Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Nowe wymagania dotyczące segregowania tekstyliów oraz materiałów budowlanych i rozbiórkowych w 2025 roku

24. 12. 24
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 76
Od 1 stycznia 2025 r. w całej Polsce zostanie wprowadzony obowiązek selektywnej zbiórki odpadów tekstylnych. Nowe przepisy, wynikające z unijnej dyrektywy o odpadach z 2018 r., nakładają na państwa członkowskie obowiązek traktowania tekstyliów jako osobnej frakcji odpadów. Zmiany te są odpowiedzią na globalny problem związany z przemysłem tekstylnym, który wywiera negatywny wpływ na środowisko.
Statystyki pokazują, że przeciętny Europejczyk kupuje rocznie około 26 kg ubrań, z czego aż 87% trafia na wysypiska lub do spalenia. Jedynie 22% tekstyliów podlega selektywnej zbiórce, a zaledwie 1% poddawany jest recyklingowi.
Wprowadzenie obowiązkowej selektywnej zbiórki tekstyliów ma na celu ograniczenie ilości odpadów trafiających na składowiska oraz zwiększenie możliwości recyklingu i ponownego wykorzystania materiałów.
W praktyce oznacza to, że zużyte ubrania, tekstylia domowe oraz inne materiały tkaninowe nie mogą być więcej wrzucane do pojemników na pozostałości po segregowaniu. W naszej gminie można je oddawać bezpłatnie w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) w Kaniowie, ul Młyńska 20.
Również od 1 stycznia 2025 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące gospodarowania odpadami budowlanymi i rozbiórkowymi. Ich celem jest zwiększenie poziomu odzysku i recyklingu tych odpadów, co ma przyczynić się do ochrony środowiska.
Zgodnie z nowymi regulacjami, odpady powstałe podczas robót budowlanych i rozbiórkowych będą musiały być segregowane na co najmniej sześć frakcji:
*Drewno
*Metale
*Szkło
*Tworzywa sztuczne
*Gips
*Odpady mineralne (np. beton, cegła, płytki ceramiczne, kamienie)
Obowiązek ten dotyczy zarówno firm budowlanych, jak i osób prywatnych przeprowadzających remonty. Celem jest ułatwienie recyklingu i ponownego wykorzystania materiałów.
Jeśli segregacja na miejscu budowy lub rozbiórki nie jest możliwa (np. ze względu na ograniczenia techniczne, logistyczne lub brak odpowiedniej infrastruktury), odpady można przekazać wyspecjalizowanemu podmiotowi, który zajmie się ich segregacją i przetwarzaniem.
W przypadku zlecenia segregacji innemu podmiotowi konieczne jest zawarcie pisemnej umowy z firmą posiadającą odpowiednie zezwolenia na przetwarzanie odpadów. Umowa ta musi precyzować rodzaje przekazywanych odpadów oraz zakres odpowiedzialności.
Nawet w przypadku zlecenia segregacji innemu podmiotowi, odpowiedzialność za prawidłowe postępowanie z odpadami jest solidarna. Oznacza to, że zarówno wytwórca odpadów (np. firma budowlana lub osoba prywatna), jak i podmiot odbierający odpady, odpowiadają za ich zgodne z prawem zagospodarowanie.
Rola PSZOK w systemie gospodarowania odpadami budowlanymi:
Miejsce odbioru odpadów budowlanych i rozbiórkowych: PSZOK jest punktem, gdzie mieszkańcy mogą bezpłatnie oddać niewielkie ilości odpadów budowlanych i rozbiórkowych, np. gruzu, płytek ceramicznych, czy drewna, powstałych w wyniku drobnych prac remontowo-budowlanych.
Wsparcie w segregacji: PSZOK przyjmuje odpady budowlane i rozbiórkowe w podziale na konkretne frakcje, takie jak:
* Gruz budowlany (np. beton, cegły, płytki ceramiczne).
* Drewno (np. belki, deski, resztki stolarki).
* Szkło budowlane (np. szyby okienne).
* Tworzywa sztuczne (np. rury, opakowania po materiałach budowlanych).
* Metale (np. elementy konstrukcyjne, rury).
* Odpady zawierające gips.
W naszej gminie odpady  budowlane i rozbiórkowe można oddawać bezpłatnie w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) w Kaniowie, ul Młyńska 20.
Szczegółowe informacje dotyczące godzin otwarcia oraz zasad funkcjonowania PSZOK znajdują się w Regulaminie Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Gminie Bestwina (link poniżej):
Regulamin PSZOK w Kaniowie
 
Do góry