We wtorek 14 kwietnia 2008 r. odbyło się wyjazdowe spotkanie Komisji Rozwoju Gminy, Ochrony i Kształtowania Środowiska mającą na celu zbadanie przyczyn zanieczyszczeń wody, jakie w ostatnim czasie zgłaszane były przez mieszkańców gminy Bestwina. W spotkaniu uczestniczyli członkowie Komisji na czele z jej przewodniczącym Andrzejem Wojtyłą, wójt Stefan Wodniak, zastępca wójta Artur Beniowski oraz prezes firmy KOMBEST Wacław Waliczek. Miejscem spotkania komisji była stacja uzdatniania wody mieszcząca się przy ul. Młyńskiej w Kaniowie.
Podczas wyjazdu członkowie Komisji mieli okazję zapoznać się ze wszystkimi etapami procesu filtracji i uzdatniania wody, które sprowadzają się w uproszczeniu do 2 głównych etapów, a mianowicie oczyszczenia wody z nieczystości stałych oraz wytrącania z wody związków chemicznych, takich jak związki manganu i żelaza. Członkowie Komisji mieli możliwość zapoznania się z czystością wody, która w momencie wypływania ze stacji była czysta i nie nosiła znamion jakiegokolwiek zanieczyszczenia
Podczas spotkania Komisja stwierdziła, iż w chwili obecnej ilość wytwarzanej wody pokrywa się z ilością pobieraną przez mieszkańców, jest to zjawisko niepokojące. Istniejące zbiorniki retencyjne - 2 podziemne i 1 powierzchniowy są w ciągu doby czterokrotnie rozbierane i uzupełniane, nie dając tym samym możliwości zgromadzenia tzw. „zapasu bezpieczeństwa”. Niezbędne wręcz staje się wybudowanie kolejnego zbiornika retencyjnego mogącego dać gminie a tym samym mieszkańcom rezerwę wodną na około 2500 m3. Taka rezerwa pozwoliłaby na regularne płukanie, czyszczenie sieci oraz na zaspokojenie większego poboru wody w weekendy, oraz podczas ciepłych miesięcy kiedy to pobór wzrasta.
Komisja wnioskuje o rozbudowę linii filtrującej, mogącej zwiększyć ilość produkowanej wody (obecna linia działa już w pełni mocy). Niezbędne wydaje się również zmodernizowanie pompowni, które wymagają ręcznego sterowania oraz 24 godzinnego dozoru i regulacji ciśnienia przez pracownika stacji. Zastosowanie nowych technologii pozwoliłoby na stabilniejszą kontrolę ciśnienia przez automatyczne sterowanie. Zdaniem Komisji zajęcie się jakością wody i jej ciśnieniem jest priorytetowym zadaniem zaraz po uwolnieniu finansowania kanalizacji.
Komisja wnioskuje ponadto aby zintensyfikować wymianę sieci wodociągowej, która również pozwoliłaby na dostarczenie do gospodarstw domowych wody o lepszych parametrach i ciśnieniu. Komisja odniosła się także do polityki działania firmy KOMBEST, która w głównej mierze opierała się na wymianie strategicznych odcinków z uwagi na niewystarczającą ilość środków na nowe inwestycje (sukcesywnie od 8 lat wymienianych jest ok. 10 km sieci rocznie wraz z przyłączami), jednak wymiana w takim tempie nie pozwala na znaczące zwiększenie ciśnienia w rurach, a tym samym przy bardzo zróżnicowanym poborze łatwiej o ruchy wody powodujące zrywanie osadów w rurach i zanieczyszczenie wody. Dla wyjaśnienia warto wspomnieć, iż wymiana sieci wodociągowej finansowana jest z pożyczek Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska oraz środków własnych gminy. Przy obecnym stanie inwestycyjnym naszej gminy trudno jest skierować na te zadania znaczące środki, które w szybkim czasie rozwiązałyby ten problem, jednakże władze gminy jak i radni zdają sobie sprawę z wagi tego problemu i podjęte zostaną działa mające na celu jak najszybsze rozwiązanie tego problemu.