
Dominika Bk

Za nami etap powiatowy XII Powiatowego Konkursu Udzielania Pierwszej Pomocy, organizowanego przy współpracy Bielskiego Pogotowia Ratunkowego w Bielsku-Białej.
Bardzo dobrze zaprezentowała się w nim uczennica Szkoły Podstawowej im. Jana Kantego w Bestwinie, Dominika Bąk, zajmując I miejsce. Opiekę nad Dominiką sprawował Artur Ścisłowski, nauczyciel wychowania fizycznego.
II miejsce zajęła Gabriela Matusiak ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Kobiernicach a III Kinga Waluszek z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dankowicach.
Zmagania uczestników w trakcie etapu powiatowego obserwowali: Piotr Nowak - Dyrektor Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach, Andrzej Płonka - Starosta Bielski oraz Wojciech Waligóra - Dyrektor Bielskiego Pogotowia Ratunkowego w Bielsku-Białej.

Czytaj więcej
23. 11. 22
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 3174
Gruszfeld1Odejście Sebastian Gruszfleda z LKS-u Bestwina było ważnym tematem w ostatnich dniach. O powodach odejścia samego zainteresowanego oraz jego planach na przyszłość redakcja www.sportowebeskidy pytała go w STREFIE WYWIADU:
SportoweBeskidy.pl: Półtora roku trwała Twoja kadencja w LKS-ie Bestwina. Jak będziesz wspominać ten czas?
Sebastian Gruszfeld: Mimo wszystko będę bardzo dobrze wspominać ten czas. Pierwszy sezon pozwolił mi się rozwinąć, jako trenerowi. Pozwolił też spróbować nowej ligi, w której dawno mnie nie było i poznać nowych fajnych ludzi. Ostatnie pół roku było dla mnie jednak trudnym okresem i wolę wspominać ten początek...
SportoweBeskidy.pl: Z perspektywy czasu, klubowi z Bestwiny był potrzebny awans do IV ligi? Można odnieść wrażenie, że od tego czasu losy LKS-u cały czas pikują…
S.G.: Przed przyjściem do LKS-u byłem biernym obserwatorem, ale później - nie da się ukryć - wewnątrz drużyny dało się odczuć, że to wydarzenie miało słodko-gorzki smak. Z jednej strony było to ogromne osiągnięcie, a z drugiej był to ciężki okres dla całego klubu, dla wszystkich zaangażowanych w jego życie. Nie chciałbym oceniać publicznie, czy to spowodowało jakiś regres, ale bez wątpienia wpłynęło to w jakiś sposób na losy LKS-u.
Czytaj więcej
23. 11. 21
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 3598

Ciesz B 2023Ciesz B 2023 1Ciesz B 2023 2Ciesz B 2023 3W dniach 17-18 listopada odbył się 47 ORLEN OIL Rajd Cieszyńska Barbórka. Na zawodników czekało sześć odcinków specjalnych oraz wieczorny prolog w Cieszynie. Dla wielu zawodników klasyk rozgrywany na południu województwa śląskiego był tradycyjnym zakończeniem sezonu rajdowego. W tym roku w imprezie wzięli udział zawodnicy trzech mistrzowskich cykli – Rajdowych Mistrzostw Południa, Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska oraz Rajdowego Samochodowego Pucharu Śląska. Rajd rozpoczął się oficjalnie w piątek, 17 listopada. Właściwa część rajdu to już sobota, 18 listopada. Załogi rywalizowały na próbach w Zamarskach oraz Lipowcu. W klasie Rally N3 udział wziął mieszkaniec Kaniowa, Łukasz Godula z pilotem, Danielem Nowakiem startując samochodem Peugeot 208 1.2 Vti. Załoga ta zajęła w niej 2 miejsce ulegając parze Damian Boncela - Jacek Wasilewski w KIA Picanto II. W poszczególnych odcinkach specjalnych Łukasz Godula zajmował miejsca: 3, 2, 2, 1, 1, ale ostatecznie pozwoliło mu to zająć drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Udział w rajdzie był możliwy dzięki wsparciu sponsorów: KOSBUD Kopalnia Wapienia Leszna Górna, JAMMAK2 Termofasada Kaniów, KOWAX - Max for Welding, 2Brally, Kowax 2Brally Racing i AUTOTEST Stacje Kontroli Pojazdów.