Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Sterylizacja - dobre rozwiązanie

09. 03. 29
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 4171
Na każdym zebraniu wiejskim można słyszeć o wałęsających się psach, słyszymy wezwania skierowane do Urzędu Gminy, aby rozwiązał jakoś ten problem, ale przecież my sami możemy zapobiegać zwiększającej się populacji tych zwierząt. Jedna z internautek, której nieobcy jest ten problem przesłała do redakcji poniższy tekst.
Sterylizacja zwierząt domowych – krzywda czy dobry uczynek?
Zabieg sterylizacji u zwierząt domowych, mimo swoich niewątpliwych zalet, budzi wiele kontrowersji. Właściciele przekonani o konieczności posiadania przez sukę przynajmniej jednego miotu w życiu, obawiają się wyrządzić zwierzęciu krzywdę, pozbawiając go możliwości rozmnażania. Otóż nie jest to prawda. Zwierzęta domowe myślą, ale nie potrafią wybiegać myślami w przyszłość – żyją z dnia na dzień i kierują się wyłącznie instynktem samozachowawczym. Dlatego ważne decyzje o ich życiu musza podejmować ich właściciele, którzy zdecydowali się na opiekę nad nimi.
Najważniejszym postulatem przemawiającym za słusznością sterylizacji jest bezpieczeństwo pupila. Zwierzęta w okresie godowym za wszelką cenę próbują znaleźć partnera, więc przestają słuchać swoich właścicieli, staja się bardziej agresywne, niszczą mieszkanie, nie czują głodu, ani strachu, często uciekają i walczą miedzy sobą, co kończy się niejednokrotnie kalectwem lub śmiercią osobnika.

Kolejnym „za”, jest zapobieganie bezdomności zwierząt gdyż one same nie potrafią kontrolować urodzeń, a prawda jest taka, że zwierząt rodzi się kilkakrotnie więcej niż jest osób chętnych na nie, kto zaopiekuje się nimi? Tysiące niechcianych zwierząt poddawanych jest eutanazji, wyrzucanych do śmietników, czy też przynoszone są do schronisk. Widać na ulicach bezpańskie zaniedbane i głodne zwierzęta a schroniska dla bezdomnych zwierząt są przepełnione. Sterylizacja ograniczając liczbę urodzin, przyczynia się do zmniejszenia skali tego dramatycznego problemu.
Ostatnim postulatem jest zdrowie naszych zwierząt. Sterylizacja zwiększa szansę na przedłużenie życia pupila, ponieważ zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe układu rozrodczego i gruczołu mlekowego u samic. Zabieg ten eliminuje także występowanie ciąży urojonej u samic.
Sterylizacja nie zmienia charakteru zwierzęcia, ani nie prowadzi do zaburzeń zdrowotnych w jego organizmie a zabieg sterylizacji to jeden z najbardziej bezpiecznych zabiegów, wykonywanych rutynowo u obydwu płci. Na zabieg sterylizacji powinien zdecydować się każdy właściciel, jeżeli nie przeznacza zwierzęcia do celów hodowlanych. Zabieg ten jest dobrym uczynkiem dla zwierzęcia, jest również korzystny dla właściciela, gdyż zwierze zwraca na niego większą uwagę i nie sprawia wielu niepotrzebnych problemów.
Jeśli te argumenty są niewystarczające warto oglądnąć film "W nadziei...", który pokazuje jak kończą  "nadprogramowe" zwierzęta !!!  http://www.brightlion.com/InHope/InHope_pl.aspx
To my rozmnażając zwierzęta bezmyślnie, dajemy na to przyzwolenie. Czy musisz rozmnażać swojego pupila, kiedy tysiące innych psów i kotów cierpi w schroniskach, jest uśmiercanych?
Do góry