
Wśród zaproszonych gości znaleźli się: komendant miejski PSP w Bielsku-Białej, brygadier, Roman Marekwica, prezes Zarządu Gminnego i wiceprezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Bielsku-Białej, Zygmunt Łukoś, wójt, Grzegorz Boboń, zastępca wójta, Mariusz Szlosarczyk, przewodniczący Rady Gminy, Jerzy Stanclik, radni: Grzegorz Owczarz, Wiesława Ochman-Szeliga, Stanisław Nycz i Jerzy Borutka, przedstawiciele instytucji oraz stowarzyszeń działających w sołectwie Janowice.
Prowadzenie zebrania powierzono Jackowi Sawkiewiczowi, a sprawozdania z działalności złożyli: prezes, Grzegorz Damek i Miłosz Durajczyk (MDP), zapoznano się z finansami OSP, wysłuchano sprawozdania Komisji rewizyjnej.
185 członków, w tym 51 zwyczajnych, 6 honorowych i 86 wspierających, do tego 42 członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, którą prowadzi Sebastian Sacher – tak przedstawia się stan osobowy janowickiej jednostki.
Nawałnica i powódź przysporzyły w 2024 roku strażakom sporo pracy. Przez kilka dni z rzędu walczyli z tymi żywiołami i nieśli pomoc potrzebującym, usuwali i zabezpieczali zagrożenia. Oprócz tego prowadzili 49 akcji ratowniczych, uczestniczyli w różnych pracach na rzecz sołectwa, gminy, parafii, szkoły.
Organizowali, współorganizowali, pomagali przy takich imprezach, jak: gminne zawody sportowo-pożarnicze, Turniej Wiedzy Pożarniczej, I Janowickie Manewry Ratowniczo-Gaśnicze, Dzień Dziecka, Gminny Dzień Strażaka, Janowicki Rajd Rowerowy, Sianokosy, Orszak Trzech Króli, zawody sportowe.
Dbano o wyszkolenie druhów. Obecnie uprawnienia do wyjazdów mają 42 osoby, a 16 z nich jest przeszkolonych w zakresie udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy.
Druhny i druhowie zaliczyli ponadto kursy ratownictwa technicznego, dowódców i współpracy z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Również udział w manewrach w Lachowicach, Hecznarowicach i u siebie, w Janowicach pozwalał na podnoszenie gotowości bojowej i podnoszenie swoich umiejętności.
Dbano nie tylko o własne szkolenie, ale również organizowano szkolenia, pokazy, pogadanki dla dzieci i mieszkańców o tematyce przeciwpożarowej i udzielaniu pierwszej pomocy.
Jednostka w roku sprawozdawczym wzbogaciła się o pompę zanurzeniową, sprzęt wysokościowy, drabinę nasadkową, defibrylator, węże i ubrania, w tym specjalne, środki indywidualne, sprzęt do działań przeciwpowodziowych, na potrzeby MDP adaptowano poddasze strażnicy. Było to możliwe dzięki dofinansowaniu jednostki przez urząd gminy, powiat bielski, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, PZU, dotacje z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz wpływów z 1,5 % podatków.
Na 2025 rok prezes Grzegorz Damek zapowiedział kolejne prace, a wśród nich remont szatni w budynku OSP, adaptację na dodatkowy garaż na sprzęt i magazyn przyziemi „Kogutka” oraz wymianę pieca gazowego.
Takie zebrania to również okazja do wyróżnienia najbardziej zasłużonych i oddanych druhów. Regulaminowe odznaki zostały przyznane 18 członkom Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, dyplomy od Zarządu Gminnego odebrali: Kamil Chrapek, Grzegorz Damek, Krzysztof Janota, Piotr Niemczyk, Wojciech Radomski, Zbigniew Wojciech,
Piotr Zeman.
Odznaczenia za staż otrzymali: 5 lat – Damian Kopaczka, 15 – Grzegorz Ciszczoń, Dominik Dadak, Małgorzata Kubik, Dawid Norymberczyk, 20 – Zbigniew Borutka, 35 – Zbigniew Wojciech, 40 – Marek Wróbel, 45 – Józef Kozieł i Bogusław Gleindek.