Wody Polskie początkowo miały wzmocnić i uszczelnić 400m wałów Wisły w Kaniowie, skończyło się na 100m. A trzeba wzmocnić dużo większy odcinek.
Mieli czyścić i regulować Łękawkę i ciek Pasiecki. Urząd Gminy otrzymał informację, że Wody Polskie nie mają pieniędzy. Z tego, co wiadomo to to ostatnie decyzje Wód Polskich powołanych w 2018 r., bo zostają zlikwidowane (mam nadzieję, że w związku z tym zobaczymy na paskach w TV informacje o zarzutach prokuratorskich dla przedstawicieli tej instytucji za zaniedbania, odpowiedzialność za utratę dobytku życia i zdrowia przez poszkodowanych we wrześniowej powodzi!!).
Przez te lata swojego istnienia w Gminie Bestwina nie zrobili nic. Będziemy czyścić koryto Łękawki za pieniądze z budżetu Gminy. W przyszłym tygodniu odbędzie się podsumowujące posiedzenie komisji popowodziowej i będziemy decydować, które pomysły na zabezpieczenie będą realizowane z budżetu, a na które będzie szansa pozyskać dofinansowanie z budżetu państwa.
Z kolei radna Wiesława Ochman-Szeliga przedstawia taką informację: X Sesja RG, która odbyła się w poniedziałek, miała bogaty porządek. Rozpoczęła się miłym akcentem, ponieważ p. Wójt złożył życzenia sołtysom, którzy 11.03 obchodzą swoje święto “Dzień Sołtysa”. Dalsza część obrad poświęcona była podejmowaniu stosownych uchwał. Wymienię tylko niektóre z nich. Zmiany w budżecie wieloletniej prognozy finansowej i budżecie tegorocznym, wynikające z realizowanych projektów przez szkoły i przedszkola oraz zwiększenie kwoty na opracowanie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Podjęto uchwałę o charakterze intencyjnym o przystąpieniu do opracowania MPZP. Wnioski do planu będzie można składać po ogłoszeniu tej uchwały (najprawdopodobniej koniec marca br.) Była również podejmowana uchwała o nabyciu gruntów zajętych pod drogę ul. Graniczna, tzw. wykup od właścicieli prywatnych oraz uchwała o nieodpłatnym przekazaniu drogi, będącą drogą wewnętrzną, boczna ul. Kwiatowej. Udzielono również dotacji celowej na działalność Ośrodka Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym w Bielsku-Białej oraz dotacji dla Bielskiego Pogotowia Ratunkowego na dostawę i montaż systemu koncentratora tlenu, z którego będą mogły korzystać nasze jednostki OSP. Przyjęto też programy, m.in. Program wspierania aktywności i zapobiegania wykluczeniu społecznemu Senior V edycja oraz Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi. Podjęto uchwały w sprawie określenia kąpielisk na terenie Gminy oraz określono sezon kąpielowy. Kąpielisko OSWiR w Kaniowie rozpocznie sezon od 16.06. i potrwa do 31.08. br. Trochę dłużej zatrzymaliśmy się podczas podejmowania uchwał w sprawie funduszu sołeckiego. W dyskusji wzięli udział radni oraz sołtysi z poszczególnych sołectw Gminy. Zdania sołtysów w tej kwestii były podzielone. Większość radnych była przeciwna wydzieleniu funduszu, stąd podjęto uchwałę o niewyrażeniu zgody. W swoim wystąpieniu p. Wójt wskazał, że bardziej przychylny jest utworzeniu budżetu obywatelskiego w budżecie na następny rok. Następnie Przewodniczący RG oraz przewodniczący komisji stałych przedstawili plan pracy na 2025 r. (jest lekki poślizg). Złożyli sprawozdania za okres od V-XII ub. roku. To może tyle informacji z I i II części obrad. Co działo się dalej w kolejnym wpisie.
Kolejny wpis: Miałam napisać o dalszym przebiegu obrad X Sesji RG. Jednak długo zastanawiałam się, czy to, co wydarzyło się po przedstawieniu sprawozdań z pracy Komisji, warte jest uwagi. Zatem:
Tak już jest, że opozycja często ma odmienne zdanie. Możemy w wielu kwestiach się różnić. To dobrze, bo byłoby bardzo monotonnie, gdyby wszystko było takie same. Wystąpienie p. radnego M. Gaca podczas X Sesji RG wobec p. radnej E. Slezak było bardzo nietaktowne. Każdy radny głosując, ma prawo wybrać za, przeciw lub wstrzymać się od głosu. Praktyka wskazuje, że duża część radnych podejmując decyzję, kieruje się zgodnością z własnym sumieniem i poglądami, posiłkując się oczekiwaniami ze strony mieszkańców. Punktowanie i wytykanie tego jak kto głosuje, nie podlega ocenie radnego, lecz mieszkańców. Udział radnego w posiedzeniach, jego obowiązki i prawa określa ustawa o samorządzie. Z pełnionego mandatu rozliczają radnego mieszkańcy. To nie radny ocenia wywiązywanie się z mandatu innego radnego. Gdyby tak było, to ustawa by o tym mówiła. Całkowicie niedopuszczalne jest wskazywanie więzów rodzinnych i ich przytaczanie. Powiedzieć przepraszam i przeprosić za coś, co się zrobiło nie tak, jest czasami trudne. Jak można przepraszać za kogoś? Przeprosić powinien ten, kto zawinił. Pozostawiam to pod rozwagę… Chyba trochę przekroczone zostały zasady w tej naszej lokalnej polityce.