



Wystawa „Gaude Mater Polonia”, wykład kierownika działu archeologii z Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej dr. Bogusława Chorążego - „Ślady archeologiczne na Podbeskidziu”, prezentacja pracownika Muzeum Regionalnego im. ks. Zygmunta Bubaka w Bestwinie Andrzeja Wojtyły - „Ślady archeologiczne na terenie Gminy Bestwina” oraz podsumowanie Gminnego Konkursu Plastycznego „Skąd nasz ród” są częścią całorocznego projektu realizowanego przez wyżej wymienione stowarzyszenie.
Wystawa została zaprojektowana i wykonana przez stowarzyszenie zwykłe „Lachy wczoraj i na wieki”. Zaprezentowano na niej płaskorzeźby artysty ludowego Henryka Stanclika z Komorowic (obecnie należą do Bielska-Białej) oraz dzieła innych artystów ludowych ze zbiorów Jerzego i Małgorzaty Stasickich z Bielska-Białej. Owe prace nawiązywały m.in. do scen batalistycznych np.: bitwa pod Grunwaldem, bitwa pod Beresteczkiem czy pod Chocimiem oraz przedstawiały ważne wydarzenia związane z dziejami państwa polskiego np.: Chrzest Polski w 966 roku, czy zjazd w Gnieźnie. Pojawiły się także postacie takie jak: św. biskup Stanisław, św. brat Albert, bł. Honorat Koźmiński, św. Maksymilian Maria Kolbe a w centrum uwagi była Maryja - Królowa Polski.
Żeby poczuć przesłanie tej wystawy, zastosowano kody QR, które przekierowywały do odpowiednich stron związanych z tematyką obrazów. Również, można było posłuchać pieśni np: „Bogurodzica”, Gaude Mater Polonia”, „Boże Coś Polskę”, „Miejcie Nadzieję” czy „Wolność – Te Deum”. Wystawa była czynna od 17 marca. Zostały tam przeprowadzone warsztaty historyczne dla starszych klas ze szkoły podstawowej w Bestwinie.
Nasze stowarzyszenie we współpracy z Muzeum Regionalnym im. ks. Zygmunta Bubaka w Bestwinie oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury przygotowało konkurs plastyczny „Skąd nasz Ród”. Celem konkursu było przedstawienie w formie graficznej umiejętności oraz kompetencji uczniów z terenów Gminy Bestwina dotyczących promowania wiedzy z zakresu historii własnego regionu i kraju. Wpisując się w ogólnopolskie obchody 1000-lecia koronacji Piastowskich władców Bolesława Chrobrego i Mieszka II dotarło do nas 60 prac. Poziom był bardzo wysoki. Na uwagę zasługuje fakt, że dzieci z wielkim zaangażowaniem, precyzją namalowały oraz stworzyły wiele wyśmienitych dzieł sztuki. Namalowanie korony królewskiej, postaci króla Bolesława Chrobrego, konia, rycerzy, zamku wymagało wiele czasu. Od takich rysunków swoją karierę artystyczną zaczynał Henryk Stanclik - wyniki konkursu pod informacją.
O godzinie 16:00 rozpoczął się wykład historyczny pt. Archeologia regionu Podbeskidzia, który wygłosił dr Bogusław Chorąży z Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. Gość zaprezentował dzieje naszych okolic, począwszy od paleolitu (starszej epoki kamienia), a skończywszy na okresie wpływów rzymskich. Prelegent przedstawił wiele kwestii, które zmieniają pogląd na dawne dzieje człowieka. Dzieje ludzkości w epoce kamienia, brązu i żelaza nie była oznaką braku cywilizacji, wręcz przeciwnie nasi przodkowie, żyjąc w odległych czasach, posługując się licznymi narzędziami, wytwarzali kulturę – powstawały groby szkieletowe, urnowe, pięściaki, oszczepy, na których widać wpływ obowiązującego wówczas trendu artystycznego. Na szczęście liczne wykopaliska archeologiczne w naszym regionie dostarczają nam wiele kluczowych informacji na temat dawnych ludzi.
W następnej kolejności Andrzej Wojtyła, pracownik Muzeum Regionalnego im. ks. Zygmunta Bubaka omówił badania archeologiczne prowadzone w Bestwinie w 1971 roku.
Zostaliśmy przeniesieni w odległe czasy za pomocą ciekawych prezentacji oraz pytań, które wpłynęły na wyobraźnię słuchaczy. Dzieci, dorośli oraz osoby starsze będące na wykładzie słuchały z wielkim zainteresowaniem dr Bogusława Chorążego oraz pracownika muzeum. Przekazali nam sporą dawkę wiedzy i zainspirowali wielu uczestników tego spotkania do dyskusji, która wywiązała się na koniec tego wydarzenia.
Po wykładzie nastąpiło wręczenie nagród dla dzieci wyróżnionych w konkursie. Przedstawiciel stowarzyszenia Andrzej Surowiak w kilku zdaniach podsumował konkurs. Natomiast Dorota Surowiak i Patryk Owczarz – członkowie stowarzyszenia wręczyli nagrody z dyplomami. Każda grupa wiekowa stanęła do pamiątkowego zdjęcia.
W imieniu stowarzyszenia zwykłego „Lachy wczoraj i na wieki” dziękujemy wszystkim nagrodzonym dzieciom ze szkół w Bestwinie oraz w Kaniowie za przybycie razem z rodzinami, zaproszonym gościom – proboszczowi parafii Wniebowzięcia NMP w Bestwinie ks. Cezaremu Dulce, Przewodniczącemu Rady Gminy Bestwina panu Jerzemu Stanclikowi, dyrektorce Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w ZSP w Kaniowie pani Agacie Szypule, panu Przemysławowi Maciejnemu, panu Sebastianowi Maciejnemu za dokumentowanie wydarzenia oraz mieszkańcom gminy Bestwina i okolic za aktywne uczestnictwo w spotkaniu.
A na zakończenie było coś dla ciała – słodki poczęstunek: kołacz i słodycze oraz kawa lub herbata.
W imieniu stowarzyszenia zwykłego „Lachy wczoraj i na wieki”
Patryk Owczarz
Dorota Surowiak
Kategoria 1-4 klasy:
I m Rusin Miłosz kl 3 Szkoła Podstawowa im św. Jana Kantego w Bestwinie
II m Wojtyła Pola kl 4 Szkoła Podstawowa im św. Jana Kantego w Bestwinie
II m Jarosińska Dominika kl 4 Szkoła Podstawowa im św. Jana Kantego w Bestwinie
III m Rudawska Emilia kl 3 Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Kaniowie
Wyróżnienie
Szynka Jan kl 2 Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Kaniowie
Ślęczka Angelika kl 4 Szkoła Podstawowa im św. Jana Kantego w Bestwinie
Kategoria 5-8:
I m Kapała Maya kl 7 Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Kaniowie
II m Tarasiewicz Agata kl 6 Szkoła Podstawowa im św. Jana Kantego w Bestwinie
II m Nawalany Sonia kl 5 Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Kaniowie
III m Czylok Zuzanna kl 5 Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Kaniowie
III m Piętka Patryk kl 8 Szkoła Podstawowa im św. Jana Kantego w Bestwinie
Wyróżnienie
Moczek Zofia kl 8 Szkoła Podstawowa im św. Jana Kantego w Bestwinie
Tomaszczyk Nina kl 6 Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Kaniowie