Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Aktualności

24. 01. 29
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 3447
65b62617677a2 o large65b62613011f9 o largeW niedzielę 28 stycznia odbył się Bieruński Bieg Utopca. Impreza w Bieruniu odbywała się już po raz dziesiąty, a jej uczestnicy nie tylko rywalizowali na trasie, ale także wspierali Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Każdy uczestnik wrzucał bowiem do puszki WOŚP 15 zł.
W jubileuszowej imprezie wystartowało blisko 800 biegaczy i miłośników nordic walking.
Start i meta 10. Bieruńskiego Biegu Utopca znajdowały się na Rynku w Bieruniu. Biegacze mieli do wyboru dwa dystanse na 17 i 5,65 km.
W najdłuższym biegu - na 17 km mężczyzn - wystartował Tomasz Janusz (nr 30), a w kategorii kobiet udział wzięła mama Tomasza, pani Barbara.
Tomasz Janusz nie dał żadnych szans swoim przeciwnikom i w pięknym stylu zameldował się na mecie jako pierwszy. Pani Barbara zajęła 4 miejsce w swojej kategorii wiekowej (wg współczynników WMA miejsce 3).
Gratulacje!
Zdjęcia: Dziennik Zachodni
24. 01. 29
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 3993
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
35 wolontariuszy oraz 6 osób przeliczających pieniądze z puszek zaangażowanych było w działalność Sztabu #2861 zarejestrowanego przez Klub Honorowych Dawców Karwi PCK przy Urzędzie Gminy w Bestwinie.
Ale to nie wszystko, ponieważ sporo osób zaangażowanych było w imprezę towarzyszącą zorganizowaną w Ośrodku Rekreacji i Sportów Wodnych w Kaniowie. Odbyło się tutaj morsowanie i sauna party, zajęcia zumby, pokaz ratownictwa lodowego, były gorące napoje i kiełbaski z ogniska. Zdjęcia TUTAJ
Ratownicy OSP Kaniów prezentowali różne metody ratowania ludzi, którzy wpadli do wody na kruchym lodzie, począwszy od najprostszych, za pomocą gałęzi, poprzez bardziej zaawansowane i wymagające odpowiednich narzędzi: drabiny, sanie, kolce, rzutki, koła ratunkowe i liny oraz, co najważniejsze, odpowiedniego wyszkolenia. Pokaz ten był więc również okazją do doskonalenia swoich umiejętności. Ratownik Tomasz Indeka ze szczegółami przybliżał każdą akcję ratunkową prowadzoną przez kaniowskich ratowników, można było się również przekonać, jak zdradziecka może być tafla lodu na akwenie.
W imprezę zaangażowany był Urząd Gminy Bestwina, kierownik Referatu Sportu i Promocji, Piotr Kine, zadbał o sprzęt nagłaśniający i muzykę, pełnił również rolę gospodarza.
Pora, jednakże pochwalić się kwotą, jaką zebrali wolontariusze. Mimo a może właśnie z powodu działań wandali, zrywających notorycznie plakaty informujące o 32 Finale WOŚP mieszkańcy naszej gminy i gminy Wilamowice okazali się nad wyraz hojni i pobity został ubiegłoroczny rekord. Zebraliśmy 46 740,40 zł (43 125,42 + 60 euro w ubiegłym roku), z czego w puszkach wolontariuszy były 42 517,39 zł, a w puszkach rozmieszczonych w sklepach 4 101,63 zł. Od razu chciałbym tutaj pochwalić załogę restauracji „Pod dębami”, gdzie w puszce było 1 057,87 zł, a sami pracownicy ubrani byli w WOŚP-owe koszulki i zachęcali klientów do zasilania zbiórki.
Największe kwoty zebrane przez wolontariuszy to 2 746 zł zebrane przez Zuzannę w Dankowicach i 2 742,55 zł zebrane przez jej dziadka Jerzego w Starej Wsi. Na terenie naszej gminy pani Agnieszka w Bestwince zebrała 2273,89 zł a w Janowicach pani Elżbieta 2396,20 zł.
Czytaj więcej
24. 01. 27
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 3738
Najlepszy strzelec – Kamil Góra (6 bramek), najlepszy bramkarz – Kamil Owczarz, najlepszy zawodnik – Mateusz Włoszek, najlepszy zespół – Inny Zespół – to najkrótsze podsumowanie Turnieju rozegranego w ramach VIII Memoriału im. Karola Ryszki. Zdjęcia TUTAJ
„Niektóre wspomnienia są niezapomniane, pozostają wiecznie żywe i chwytające za serce” - takim cytatem z Josepha B. Wirthlina rozpoczął powitanie drużyn uczestniczących w VIII Memoriale im. Karola Ryszki prezes LKS Kaniów, Grzegorz Wieczorek. Towarzyszył mu syn śp. Karola Ryszki, Wacław Ryszka, a w drużynie Inny Zespół występował wnuk pana Karola, Kornel.
Prezes wspomniał dokonania śp. Karola Ryszki i nawiązał do poświeceń związanych z pracą społeczną. Otwarcia Turnieju, który sędziował Mateusz Konieczny, dokonał Wacław Ryszka.
Drużyny: LKS Kaniów I, LKS Kaniów II, Inny Zespół, Oldboje Kaniów i Skałka Żabnica grały systemem „każdy z każdym” 2 x po 10 minut.
Inny Zespół odniósł komplet zwycięstw (12 pkt), zdobył 16, a stracił 3 bramki, najbardziej bramkostrzelnym zawodnikiem był „testowany zawodnik”, dlatego pozostaje anonimowy, a zdobył tak samo, jak Kamil Góra 6 bramek. Ponadto w skład drużyny wchodzili: Kamil Owczarz, Adrian Damaz, Kornel Ryszka, Robert Jurczyga, Szymon Kóska, Kamil Kimla i Wojciech Czulak.
Drugie miejsce zajął LKS Kaniów I (9 pkt): Rafał Twardowski, Kamil Góra, Michał Góra, Rafał Beniowski, Damian Woźniak, Mateusz Włoszek.
Miejsce 3 przypadło Skałce Żabnica, 4 LKS Kaniów II i 5 zajęli Oldboje Kaniów.
24. 01. 27
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 3167
ZbioroweZbiorowe 2Zbiorowe 1OrkiestraMakiniaChroszczW dniu 26 stycznia 2024 na dziedzińcu Zamku Sułkowskich w Bielsku-Białej, odbyło się Noworoczne Spotkanie z Twórcami i Animatorami Kultury Powiatu Bielskiego: pisarzami, malarzami, rzeźbiarzami, członkami zespołów teatralnych, tanecznych, chórów, orkiestr i zespołów regionalnych.
Spotkanie rozpoczęło się od wyróżnień ministerialnych.
Podczas uroczystości uhonorowano także bibliotekarki „Książnicy Beskidzkiej”, nie zapomniano o osobach, które wspierały pracowników bielskiego starostwa w organizowaniu wydarzeń, takich jak Święto Powiatu Bielskiego w Porąbce, czy współorganizację Przeglądu Potraw Regionalnych „Kulinarne Dziedzictwo”.
Z gminy Bestwina wyróżnieni zostali:
1. Maria Maroszek - za całokształt aktywnej działalności społeczno-kulturalnej na rzecz mieszkańców gminy Bestwina,
2. Orkiestra Dęta Gminy Bestwina z siedzibą w Kaniowie - za działalność artystyczną oraz promowanie powiatu bielskiego na wielu scenach w kraju i zagranicą.
Książnica Beskidzka wyróżniła Izabelę Mąkinię – za wyjątkowy wkład w rozwój czytelnictwa, edukację ekologiczną dzieci i młodzieży oraz podejmowanie innowacyjnych inicjatyw w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bestwinie.
Wyróżnienie odebrała również mieszkanka Kaniowa pracująca w Czechowicach-Dziedzicach, Ewa Chrószcz, za wyjątkowe zaangażowanie w pracę bibliotekarską i kreatywność animacyjną podczas licznych spotkań czytelniczych, rozwój działu audiowizualnego oraz podejmowanie szeregu inicjatyw rozwijających Miejską Bibliotekę Publiczną w Czechowicach-Dziedzicach.
Gratulacje!
24. 01. 25
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 3164
W sobotę, 27 stycznia, w hali sportowej w Kaniowie odbędzie się Turniej Piłkarski w ramach VIII Memoriału im. Karola Ryszki, organizowany przez Zarząd LKS Przełom Kaniów. Początek zaplanowano na godzinę 9:00, a zakończenie na 13:30.
 
W Turnieju wezmą udział: Seniorzy LKS Przełom Kaniów (2 drużyny), Oldboje LKS Przełom Kaniów, Skałka Żabnica (seniorzy), Inny Zespół.
 
Jak podkreślają organizatorzy, będzie to kolejna okazja do kibicowania naszym zespołom oraz przede wszystkim do wspomnienia wspaniałej osoby, wielkiego społecznika, jakim był śp. Karol Ryszka.
 
Serdecznie zapraszamy!
24. 01. 25
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5102
Obecny wójt gminy Bestwina zamierza startować w wyborach samorządowych, ale na radnego.- Podjąłem decyzję, że będę startował do Rady Powiatu, więc nie będę po raz czwarty ubiegał się o funkcję wójta. Takie są moje najbliższe plany jeżeli chodzi o samorząd - powiedział dla Radia Bielsko Artur Beniowski. Posłuchaj

Artur Beniowski ma 46 lat. Po raz pierwszy został wybrany wójtem w 2012 roku, w przedterminowych wyborach po śmierci poprzednika Stefana Wodniaka. W kolejnych wyborach w 2014 i 2018 roku był jedynym kandydatem do tej funkcji. 

Wcześniej był już radnym powiatu bielskiego, wybranym w 2010 roku. Jego mandat wygasł w chwili wyboru na wójta.

24. 01. 25
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 3388
JP 3JP 4JP 1JP 2Wczoraj, 24 stycznia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bestwinie odbyło się spotkanie z autorem kryminalnych tytułów np. „Biały słoń”, „Doberman” czy „Nieskazitelna”  – Jackiem Piekiełko.  
Pan Jacek pochodzący z Porąbki, absolwent polonistyki Uniwersytetu Śląskiego, miłością do powieści z dreszczykiem zaraził się od swojego taty, który potrafił podpowiedzieć lektury kształtujące jego późniejsze gusta czytelnicze. Nie bez znaczenia był również fakt, że Pan Jacek prowadził klub książki dla więźniów w Bielsku-Białej oraz był pracownikiem Książnicy Beskidzkiej. Dzięki temu miał nieograniczony dostęp do nowości i chętnie dzielił się swoją wiedzą i przemyśleniami  z czytelnikami.  
Autor "Czerwońca", który został nominowany do konkursu "Złoty Kościej" w kategorii Kryminał Roku 2023, podkreślał podczas spotkania, że pisarstwo, pomimo iż oczywiście może bazować na prawdziwej historii, nie jest dla niego literaturą ściśle odwzorowującą, reportażową – ale ma za zadanie wzbudzenie pewnych emocji w czytelniku. Jego intencją jest zainteresować odbiorcę, zaskoczyć, pozostawić po sobie ślad. Autor jest dla niego obserwatorem, a to czytelnik decyduje czy polubi jego wizję.
Czytaj więcej
24. 01. 23
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 3263
WOSP 2024 ZwirowniaPo raz dziesiąty wolontariusze Sztabu #2861 zarejestrowanego przez Klub Honorowych Dawców Krwi PCK przy Urzędzie Gminy Bestwina kwestować będą w gminie Bestwina i Wilamowice.
Fundacja WOŚP wyraziła zgodę na zgłoszenie 35 wolontariuszy i tylu ich też pokaże się w niedzielę, 28 stycznia, na ulicach ww. gmin, aby zbierać pieniądze na ogłoszony 24 października cel 32. Finału WOŚP: „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”. Oprócz tego już od 10 grudnia można było wrzucać pieniądze do sztabowych puszek stacjonarnych: sklepy Państwa Barbary i Adama Gawędów – Lewiatan w Kaniowie (dwa) i Bestwince, biblioteki w Bestwinie i Janowicach, Gabinet kosmetyczny Alicji Wodeckiej w Wilamowicach, sklep przemysłowy Jolanty Kopeć w Kaniowie, Sklep – Cukiernia „Asteria” w Kaniowie, Sklep wielobranżowy „U Agi” – Agencja pocztowa w Kaniowie, PPHU „JUTAKO” – Zajazd „Pod dębami” w Bestwinie.
Mottem zbiórki jest „Tu wszystko gra OK!”.
W Ośrodku Rekreacji i Sportów Wodnych w Kaniowie odbędzie się impreza towarzysząca, szczegóły na plakacie.
Zapraszam do udziału!
24. 01. 23
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 3345
22 stycznia Muzeum Regionalne w Bestwinie gościło niezwykłe wydarzenie - wernisaż rysunków Emilii Stawowy. Poniedziałkowa prezentacja przyciągnęła tłumy miłośników sztuki, przyjaciół oraz dumną rodzinę artystki.

Emilia Stawowy to utalentowana młoda artystka, której wyjątkowe prace przenoszą widzów w fascynujący świat jej wyobraźni i umiejętności plastycznych. Podczas wernisażu, Emilia dzieliła się swoją pasją do rysunku, zdradzając, że sztuka towarzyszy jej od najwcześniejszych lat życia. "Interesuję się rysunkiem i sztuką od zawsze, a mój ulubiony styl to połączenie realizmu i mangi. Rysowanie zaczęłam już w przedszkolu, inspirując się postaciami z bajek Disney’a oraz kreskówkami. Oprócz tego, w wolnym czasie zajmuję się fotografią, tworzę dekoracje i pochłaniam książki" - wyznała artystka.

Wernisaż nie był jedynie prezentacją prac Emilii, ale również okazją do spotkania pasjonatów sztuki, którzy dzielili się swoimi wrażeniami i refleksjami na temat

dzieł artystki. Atmosfera była nasycona entuzjazmem i wzajemnym zainteresowaniem, co sprawiło, że to wydarzenie z pewnością pozostanie w pamięci uczestników na długo.

Warto podkreślić, że wystawa potrwa do końca lutego, oferując wszystkim zainteresowanym możliwość odwiedzenia placówki.

 
24. 01. 19
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 3257
Szanowni Państwo, dla poprawy pewności zasilania Klientów oraz dla przeciwdziałania awariom infrastruktury energetycznej, TAURON Dystrybucja prowadzi prace, które wiążą się z koniecznością czasowego wyłączenia energii elektrycznej.
Planowane przerwy w dostawie energii elektrycznej dla obszaru Bestwina:
Bestwina ul. Janowicka nr 35, Janowice ul. Janowicka od nr 2 i 3 do nr 31 i 36,
Rozpoczęcie: 24.01.2024 08:00
Zakończenie: 24.01.2024 08:30
Rozpoczęcie: 24.01.2024 13:00
Zakończenie: 24.01.2024 13:30
Janowice ul. Janowicka nr 11 i 13,
Rozpoczęcie: 24.01.2024 08:00
Zakończenie: 24.01.2024 13:30
Bestwina ul. Brzozowa od ul. Górskiej do nr 20, Podleska nr 90, 92, Obca, Górska, Lipowa, Akacjowa odcinek od ul. Lipowej do ul. Brzozowej, Janowice ul. Górska od miejscowości Bestwina do nr 24A, Bielsko-Biała ul. Obca nr 117A, 119, 119A, 147,149A,
Rozpoczęcie: 25.01.2024 07:30
Zakończenie: 25.01.2024 16:00
Janowice ul. Górska od miejscowości Bestwina do nr 24A i 25A, Bielsko-Biała ul. Obca nr 117A, 119, 119A, 147,149A,
Rozpoczęcie: 26.01.2024 07:30
Zakończenie: 26.01.2024 16:00